Makety a tovární modely L-610

Před stavbou prvních prototypů byla postavena maketa v měřítku 1:1, na které se hodnotila jednotlivá konstrukční řešení. Maketa existovala ve dvoumotorové i čtyřmotorové variantě. Článek o vývoji L-610 zde.

Tyto modely (nebo 1 model ve dvou nátěrech) pravděpodobně pocházejí z ranných fází návrhu. To, co vzadu vypadá jak rampa asi rampa není, je to zkosení trupu vyžadované pro vzlet. První návrhy totiž počítaly s profily řady GAS nebo LS – optimalizované na nižší rychlosti. Podobné zkosení zadní části trupu je například taky na Dash 7.  Později už se uvažovalo s profily řady MS – a tak výrazné zkosení trupu už tam není. Děkuji Jardovi Dostalovi za informace na toto téma. 

O tom, jak se (dočasně) přešlo od dvoumotorého řešení ke čtyřmotorovému historka praví, že to někdo jenom tak plácl na jednání o zpoždění vývoje motorů v Moskvě. A najednou z toho byl úkol. A z fotografií je jasné, že to bylo míněno vážně, ta větší sešlost byla tzv. maketní komise. Ta menší skupina jsou zcela evidentně chlapi, co na tom dělali. 

Po nějaké době se varianta 4 motorů M-601 opustila a maketa se předěla na dvoumotorovou. A maketní komise se patrně nesešla v zimě a tak se fotilo venku. Fotky jsou patrně ze dvou různých jednání.

Zatím se mi nepovedlo dopátrat, co je ten plechový nenastříkaný trup. Snad mi to někdo z pamětníků upřesní.  Nějaký technologický vzorek?

Model pro „foukání“ v aerodynamickém tunelu:

Tato sada fotografií byla pořízena někdy mezi roky 1985 a 1990 – lze datovat dle přítomnosti prototypu L-410UVP-E. Ten byl dokončen v roce 1985 ale později (cca 1990) byl přestaven na provedení L-410UVP-E20B (a to na těchto fotkách není)

Tento model je z 90.let a velmi pravděpodobně byl pouze pro obchodní účely. Archana Airways byl svého času veliký provozovatel L-410 v Indii. Jestli měl skutečně zájem o L-610 ale nevím.

Havárie X03

V průběhu letových zkoušek L-410 UVP bohužel došlo ke katastrofě jednoho z prototypů. 

Více zde

Přistání L-39 na "práškařském" letišti

Rozkaz zněl jasně, doletět do Kunovice. A to je to letiště za Chřibama. Na obranu dotyčného důstojníka lze uvést, že nebyl zdaleka první, kdo tam omylem přistál.

Celý článek zde

Orlové létají nad mraky? 7 důvodů, proč nelétat VFR nad oblačností

Přeskočit nějakou souvislou oblačnost vrchem za VFR je hrozně lákavé, ale přináší to docela značná rizika.

Více zde >

JAK LÉTAT DO NĚMECKA?

Nebaví vás prohrabávat stovky stránek AIPu a hledat, co je v Německu jinak než u nás? Nebaví vás googlovat, jestli je někde na internetu ICAO mapa Německa ke stažení?

Více než 50 lekcí, naprostá většina z nich s audiovýkladem. Poslechněte si tak nejen rozdíly v rozdělení vzdušného prostoru, pravidlech létání, ale také praktické rady k provedení letu.

A doporučení na letiště vhodná pro první výcvikový nebo na výlet jako bonus.

Den s Garmin G1000

Celodenní individuální kurz glass cockpitu Garmin G1000 na simulátoru. Naučte se tento skvělý systém ovládat v klidu pod vedením instruktora a ne ve stresu za letu.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.