Otázky a odpovědi k mezinárodním letům

Toto je průběžně aktualizovaná sada otázek a zejména odpovědí týkajících se mezinárodních letů. Další otázky je možno pokládat pomocí formuláře úplně na konci.


Pro let v rámci EU není potřeba odbavení, tak proč radíš lítat do Chorvatska přes Portorož ?

Zde pozor, Chorvatsko je sice členem EU, ale nikoliv Schengenského prostoru. Proto je třeba pasové (nikoliv celní) odbavení. Létat úplně bez jakéhokoliv odbavení je možné do zemí, kterou jsou členy EU A současně Schengenského prostoru, musí být splněny obě podmínky. Například Švýcarsko je sice členem Schengenu, ale ne EU a tak tam potřebuješ celní (nikoliv pasové) odbavení

Proč si to pasové odbavení pro cestu do Chorvatska neudělat v ČR?

Ano, je to možné, ale pečlivě si nastudujte podmínky Cizinecké policie – https://www.policie.cz/clanek/general-aviation-informace-pro-kapitany-letu.aspx. Musí se tam vyplnit formulář, takže je tam administrativa navíc. Pokud letit Cessnou 172 nebo podobně rychlým strojem, tak patrně stejně budete někde po ceste přistávat pro palivo (a jiné úkony) a tak je nejlepší naplánovat toto přistání tam, kde se zrovna odbavíte pro výstup z Schengenu. Třeba Portorož, Maribor, Balaton, těch možností je spousta. Pro vstup to stejné, nemusíte řešit žádné formuláře a oznamování naší cizinecké policii.

Pro lety po Schengenu nemusím podávat letový plán, je to tak správně?

Negativ, letový plán je povinný pro mezinárodní lety – pokud není stanoveno jinak. A to „stanoveno jinak“ musí být na obou „koncích“ letu a v jeho průběhu. ČR je naštěstí relativně liberální, stejně jako většina států okolo a na západ od nás. Například ale do Ruska nebo na Ukrajinu se bez plánku určitě nedostanete.

Můžu letový plán na cestu zpátky podat už před odlet?

Ano, určitě. Je ale dobré vědět, že za rozeslání plánku odpovídá letiště odletu. Takže i pokud plánek podáte v Praze, tak případně problémy potom musíte řešit na místě. V Praze se snaží pomoct, ale moc toho nevymyslí.

Čas vzletu musím dodržet -5 plus 15 minus. Je to tak?

Tolerance není tak striktní, ale pokud poletíte o hodinu později, tak se připravte na problémy, které za jistých okolností mohou skončit i tím, že budete podávat nový plánek.

Potřebuju do zahraničí zkoušku z angličtiny i pokud poletím v dvojím?

Velitel letadla musí mít (kromě jiného) jazykovou kvalifikaci – v případě VFR letů je to pouze zkouška z ICAO angličtiny. Takže pokud ji má instruktor, tak vy ji nepotřebujete.

Mám kamaráda, který má akorát UL papíry a zapsanou ICAO angličtinu, já mám PPL ale zatím bez angličtiny. Tak si ho s sebou vezmu jako komunikátora a poletíme Cessnou.

Tato varianta není bohužel možná, kolega s UL papíry těžko bude velitel letadla.

Mám zapsanou ICAO angličtinu, ale rád bych si s sebou na první let vzal instruktora. On ale angličtinu zapsanou nemá.

Tak potom musí být instruktor jako další osoba na palubě, velitel letadla jsi ty.

Potřebuji pro let na Slovensko angličtinu?

Slovensko je speciální případ – pro let tam není potřeba mít zapsanou angličtinu. Stejně tak již neplatí nutnost vyžadovat si povolení pro ULL jako v minulosti.

Po přistání po mě chtěli hlukový a pojistný certifikát. Mají na to právo?

Pojistný certifikát určitě musíte mít a některé země vyžadují i hlukový. Kdo a jak to může kontrolovat netuším. Ale pracovník místního CAA zcela určitě ano.

UL jsou teď do 600 kg, platí to všude?

Ne všechny země přešly na těch 600 kg, takže všeobecná odpověď je bohužel ne. Stát od státu.

Stačí ICAO level 4 i na PPL, nejenom UL?

jasně, požadavky jsou stejné, minimum je 4.

Je potřeba ICAO angličtina i pro let větroněm?

Formálně ne, ale určitě je dobré si to udělat pokud chcete plachtit v zahraničí.

Mám zapsanou ICAO angličtinu v PPL, musím ji mít i v UL průkaze?

Asi by tam měla být, na LAA to jednoduše zapíší na základě PPL průkazu, není potřeba nová zkouška

Je nutné hranice přelétávat v daných místech?

Ne, není, to platilo v dávné minulosti, dneska lze hranici přelétávat kdekoliv. Dokonce místo přeletu ani nemusí být traťový bod v letovém plánu.

Slyšel jsem, že s UL do Rakouska musím mít minimálně průkaz PPL, je to tak?

Ne, toto už není pravda, Rakousko pravidla uvolnilo. Už není třeba žádat o povolení, stačí mít pouze požadované dokumenty.

Je nutné v Portoroži objednávat odbavení mimo Schengen jako při odletu z ČR?

Ne, v době psaní této odpovědi to nebylo nutné. Ale pochopitelně se to může změnit.

Mají jiné státy AisView, kde můžu vidět prostory a jejich aktivace?

Někde ano, ale zdaleka na všude. Aktuální prostory ukazuje take Skydemon a jiné aplikace, ale jsou to pochopitelně neoficiální data.

