Pro zjištění počasí je ideální rozhovor s meteorologem. Z internetu lze sice stáhnout mapy i aktuální stav letišť po cestě, ale názor člověka, který celý život sleduje počasí vám obvykle pomůže doplnit si představu, kterou máte z METARů a TAFů. Navíc meteorologové ČHMÚ mají k dispozici i „hodinovky“ z jiných stanic, než jsou letiště. Velmi zjednodušený popis METARů pro VFR letce je tady.

Další zdroje dat (dříve používané a funční zdoje jako avbrief.com, USAF nebo TMDG už bohužel nefungují, jsou smazány i z toho přehledu):

  • euro.wx.propilots.net – komplexní zdroj map, záběrů z družic atd.,
  • Met Office – skoro tak dobré jako již nefunkční US Air Force. ale pořád to není tak dobrá kombinace mapy a satelitního obrázku.
  • Expert charts na Weatheronline.com – ruzné numerické modely, různé pohledy a vyřezy.
  • GRAMET – dobrý numerický model, lze kromě letiště zadat i trasu. Zde lze najít i staré METARy pokud by to někoho zajímalo.
  • FLYMET – vytvořeno plachtařem primárně pro plachtaře, ale výborně použitelné i pro létání “s klackem”. Mapy srážek, dohledností, oblačnosti  a spousta dalšího pro ČR, SR a střední evropu – předpovědi po hodinách.
  • Orbitfly.com – mapa, ktera zobrazuje METARy v dané oblasti.
  • http://en.allmetsat.com – mapka ČR, Rakouska a Slovinska s polohou letišť, která “dávají” METARy. Mapou možno pochopitelně hýbat. Ale pozor, nejsou tam všechny letiště v ČR, co dávají METARy a taky některé zahraniční chybí. Ale dobré i tak…
  • METEO France – pro přístup k METARům se musíte registrovat, už není nutné scanovat průkaz a čekat na klasickou poštu jako dřív. Kromě jiného tam mají mapu Francie (a Evropy), kde vidíte polohy těch letišť, která maji aktuální METAR. Ideální pro lety v neznámých oblastech, nemusíte zkoušet, které letiště po trati METAR dává a které ne. 2016 – už roky jsem to nepoužil, ale vypadá to stále funkčně.
  • www.mymetar.com Zajímavá služba, která umožňovala poskládat si vybrané METARy na stránku a nemusíte tak ráno před letem vzpomínat, která letiště jsou po cestě a která z nich by mohla “dávat” METARy. Roky nefunguje, ale inspirovala mě k vlastní stránce – kde mám ručně naskládané, co mě zajímá. Ale po pravdě rečeno, už to sám moc nevyužívám – na ipadu i iphonu mám Aero Weather Pro – a to dělá to stejné a líp
  • CHMI – Odbor letecké meteorologie vybrat “Sportovní létání”. Krásná stránka, která kdysi kombinovala posledni radarový obraz, animaci a blesky už ale s upgradem jejich webu zmizela…ale zato jsou tady i meteostanice, které nedávají METARy.

Informace o aktivovaných prostorech (zprávu AUP) můžete získat na briefingu letiště odletu anebo na internetových stránkách ŘLP http://lis.rlp.cz

NOTAMy a pre-flight bulletin jsou jedna z věcí, která se na internetu získává relativně snadno. Jediným problémem je množství informací které takto získáte. Obvykle nejsou problémové NOTAMy pro letiště vzletu nebo cílové letiště, těch moc není. Horší to už je s NOTAMy jednotlivých FIRů, těch jsou kolikrát desítky. Někdy jsou NOTAMy jako klikací mapa (třeba české ŘLP) pro ČR, jinde je to čistě soupis, kde musíte zadat jednotlivá letiště a FIRy. Pěkné řešení má německé DFS, kde si můžete (po krátké registraci) kliknutím zadat FIRy po celé Evropě. Nedejte se zmást tím, že při prvním otevření je vidět akorát střed Evropy, s mapou se dá “jezdit”. 2016 – DFS neověřeno

Obvykle je NOTAMů dost a tak se vyplatí získat ten bulletin den předem a v klidu si jej pročíst – naprostá většina informací zde uvedených vám totiž bude k ničemu (např. vypnutí některého NDB) ale často je mezi záplavou těchto pro nás zbytečných informací ukryta ta jedna důležitá, kterou potřebujeme. Před odletem už jenom zjistíte, jestli náhodou něco nepřibylo.

