V dřívějších dobách byla prakticky jedinou možností získání informací před letem návštěva místa, kde se nacházel AIP toho daného státu nebo ústní předávání informací. Dnes, v sobě rozmachu internetu je těchto možností podstatně víc. Na následujících stránkách jsou uvedeny některé zdroje informací. Cílem není připravit vyčerpávající přehled možností, ale shrnout vyzkoušené a použitelné zdroje informací. Pokud máte zdroj lepší, pošlete link, rád ho doplním.

Data na internetu a jejich platnost

Jsou data na internetu platná nebo musím vždycky nahlédnout do papírové verze nebo si nechat vyjet počasí na meteoru mezinárodního letiště ? ŘLP ČR  přímo na svých stránkách uvádí, že informace na jejich webových stránkách nejsou závazné  – že platné je zaslané CD nebo tištěná verze. Co vím, tak probíhá právní bitva a debaty, jak to udělat, aby data na internetu (myslím stánky ŘLP, ne jakoukoliv stránku)  byla závazná, ale zatím platí, co je napsáno.

To stejné platí pro meteo data – pokud najdete na internetu METAR starý 20 min, tak potom je to velmi pravděpodobně správný, těžko si ho někdo vymyslel. U map a záběrů z družice už může být situace horší, ale i tam už je skoro pokaždé, kdy byla data naposled aktualizována. Troška ostražitosti je ale vždy na místě, chce to používat osvědčené a pokud možno oficiální zdroje.

Zvýšená opatrnost je nutná u internetových databazí letišť – některé z nich jsou udržované (a to například včetně fotky letiště ), ale zdaleka to neplatí o všech.  Internetové databáze letišť jsou ale dobré na názory ostatních pilotů-pokud tam taková možnost je. Neškodí podívat, kdy byl ten který dokument naposledy změnován – pokud to bude rok 1994, tak potom bych byl minimálně opatrný a v podstatě se nemá cenu tam dál dívat. Toto se bohužel týka většiny neoficiálních zdrojů – svaté nadšení tvůrce obvykle vyprchá, ale data zůstanou. A stárnou a stárnou….

Pro zakoupení různých map, nákoleníků a jiných pomůcek může být užitečný tento seznam pilot-shopů v Evropě.

další část >