Máš nějaké doporučení, jak rychle nastudovat ty desítky stránek NOTAMů na let do Chorvatska?

Mám. Přečíst 😉 Takže nemám. Ale pomocí funkce Suppress na Autorouteru lze udělat studium dny dopředu, vyeliminovat nepodstatné Notamy a před letem pouze projít to, co je nové.

Mám pouze průkaz ULL, musím si před letem do zahraničí udělat kvalifikaci řízené lety?

Pokud v zahraničí (včetně Slovenska) poletíte mimo řízené prostory, tak by to mělo jít. Ale i tak bych si řízené lety doporučil udělat každému. Nikdy nevíte kdy se to bude hodit, kdy například kvůli počasí povede jediná cesta právě přes řízený prostor. A ruku na srdce, pokud si nejste schopni udělat kvalifikaci řízené lety, tak mám jisté pochybnosti, že jste si schopní let do zahraničí zodpovědně a důkladně naplánovat.

Dá se v zahraničí tankovat na fakturu nebo musím platit v hotovosti/kartou?

Ano, může se někde stát, že si to vy nebo váš provozovatel domluví, ale určitě bych na to nespoléhal. To stejné přistávací poplatky.

Potřebuju souhlas provozovatele pro let do zahraničí?

Provozovatel letadla musí vědět, co se s jeho letadlem děje. Tedy jednoznačně ano a to se týka každého letu, nejenom zahraničního. Je to pouze na vaší dohodě s ním. Když ten souhlas budete mít písemně, tak se to může hodit, ale nevím o případu, že by tuto skutečnost někdy někdo někde kontroloval.

Existuje pro let do zahraničí nějaká výcviková osnova nebo kvalifikace zapisovaná do průkazu či zápisníku?

Ne, žádná osnova nebo zapisovaná kvalifikace formálně neexistuje – pochopitelně mimo ICAO angličtiny a průkazu radiofonisty. Je to tedy na vašem zvážení či zvážení provozovatele letadla.

Mám eroplán s turbem, mohu plánovat i let nad FL95?

Jistě, FL95 není strop pro VFR lety, ale letová hladina, kde v ČR začíná řízený prostor. Pro stoupání do FL 120 (např.) už tedy musím mít povolení ŘLP. V různých zemích je to ale může být jinak, FL95 není úplně všude. Pozor ale na na vybavení kyslíkem – nad FL 100 je povinnost pro pobyt delší jak 30 minut, nad FL 130 trvale. Řešeno v dodatku 2A předpisu L-6/II. Americké požadavky jsou trošku volnější, ale i tak nemá cenu s tímto moc experimentovat, zejména při solo letu. A taky, stejně jako u nás, bude v okolních zemích patrně nutnost odpovídače.

Musím si kupovat papírovou ICAO mapu státu kam letím nebo stačí Skydemon v tabletu?

Nevím o tom, že by některý stát měl povinnost mít papírovou mapu. Ono to ostatně není tak ani u nás. Je povinností mít aktuální a platné informace. V jaké podobě už je na mně jako veliteli letadla. Ale představa, že poletím 500 km do neznáma jenom podle tabletu je docela děsivá. Co budu dělat, když se mi ipad přehřeje nebo odejde napájecí kablík a budu bez baterky? Pokud mám glass cockpit s aktuální databází, tak potom tablet jako záloha snad dobrý, pokud nemám zastavěnou avioniku, tak bych chtěl k tabletu mít papírovou mapu jako zálohu. I kdyby bylo loňská, pořád lepší než mapy.cz v mobilu. Což mimochodem taky není od věci – jen je nutné si danou zemi stáhnout dopředu. Jako úplně poslední záloha zálohy se to může hodit.

Pořád opakuje Skydenom, to máš nějakou provizi?

Ne, nemám, nikdo mi to nenabídl ;-). Ale připadá mi prostě nejlepší ;-). Svého času jsem používal EasyVFR, ale přešel jsem právě ke Skydemonu. Další volbou je Foreflight (tady je možnost dokoupit si Jeppesen VFR Charts (původní Bottlan) který jsou prostě skvělé – ale jako celek je to o dost dražší než Skydemon), Air Navigation Pro, Airboxrunway HD, Rocket route. A další, které neznám. Nebo si udělejte svou aplikaci pomocí Open Flight Maps.

Proč už se v Německu okolo Mnichova nevolá Mnichov Information, ale nějaké Langen Information, co to je?

Svého času byl období, kdy se Mnichov Information volal i poblíž Berlína. Tak se asi rozhodli odstranit to zmatení a pojmenovali svůj FIC podle města Langen jižně Frankfurtu, kde sídlí DFS (Německé ŘLP). Stejně jako u nás nebo v Rakousku je jeden volací znak, ale různé frekvence v různých sektorech.

Letím z Příbrami na jihovýchod ve FL75. Po přechodu na Wien Information jsem dostal QNH 1023. Proč, jsem přece nad převodní výškou?

Převodní výška v Rakousku není 5 000 ft jako u nás, mají 10 000 ft (kromě příletů do Innsbrucku, kde to je individuální). Po přeletu hranice nastavím tedy 1013 a upravím výšku. O kolik a kam? Odpověd máte v bílých písmenech na následujících řádcích, stačí označit myšíPo přestavení výškoměru se ocitnu o 270 ft níž, takže musím stoupat, abych měl zpátky výšku dle tabulky cestovních hladin. Ale kdo a proč by to počítal dopředu, že?

Náhled kurzu Nasucho do Portorože. Kompletní záznam korespondence na VFR letu Kunovice-Portorož, rady, doporučení. Kurz zde.