Málo známé modifikace a prototypy

Z-43L

Motor Lycoming (patrně původem ze Z-50L) by do draku OK-LOW zamontovaný 11.1. 1990, demontovaný 12.12.1998. Za toto období nalétal letoun 307 letovych hodin. Letadlo patřilo vysové škole v Žilině (VŠDS, později Žilinská univerzita). Jednalo se o motor Lycoming AEIO-540-D4B5 s výrobným číslom L-13286- 48A doplnený vrtuľou značky Mühlbauer. Údaje poskytl Vladimír Klein, díky. Jak je vidět z fotek, letoun neměl pořád třílistou vrtuli (která pravděpodobně též pocházela ze Z-50L)

Letoun byl potom přestavěn zpět na motor M-337

LKKU, foto Albert Orlita
foto Albert Orlita, LKKU. V pozadí L-200 OK-UHB během poměrně krátkého období fungování “spolenočnosti” Let Air (nebo krátce poté, kdy nápis na směrovce zůstal)

S motorem Lycoming se letoun dočkal i samostatné slovenské republiky

foto archiv Orlita

Letoun byl po pár letech přestavěn zpět na Z-43 – na této fotografii zachycen v Otrokovicích v roce 2014 Standou Trnkou

Foto Stanislav Trnka
na Sletu československých letadel v Jičíne v roce 2016,

Z-143MAF

Na základě požadavku Armády České republiky byla vyvíjena modifikace Z-143MAF. Zkoušeny byly různé varianty motoru M-337 (M-337B či M-337C) a vrtulí včetně vrtule V-541 s možností reverzu. Další informace na stránkách VHU Kbely, kde je letoun momentálně uskladněn.

O tomto nic moc nevim. Spekujuli že se jednalo o nějaké bádání ohledně vývrtek. Směrovka je zcela evidentně víc nakolmo.

Z-43M

Z-43M v průběhu zkoušek v Otrokovicích -zde při průletu okolo věže v Kunovicích
Kubánská Z-142, foto Albert Orlita

Z-50LE

Pokus zvýšit rychlost otáčení podél podélné osy zkrácením křídel. Postaveny 2 kusy. Zkušební pilot Miroslav Srnec vzpomíná: “Byla hodne odlehcena, start na vnejsi zdroj, jen jedna baterie. Pri prvnim letu po vzletu reverze kridelek (prilis velke rohove odlehceni), chtels naklon doleva a ono to tocilo doprava 😉 Po vyreseni se pri druhem startu v 1000m pripekla teplem kapotaz motoru k motoru (odlehceno z 5 vrstev na 3) a pak uz to litalo docela dobre. Tocilo to krasne, kopace byly trochu jine, museli se delat jinak, ale slo to. 

Miroslav Srnec v kabině Z-50LE, Kunovice, foto Albert Orlita

Z-526F s motorem M-337

Ojedinělá modifikace, který byla dočasně po dvě (?) zimy připravena pro Radomíra Orlitu pro překonání rekordu v rychlosti stoupání. Pokusy úspěšné nebyly, v dalších letech se (již úspěšně) létalo na Z-526AFM a Z-50. “Kerko” je Keramička Košice – ale jestli to skutečně sponzorovala nevím.