Výlet s Cirrusem do Alp a Vilshofenu 

První část našeho výcvikově kochacího výletu vede pochopitelně po rovině – ale nebrali jsme to nejkratší cestou do Alp. Po prvním, téměř povinném, bodu MIKOV bylo cílem shlédnout Dunaj západně Kremsu, ale díky nedávným povodním to nebylo tak pěkné jako obvykle a tak jsme zamířili ke GAFORU LO81 k Mariazellu. Více o tom, co je to vlastně ten GAFOR mám tady→

Vlétáme do kopců

Tento první úsek byl nakonec ukázal býti  úsekem nejnáročnějším. Po nalétnutí GAFORu jsme se totiž museli jsme se vyhýbat letišti Lanzen-Turnau (LOGL) kde měli vynotamovaný prostor na Airfest. A to v kombinaci s oblačností trošku zvýšilo workload, mezi kopci a oblačností moc místa nebylo.

Do toho nám ještě Skydemon kreslil aktivní TMA Zeltweg – jako docela velikou kružnici od FL55 nahoru. Je mi divné, proč je to definované FL a ne 5 500 ft, když je v Rakousku převodní výška vyšší, ale to je asi jedno. Důležité bylo, že nám na Wien Information řekli, že toto TMA nemění klasifikaci prostoru a je tedy možno tudy letět. Trošku mi ale ten prostor vrtal hlavou a tak jsem se po letu ponořil do studia rakouského AIPu a toho, co ukazuje Skydemon – viz rámeček.

Severně Kapfenbergu už to bylo s oblačností naprosto v pohodě, z GAFORU LO24 pokračujeme dál po LO23. 

Začal jsem si dopisovat se Skydemon supportem na téma tohoto kruhového prostoru. Jejich vysvětlení je, že ten kruh nepředstavuje prostor jako takový, ale je pouze oblast, ve které si máme dohledat jednotlivá aktivovaná TMA. Ne, že by se mi to vysvětlení líbilo, ale Skydemon ukazuje to, co říká NOTAM. Ten kruh 33NM je oblast, ve které se nacházejí jednotlivá TMA. 

Letiště Trieben (LOGI) jsme chtěli obletět po severní straně údolí, ale po rádiu jsme se dozvěděli, že na této straně jsou větroně a tak jsme šli jižně. Na focení z mé strany to bylo stejně lepší.  

Pilotní Czenglish

Otrocky překládat slovo za slovem nejde ani v běžné, ani v letecké angličtině. Soupis těch najčastějších špatných překladů.

Více zde >

Dalším prostorem s omezením v NOTAMu byl Aigen (LOXA) ale při odlaďování z Wien Information jsme se dozvěděli, že frekvence 118.000 není aktivní a tak jsme volali až Niederoblarn (LOGO). To už jsme navázali na GAFOR LO21 – a údolí už bylo, na rozdíl od toho předchozího, hodně široké. 

Stručné základní informace pro lety do některých vybraných zemí:

Kde najít AIP, NOTAMy, počasí, jestli je potřeba letová plán, která jsou dobrá a vhodná letiště atd.

SLOVENSKO

RAKOUSKO

NĚMECKO

Lyžařské vleky a střediska už nemá smysl ani počítat, stejně tak snad se snažit při 150 kts poznat, které je které. Doprava odbočuje GAFOR LO60 směrem na Salzburg, dálnice na toto město ale odbočuje doprava ale později, u Sankt Johannu.

Údolí, co vede na jih za lyžařským střediskem Flachau má jednu specialitku –  vede přes něj lanovka. Když jsem ji viděl z lyží, tak mi připadala dost vysoko nad údolím, teď mi to tak vysoko nepřipadá.

Na skydemomu to nakreslené je, ale ne na každé úrovni přiblížení je to vidět. No, další důvod létat po GAFORech, tam snad nikde takové překvapení nepotkáme. 

