Makety a tovární modely L-610
Před stavbou prvních prototypů byla postavena maketa v měřítku 1:1, na které se hodnotila jednotlivá konstrukční řešení. Maketa existovala ve dvoumotorové i čtyřmotorové variantě. Článek o vývoji L-610 zde.
Tyto modely (nebo 1 model ve dvou nátěrech) pravděpodobně pocházejí z ranných fází návrhu. To, co vzadu vypadá jak rampa asi rampa není, je to zkosení trupu vyžadované pro vzlet. První návrhy totiž počítaly s profily řady GAS nebo LS – optimalizované na nižší rychlosti. Podobné zkosení zadní části trupu je například taky na Dash 7. Později už se uvažovalo s profily řady MS – a tak výrazné zkosení trupu už tam není. Děkuji Jardovi Dostalovi za informace na toto téma.
O tom, jak se (dočasně) přešlo od dvoumotorého řešení ke čtyřmotorovému historka praví, že to někdo jenom tak plácl na jednání o zpoždění vývoje motorů v Moskvě. A najednou z toho byl úkol. A z fotografií je jasné, že to bylo míněno vážně, ta větší sešlost byla tzv. maketní komise. Ta menší skupina jsou zcela evidentně chlapi, co na tom dělali.
Po nějaké době se varianta 4 motorů M-601 opustila a maketa se předěla na dvoumotorovou. A maketní komise se patrně nesešla v zimě a tak se fotilo venku. Fotky jsou patrně ze dvou různých jednání.
Zatím se mi nepovedlo dopátrat, co je ten plechový nenastříkaný trup. Snad mi to někdo z pamětníků upřesní. Nějaký technologický vzorek?
Model pro „foukání“ v aerodynamickém tunelu:
Tato sada fotografií byla pořízena někdy mezi roky 1985 a 1990 – lze datovat dle přítomnosti prototypu L-410UVP-E. Ten byl dokončen v roce 1985 ale později (cca 1990) byl přestaven na provedení L-410UVP-E20B (a to na těchto fotkách není)
Tento model je z 90.let a velmi pravděpodobně byl pouze pro obchodní účely. Archana Airways byl svého času veliký provozovatel L-410 v Indii. Jestli měl skutečně zájem o L-610 ale nevím.
OK-OZF, OK-ODF, J2-KBD, OK-ODF, 5Y-UAS
První prototyp L-410UVP-E
Havárie X03
V průběhu letových zkoušek L-410 UVP bohužel došlo ke katastrofě jednoho z prototypů.
Přistání L-39 na "práškařském" letišti
Rozkaz zněl jasně, doletět do Kunovice. A to je to letiště za Chřibama. Na obranu dotyčného důstojníka lze uvést, že nebyl zdaleka první, kdo tam omylem přistál.
Orlové létají nad mraky? 7 důvodů, proč nelétat VFR nad oblačností
Přeskočit nějakou souvislou oblačnost vrchem za VFR je hrozně lákavé, ale přináší to docela značná rizika.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.