L-610

V prosinci 1988 byl zalétán první prototyp letounu L-610. Na základě požadavku “sovětského zákazníka” (jak se tehdy říkalo) vznikl podstatně větší letoun, stále ale schopný provozu z krátkých travnatých letišť. Ačkoliv se jednalo o zcela nový letoun (a nikoliv prodlouženou verzi L410, jak se někdy mylně uvádí (např. na serveru airliners.net (včetně nepravdivé informace o dodávkách Aeroflotu)), jednalo se o logické pokračování L410. Projekt je již několik let zrušen, ale po roce 2017 se začaly objevovat náznaky, že ruský majitel Aircraft Industries zvažuje jeho obnovení. Od roku 2022 již Aircraft Industries patří skupině Omnipol a L-610 se ani v nejmenším neuvažuje.

L-610 (M)

Historie a vývoj první verze L-610 s motory M-602. Původně se jí ale L-610M neříkalo. 

Více zde

Makety L-610

V průběhu vývoje také existovala řada maket v různých velikostech.

Více zde

Velehrad

Převoz trupu do Prahy

Převoz trupu z Kunovic do VZLÚ v Praze nebyl úplně jednoduchý. 

Více zde

Fotogalerie

Fotografie prototypů L-610M – celkem letěly 4 kusy této verze. 

Více zde

L-610G

Druhá (a poslední) verze L-610  – létala s motory General Electric.

Více zde

OK-XZA

Fotografie L-610G OK-XZA – první L-610 která létala s motory GE

Více zde

Velehrad

OK-CZD

Fotografie OK-CZD – druhý (a poslední) kus L-610G s motory GE

Více zde

Velehrad

Poslední cesta OK-CZD

začala jako krátké předvádění do UK, ale po pár týdnech skončila v Alabamě. 

Více zde

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.