Výlet do Alp s Cessnou

Tento let navazuje na loňský let do Berlína a Dráždan. Marek už sice byl v zahraničí od té doby několikrát úspěšně sám, ale do Alp chtěl mít ještě poradce. Myslím, že by to určitě zvládl i sám, ale když na tom trval…..

První úsek máme naplánovaný Kladno-Wels. Wels je pohodové letiště poblíž Lince, kde se bez problémů domluvíte na rádiu anglicky. Počasí ráno nebylo nic moc, ale optimisticky laděná kombinace informace z modelů ve Windy a TAFů nám dávala jistou naději, že Alpy minimálně od toho Welsu uvidíme. Přes den se to zhoršovat nemělo, někdy okolo západu měly být nějaké přeháňky. To už jsme ale plánovali sedět u dvojky bílého u poletového rozboru.

Minulé dny bylo docela horko a tak naší první starostí při plánování byl vzlet z Kladna. Chceme totiž letět v třech (bral na výlet svého tátu) a představa vzletu do kopce za horkého dopoledne nás moc nelákala. Cessnu jsme si tedy naplnili na rozumné množství paliva a ne do plna– abychom nakonec díky západnímu větru startovali v pohodě z kopce. Protáhli jsme se pod pražským TMA – ale na nějaké zásadnější stoupání nám oblačnost nad námi stejně nedávala moc prostoru. Ale postupně se to k Šumavě zvedalo a tak jsme se v pohodě přehoupli do Rakouska. Dneska letíme bez letového plánu – od loňského roku je konečně bez plánku možné létat i do Rakouska – za předpokladu, že vstupuje do prostoru třídy G nebo E a máte S mód odpovídač.

Wels leží docela blízko IFRového letiště Linec a díky tomu má trošku omezené možnosti příletu od severu nebo východu. Volat Linz TWR se nám ale nechce, je jednodušší kousek uhnout na západ a zařadit se tak přímo do sektoru Z.   

Dráhu 26R jsme očekávali, zařazujeme se do pravého okruhu. Okruh je relativně úzký a prakticky spojenou třetí a čtvrtou zatáčku točíme tak, abychom nenarušili CTR. Moc místa tam není, ale i tak jsme sedli s dostatečnou rezervou na poměrně dlouhé dráze.

Na další úsek potřebujeme naplnit a tak se po rádiu domlouváme, že pojedeme přímo k benzince. Pro plnění je potřeba si vyzvednout čip – a potom najít správný úhel pohledu na poněkud jetý LCD displej ovládacího centra benzinky. Palivo stálo 2,984 EUR za litr, přistání pak 17,30EUR

Marek šel platit palivo a já ještě chvilku poplkám s posádkou M20J Mooney – abych se dozvěděl, že to není soukromá mašina, ale provozovaná v Aeroklubu Salzburg. To bude určitě jeden z mála aeroklubů na světě, který takové letadlo provozuje. A taky to tam létá jenom část pilotů, pouze ti zkušenější.

Startujeme na západ, prostor letiště opouštíme sektorem Y a trošku s obavami hledíme před sebe. Cílem tohoto úseku je Eggenfelden – plán byl ale letět přes Alpy a ne přímo.

Za pěkného počasí jsou Alpy vidět už dlouho, dneska je to jinak. Blížíme se k plachtařskému letišti Micheldorf, před námi točí větroň – ale pořád nejsme přesvědčení, že poletíme dál. Některé vrcholky Alp jsou totiž v oblačnosti a tak musíme opatrně nahlídnout jak to vypadá za prvním kopcem. Podle TAFů to dolů přes den jít nemá, ale to je jenom předpověď.

Vypadá to dobře a tak pokračujeme po GAFOR route 70 dál na jih – abychom se potom přes GAFOR 71 dostali na GAFOR 21.

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.

Na vojenském letišti Aigen se nikdo dle předpokladu neozývá (je sobota a to se neválčí), oznamujeme tedy průlet na druhé frekvenci. Další letiště po cestě je Niederoblarn – zde podle NOTAMu mají probíhat plachtařské závody – ale ani tady není nikdo na frekvenci a ani počet futrálů na větroně nenaznačuje větší aktivitu. Možná to rozpustili už včera.

