Již delší dobu mě štvou nesmysly, co si přečtu na internetu a v novinách o letadlech. Něco jsou jen špatné překlady z angličtiny, někdy je to vlastní tvorba českých autorů.  Žádný z níže uvedených textů jsem si nevymyslel, všechno jsem si prostě přečetl v novinách nebo na webových serverech leckdy známých jmen. Do diskuzí obvykle nechodím, i když  se najdou vyjímky – které ale potom  stojí za publikování zde.


“Letadlo mělo indikovanou technickou závadu, která se však nepotvrdila” – škoda, že hned nad tímto prohlášením vyšla fotka té přistávající mašiny bez vysunitých vztlakových klapek….. ?

 


Při přistávacím manévru se ve výšce 7500 metrů dostal do pásma sopečného popela z nedalekého vulkánu Redoubt. Všechny čtyři motory umlkly a stroj několik minut padal. Výšku nabral až dva kilometry nad zemí a bezpečně přistál.

 


Zlomily se držáky kol….


Diskuze k (mimochodem povedenému) článku o EV-55byla velmi plodná – posuďte sami:

 • Škoda, že loňský rok (?) prodali kunovičtí nástroje na výrobu L610, čím ji už definitivně odepsali. Možná místo toho mohli její výrobu, než vyvíjet nový model. Ale snad ví co dělají…
 • Chtěl jsi napsat, že to prodal Američanům konkurzní správce. Ne Kunovičtí!!
 • vidím v tom modernizovaný L-610
  • Víš vůbec jak vypadala 610??! Ta už byla v kategorii ATR 72, cca pro 40 cestujících!
 • LET Kunovice který vyráběl Turbolety L 410, původně s motorama PT-6 z Kanady, později s waltrama přivedli do krachu Američani (je v konkurzu) kam odtáhli prototyp L 610 je záhadou. Firma EVEKTOR patří pravděpodobně Rusákům (spekulace??) Má již tradičně akcie na majitele, pokryté českým vedením. Moc bych se divil, kdyby se nepoužívali přípravky používané pro L 410.
 • Motory PT6-A27 se montovaly jenom v počátku jako nouzovka, protože vývoj Walter M 601x (motory dělané přímo pro L410) se trochu opozdil. Posléze byly všechny PT6-A27 nahrazeny.
 • Je to jen zkracena L-410 – nebo neco noveho? Podle tvaru zejmena cumaku bych rekl ze ta 410
  • je to dlouho co jsem byl nadšenec do letadel.. ale tohle ještě poznám.. L-410 v novém kabátě.. přesně jak říkáte.. nevidíme “pod kapotu” ale novinka je asi silné slovo…
 • e: no, éro jistě účelné – No hlavně si říkám, jak je to s výhledem pilota… jak se asi s takovým čumákem přistává v omezených podmínkách, nebo dokonce na nezpevněných plochách…
  • Il 14 je dakota s příďovým podvozkem, tedy koncepčně éro ze třicátých let
  • předtím to už byla IL-12 z Avie, taky s příďákem!
  • nejste jediný, kdo má zkušenosti z armády. Konkrétně piloti na našem letišti tehdy označili L410 jako značně nestabilní za letu. Možná byli “rozmlsaní” z IL14, neboli ruských kopií DC3, jak uvedl kolega výše, nevím. Rozhodně však L410 moc nechválili.
 • Vypadá to na facelift 40.let starého letadla L410
 • Souhlas. Jen mám pocit, že čumák se inspiroval u L-159 🙂
 • …by mně zajímalo……kolik je na tomhle letounu “nového”. Designově je to jen facelift Turboletu L-610
 • Ale vzhledem k tomu, co provedli s VUT 100 Cobrou, ktera uz byla certifikovana, a tedy ty nejvetsi naklady mela zaplaceny, a presto ji neprodali ani jeden kus, tomu davam tak sanci 1%. Pral bych si, aby tady letecky prumysl vzkvetal, mam ale obavu, ze tohle neni cesta.
 • Pokud to mysli vazne, at mi vysvetli, proc do noveho letadla davaji tak zastaralou variantu PT6a-21.
 • No nevím jak dalece to byla “L 610” šrot, ale měla téměř hotovou certifikaci FAR.
 • 410-4 listy vrtule,610-5 listů vrtule
 • Evektor je bývalý Aerotechnik, malá firma bývalého ÚV Svazarmu naproti bývalého obřího LETu… přes letiště

St. Barts

dráha nemá 2137 metrů, ale 2 132 ft, není to v Holadsku, ale v Caribiku a je to součást Francie, nelétájí sem pravidelné lety z Evropy, ale jinak to pravda je….jako v tom dotazu na rádio Jerevan,

Je pravda, že Ivan Ivanovič Ivanov z Moskvy dostal za vynikající pracovní výsledky osobní automobil ?

– “Ano, pravda to je, jen s tím upřesněním, že se nejednalo o Ivana Ivanoviče Ivanova, ale Fjodora Fjodoroviče Fjodorova, který nebyl z Moskvy, ale z Leningradu, a nejednalo se o automobil, nýbrž o jízdní kolo, které nedostal za vynikající pracovní výsledky, ale bylo mu ukradeno. Ale jinak to pravda je.

trosku si to autor popletl se St. Martinem
Link na video ZDE

 


další perlička z internetové diskuze:

Proc nezacnou litat na poradnych tezkych strojich (Zliny etc.), ktere maji silny tah a stabilitu ve vzduchu a dostatecny vykon pro vyrovnani se s turbulencemi, docasnou ztratou vztlaku etc.? Tahle UL letadla jsou bezpecna jen za idealniho pocasi a atmosferickeho tlaku.


perlička z internetové diskuze:

Kdyz vleti UL do vzduchove turbulentni kapsy …bez problemu se propadne az o 500 metru. Vzhledem k tomu, ze s UL se casto lita v nizkych vyskach, sami si spoctete, co je pricinou havarie… neznalost vzdusnych proudeni a pocit pilota, ze kdyz UL je pohanen motorem, ze se jeho letove vlastnosti neridi zakony termodynamiky. :-/”


…je velmi častou chybou, že množné číslo od aircraft se v angličtině uvadí jako aircrafts, i když správně je to stále jenom aircraft.

Ale že bude na stránkách instituce, která nabízí i přezkoušení z angličtiny bych nečekal….


Každé menší letadlo než Boeing je ultralight

bez dalšího komentáře,

internetove zpravodajstvi,

duben 2008


“Vodochody věž, Vodochody věž, OK-OFI, OK-OFI, slyšíme vás,” byla první česká slova, která včera po návratu slyšeli z vysílačky účastníci expedice North Pole Exhibition 2008

Škoda, že novináři v honbě za extrémní zajímavostí vytvářejí takové bláboly. Takto nejenže nevypadá frazeologie, ale ani se tak “do vysílačky” nemluví….skvělý výkon Richarda s Petrem, standardní práce novinářů 😉

nejmenové internetové zpravodajství, 9.4.2008


Na Ruzyni nouzově přistál Airbus…

Boeing jak Airbus, to je jedno, dejte tam nějaký obrazek….

internetove zpravodajstvi, říjen 2007

původni verze – včetně “zdi pro obraty letounů”