Validace EASA PPL v USA

Vyplnění formuláře

Postup validace národního/EASA průkazu je popsán na stránkách FAA, dobré shrnutí udělal taky před lety Honza Oplatek na Aerowebu.

Ve stručnosti je to tak, že si stáhnete formulář ze stránek FAA, vyplníte jej a spolu s kopiemi průkazu /medical není potřeba pokud nežádáte jeho validaci) to pošlete FAA. Dřív se to tam dalo posílat faxem, dnes je preferovanou metodou nahrání na IACRA, ale je možné to poslat i klasickou poštou na adresu FAA. Potom počkáte na ověřující dopis – dřív to byl vždycky papírový dokument poslaný na domácí adresu, dnes už to jde i elektronicky.

S tímto dopisem pak jdete na FAA FSDO – kam přesně si musíte vybrat při podání žádosti.  FAA deklaruje 45-90 dní pro vyřízení, zkušenost je taková, že to obvykle trvá kratší dobu, ale nelze na to spoléhat.

Návštěva FAA

Na příslušném FSDO  si musíte domluvit schůzku dopředu. Na místě samém musíte vyplnit žádost o vystavení průkazů – formulář jsem posléze našel zde. Jsou tam poměrně malé kolonky a to v kombinaci s mým škrabopisem byl trošku problém.Návštěva na FAA

Steve, tak se ten inspektor jmenoval, procházel celý formulář kolonku po kolonce a zejména kontroloval, jestli sedí čísla průkazu, data narození, bydliště. Až mi to místy připadalo paranoidní a zejména ze začátku byl poměrně odměřený. Ale nenechal mě to vypisovat znovu, vzali jsme korekční pásku a co nemohl přečíst nebo co se mělo vyplnit jinak, tak jsme přepisovali. Dole v tom formuláři je přehled náletu (celkem, ve dvojím, v sole, navigační ve dvojím, navigační v sóle, v noci ve svojím atd.) Něco se z našeho zápisníku dá vyčíst jednoduše, něco – třeba ty hodiny na navigačních letech v sóle a ve dvojím musíte prostě spočítat ze zápisníku nebo kvalifikovaně odhadnout. Na rozdíl od různých informací z internetu se mě nikdo neptal na to, kolik mám nalétáno „pod boudou“ – žádný požadavek na 3 hod tam nebyl. A taky ho nezajímaly minuty, mel jsem to zaokrouhlovat na hodiny. Pan inspektor byl zcela evidentně dobře informován, že noc je v Evropě kvalifikace a ne automatická součást PPL jako v USA. Zápisník si za celou dobu vůbec nevyžádal – celé jednání probíhalo ve stoje u přepážky (pan inspektor stál taky).

Výsledkem celého cvičení bylo, že potom tento formulář předal kolegyni, která to přepsala do počítače a vytiskla mi dočasný průkaz. Ještě jsme dořešili drobnosti, že Uh. Hradiště je zkratka z Uherské Hradiště nebo jaký je rozdíl mezi Czech Republic a Czechoslovakia, ale mezitím už si se mnou Steve trošku vykládal o lítání. Bylo patrné, že má nějakou osnovu nařízenou, ale v podstatě to byl rozhovor o tom, co lítám a co bych chtěl tady lítat. Nic, co by se nedalo v pohodě zvládnout. Drobný problém byl s kvalifikací TOW, že prý to oni mají nějak jinak, ale nenechal jsem si to ani vysvětlit, protože jsem tam nebyl kvůli vlekání a tak jsem nad tím mávl rukou. Průkaz radiofonisty po mně nikdo nepožadoval, těžko říct, jestli jim stačila ICAO angličtina v průkaze nebo jestli to nevyžadují vůbec.

Mezitím paní kolegyně donesla z tiskárny papír formátu Letter (něco jako naše A4), na kterém jsem měl natištěný dočasný průkaz. Zkontroloval jsem data, Steve to ořezal, podepsal jsem si to, Steve to podepsal a připomenul, že to platí 120 dní a že do té doby bych měl poštou dostat skutečný průkaz. Dal mi ještě vizitku, že kdyby to nepřišlo, tak že se mu mám ozval. Podal mi ruku a šel jsem pryč. Celá procedura trvala asi 45 minut – ale většinu času zabralo to opravování formuláře.

Validace kvalifikace IR

Pro validaci IR je nutné před návštěvou FAA mít úspěšně složený IFP – Instrument Rating Foreign Pilot v některém ze schválených zařízení. Je to vlastně průřez celou IFR teorií včetně poměrně dost praktických výpočtů, za jeden večer se to naučit nedÁ. Učil jsem to z aviationexam.com, těch pár dolarů za to stálo. Vlastní zkouška už není zadarmo, chtěli něco přes 100 USD. Celý proces validace (odeslat formulář, počkat na dopis, objednat se na FSDO, dojít tam) je nutné udělat znovu, i když jenom přidáváte IR do již existujícího FAA průkazu, číslo průkazu zůstane.

Výlet do Sedony a Flagstaffu

Červené skály, letiště na vrcholu kopce . Letiště Flagstaff má nadmořskou výšku 7 014 ft.

Více informace v článku

Průlet prostorem třídy B

Hodně rušné letiště, ale VFR průlet je možný a běžný. Něco, s čím se v Evropě moc nepotkáme. 

Více informace v článku

Noční okruhy

Když je člověk v Phoenixu služebně a ne přes víkend, tak má čas lítat akorát večer - a to nakonec není vůbec špatně...

Více informace v článku

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.