Video z celého letu připravil Marek Mincbergr:

 

Základní informace pro let do Rakouska

Link na AIP, jak je to s letovým plánem a pasovým odbavením, nutnost zkoušky z angličtiny atd.

Teď letíme širokým údolím, základny oblačnosti už také šly nahoru a tak máme možnost se kochat a ne pečlivě hledět dopředu, jestli to dál půjde. Někde v dálce u Zell Am See vidíme zase nějakou oblačnost, ale zatím to neřešíme, cesta zpátky je a bude volná.

Jediným problémem na palubě je tak určit správně lyžařská střediska – ona totiž ze vzduchu vypadají hodně podobně. Nakonec ale Flachau na třetí pokus určíme. Možnost odbočit po GAFORu 65 do Salzbugu vynecháváme, pokračujeme dál na západ jižně Bischofshofenu. Vpravo údolí Gasteinertal a už jsme na frekvenci Zell Am See – ale držíme se nad výškami, které mají publikovány pro přílety a odlety.

Teď míříme na sever a omezujeme focení – nemáme na něj moc kapacitu. Nejsme si úplně  jistí, které je to správná údolí – a hlavně to před námi jako údolí moc nevypadá. Oblačnost už je naštěstí docela vysoko, ale pořád máme k dispozici plán B  – utéct doprava do údolí Hochkonig.

Doleva odbočuje údolí a GAFOR 55, a najednou se mezi skálami vyloupne to naše údolí a náš GAFOR 56. Není moc široké, ale bezpečně letitelné. Víme, že to údolí končí u Salburgu a hned na to navazuje TMA. Chystáme si tedy frekvenci – protože zatím si nejsme jistí, jestli nás oblačnost pustí se TMA Solnohrad vyhnout. Teď už zase máme kapacitu fotit – a je to tady ještě pěknější, než co jsme letěli do teď. A jak vidíme konec údolí a sluncem zalitou rovinu, tak z nás spadl i ten poslední kousek obav.

Stručné základní informace pro lety do některých vybraných zemí:

Kde najít AIP, NOTAMy, počasí, jestli je potřeba letová plán, která jsou dobrá a vhodná letiště atd.

SLOVENSKO

RAKOUSKO

NĚMECKO

Za kopcem točíme doleva a po vyhnutí se kousku řízeného prostoru letíme přímo Eggenfelden. Ten přechod z letu mezi kopci do letu v naprosté rovině byl velmi nečekaný. 

Nálada na palubě skvělá, ani jsme si neuvědomili, jak dlouhý tento úsek vlastně byl. Dohlednost neomezená, trošku oblačnosti relativně vysoko, CAVOK na Metarech i TAFech. Teď už jenom doletět do Eggenfeldenu, vzít trošku paliva, dát si pizzu a potom pěkně rovně DCT domů. Tak rozmyšlené to bylo dobře, jak to dopadlo je věc jiná.

Do Vilshofenu přes Alpy

Fotoreportáž z cesty do Vilshofenu rozšířená o informace pro piloty.

Základní informace pro let Německa

Link na AIP, jak je to s letovým plánem a pasovým odbavením, nutnost zkoušky z angličtiny atd.

Dobrou zprávou bylo, že jsme v EDME ani moc dlouho nečekali na palivo. Aeroklub Linköping byl totiž na výletu snad se všemi letadly a tak na plnění a následné placení byl poněkud větší nával než obvykle.

Pizzu jsme si ale nedali – vařili totiž až od 16:30. Placení se taky trošku protáhlo, bylo nutno kromě běžných formalit také doložit hlukový certifikát. Co na tom, že OK-RTR je jedna ze stovek Cessen 172 této verze v Evropě, museli jsne donést brašnu a dohledat tento doklad.

