16. dubna 2024 tomu bylo 55 let od záletu prvního prototypu L-410 OK-YKECílem tvůrců těchto stránek je shromažďovat písemné materiály, fotografie a další podklady o letadle, které stále nevypadá jako archaický veterán a které létá snad na všech kontinentech vyjma Antarktidy, aniž by mnohdy lidé jím cestující věděli, odkud pochází.

Stránky byly původně připraveny se spolupráci se serverem planes.cz, kde několik let fungovala sekce nazvaná právě L-410 – ze které dnes ale zůstal pouze seznam všech vyrobených L-410.  Fotogalerie na serveru L410.cz je věnována zejména starším fotografiím a je dále strukturována – dle základních modifikací a také jednotlivých zajímavých letadel.

Historie letounu L-610 sem na první pohled nepatří,  L-610 má však podobnou koncepci a je jakýmsi pokračováním L-410. Projekt vznikl ve stejných místech a pracovali na něm zčásti i stejní lidé, rozhodli jsme se proto tomuto, byť neúspěšnému typu, rovněž věnovat místo na těchto stránkách.

Věříme, že se mezi návštěvníky těchto stránek najdou i tací, kteří budou mít fotografie, či jiné zajímavosti kolem L-410, případně L-610 a budou ochotni se o to podělit s ostatními. Netrváme na vysokých technických i kompozičních parametrech fotografií (jako servery publikující letecké fotografie) a tak vaše fotografie  (či jiné materiály) mohou být uveřejněny, budou-li mít dostatečnou vypovídací hodnotu v rámci tématu, který je vyjádřen adresou našich stránek. Materiály zasílejte na adresu uvedenou níže.

V roce 2022 jsme s Regionální TelevizíLeteckém muzeu v Kunovicích natočili několik pořadů o moravských letadlech  – a jeden díl by pochopitelně věnovaný L-410.

XL-410, L-410, L-410A

Prototypy a první sériové letouny L-410 byly vybaveny kanadskými motory PT6-27.

Více zde

L-410M

Verze L-410M byla první, která měla nově vyvinuté československé motory M-601

Více zde

L-410UVP

Verze L-410UVP zahrnovala další, již výraznější konstrukční změny.

Více zde

L-410UVP-E

UVP-E vozila 19 cestujících a mělo možnost montáže přídavných nádrží na konce křídel.

Více zde

L-420

První verze certifikovaná u americké FAA – vyrobeny byly ale pouze 2 kusy.

Více zde

"nosatá" L-410, L-410NG

Velikost zavazdlového prostoru byla jedno z bolestí L-410

Více zde

Robert Pinkava se svého času věnoval tomu, že sbíral fotografie jednotlivých vyrobených L-410. Výsledek jeho snažení jsem s jeho svolením publikoval zde (na původním webu L410.cz). Nepovedlo se sice sehnat fotku každé vyrobené L-410 ale bylo to velice blízko.

 

Makety L-410

Makety použité při vývoji L-410

Více zde

OK-YKE, YKF

Prototypy XL-410 OK-YKE, OK-YKF

Více zde

OK-ZKA

Třetí prototyp, který je dnes vystaven v Kunovicích 

Více zde

OK-AZB, -ADR, 5Y-HHF

jedna z L-410, která létala se čtyřlistými vrtulemi

Více zde

L-410AS

I verze L-410A s kanadskými motory PT6 byla dodávána do Sovětského Svazu.

Více zde

OK-DZA, 7Q-YAA

Jedna z nejstarších L-410 v provozu už není provozovaná v Evropě

Více zde

Fotoverze

Část L-410 byla vyrobena ve fotoverzi – ne vždy ale s prosklenou přídí.

Více zde

Prototypy L-410UVP

Historie prototypů byla rozsáhlá a tak si zaslouží samostatný článek

Více zde

Havárie X03

V průběhu letových zkoušek L-410 UVP bohužel došlo i ke katastrofě.

Více zde

v.č. 831138

Všechny značky se do nadpisu nevejdou, L-410UVP přestavěná na fiktivní L-410UVP-E.

