Flight testy a zápisky z letů s různými letadly

Každý pilot si má doplňovat vzdělání a rozšiřovat zkušenosti – nové typy k tomu patří. Někdo tomu říká sbírání razítek, já si ale myslím, že rozšiřování obzorů je jenom prospěšné, i když jako ke všemu je i k tomuto nutno přistupovat s mírou. Některé z článků dole jsou to téměř flight testy, někdy popis cesty, někdy jenom první dojmy, záleželo na okolnostech za jakých jsem se k danému letadlu dostal. A někdy jsem nenapsal nic, jenom si prostě ten let užil. 

Zajímavé pojednání o tom, co je a není flight test napsal kamarád Matěj na svém Leteckém Zápisníku. A věřím, že mé články přináší víc, než pouze obecné informace, že se do toho dobře nastupuje…..

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-226AS - poslední svého druhu

To, že mi někdo půjčí letadlo nepovažuji za samozřejmé a vážím si toho. A pokud mi někdo půjčí takovou krásku, jako je OK-MHC, tak to to je další úroveň. Děkuji moc.

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Piper (Tri) Pacer

Piper není jenom J-3, P28 nebo Meridian....

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-726K - komplexní Trenér

Poslední verze světoznámé řady Zlín Trenér která opustila fabriku v Otrokovicích. A splňuje definici komplexního letadla podle FAA. 

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Vývrtky s Z-326

Z-326 byla nejvyráběnější verze Trenéru a přesto jich dneska létá velice málo. Jedna z nich dočasně navštívila svou rodnou zemi a nějak se mi poštěstilo se na ní svézt a dokonce i zavrtat (úmyslně)

Více zde >

PS-28 Cruiser

Něž jsem do toho sedl, tak jsem myslel, že to je zase jeden z UL, které byla potaženy papírově o půl kategorii nahoru. Ale není tomu tak, je to letadla s letovými vlastnostmi, které k letadlu patří. 

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-50LA

Zase další drobný letecký sen splněn, svezl jsem se na padesátce. A to dokonce na té s Lycomingem. 

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

S Mooney do Portorože

Jsou rychlá letadla, jsou pomalá letadla. Jsou letadla příjemná na pilotáž, jsou letadla, kde není moc o čem psát, prostě letí. Ale Mooney M20R je hodně rychle letadlo které se navíc nádherně řídí. 

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

SEX v Brně (P2002JF)

Tento Tecnam vychází původně z UL letadla, ale je to dospělé letadlo, na které potřebujete PPL.  

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Tecnam P2008

Původně jsem to považoval za designový uplift Tecnamu 92 ale po pár startech jsem zjistil, že to je podstatně větší kus letadla, než jsem si původně myslel.

Více zde >

Čmelák

Další z letadel, které není k půjčení na každém druhém letišti. Pro některé spoustu let denní chleba a pracovní nástroj, pro jiné (včetně mě) strojovna hodná respektu.

Více zde >

Cirrus

Cirrusů a jejich flight testů je plný internet, debata někdy připomíná debata o iPhonech...

Více zde >

BRM B23

Ačkoliv to zvenku vypadá jako UL sourozenec Bristell, tak je to hodně jiné (lepší) letadlo. 

Více zde >

Piper J-4

Méně známý sourozenec Piperu Cub - ale se sedadly vedle sebe. Zatím pouze fotky. 

Více zde >

Jak létat do Rakouska

Jak naplánovat a provést let do Rakouska. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Jak létat na Slovensko

Jak naplánovat a provést let na Slovensko. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Jak létat do Slovinska

Jak naplánovat a provést let do Slovinska. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence při mezinárodním celého VFR letu Kunovice-Portorož. Audiozáznam toho, co říká pilot, co říká řídící. A to včetně vysvětlivek a komentářů.

Jak létat s autopilotem

Tento e-learning obsluhy autopilota určen zejména pro ty, kteří se chtějí naučit létat s autopilotem anebo již prošli počáteční fázi bojování s tímto jinak skvělým nástrojem. Naleznete zde (kromě jiného) více než 20 videí, která podrobně popisují co a v jakém pořadí stisknout, kam se podívat na PFD či MFD a co si hlídat.