Vyplňování letového plánu je detailně popsané v doplňku 2 předpisu L-4444. Zkrácenou verzi, kterou jsem vytvořil pro potřeby letů VFR s malými letadly mám tady. Soubor chybně vyplněných letových plánu z jednoho školení mám tady.

Identifikace letadla se píše bez pomlček. Zato ale nula (UL, větroně) je platná číslice v každém případě

Asi nejčastější chyba – počet letadel se vyplňuje pouze v případě, že je jiný než jedna. Bohužel ne každý si ten předpis přečte a tak v různých materiálech najdete onu špatnou jedničku.

Typ letadla se nevyplňuje libovolně, je nutné používat pouze typy uvedené v ICAO DOC 8643 – https://www.icao.int/publications/DOC8643/Pages/default.aspx. Některé typy jsou docela obskurní, ale co už s tím. Všechny Trenéry jsou Z26, Z-42, 142 a 242 je Z42. atd. Pokud máte UL neuvedené v seznamu (a třeba Sova, Eurostar nebo Bristell tam jsou), tak potom pište ULAC a do poznámky v poli 18 typ uveďte

Pro letiště vzletu používejte ICAO zkratku. Nepoužívejte neoficiální zkratky UL letišť (které se vám tam stejně nevlezou) nebo lidovou tvořivost jako v tomto případě

Čas vzletu se píše ve tvaru HH:MM. A v UTC, nikoliv v lokálním čase.

Rychlost v kilometrech musí mít 4 číslice

Výška se píše buď altitude (A040), letová hladina (F090) nebo pokud zatím nevíte jak vysoko poletíte, tak pište jednoduše VFR.

Nedává žádný smysl u VFR letu vypisovat každou krabičku avioniky co máte na palubě, S znamená „standard“. S za lomítkem je druh odpovídače, tam už dává smysl psát, co máte

Souřadnice je sice možné formálně používat, ale proč? Řídící bez odečítání na mapě neví kam letíte a ani vy na dotaz, jaký máte další otočný bod za Jihlavou asi nebude mít odpověď. Mezi body se žádné znaky nebo spojovátka nepíší.

Doba letu opět jako HH:MM

Datum se píše Rok-měsíc-den (všecho jako dvě čísla). Pochopitelně se neuvádí pokud dáváte plánek v den letu

EET (čas přeletu hranice FIRu (což jsou často (ale ne vždy státní hranice)) se uvádí jako doba od vzletu (tj. hodinu a třicet minut) a ne čas přeletu hranice v UTC. Místo přeletu se obvykle neuvádí.

Telefon na sebe je dobré uvádět i sem – i kdyby byl stejný jako ten dole, kdo plánek podal

Škrtnutím prvního políčka škrtáte všechno, netřeba to opakovat, další políčka pouze upřesňují

Barva se dává pro učely pátrání po letadle/troskách. Takže asi nemá smysl zacházet do detailů

Škrtnutím N dáváte najevo, že nepíšete žádné poznámky. Úplně k ničemu, ale můžete s tím machrovat, že víte, jak je to správně.

Jak se zabít za 39 sec?

Udržet se naživu podle umělého horizontu není tak jednoduché, jak se zdá...

Více zde >

Jak ovládat autopilota?

Stabilizované přiblížení?

Musíme letět stabilizované přiblížení nebo stačí dobře odletět posledních 6 sekund? 

Více zde >

S ostruhou lze přistát i jinak, než na tři body

U nás je zaužívané, že s letadlem s ostruhou se přistává na tři body. Ale existuje i metoda přistání na hlavní kola a třeba v USA je snad i rozšířenější. 

Více zde >

Jak jsme doletěli do Slovinska

Tentokráte jsme to do Slovinska dali…a na nádherné letiště

Více zde >

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.