Čmelák na poli u Luhačovic

Dostala se mi do ruk sada fotek 1. prototypu Čmeláka někde na poli od Vladimíra Janíka. Začal jsem tedy pátrat, kde by to mohlo být. Z původního dojmu, že by mohlo být někdě Luhačovice-Bojkovice jsem dospěl k přesvědčení, že určitě chtěli zkoušet vzlet a přistání v co největší nadmořské výšce. Našel jsem tedy krásné pole u Mikulčina vrchu, které vypadalo nadějně. Zaletěli jsme si tam, byl jsem tam i po zemi – a nebylo to ono, tak jsem pátral dál po celých Karpatech. Potom jsem v textu o historii Čmeláka našel zmínku o přístáních u Luhačovic a Maršova. Tak jsem pomocí mapy.cz a starých ortomap (kromě docela profláknuté https://kontaminace.cenia.cz/ existují taky další na https://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/pohledy/archiv.html).

Trošku mě zmátlo, že silnice na hraně kopce již neexistuje (ve výrazné podobě), ale právě na starých mapách jsem ji našel, stejně jako šikmou stezku přes pole, která odpovídala jedné z fotek.

takto to vypadá z Čmeláka. Ale nesedal jsem tam 😉

Dále existuje ještě druhá sada fotek – z jiného místa. Ale tady to bude problém dohledat, to by náhodně musel někdo místo poznat, tady se není moc čeho chytit.

Vladimír Vlk a pravděpodobně Pavel Bíla.