Tipy a triky pro používání G1000/Cirrus Perspective

Tento text je ve stádiu přípravy. Náměty možno posílat pomocí kontaktního formuláře dole na stránce.
Skleněná paluba Garmin G1000 je již mnoho let synonymem skleněné paluby. Nesouhlasíte a myslíte si, že to je Cirrus Perspective? Ale to je, i když o tom Cirrus moc nemluví, pouze upravená G1000 – nejen základy ovládání jsou stejné.
Na této stránce mám soustředěny (a průběžně doplňuji) různé tipy a triky, jak tyto skvělé systémy ovládat. Najit podobné stránky v angličtině není problém /mimochodem, tato fakt stránka není překladem nějaké anglické/ ale v češtině toho fakt moc není. Cílem této stránky ale není vysvětlovat základy, to si musíte nastudovat sami. Mám zde i odkazy na videa, která považuji za povedená a poučná. A pochopitelně lze naleznete odkazy i na mé kurzy – ať už online nebo na učebně.
Nějak se nemohu dostat zpět na stránku s mapou, na které vidím, kam letím
Dlouze stiskněte CLR. Ať jste kde jste, dostanete se na úplně první defaultní stránku – a to je to, co vás zajímá a co chcete. Toto je univerzální rada, která se hodí když se zamotáte do zadávání a už nevíte, jestli máte znovu zmáčknout FMS knob nebo raději už ne.
A když se pořádně podíváte, tak na některých systémech to „DFLT MAP“ máte vedle tlačítka CLR i napsané.
Kdy musím aktivovat přiblížení?
No, někdy (a často) vůbec nemusím. Rozdíl mezi „Load“ a „Activate“ je jednoduchý:
LOAD znamená, že daný approach si přidáte na konec letového plánu. A dál letíte, jak kdyby se nic nestalo
ACTIVATE ale znamená, že najednou ignorujete vše, co je před vámi v letovém plánu a letíte přímo na IAF daného přiblížení. Což se může někdy stát, určitě to ale není pravidlem.
Často se také potkáte s tím, že někteří tvrdí, že když dáte LOAD, tak potom někdy (třeba když jste před FAFem) musíte dát „activate“. To není potřeba – pokud jedete normálně podle flight planu a „sekvencujete“ nebo jste dali „DCT“ na nějaký bod z toho přiblížení, třeba IAF. G1000 bude postupně aktivovat ty legy které potřebujete, nemusí jí říkat „teď chci letět přiblížení“.
Pokud vás vektorují, tak potom akorát musíte GPS říct, že se před ten FAF dostávate nějak jinak – na to slouží volba „Activate vectors to final“.
Dobře je to vysvětlené v tomto článku – který se ostatně dobře i jmenuje Don’t Activate Approaches.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při mezinárodní letu za podmínek VFR. Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.
Můžete letět do Portorože ve Slovinsku→ k moři nebo do Speyeru v Německu→. Informace v těch dvou kurzech se vzájemně doplňují a zahrnují většinu situací, se kterými se můžete potkat při letech do zahraničí po Evropě.
Dobré video o tom, jak loadovat přiblížení
Možnost, že nikdy nezmačkněte „Activate“ tam ale nezmiňuji. Viz předchozí článek od BruceAir
Nestihli jste zimní školení u vás na letišti?
Stejně jako minulý rok i letos máme na AirGuru.cz zimní školení on-line. Není to zoom meeting kdy musíte být připojeni ve stanovenou hodinu, není to nahraný webinář nebo přednáška. Spustit a přerušit lze kdykoliv, pro piloty motorové, vivatáře, plachtaře i UL.