Kdo jsem?

Létám od roku 1989 kdy jsem začínal na větroních a pár let na to i na Vivatovi a UL. Později jsem přidal PPL(SEP) včetně přístrojové kvalifikace IR(SE) a instruktora třídní kvalifikace CRI(SE). Jsem též instruktor UL. Nalétáno mám téměř 1 500 hodin.

Dělám individuální výcviky a přednášky, na rozdíl od velikých leteckých škol se zaměřuji především na ty, kdo nechtějí nutně létat profesionálně, ale chtějí se někam ve vlastním létání posunout. Nabízím maximálně individuální přístup přizpůsobený vstupním znalostem.

Jsem také autorem a spoluatorem některých e-learningů na AirGuru.cz

Kompletní výcvik letů do zahraničí

Let do zahraničí není nic, co by běžný pilot, který umí anglicky→ nezvládl. Pokud ale nechcete všechno studovat sami, tak rád pomohu. Uděláme spolu teoretický úvod, vybereme vhodnou destinaci (pokud už nemáte předvybranou Portorož nebo Wels) a projdeme pravidla platná v dané zemi. Potom podáme letový plán→ a let odletíme.

Individuální kurz teorie pro zahraniční lety VFR

Pokud vám nevyhovuje žádný z publikovaných termínů kurzů na učebně ani žádný z e-learningů, tak můžeme udělat i individuální kurz.

Kurz teorie zahraniční lety VFR

V pravidelných intervalech pořádáz kurz na učebně – obvykle v Kunovicích nebo Brně, dle domluvě je možno i jinde.

Radiokorespondence v angličtině

On-line kurz korespondence na mezinárodním letu VFR Nasucho do Portrože vznikl původně z několikrát opakovaného kurzu na učebně, kde jsme si společně připomenuly zásady a základy korespondence v angličtině. A potom si trať odletěli na obrazovce a hlavně odmluvili. Toto pochopitelně mohu udělat i jako individuální kurz.

Létání se skleněnou palubou - glasscockpitem

Glass cockpit je něco, co musíte začít studovat na zemi. Sednout si do letadla s (např.) G1000 bez pořádné přípravy na zemi jsou vyhozené peníze. Videí najdete na Youtube určitě dost, ale než hledat to správné je rychlejší sednout si k simulátoru, který má tlačítka a točítka jako skutečný glass cockpit. Cenové je to s FNTP simulátorem nesrovnatelné a minimálně jako první krok se to vyplatí. Na FTNP nebo letadlo se pochopitelně potom dá pokračovat.

Pro zájemce nabízím kurz Den s G1000.

Létání s autopilotem

Na ovládání autopilota najdete na Youtube stovky možná tisíce videí a některá z nich jsou i  dobrá. Pokud ale nechce strácet čas hledáním a čtením článků, tak můžeme sednout k simulátoru, který má hardwarové ovládání jako skutečný autopilot a tam projít základy za zlomek ceny letové hodiny. Potom to můžeme odletět na letadle nebo na FNTP simulátoru. 

Na AirGuru.cz mám na autopilota udělaný e-learning.

Základy radionavigace pro VFR piloty

Pro spoustu pilotů se navigování dneska omezuje na tlačítko DCT na GPS. Ale většina letadel má i jiná zařízení, která stojí za to umět používat. A hodí se i pro VFR piloty, jak s PPL tak UL.

GPS není pouze tlačítko Direct

Tlačitko Direct je skvělá věc, ale zejména pro delší lety je ve vaší GPS podstatně větší potenciál. Můžeme to odletět v letadle, ale jako první krok je efektivnější použít dobrá simulátor. Může to být FNTP nebo jeho výrazně lacinější varianta založená na PC – ale s identickým hardwarovým ovládáním. 

Přeškolování

Pro účely přeškolování na jiné typy udržuji tento Přeškolovací rozcestník.

Získání kvalifikace SEP pro držitele PPL/TMG

Výcvik PPL/TMG a následná konverze na PPL/SEP je dneska patrně nejlacinější cesta k PPL/SEP. A navíc hodiny na Vivatovi vás určitě naučí víc než stejné množství hodin na Cessně 152. Osnova je tři hodiny, ale vždy je to individuální. 

Výcvik vlekaře - TOW-S

Požadavky na vlekaře jsou specifikovány FCL.805 – 30 hodin jako PIC a 60 startů od získání průkazů PPL (nebo LAPL). Výcvik je možné provádět i v rámci DTO, nemusí na to být ATO. V minulosti bylo podle osnovy AK-MOT pro tento výcvik nutné mít 10 hodin na typu, dnes už tento požavek není. Ale provádět výcvik hned po přeškolení na typ není určitě dobrý nápad.

Hodinový let s instruktorem

Pro administrativní prodloužení kvalifikace SEP je nutný hodinový let (nebo série letů během jednoho dne) s instruktorem. Program tohoto letu není určen, je ale dobré tento let využít pro vlastní zdokonalení. Přeškolení na nový typ, let na nějaké náročnější letiště – každému se ale hodí něco jiného. Zavolejte, něco vymyslíme. 

Řízené lety pro piloty UL

Létání v řízeném vzdušném prostoru není součástí výcviku pilota UL. Pokud chcete jako pilot UL letět přes TMA nebo CTR, tak potom musíte mít v průkaze zapsanou tuto kvalifikaci. Podobně jako u zahraničních letů, není to žádná věda, nic co by nešlo zvládnout. Hlavně nevěřte povídačkám typu „všechno jsem řekl správně a přesto mi vynadal“. Řízené lety VFR jsou pochopitelně podstatným krokem v létání do zahraničí.

Řízené lety pro piloty PPL - osvěžení znalostí

Možná patříte mezi ty, kteří letový plán podávali pouze jednou a to při pilotní zkoušce, je to už 8 let a do CTR se bojíte letět. To můžeme napravit, osvěžit staré znalosti a přidat nové.

Michal Orlita, Slunečná 481/6, 634 00 Brno

IČO: 21115524, Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku v Brně od 3. ledna 2024

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.