Flight testy a zápisky z letů s různými letadly

Každý pilot si má doplňovat vzdělání a rozšiřovat zkušenosti – nové typy k tomu patří. Někdo tomu říká sbírání razítek, já si ale myslím, že rozšiřování obzorů je jenom prospěšné, i když jako ke všemu je i k tomuto nutno přistupovat s mírou. Některé z článků dole jsou to téměř flight testy, někdy popis cesty, někdy jenom první dojmy, záleželo na okolnostech za jakých jsem se k danému letadlu dostal. A někdy jsem nenapsal nic, jenom si prostě ten let užil. 

Dobré pojednání o tom, co je a není flight test napsal kamarád Matěj na svém Leteckém Zápisníku. A v duchu tohoto pojednání věřím, že mé články přináší víc, než pouze obecné informace, že se do toho dobře nastupuje…..

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-226AS - poslední svého druhu

To, že mi někdo půjčí letadlo nepovažuji za samozřejmé a vážím si toho. A pokud mi někdo půjčí takovou krásku, jako je OK-MHC, tak to to je další úroveň. Děkuji moc.

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Vývrtky s Z-326

Z-326 byla nejvyráběnější verze Trenéru a přesto jich dneska létá velice málo. Jedna z nich dočasně navštívila svou rodnou zemi a nějak se mi poštěstilo se na ní svézt a dokonce i zavrtat (úmyslně)

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-726K - komplexní Trenér

Poslední verze světoznámé řady Zlín Trenér která opustila fabriku v Otrokovicích. A splňuje definici komplexního letadla podle FAA. 

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-50LA

Zase další drobný letecký sen splněn, svezl jsem se na padesátce. A to dokonce na té s Lycomingem. 

Více zde >

Čmelák

Další z letadel, které není k půjčení na každém druhém letišti. Pro některé spoustu let denní chleba a pracovní nástroj, pro jiné (včetně mě) strojovna hodná respektu.

Více zde >

Brigadýr

Továrna na vztlak. A přeškolil jsem se na původní verzi – tj. s plochým motorem Doris.

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

S Mooney do Portorože

Jsou rychlá letadla, jsou pomalá letadla. Jsou letadla příjemná na pilotáž, jsou letadla, kde není moc o čem psát, prostě letí. Ale Mooney M20R je hodně rychle letadlo které se navíc nádherně řídí.

Více zde >

Cirrus

Cirrusů a jejich flight testů je plný internet, debata někdy připomíná debata o iPhonech…

Více zde >

Shark

Shark je jeden z nejrychlejších UL na světě. Ale i na malých rychlostech létá dobře a na přistání mu stačí letět 100 km/hod.

Více zde >

Piper J-4

Méně známý sourozenec Piperu Cub – ale se sedadly vedle sebe. Zatím pouze fotky. 

Více zde >

Piper PA-22 (Tri) Pacer

Piper Pacer je finální stádium toho, co začalo Piper Cubem. Mělo to místa vedle sebe a příďové kolo. Ale naštěstí se část letadel dočkala přestavby zpět na ostruhu. Jedno z nich létá i na Moravě a dostal jsem ho půjčené na odpoledne.

Více zde >

BRM B23

Ačkoliv to zvenku vypadá jako UL sourozenec Bristell, tak je to hodně jiné (lepší) letadlo. 

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Tecnam P2008

Původně jsem to považoval za designový uplift Tecnamu 92 ale po pár startech jsem zjistil, že to je podstatně větší kus letadla, než jsem si původně myslel.

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

SEX v Brně (P2002JF)

Tento Tecnam vychází původně z UL letadla, ale je to dospělé letadlo, na které potřebujete PPL.

Více zde >

PS-28 Cruiser

Než jsem do toho sedl, tak jsem myslel, že to je zase jeden z UL, které byla potaženy papírově o půl kategorii nahoru. Ale není tomu tak, je to letadla s letovými vlastnostmi, které k letadlu patří. 

Více zde >

Nestihli jste zimní školení u vás na letišti?

Stejně jako minulý rok i letos máme na AirGuru.cz zimní školení on-line. Není to zoom meeting kdy musíte být připojeni ve stanovenou hodinu, není to nahraný webinář nebo přednáška. Spustit a přerušit lze kdykoliv, pro piloty motorové, vivatáře, plachtaře i UL.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.