P220/P220UL/EV-97 – Koaly a Eurostáry

Začátkem 90. let koupil podnik Svazarmu Aerotechnik Kunovice licenci na francouzký lehký letoun Pottier P.220S Koala. Byl postaven jeden prototyp se značkou OK-AXA se kterým se létali letové zkoušky. Poháněný byl motorem Walter Mikron.

Privatizací Aerotechniku vznikl Aerotechni CZ s.r.o. a ředitelem se stal Ing. Marián Mečiar. Vývoj P220 ve verzi VLA byl zastaven a první prototyp přestavěn a převeden do kategorie UL. Poháněn byl motorem Rotax 912 – stejně jako většina seriových letounů.

na levé sedačce mechanik Pavel Lukeš,

Na letoun P220UL navazoval Ev-97 Eurostar. Na první pohled podobné letadlo, konstrukčně ale jiné. Šéfkonstruktérem byl Ing. Martin Drštička. Následovala řada dalších variant včetně modifikací protrh v USA v kategorii LSA či později RTC podle EASA.
Jako jeden z mála ultralehkých letounů absolvovat Eurostar i zkoušky vývrtek. Rozsáhlý program povětšinou odlétal zkušební pilot Richard Ponížil a byl použit letoun s motorem Jabiru – letoun by dočasně převeden pod působnost ÚCL a dostal značku OK-EXP.

Jako samostatná vývojová větev byl vyvinut a certikován letoun EV-97VLA Harmony – dle předpisu JAR/CS VLA. Postaven byl jeden kus, který byl po několika v hangáru uveden v roce 2008 do běžného provozu.

Jedna z motorových zkoušek v průběhu vývoje, na levé sedačce mechanik Libor Ševčík, vpravo elektrokonstruktér Pavel Škopík

Cestou do Dubnice na soutěž v roce 2008 mě vyfotil Roman Tihlařík.