Oblačnost nad námi se mezitím stala trošku výraznější – i když to zdaleka nevypadalo tak dramaticky jako na fotce, to si post processing od Applu trošku zařádil. Podíval jsme se ale na radarové odrazy a bylo jasné, že domů DCT nepoletíme. Dvě přeháňky ještě v Německu a potom v západních a severozápadních Čechách bylo také dost barevno. Ale naštěstí bez blesků.

Radiokorespondence při letu do Německa

Unikátní e-learning na českém trhu - záznam korespondence při VFR letu do Německa včetně vysvětlivek, doporučení a jiných užitečných informaci. K zakoupení na Airguru.cz

Původně jsme chtěli ty dvě přeháňky v Německu obletět západně, ale byly dostatečně daleko od sebe – a tak jsme to vzali mezi nimi. Ale o úrovni pozornosti, kterou jsme tomu věnovali svědčí, že z toho nemáme jedinou fotku – pořád jsme hleděli přes sebe. Současně jsme se snažili přes mobil stáhnout si aktuální radarové odrazy – než zase vyletíme ze signálu.

U Šumavy už to dopředu vypadlo chvilku líp, dohlednost výrazně nad 10 km (i jedna fotka byla – na východ, tam to vypadalo hůř), ale těch míst s přeháňkami jsme na odrazech i okolo sebe viděli dost. Marek letěl (jako ostatně celou dobu) a já jsem do letového plánu v G1000 postupně začal skládat letiště po cestě – Klatovy, Líně, Hořovice. Ať je tam máme až budou potřeba. Ještě na úrovni Klatov to podle odrazů vypadalo, že bychom to mohli stihnout do Hořovic.

A když ty přeháňky nepůjdou rychle, tak možná i domů do Kladna. Ale za pár minut už jsme se dostali do oblasti, kde bylo nutné postupovat podle toho, co vidíme přes sebou a ne podle displeje. Skydemon sice umí zobrazovat jako podklad radarové odrazy, ale ty jsme raději vypnuli – protože fakt nebyl čas studovat, jestli náhodou nejsou půl hodiny staré a to by mohla být slušná past. Vpravo od nás pořád 50 km dohlednosti, ale ve směru letu už to byly jednotky kilometrů. U Rokycan jsme si na malý moment mysleli, že to půjde dál dopředu trošku doleva, ale jakmile jsme do té přeháňky vletěli, tak dopředná dohlednost spadla tak výrazně, že jsme otočili rázně doprava a pokračovali do volného prostoru na jihovýchod. Letiště Rokycany bylo sice nejblíž, ale už pršelo a tak snažit se tam přistát nebyl dobrý nápad. Vpravo od nás silná přeháňka, ale věřili jsme, že zpátky do Líní doletíme dřív, že tam přijedou s vodou. Vlevo pořád spousta volného prostoru a tak to byl záložní plán. V Líních jsme nakonec sedli z kurzu na 24.

V klidu na zemi jsme prohlídli odrazy a jedno nám bylo jasné – udělali jsme dobře. Jít u Rokycan víc doprava bychom se asi dostali dál, ale do Kladna by nás to už nepustilo a ty relativně izolované přeháňky se (jak to často stává) pospojovaly. A to by nám hodně omezilo možnosti, co dál. 

Tak jsme poseděli u kafe (za které mimochodem ještě jednou děkujeme) a sledovali, jak se do směru našeho zamýšleného letu přibližuje ten ostře ohraničený konec srážek. Pohled na displej telefonu jsme si sladili s pohledem okolo sebe a za vynikající dohlednosti jsme odstartovali na Kladno. Vpravo bylo vidět to, co jsme přečkali na zemi na Líních, vlevo potom to, co se na nás hnalo od Drážďan. To už nás ale netrápilo, za něco málo přes půlhodinku jsme v pohodě sedli na Kladně.

Dříve zmiňovaný poletový rozbor se dvojkou bílého jsme tak zahájili asi o dvě hodiny později – ale to nám určitě nevadilo. Cílem letu bylo, aby si Marek vyzkoušel lítání v Alpách a to se povedlo na více než 100%. A další zkušenosti byly užitečný bonus.

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.