Cirrus or not Cirrus – that is the question

 

Flight testů Cirrusu je plný internet a tak tady dole mám akorát souhrn materiálů, o kterých si myslím, že jsou užitečné jako příprava na přeškoleni. Dobrá, neodolal jsem, napsal jsem pár vět ze svého pohledu….

 

 

po vzletu z LKKU mě fotil Milo Storoška, www.aerowings.sk

Ano, mám rád Trenéry, velice rád je lítam, ale proč bych se nesvezl s Cirrusem a pomlouval ho jako betonovou labuť nebo bednu kitu která neumí vybrat vývrtku? Je to prostě letadlo postavené za jiným účelem – je to stroj na cestování z bodu A do dobu B – pokud možno za IFR a se zapnutým autopilotem. A tento účel plní skvěle, zejména v případě SR22. Lítám tak, abych vybírat vývrtku nepotřeboval – a když do ní spadnu v rámci špatně provedené 4. zatáčky, tak je úplně jedno, jestli umím vybrat vývrtku já, padák nebo letadlo, výsledek je předem určený.

Čím je Cirrus odlišný od odstatních letadel – není to sidestick nebo LCD obrazovky. Dle mého názoru jsou to pružiny v řízení. S rychlostí letu mi roste síla na násobek (jak požaduje ostatně předpis), ale na rozdíl od třeba Z-142 neroste od nuly a navíc ta síla roste pomaleji (subjektivní hodnocení, nemám tvrdá čísla). Díky tomuto mám trošku jiné vnímání rychlosti přes odpor kniplu. Jsem si víceméně jistý, že pokud budu lítat každý rok 150 hodin na Cirrusu bez zapnutého autopilota, tak i tady dostanu ten cit pro rychlost do humanoidního počítače v mojí hlavě, ale s nižším náletem ten odhad není tak jednoduchý jako v jiných letadlech. A to je celé, prostě při přiblížení s Cirrusem musím pořád jedním okem hledět na rychloměr – který je bohužel digitální a na rozdíl od analogu musím číslo přečít a nestačí se ujistit, že je ručička na správném místě.

Odbočka k sidesticku – první letadlo se sidestickem jsem letěl ještě jako čistý plachtař (tehdy jsem nelítal ani Vivata). Bylo to vlastně moje první motorové letadlo, ve kterém jsem letěl sám. Byl to ULM-1 Gryf se kterým jsem si tehdy udělal načerno okruh. Fakt je to úplně jedno, jestli je knipl mezi nohama nebo na straně. Dovolil bych si snad aj tvrdit, že to už je větší rozdíl mezi letadlem s kniplem uprostřed a berama.

Je Cirrus letadlo na základní výcvik ? Pokud si kupuji Cirruse jako své první letadlo a vím, že nic jiného nebudu nikdy chtít lítat, tak proč ne. Od začátku získávám zkušenosti s tím, s čím budu lítat. Ale pokud hodlám lítat něco jiného (což asi bude většina pilotů) tak si myslím, že je vhodné získát návyky na něčem jiném a potom se na Cirruse přeškolit. Protože přeskolení opačným směrem bude trvat dlouho.

Častý argument je, že Cirrus je vhodný na výcvikové lety do zahraničí. Jistě, souhlasím. Dostatečně rychlé, aby se člověk někam dostal, můžu nechat letět George když budu potřebovat listovat mapama a hledat frekvence- ale toto je až další fáze výcviku, to není základní výcvik. V základním výcviku se musím naučit odletět to podle mapy, proletět CTR nebo TMA a ne k tomu ještě koktat v angličtině a hledat správná slovíčka.

 

 

Dobrá, uznávám, toto je malinko naaranžovaná. fotka Ale ta příručka tam fakt ležela, když jsem ráno lezl do eroplánu. Akorát jsem ji malinko posunul, aby byl vidět nápis SR22.

Jak se Cirrusy vlastně liší?

Zde docela pěkný průřez historií, co jsem našel někde na netu.

SR-20 má 200 HP (pozdější verze G6 (od 2017) 215 HP). Úplně původně analogové budíky s MFD, ale většina vyrobených mašin již má glass cockpit. Ať už Avidyne Entegra nebo Cirrus Perspective (což je upravená G1000). Existovala i verze SRV – který byla pouze VFR.

SR-22 – 310 HP, opět existuje s Garmin Perspective nebo Avidyne. Dále jsou i verze SR22TN a SR22T s Turbem

Všechny publikace od Cirrusu jsou zde – je to úplně dole na stránce.

SR-20 s Avidyne a autopilotem S-TEC 55:

 

 

Toto je jedna z SR-20 ve výše popsané konfiguraci. OK-AER je další.

