VýLety pro nepiloty

Letět se dá prakticky kamkoliv – s výjimkou zakázaných či omezených prostorů. Při letech po ČR a Slovensku je možné trať za letu operativně měnit dle požadavků a náledy, v případě letů do Rakouska (třeba do Alp)  je někdy nutné podat před letem letový plán – ale i ten lze změnit. Při delších letech je vhodné vystoupat do větší výšky – vzduch je tak obvykle klidnější a potom let probíhá bez zbytečné turbulence a jako v bavlnce.

Fotky z jednoho z výletu po krásách naší země zde→.

Fotografování a řízení letadla

Během letu je možné (a dokonce doporučené ;-)) fotografovat. Pokud budete chtít, tak si můžete v omezené míře vyzkoušet i řízení letadla  – v bezpečné výšce pochopitelně – na rozdíl od auto totiž u letadla je obvykle jedno, jestli kousek doprava nebo doleva. Letadla jsou vybavena dvojím řízením a žádné letecké předpisy toto nezakazují. Vzlet a přistání vás zcela určitě řídit nenechám, stejně tak si vyhrazuji právo nenechat řídit vůbec – pokud to provozní situace nedovolí.

Doba letu:

Volitelná. Pokud jste nikdy neletěli malým letadlem, doporučuji 30-45 minut, prodloužit to lze vždycky. Pokud letíme na dané místo tak je doba letu pochopitelně daná vzdáleností. 

Čím je možné letět:

Výběr letadla je dán dvěma faktory – počtem cestujících a dobou letu/vzdáleností. Pro lety 20 minut okolo Brna pro jednoho cestujícího je zbytečné pronajímat letadlo letící rychlostí 300 km/hod, které má 4 sedadla. Na druhou stranu pro let k Jadranu je vhodnější rychlejší letadlo se kterým se tam dá doletět i pod 2 hodiny. 

Kolik to stojí

Cena za letovou hodinu je v řádů tisíců korun – finální cena je určena dobou letu, dále je nutno připočítat případné přistávací poplatky. Lety neprovozuji jako komerční činnost, ale jako let se sdílenými náklady – s souladu s informace Úřadu pro civilní letectví

Je let bezpečný?

Každá činnost, ať už je to jízda autem, let letadlem nebo chůze po chodníku představuje určité riziko. Během létání ale postupuji striktně v souladu s požadavky a předpisy Evropského Úřadu pro bezpečnosti letectví (EASA) a českého Úřadu pro civilní letectví. Díky těmto postupům je riziko srovnatelné s jízdou autem.

Poletíme za každého počasí?

Ne, nepoletíme. Bezpečné provedení letu je zásadní a neokecatelná priorita a kromě předpisových požadavků mám také své zkušenosti – nebude vás ani sebe vystavovat zvýšenému riziku. I když delší lety létám s letadlem, které je certifikováno pro lety do mraků a já tuto certifikaci mám také, tak to neznamená, že můžeme prorazit vždy a všude. Pokud tedy víte, že se někam potřebujete dostat nebo máte další den po návratu od moře něco neodkladného – tak jeďte vlakem. Jeden z letů, kdy jsme se otáčeli mám zde – kopce mezi Rakouskem a Slovinskem byly v mracích→.

Je možné si zaletět vykoupat se v moři?

Ano, nejjednodušší varianta je Portorož ve Slovinsku, mezi Itálii a Chorvatskem nebo hned vedle ležící Piran – krásné město na polostrově. Slovinsko je v Schengenu a tak odpadají formality typu pasového odbavení. Doba letu cca 2 hodiny (dle použitého letadla), po příletu je možné se nechat zavést autem do města (10 minut). Takže doba od příchodu na letiště v ČR do zahájení koupání je okolo 3 hodin.

Na odlet se není třeba dostavit 2 hodiny před odletem jako u linky Lufthansy, navíc si dobu odletu určujeme sami. Přijdeme, projdeme halou, sedneme do letadla a letíme.

Od roku 2023 je v Schengenu i Chorvatsko a tak lze podobné akce provádět i dál na jih. 

8:00 příjezd na letiště v ČR
8:20 odlet z ČR
10:20 přílet do Portorože
10:45 – 17:00 koupání
17:15 příjezd na letiště Portorož
17:25 odlet
19:25 přílet do ČR

Zajímavá místa, kam se doletět:

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.