Angličtina pro piloty (a jejich průkazy)

Ohledně angličtiny, znalosti a přezkušování kolují různé informace a zejména dezinformace. Někdy je problém najít přesné a úplné informace na webu a tak jsem se pokusil sepsat těchto pár řádek:

VFR angličtina

V minulosti byla zkouška také z VFR angličtiny (na ÚCL), ale ta už teď neexistuje. ÚCL ale doporučuje zkoušku z IFR angličtiny i pro VFR piloty , kteří létájí mimo ČR a Slovensko – a nelze než souhlasit.

„ICAO“ angličtina:

Od března 2008 platí povinnost přezkoušení z tzn. ICAO angličtiny. Tento požadavek vychází od ICAO (víc informací např. ZDE) a není tedy výmyslem českého ÚCL – i když je pravdou, že implementace je v různých státech různá.

Zkouška je:

  • povinná pro všechny IFR piloty a VFR letounů, kteří létají mimo ČR a Slovensko. Před zkouškou není nutný kurz.
  • povinná i pro piloty SLZ kteří letí do zahraničí
  • není (trošku paradoxně) povinná pro piloty kluzáků a motorových kluzáků (nejsou uvedeni v paragrafu 1.2.9.4 předpisu L1)

v roce 2010 byl vydán AIC 16/2010, který jednoznačně zakazuji létání do zahraničí  “s komunikátorem”. Mám dojem, že nekdo v Německu vyrobil nějaké problémy a toto je důsledek. ….vzhledem k odpovědnosti velitele letadla za dodržování pravidel létání (viz předpis L 2 Pravidla létání, Hlava 2, ustanovení 2.3)  nelze požadavek na znalost anglického jazyka pilota nahradit dalším  členem posádky, který má v průkazu způsobilosti zapsanou prokázanou úroveň anglického jazyka a který bude zajišťovat korespondenci.

V ČR ICAO angličtinu zkouší pověřené organizace, jejichž seznam je ZDE. Pro úspěšné absolvování je nutno mít alespoň úroveň 4, která platí 4 roky. Úroveň 5 platí 6 roků a level 6 – „expert level“ neomezeně. PLatnosti

Někteří z přezkušujících ůdajně veřejně prohlašují – „6 se nedává, to je rodilý mluvčí“. Není to pravda, požadavky na jednotlivé stupně jsou v dodatku 1 předpisu L1 (v češtině) nebo tady (v angličtině)

Například (pro level 6) – Pronunciation: Pronunciation, stress, rhythm, and intonation, though possibly influenced by the first language or regional variation, almost never interfere with ease of understanding.

Po prostudování tabulky zjistíte, že level 6 není něco, co je vyhrazeno pro rodilé mluvčí, ale čeho lze dosáhnout – i pro čecha, který nemá za sebou dvě univerzity a 20 let v Oxfordu.

Co je důležité – před zkouškou NENÍ potřeba žádný kurz, nikdo nepožaduje žádný certifikát nebo maturitní vysvědčení. Přihlásíte se a jste vyzkoušeni. Ceny za zkoušku jsou někde mezi 2 000 a 3 000 kč. Že by toto byl důvod, proč se někde nedává level 6 ? 

Průběh zkoušky je třeba tady – ale zdaleka to není tak hrozné, jak je popisováno – a mám dojem, že toto byl svého času jeden z článků, propagující služby některé z leteckých škol, chvilku dokonce existovalo období, kdy se tvrdilo, že ICAO zkoušku vlastně bez kurzu ani nemáte šanci udělat


IFR Angličtina

Od půlky roku 2016 se najednou přestala IFR angličtina zkoušet na ÚCL, ale u pověřených organizací a BEZ nutnosti absolvovat před zkouškou kurz. První organizací byla CATC, aktuální (2019) seznam organizací zde.

Zkouška z angličtiny na ÚCL
  • povinná pro IFR piloty. Před zkouškou je nutno absolvovat kurz. Při úspěšném absolvování této zkoušky dostanete i ICAO.
  • Pro VFR piloty není tato zkouška povinná, ale doporučená.
Před touto zkouškou je ze strany ÚCL vyžadován kurz – přehled schválených organizací je ZDE.
Tato zkouška (zkouší p. Horák a přísedící profesorka) není taková hrůza, jak se o tom vykládá po letištních barech. Samozřejmě nepočítejte s tím,že po maturitě z angličtiny s odřenýma ušima a jednom přečtení zkratek budete připraveni. Mezi letci kolují dokumenty, kde se uchazeči snaží sepisovat věty, které měli v písemné části – a to včetně jejich špatného překladu do angličtiny – nedejte se tímto zmást. Stejně tak nevěřte takovým nesmyslům, že pan Horák vyžaduje vysvětlení pojmů přesně tak, jak je to v učebnici. Pokud to napíšete jinak a bude to aspoň trošku anglicky a k pochopení, tak vás s tím nevyhodí.
ZDE – pokus soutředit informace o zkoušce (hlavně jejím průběhu) a jiné užitečné materiály, i když ne se vším lze souhlasit.
ZDE recenze knihy letecké angličtiny od p. Horáka – knihu jsem neviděl, ale nehodlám ji automaticky zavrhnout podle ukázek čtení NOTAMů (které je pochopitelně špatně, takto se NOTAMy prostě nečtou a ani p. Horák to tak na zkoušce pochopitelně nevyžaduje)

Všeobecné informace – jak se začít učit

Před lety se různě kopírovala CD (či ještě dříve kazety) s různýma nahrávkama různě kvalitní angličtiny (někteří jistě pamatují Air Speak), za drahé peníze se kopírovaly materiály staré roky. Situace dnes je naprosto jiná. Lze zakoupit učebnice (včetně CD) – jejich výběr je v pilot shopech velmi široký – náhodně a rychle  jsem vybral pár linků, co koupit – myslím, že chybu neuděláte s žádnou z nich –  třeba tady). Lze zakoupit učebnice česko-anglické nebo přímo anglické – (které si myslím, že jsou užitečnější), stejně tak existují i česko-anglické  MP3 materiály. Pro úplné začátečníky či budoucí profesionály je asi nejlepší absolvovat normální kurz.

Pokud  jste pilot SLZ či PPL, který to bere jako koníčka a ne jako investici, tak i lze na internetu dohledat množství materiálů, které jsou oficiálně  zadarmoa jsou velmi užitečné a pro účely zkoušky a bezpečného VFR létání určitě dostačující.

  • Frazeologie pro GA Piloty – materiál Eurocontrolu a EGASTU, na kterém jsem měl tu čest podílet osobně.
  • AOPA  US – kurz SAY IT RIGHT – po registraci je zadarmo
  • Frazeologie (CAP 413) – CAA UK. V minulosti udělali angláni výcuc z této 413 pro GA, ale už ho tam nemají.
  • No a pochopitelně předpis Frazeologie platný v ČR.

Lze také poslouchat komunikaci živě na internetu – často zmiňovaná stránka liveatc.net má jednu drobnou nevýhodu pro VFR piloty – jedná se většinou o IFR komunikaci a tak slyšíte věci, které jako VFR pilot nepotřebujete a naopak. Ale například pro naposlouchání přelaďování na novou frekvenci perfektní…

Nachystal jsem článek z letu v USA pro Aeroweb – rozšířena verze (víc zvukových nahrávek) je ZDE, video z letu zde.