Tipy a triky pro používání G1000/Cirrus Perspective

Tento text je ve stádiu přípravy. Náměty možno posílat pomocí kontaktního formuláře dole na stránce.

Skleněná paluba Garmin G1000 je již mnoho let synonymem skleněné paluby. Nesouhlasíte a myslíte si, že to je Cirrus Perspective? Ale to je, i když o tom Cirrus moc nemluví, pouze upravená G1000 – nejen základy ovládání jsou stejné. 

Na této stránce mám soustředěny (a průběžně doplňuji) různé tipy a triky, jak tyto skvělé systémy ovládat. Najit podobné stránky v angličtině není problém /mimochodem, tato fakt stránka není překladem nějaké anglické/ ale v češtině toho fakt moc není. Cílem této stránky ale není vysvětlovat základy, to si musíte nastudovat sami. Mám zde i odkazy na videa, která považuji za povedená a poučná. A pochopitelně lze naleznete odkazy i na mé kurzy – ať už online nebo na učebně

Nějak se nemohu  dostat zpět na stránku s mapou, na které vidím, kam letím

Dlouze stiskněte CLR. Ať jste kde jste, dostanete se na úplně první defaultní stránku – a to je to, co vás zajímá a co chcete. Toto je univerzální rada, která se hodí když se zamotáte do zadávání a už nevíte, jestli máte znovu zmáčknout FMS knob nebo raději už ne. 

A když se pořádně podíváte, tak na některých systémech to „DFLT MAP“ máte vedle tlačítka CLR i napsané.

 

Kdy musím aktivovat přiblížení?

No, někdy (a často) vůbec nemusím. Rozdíl mezi „Load“ a „Activate“ je jednoduchý:

LOAD znamená, že daný approach si přidáte na konec letového plánu. A dál letíte, jak kdyby se nic nestalo

ACTIVATE ale znamená, že najednou ignorujete vše, co je před vámi v letovém plánu a letíte přímo na IAF daného přiblížení. Což se může někdy stát, určitě to ale není pravidlem.

Často se také potkáte s tím, že někteří tvrdí, že když dáte LOAD, tak potom někdy (třeba když jste před FAFem) musíte dát „activate“. To není potřeba – pokud jedete normálně podle flight planu a „sekvencujete“ nebo jste dali „DCT“ na nějaký bod z toho přiblížení, třeba IAF. G1000 bude postupně aktivovat ty legy které potřebujete, nemusí jí říkat „teď chci letět přiblížení“. 

Pokud vás vektorují, tak potom akorát musíte GPS říct, že se před ten FAF dostávate nějak jinak – na to slouží volba „Activate vectors to final“. 

Dobře je to vysvětlené v tomto článku – který se ostatně dobře i jmenuje Don’t Activate Approaches. 

 

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.

Dobré video o tom, jak loadovat přiblížení

Možnost, že nikdy nezmačkněte „Activate“ tam ale nezmiňuji. Viz předchozí článek od BruceAir

 

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.