Labe, Krkonoše, Jelenia Gora a další

Létání a focení patří k sobě. Ne vždy je ale čas fotit – je potřeba se věnovat řízení a ne vždy jsou scenérie dostatečně malebné na focení.

Když se ale sejde dobře vybraná trať, počasí a dva piloti na palubě, kteří umí trošku fotit, tak potom z toho může vzniknout pěkná fotoreportáž. Díky Marku za přípravu letu, společnost a také pomoc s texty v tomto článku.

Odstartovali jsme z Kladna a pokračovali okolo Hazemburku a Milešovky k Labi.

Na první fotce letíme na chvíli přibližně východním kurzem, v dálce Ústí nad Labem a jezero Milada. Ještě se tam podíváme. 

7. června 2013 došlo v těchto místech k sesuvu půdy. Zavaleno bylo několik stovek metrů železnice, která už možná nebude nikdy obnovena.

Současně bylo také zavaleno asi 200 metrů staveniště dálnice D8, její stavba se tak opozdila. 

Tunely Prackovice a Radejčín, na další fotce potom vesnice Dolní Zálezly.

Modře natřené bazény koupaliště v Brné vyloženě svítí vedle Labe. Mimochodem, hned vedle koupaliště vede krásná cyklostezka z Litoměřic do Ústí nad Labem.

Let do Portorože

Fotoreportáž s informacemi pro piloty z jednoho letu do slovinské Portorože a zpět.

Více zde >

Ústí nad Labem. Nádraží Střekov je částečně vidět vpravo dole, nádraží Ústí nad Labem – západ je poblíž centra města i středu fotografie. Vlevo na záběru potom jezero Milada, odkud plnily vodu hydroplány hasící České Švýcarsko při požáru v červenci 2022.   

Hrad Střekov a kousek stejnojmeného nádraží. Zdymadla hned pod ním se však nejmenují po tomto hradu, ale po prvním československém prezidentu.

Už jsme na severní straně Ústí, nad částí Krásné Březno. Vpravo mezi ústím přístavu a modrým jeřábem je pak asi nejznámější místní ulice.

Za řekou je Valtířov a za ním Velké Březno. Odtud vyjíždí nejen pivo Březňák, ale i známá muzeální železnice do Zubrnic. Zářez její trati je vidět v lese.

Blížíme se k Děčínu. Malšovice a přes řeku Boletice nad Labem.

Děčín

Labské soutěsky pod Děčínem. 

Začátek smutných pohledů. V roce 2022 zachvátil České Švýcarsko rozsáhlý lesní požár. Na obrázku je vidět, jak rozsáhlé plochy oheň severně od řeky Kamenice pohltil. A tohle je jen malá část.

V tom všem je potěšující, že již po roce příroda nachází cestu obnovy a ve spáleništích prosvítá zeleň. Rozcestí v levé částí jsou Tři prameny pod Pravčickou bránou. Před požárem by shora takto vidět nebylo.

Plocha pro sportovní létající zařízení (čistě formálně tedy ne letiště) Chřibská.

Nádraží Jedlová – obec toho jména zde ale nenajdete, nádraží se jmenuje podle hory v sousedství. Na toto nádraží se sice dostanete pouze pěšky nebo vlakem, ale zato je zde vyhlášená nádražní restaurace. Osobně ověřeno.

Ještěd, Liberec a letiště v Liberci. Lanovka z Liberce na Ještěd byla v provozu od roku 1933 až do havárie 31. října 2021. 

Skokanské můstky jsme viděli v Liberci, ale tyto v Harrachově jsou větší. Letíme dál do Krkonoš.

A už jsme nad hlavním krkonošským hřbetem. V popředí je Vosecká bouda. Ta v pozadí je už v Polsku, na vrcholu Szrenice.

Bohužel trochu rozmázlá fotka. Dole je Labská bouda. Ta na hřebeni je zase v Polsku.

Schované za vzpěrou „jak vidíte, nic nevidíte, ale kdybyste viděli, tak byste viděli“ jsou Sněžné jámy. Vpravo Vysoké kolo a zcela při okraji fotky pak Śmielec / Velký Šišák.

Zlaté návrší. Na další fotce vpravo Medvědín se svými sjezdovkami, v údolí vodní nádrž Labská a novější část Špindlerova Mlýna, Bedřichov.

Luční bouda. Zde za první republiky létal na větroních Eugen Bönsch z Velké Úpy. Eugen Bönsch za první světové války sestřelil 16 letadel.

Další událost spojená s letectvím zde se stala  27. dubna 1967 – od té doby ví letecký fotograf Karel Masojídek, že letecký benzín, když se pije, je odporný. Více o této havárii Z-226 se šťastným koncem zde

Sněžka, co dodat víc. Snad jenom to, že zde, pár desítek metrů nad její úrovní, byl docela klid, kromě nás dvou žádní další turisté.

Pokračujeme dál do Polska – pro náš let nebylo nutno podat letový plán→. Ale i kdybychom ho měli, tak by nebyl problém letět stejnou trať. Našim cílem je letiště Jelenia Gora – ale nakonec se rozhodujeme udělat pouze průlet bez přistání a pokračujeme zpět na Kladno. Letěli jsme Cessnou 172→. a celý let probíhal za podmínek VMC a pravidel VFR→

Nedaleko je na kopci Jeżów Sudecki – plachtařské letiště.

Město Jelenia Gora vzniklo ve 13. století a dříve se jmenovalo Hirschberg.

Už jsme zpátky doma, křižovatka západně Stráže nad Nisou. 

Vojenský výcvikový prostor Ralsko se používal již za císaře Josefa II, ale většina z nás si jej pamatuje jako oblast obsazenou ruskou (tehdy sovětskou) armádou na její misi ochraňující Československo před živly a kontrarevolucí číhající na každém kroku.

Dnes azylové středisko, dříve sklad jaderných zbraní Javor 52.

Sportovní areál Vrchbělá. Dříve tanková střelnice Střední skupiny vojsk SSSR.

Hrad Bezděz není asi třeba nikomu představovat, v pozadí druhé fotky Máchovo jezero. 

Kokořín. 

Na soutoku Labe a Vltavy leží město Mělník. A fotíme také přístav. 

Bývalé letiště Mělník

Zoopark Zelčín.

Co je tohle, na to jsme nepřišli. Je to na souřadnicích 50.2813889N, 14.4312144E (https://mapy.cz/s/pevezadune) a zjevně tam dříve byly antény. Kdo ví, poradí?

Tak už vím, že se jedná objekt bývalé rušičky, informaci poslal Jirka Čížek, díky za to. 

Přes Panenské Břežany dotáčíme směrem k letišti Vodochody.

Aero Vodochody, jediný český výrobce cvičných proudových letadel.

Kralupy nad Vltavou a Slaný.

Do Alp s Cessnou

Výcvikově-kochací let do Alp – zpestřený diverzí do Plzně cestou zpátky

Více zde >

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.