Vyberte stránku

Pro piloty

Jsou piloti a piloti. Někteří jsou spokojení s tím, že létají okruhy a oblety okrsku (krásný to pozůstatek dob svazarmovských , ale naštěstí jsou i tací, kteří opovrhují létáním půlhodinových prostorů a mají více známých na jiných letištích, než na letišti mateřském. A to se bavím pouze o malých, jednomotorových nebo mikromotorových pilotech, pro které jsou určeny tyto řádky.

Asi nejsem jediný, kdo si několikrát přeletěl naši malou republiku napříč a pocítil touhu podívat se někam dál, za hranice „všedních dnů“. Měl jsem to štěstí, že jsem takových výletů několik podnikl a tak jsem se rozhodl, že se podělím o nabyté zkušenosti. O létání do zahraničí již bylo publikováno několik různých textů (např. www.marecek.cz (momentálne již dlouho nefunkční)  nebo Patrikův oblet EU v roce 2006) ale myslím si, že toto téma zatím nebylo vyčerpáno. Nečiním si nárok poskytnout naprosto úplné informace, stejně jako nemohu vždy ručit za aktuálnost mnou uvedených informací, ale přesto doufám, že vám tento text pomůže k úspěšnému zvládnutí zahraničního letu. Tento text vznikl v roce 2002 a teprve v roce 2006 jsem ho vytáhl ze „šuplíku“ a zveřejnil. Aktuálnost uvedených informací jsem se ale přesto snažil ověřit jak to jenom šlo. V první polovině roku 2008 jsem text znovu revidoval, doplnil informace o letech v Schengenském prostoru a pár fotek. V roce 2009 a 2010 jsem doplnil informace o létání bez letového plánu, další revize proběhla v roce 2016 a potom zkraje roku 2019.

V dubnu 2008 jsem publikoval v časopise Pilot LAA Otázky a odpovědi k zahraničním letům jako doplněk k článku Kamila o letu do Paříže-ke stažení ZDE. Na podzim 2008 jsem pro Aeroweb.cz napsal článek o letu do Alp s OK-VLA a poté následovala řada článku – nejen o létání VFR do zahraničí, ale také IFRově či létání v USA. Přehled článků na Aerowebu.cz je zde.

Veškeré komentáře, doplnění či jiné zkušenosti jsou vítány, stejně jako upozornění na chyby či nepřesnosti – anebo se mi jenom pochvalte, kam se vám povedlo doletět.

první část – Příprava

druhá číst – Den D