Více zde

OK-RDA/OM-RDA/OM-RAY/HA-YFG

Jedno ze sériových „éček“ které bylo z výroby dodáno jinam, než do SSSR

Více zde

L-410 od Jana Lekeše

Jan Lekeš pravidelně fotí v Kunovicích nejen L-410

zde

OY-CTE, CTF

Toto měly být první letouny dodané na „západní“ trh.

Více zde

L-410 pro Indii

Indie byla své času místem, kde létalo docela dost L-410.

Více zde

L-410 u manx2

Provoz L-410 na britském ostrově Man

Více zde

Lusiana

Česko-brazilská společnost,  provozující 3 L-410

Více zde

Opět Afrika

O přeletu L-410 do Afriky a létání s nimi v Africe vůbec

Více zde

Můj tata (ano, tata je na Slovácku správně, není to táta) napsal ze svého poletování s L-410 řadu textů. Ne všechny se ale dostaly do Světem Křídel vydaných knížek, část z nich zůstala z různých důvodů v šuplíku. Tyto nikdy nepublikované texty většinou neobjevují žádné exotické krajiny a stejně tak v nich (minimálně většinou) chybí dramatické momenty, kdy hlavní hrdina v poslední sekundě přitáhne berany tak, letadlo přestoupalo nejvyšší horu v Himalájích. Tyto texty popisuji do jisté míry “běžné“ lety po Evropě. Jsou ale často z dob, kdy se létalo bez GPS a spojit se s rodinou nebo mateřským letištěm z cesty bylo možné pouze po dlouhém hledání jednoho z mála telefonů na letišti, že kterého se dalo volat jinam, než po letišti. Mobilní telefony či iPady s Jeppesenem pro celou Evropu a navigační aplikací si tehdy nikdo ani nedovedl představit. Ověřit si ground speed→ bylo možno pouze pomocí kontroly časů průletu nad jednotlivými VOR nebo NDB nebo pomocí DME – dnes možná ani někteří IFR piloti ani netuší, že ovladačku DME si lze přepnout tak, aby ukazovala ground speed místo vzdálenosti. A kolik z dnešních pilotů si pamatuje, že se na Ruzyni mohlo k letadlu chodit pěšky?

Laptop (s monochromatickým displejem pochopitelně) byl naprosto nedostupný luxus v ceně nepříliš ojetého automobilu a tak většina těchto textů vznikala základě rukou psaných poznámek – ať už za letu nebo později na hotelu či jinde. A až při jejich zpracování v roce 2023 jsem zjistil, že protažení scanu stránky psané na stroji OCR programem je jednodušší, než se pokoušet otevírat texty jen o pár roků mladší a napsané v T602. 

Je jenom škoda, že z těchto cest je docela málo fotek. Focení na československých letištích bylo před rokem 1989 zakázáno a někde se tento zákaz i dodržoval, někde dokonce striktně. Současně to byla také doba, kdy se fotilo na film – a tak se s políčky celuloidu docela šetřilo a nefotilo se všechno s tím, že je jedno jestli to bude použitelné nebo ne.

Let do Lvova

Lvov byl vstupní branou do Sovětského svazu nejen pro letadla z Kunovic.

Více zde

Zurich a Ženeva

Startovat 23. prosince z Prahy ještě nemusí znamenat, že 24. prosince budete zpátky.

Více zde

Sanitní let do Terstu

Převoz těžce zraněné pacientky z italského Terstu do Kunovic

Více zde

Bulharsko

Pro Aero Vodochody do Bulharska s nucenou přestávkou v Rumunsku.

Více zde

Přelet na Kamčatka

Jeden z delších dodávacích letů nové L-410 – přes 10 časových pásem.

Více zde

Do Prahy s Lady Racine

Z Ostravy do Prahy se dnes dá jet po dálnici, ale letadlem je to přece jenom rychlejší.

Více zde

A znovu Sarajevo

Přeprava nákladů je jedním z typických úkolů, na které se L-410 používá.

Více zde

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.