SR-22 s Cirrus Perspective:

Cirrus Perspective je upravená G1000 od Garminu. Je tedy možné používat i materiály na G1000, ale některé věci jsou tam jinak. Základní, ale úplně základní, úvod do G1000 – video zde.

Materiály platné pro v.č. 3863 (non-turbo, G3, non-FIKI)

 

 

další skvělá Milova fotka, točili doprava domů, já se držel ve skupině. http://www.skywings.sk/

Všechny zde uvedené materiály jsou pouze pro informaci, pro let použijte platnou letovou příručku pro dané letadlo.

Zpět na přeškolovací rozcestník

Jak létat do Rakouska

Jak naplánovat a provést let do Rakouska. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Jak létat na Slovensko

Jak naplánovat a provést let na Slovensko. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Jak létat do Slovinska

Jak naplánovat a provést let do Slovinska. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence při mezinárodním celého VFR letu Kunovice-Portorož. Audiozáznam toho, co říká pilot, co říká řídící. A to včetně vysvětlivek a komentářů.

Jak létat s autopilotem

Tento e-learning obsluhy autopilota určen zejména pro ty, kteří se chtějí naučit létat s autopilotem anebo již prošli počáteční fázi bojování s tímto jinak skvělým nástrojem. Naleznete zde (kromě jiného) více než 20 videí, která podrobně popisují co a v jakém pořadí stisknout, kam se podívat na PFD či MFD a co si hlídat.

Jak naplánovat VFR let do zahraničí

Úplné základy. Volba letadla, trati, vybavení, na co si dávat pozor, kde co zjišťovat

Více zde >

e-learning Do Portorože nasucho

 Uslyšíte korespondenci z celého letu (jak letadlo, tak pozemní stanice) doplněnou o polohu na mapě a vysvětlivky a tipy, jak to zvládnout. Nechybí ani upozornění na běžné omyly nebo zbytečná slova na frekvenci.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

Angličtina pro piloty a jejich průkazy

Pojednání o tom, co musí pilot umět a zejména jaké musí složit zkoušky

Více zde >

Pilotní Czenglish

Otrocky překládat slovo za slovem nejde ani v běžné, ani v letecké angličtině. Soupis těch najčastějších špatných překladů.

Více zde >

Kurz Mezinárodní lety VFR

V pravidelných termínech pořádám kurzy mezinárodních letů na učebně. Obvykle v Brně nebo v Kunovicích

Více zde >

Let do Portorože

Fotoreportáž s informacemi pro piloty z jednoho letu do Portorože a zpět.

Více zde >

e-learning Jak létat do Slovinska

Jak naplánovat let do Slovinska, kde najít požadované informace, kde tam přistát, co pěkného vidět a sníst cestou.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

Den D - Jak probíhá let do zahraničí ?

Podání letového plánu, zjištění počasí, prostorů atd, vlastní provedení letu. Uzavření letového plánu.

Více zde>

Přelet do Finska

https://www.orlita.net/jine-letecke-texty/cri__trashed/prelet-do-finska/Popis přeletu Eurostáru do Finska. Včetně doznání po letech, jak to bylo s tím letem nad oblačností..... 

Více zde >

Průkaz radiofonisty

Co je to všeobecný průkaz radiofonisty a proč ho potřebujete.   

Více zde >

Do Alp s VLÁčkem

Článek o letu Kunovice-Graz-Wels-Kunovice.  

Více zde >

Berlín (Schoenhagen) a Drážďany

Popis jednoho výcvikového letu do Německa

Více zde >

Série e-learningů Letíme VFR k moři

Informace o sérii e-learningů, které vám komplexně připraví na VFR let do zahraničí, nejenom k moři

Více zde >

Otázky a odpovědi k mezinárodním letům VFR

Všechno, co jste chtěli vědět ale báli jste se zeptat

Více zde >

Jak jsme nedoletěli do Slovinska

Jeden z letů kde jsme nakonec přistáli jinde, než jsme chtěli....

Více zde >

Jak jsme doletěli do Slovinska

Tentokráte jsme to do Slovinska dali...a na nádherné letiště

Více zde >

e-learning Jak létat na Slovensko

Jak naplánovat let na Slovensko, kde najít požadované informace, kde tam přistát, co pěkného vidět a sníst cestou.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

e-learning Jak létat do Rakouska

Jak naplánovat let do Rakouska, kde najít požadované informace, kde tam přistát, co pěkného vidět a sníst cestou.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

e-learning Jak létat do Chorvatska

Jak naplánovat let do Chorvatska, kde najít požadované informace pro let. A potřebuji pro let nad mořem zachranné vesty?

Více zde >