Čtení pro piloty

Že se pilot musí dál vzdělávat se asi dočtěte všude možne. Co ale číst? Tady mám výběr toho, co se mi líbí, co považuji za dobré a poučné čtení po piloty. Něco ke koupení, něco ke stažení legálně zadarmo.

Seznam průběžně doplňuji, klidně posílejte náměty.

Rob Machado

Rod Machado je jednou ze stálic čtení pro piloty. Tento psycholog a instruktor má napsal řadu knih a připravil spoustu výukových materiálu. Knížky píše hodně jinak, než jiní autoři – spousta obrázků, vysvětlení souvislostí a zejména humoru. A pravidelně je aktualizuje.

Knížky nabízí i jako PDF ke stažení, ale pár jich mám na papíře a je to snad ještě lepší. Dole jsem vybral ty, se kterýma mám osobní zkušenost, ale předpokládám, že i ostatní knížky a e-learningy budou stejně dobré.

Rod Machado's Private Pilot Handbook

Učebnice pilota hodně jinak a líp. Předpisy a vzdušný prostor jsou zaměřeny na USA, ale spousta ostatních věcí je univerzálních a stojí za studium.

Ukázka ke stažení zde.

Rod Machado's How to Fly an Airplane Handbook

510 stránek textu věnovaného tomu, jak řídit letadlo. Ideální pro piloty ve výcviku nebo ty co se chtějí zdokonalit.

Ukázka ke stažení zde.

Rod Machado's Instrument Pilot's "e"Survival Manual

Pokračovací učebnice IFR pilota. 500 stránek čtení pro ty, co už IFR mají – a nechtějí zakrnět.

Ukázka ke stažení tady. Bohužel už jenom jako e-book.

Rod Machado's Instrument Pilot's Handbook

Učebnice IFR pilota. Opět, sice primárně zaměřeno na vzdušný prostor USA, ale i tak dobré. Jako v jiných knížkách – souvislosti, příklady a humor na více než 650 stránkách

Ukázka ke stažení zde.

Richard Collins

Další ze stálic pilotního psaní – třeba The Next Hour: The most important hour in your logbook je skvělá. Ale napsal toho podstatně víc, co jsem četl bylo dobré.

Airplane Flying Handbook

Rozsáhlá učebnice pilota zdarma ke stažení ze stránek FAA. Celá knížka 260MB, ale jde to i po kapitolách. 

Advance avionics handbook

Dobrá knížka o skleněných palubách ke stažení zdarma ze stránek FAA, škoda že ji od 2009 neaktualizovali.

Max Trescott

Web má trošku nepřehledný, ale má výborně napsané knížky. „GPS a WAAS“ mi dokonce připadá dokonce  ještě lepší než G1000, která je taky dobrá. Ale nenašel jsem možnost to koupit elektronicky.

The Thinking Pilot’s Flight Manual: Or, How to Survive Flying Little Airplanes and Have a Ball Doing It

Průřez různými tématy, praktický pohled na různé fáze letu, manévry a letadla. Lze koupit elektronicky.

Richard Bach – Dvouplošník, Dar křídel

Na rozdíl od předchozích knížek to nejsou učebnice/neučebnice, ale výborně napsané knížky o létání. 

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.