Jak nepapouškovat do rádia a opakovat pouze to podstatné?
Když jsme se začali seznamovat s uměním létati, tak jsme většinou také postupně pronikali do tajů toho, co a jak se má říkat do rádia. Víme, že místo „přibližuji se ze strany půlnoční“ se říká „přilétám ze severu“, víme, že udávat polohu „nad zelenými lesy“ neni k ničemu a také jsme se naučili, že každé volání začíná tím, že řeknete koho voláte a kdo jste. Tedy třeba Praha Information, Oskar Kilo Papa Uniform Romeo Jedna Dva. Důvod pro to je jednoduchý a zřejmý – aby nedošlo k záměně, kdo a koho volá.
Možná se ještě někdo dozvěděl, že jméno volané stanice se při prvním volání má opakovat dvakrát nebo nedejbože třikrát, ale toto už naštěstí prakticky vymizelo. Co ale nezmizelo, je tvrdošíjné opakování volané stanice a vlastní volací značky po každém jednotlivém zmáčknutí tlačítka vysílání i v případech, kdy to není potřeba.
“Jak není potřeba, to se tam prostě musí říkat, o pár řádků nahoře jsi to sám napsal!”.
Když se podíváte na tento kousek předpisu L Frazeologie, tak vidíte, že to není nutné. Podmínkou je to, že mám být navázané spojení, je udržována nepřetržitá oboustranná komunikace a nejedná se o letové povolení. Zní to děsivě složitě, ale není to tak hrozné.
Začneme nenápadným, ale velice podstatným detailem z tohoto kousku předpisu – a to je to slovíčko “nepřetržitá” – tím je míněno, že probíhá něco jako rozhovor mezi dvěmi stranami. Nelze to tedy aplikovat na situaci, kdy jste se přihlásili na frekvenci a po 7 minutách chcete ohlásit opuštění prostoru – zde už musíte použít značku volané stanice a značku svou. Přesná definice “nepřetržitého” v tomto předpise není, ale za pomocí dalších předpisů lze dohledat, že pauza mezi zprávami nemá být delší než 10 sekund. Stejně tak je “nepřetržitost” ukončena tím, že na stejné frekvenci promluví jiné letadlo.
„Aha to tedy kromě letového povolení (to nevím co je a to já nikdy nedostávám, to je snad pro IFR) ty volačky nemusím říkat?“
Zde další kousek předpisu L Frazeologie. Zprávy se potvrzují volacím znakem letadla a pokud tam byla nějaká instrukce, tak se opakuje i ta instrukce. Je to proto, že si řídící ověřuje, jestli zopakujete, co vám před tím řekl. Povšimněte si prosím, že volací značka letadla může být před nebo i po opakované instrukci, k tomu se dostaneme. S tím letovým povolením je to jinak, to není jenom pro IFR, ale to teď není podstatné, dostaneme se o tomu.
Hele, jako píšeš to pěkně, ale proč bych se měl učit taková šílená pravidla kvůli tomu, abych jednou vynechal Ostrava věž?
Než mě pošleš do teplých krajin, tak zkus číst dál, ono to není tak složité, jak by to někomu mohlo připadat po prvním přečtení. A uvidíte, lze tím ušetřit docela slov a tím pádem času.
Nastudujte si tento příklad:
Pojďme si ten příklad rozložit – po prvním čtění to asi moc jasné nebylo. Začněme tedy tím jednoduchým – prostým dotazem od řídícího. Zde se nejedná o letové povolení ani o instrukci, to je prostě otázka, na kterou chce znát od pilota odpověď.
Nechávám stranou, že to pilot měl říct sám od sebe, ale mám to tady záměrně, aby ten rozdíl v počtu slov byl výraznější.
Další zvýraznění kousek komunikace je to o instrukce/letové povolení, prostě pokyn, co máte dělat, kam a jak máte letět. Řídící tedy musel použít volací značku letadla a stejně tak letadlo muselo svou značku doplnit k opakování povolení. A jak jsme již zmiňoval, řídící bedlivě poslouchá, jestli jste to zopakovali tak, jak vám to řekl.
Ale všimněte si, že „Ostrava věž“ tak nepadlo ani jednou nebyl důvod.
Co musím řídícímu jako pilot zopakovat?
Kromě letového povolení či instrukcí zmíněných nahoře existují další věci, které jako piloti musíme řídícímu zopakovat a on poslouchá, jestli jsme to řekli správně. Je to uvedeno v předpise L4444 a řídící na tom (z dobrých důvodů) fakt trvají, určitě nejsem sám kdo na frekvenci slyšel, jak řídící z chudáka pilota toto zpětné přečtení dolovat na několikrát.
Text předpisu L4444 je docela jasný – a jak vidíte, body b) a c) jsou přesně to, co jsme dostali od řídícího v modelovém případě průletu na E. Jenom připomínám že bod c) sice mluví o “hladině”, ale to se pochopitelně týká také výšky.
4.5.7.5 Opakování povolení
4.5.7.5.1 Letová posádka musí zopakovat řídícímu letového provozu části letového povolení a příkazů související s bezpečností, která jsou vyjadřována hlasovou komunikací. Následující položky musí být vždy zopakovány:
a) traťová povolení;
b) povolení a příkazy pro vstup, přistání, vzlet z/od, vyčkávání v blízkosti křižování a zpětné pojíždění po kterékoli dráze; a
c) dráha v používání, nastavení výškoměru, kódy SSR, příkazy o hladině, kurzu, rychlosti a převodní hladině bez ohledu na to, zda jsou vydány řídícím nebo obsažené ve vysíláních ATIS
Moment….takže když jsem na finále, řídící mi řekne „….dráha 28 přistání povoleno, vítr 290 stupňů 6 uzlů“ tak ten vítr nemusím opakovat, stačí zopakovat „…dráha 28 přistání povoleno„?
Bingo. A říkat “..počasí přijal” je taky zbytečné….viz článek Slovní vata na frekvenci→. Stejně tak není nutné opakovat teplotu či rosný bod.
Další profi tipy na korespodenci najdete na webu AirGuru.cz, je tam článek Frazeologie pro zkušené..
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.