Podání plánku

Pro mezinárodní ve všeobecnosti platí, že je nutné podat letový plán a ten měl by se podávat hodinu (nebo alespoň 30 minut) předem. V minulosti se používalo hlavně podávaní plánku na “briefingu” letiště odletu (to je místo označené žlutým C). Dnes, s ohledem na možnost odletu z kteréhokoliv letiště (pokud letíte do Schengenského prostoru) bude asi nejčastější podávání po telefonu nebo před internet  -nehledě na to, že briefingy obsazené živou osobou mizí nejenom z českých letišť. Formulář letové plánu je v předpisech a různě po internetu, velmi pěkně zpracovaný je například tady na www.flyingineurope.be.

——————————————————–

Aktualizováno v červenci  2010 – od 4. června 2009 je  platná změna AIPu, podle které není nadále nutné na mezinárodní lety v Schengenském prostoru podávat letový plán.  Tímto ale není dotčena povinnost podávat letový plán tam, kde to jiné státy vyžadují – a ze sousedících států ČR letový plán nevyžaduje pouze Německo a od 1.1.2010 také Slovensko (i když pouze pro lety v prostoru třídy G (který je ale na slovensku do 8000ft/FL80, takže to vlastně moc nevadí) a ted nově i Polsko. Pro lety do Rakouska s motor. letouny je nutné letový plán i nadále podávat.

———————————————————

IBS od českého ŘLP – ideální na podání plánku a získání NOTAMů a jiných informací vůbec. Uživatelské rozhraní není sice z nejmodernějších, ale funguje na VFR i IFR. A údajně bude i mobilní verze-

Mezi některými státy (třeba mezi Rakouskem a Německem)  a některými letišti (některá letiště na severu Německa a některá letiště v Dánsku) Schengenského prostoru je tato povinnost zrušena. Celkově je v této oblasti docela zmatek a v AIPech dost často nic na toto téma nenajdete nebo si informace protiřečí.

Někdy může být vhodné podat FPL den dopředu, ale u VFR letu je vždycky počasi nejisté a tak je lepší čekat do rána – pokud nechcete startovat s východem slunce. Navíc někdy VFR plánek přes noc prostě zmizí.

Zjednodušeny návod (zhruba to, co obvykle zajímá pilota malého eroplánu za VFR) mám tady, pro úplný postup odkazuji přímo do předpisu L-4444, dodatek 2 (k dohledání zde). Příklady nejčastějších chyb při vyplňování letového plánu naleznete zde – chyby vyznačeny červeně, celý soubor má 1,4 MB. Prezentace od prefesionálů na ŘLP na stejné téma z roku 2016 ZDE.

Má obvyklá praxe v dobách, kdy bylo nutné používat celni a pasove odbavení byla taková, že jsem si zjistil rámcově počasí a pokud jsem viděl let reálně, vyrazil jsem na první etapu (např. do Brna) bez FPL. Po příletu jsem nejdříve podal FPL a poté se teprve věnoval placení poplatku nebo návštěvě meteorkáře. Obvykle tyto činnosti sice zaberou méně než hodinu, ale o to máte více času na třeba návštěvu toalety a můžete pokračovat.

Dnešní možnost odletu z kteréhokoliv letiště (ale pouze do Schengenského prostoru pochopitelně !) skýtá i další možnost (vykoumal Martin Mareček) – podat plánek pouze na krátký úsek letu přes hranici. Například pro let z Kunovic do Friedrichshafenu tedy podám plánek akorát na úsek Hosín-Deggendorf, kde jako čas odletu uvedu čas co nejlépe odhadnutý, po příletu na Hosín udělám letmé přistání, po vzletu si na Praha Information 126,10 aktivuju plánek a letím mezinárodní let. Po příletu do Deggendorfu provedu to stejné, požadám o uzavření plánků. Poněkud krkolomné, ale není důvod, aby to nefungovalo – tedy až na nutnost zaplacení přistávacích poplatků. A ještě nezapomenout to přistání na Hosíně….;-)

Pokračování