Série e-learningů Letíme VFR do zahraničí (nejen k moři)

Létání do zahraničí není úplně běžné pro každého pilota a pro některé je to možná spojeno i s pocitem tajemna či dokonce výjimečnosti. Ve skutečnosti to ale není tak složité – i když nějaká příprava je pochopitelně potřeba. Podrobné informace o tom, jak se na let do zahraničí připravit mám soustředěny na této stránce→.

E-learningy pro jednotlivé země

Tento soubor e-learningů byl vytvořen s cílem ulehčit vám přípravu pro let do zahraničí. Nemusíte tak listovat celým AIPem dané země, to podstatné dostanete naservírované i s hlasovým doprovodem, odkazy na přesné formulace z AIPu ale chybět nebudou.

Vysvětlíme si, že povinnost podávat letový plán nemá nic společného s tím, jestli je daná země v Schengenu nebo Evropské Unii. 

 

Dozvíte se, že v Chorvatsku začíná řízený prostor již 1 000 ft nad zemí – a ne FL95 jako u nás.

Stejně tak dostanete vzorový letový plán a tipy na letiště, kde stojí za to přistát. A taky doporučení, kde nepřistávat – pokud nechcete za přistávací poplatky zaplatit víc, než kolik vás bude stát palivo na celou cestu.

A v neposlední řadě nebude chybět informace, kde najdete obdobu českého AISVIEW – i když bohužel tak přehledné informace nejsou k dispozici ve všech zemích.

E-learningy pro jednotlivé země je možno zakoupit samostatně nebo pro všechny zpracované země dohromady s výraznou slevou.

Komunikace při mezinárodní letu VFR

E-learning Nasucho do Portorože je záznam radiokorespondence celého letu Kunovice-Portorož. K audiozáznamu (uslyšíte jak letadlo, tak všechny pozemní stanice cestou) budete mít před sebou přepis s vysvětlivkami a doporučeními co říkat, co říkat lépe a co neříkat. A také uvidíte polohu letadla ve Skydemonu.

Uslyšíte postup přelaďování a vysvětlíme si, proč není obvykle nutné pro přelet státní hranice další povolení – kromě podaného letového plánu tam, kde je potřeba. 

A protože ne každý chce létat k moři, tak jsem vytvořil i podobný e-learning také pro let do německého Speyeru

Uzná mi ÚCL tyto e-learningy jako povolení létání do zahraničí?

Na létání do zahraničí není potřeba žádná formální kvalifikace zapisovaná do průkazu. Stačí mít zapsanou ICAO angličtinu a všeobecný průkaz radiofonisty. Je na zvážená každého pilota, kde a jak se naučí anglicky a získá potřebné informace pro bezpečné a pohodové provedení letu.

Garantuješ mi, že když si koupím všechny e-learningy, tak budu umět vše potřebné a zvládnu let do zahraničí?

Ne, toto určitě nemohu garantovat. Naše E-learning obsahují naprosto dostatečné množství informací, ale je na každém pilotovi, co a jak si z toho zapamatuje. V každém e-learningu je taky možnost položit otázku a hlavně na ni dostat odpověd.

Nemám zapsanou ICAO angličtinu, čím doporučuješ začít?

Je potřeba mít rozumný základ běžné angličtiny – například být schopný bez přemýšlení říct, co jsem dělal o víkendu a kam bych chtěl jet na dovolenou v létě. A zimě. Chtělo by to umět anglicky líp, než jak umí slečna Málková rusky (odkaz zde, časy 0:20, 0:49 a 1:33). Více o angličtině mám v tomto článku.

Musím si koupit e-learning Nasucho do Portorože abych udělal ICAO angličtinu?

Ne, nutné to není, ale určitě to výrazně pomůže. Tento e-learning byl připravený jako průřez tím, co obvykle pilota na VFR letu do zahraničí čeká. A to je pochopitelně to, na co se (mimo jiné) ptají na zkoušce z ICAO angličitny.

Proč bych si měl kupovat e-learning Letíme do Rakouska (třeba) když si můžu nastudovat rakouský AIP?

To je pochopitelně taky možnost, mnou připravené e-learningy jsou alternativa pro ty, co se chtějí nechat AIPem provést a ne  strávit hodiny studiem rozsáhlého dokumentu v angličtině. A uvádím tam také  řadu dalších informací, ne jenom strohé odkazy na kapitoly v AIPu. A kromě informací z AIPu tam mám i další rady a doporučení – například na dobrá letiště.

Proč to nemáš všechno v jednom kurzu dohromady, proč si musím kupovat jednotlivé e-learningy?

Pro ty, kteří chtějí vědět všechno to máme v balíčku s výraznou slevou. Ne každý chce letět až do Chorvatska, někoho třeba zajímá pouze korespondence a AIP si chce nastudovat sám.

Musím si kupovat e-learningy, nestačí let v dvojím s instruktorem?

Někomu ano, někomu ne. Moje zkušenosti ale je, že let ve dvojím bez pořádné přípravy moc užitečný není a snadno se z toho stane pouze výlet, kdy komunikuje instruktor a pilot-žák se pouze veze pár kilometrů za tím, co se děje na rádiu a okolo letadla.

E-learningy na AirGuru.cz jsou jedna z možností, jak se na let do zahraničí pořádně připravit.

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.