Na další fotce je pohled směrem k Salzburku. Další je potom vidět údolí, kde jsou lyžařská střediska, v jejichž názvu se vyskytuje Gastein (Dorfgastein, Bad Hofgastein, Bad Gastein a Sportgastein)

Wien Information po nás chtěl ohlásit zahájení klesání – ale to jsme si vyjasnili, bylo tam drobné nedorozumnění z úvodního zavolání na první rakouské frekvenci – měli totiž zapsané, že letíme do Zell Am See. Začal jsem litoval, že jsme si tentokrát nepodali letový plán→. Část pilotů totiž hned při úvodním volání říkala, jestli mají nebo nemají letový plán a bylo tak nějak tušit, že to řídícím pomáhalo. Další poučení, příště si plánek fakt dáme. 

Za kopcem už vykouklo to See, na kterém leží Zell (Zell am See). Letiště (LOWZ) je vlevo od nás, mají tam trošku specifický přílet, držíme si proto výšku tak, abychom ten jejich obrazec nenarušili. 

Radiokorespondence při letu do Německa

Unikátní e-learning na českém trhu - záznam korespondence při VFR letu do Německa včetně vysvětlivek, doporučení a jiných užitečných informaci. K zakoupení na Airguru.cz

Točíme doprava a jdeme po LO56. Odbočka GAFORu LO55 (který vede kousek společně) je jasná, Matěj mi skoro nevěří, že to není ta naše a že máme jít dál na sever, přímo na ty skály před námi. Já už to viděl loni (článek z loňského letu zde→) a tak vím, že se to údolí (tentokrát docela úzké) objeví jak se přiblížíme. 

Poslední úsek v horách se blíží ke konci, to uvolnění na levé sedačce je zcela patrné. Vpravo Salzburg, vidíme letiště a taky nějaký dopravák po vzletu.  Míříme na sever okolo CTR a potom pokračujeme přímo Vilshofen (EDMV). 

Úvodní zavolání na jejich frekvenci bylo neúspěšné, ale nakonec, i když trošku znuděným hlasem, dostáváme informace na přistání. Dráha v používání je 30 – což je možná i lepší, při přistání z druhé strany je tam totiž kousek před prahem silnice. Jižně letiště je přímo v ose vesnice, kterou je třeba oblétat při vzletu. Pro přiblížení to sice předepsáno tak striktně není, ale i tak jdeme trošku bokem, vybočení je malé a bezpečně proveditelné.  

Parkování ve Vilshofenu je mezi dráhou a Dunajem. Je to sice rovné, ale i tak se neškodí dvakrát ujistit, že máte zabržděno. Jinak by mohlo následovat „vysušení, vylovení, odbahnění“. 

Výběr v restauraci docela ujde, ale při takových letech stejně většinou chceme Schnitzel, ne? Ale dobré to bylo a salátový bar taky potěšil. A výhled na letiště pochopitelně v ceně. Stejně jako přistávací poplatky (32 EUR) i v restauraci se dá platit kartou. Ještě prohodíme pád slov s posádkou OK-JOR, startují chvilku před námi. 

Odlet

Letiště Vilshofen má, stejně jako spousta dalších letišť, předepsaný tvar okruhu – je to z hlukových důvodů, nelze přelétávat přes město.

Matěj letěl, já jsem měl na koleně Skydemon a dirigoval ho, kdy přesně začít točit. A když tam někdy budete, tak si dávejte pozor, ať nemáte Skydemon moc vyzoomovaný a tím pádem se nepokoušíte sledovat ten menší, plachtařský okruh. Ptám se pochopitelně pro kamaráda, ten znuděný pán na rádiu už úplně znuděně nepůsobil a jistě se mu to znova líbit nebude. Možná by mě do té vody i strčil. 

Cesta domů vysoko

Zpátky letíme nad převodní hladinou – a byla to dobrá volba. Kromě příjemných více než 10 uzlů do zad také teplota okolního vzduchu byla pouhých 8 stupňů – a tak nám fakt nebylo horko. A je to dobré i z výcvikových důvodů, létání po zemi už jsme si dneska vyzkoušeli.  

TMA České Budějovice aktivní není, ale i tak musíme zůstat na spojení s Praha Information – protože poletíme v RMZ (jak to u Budějic vlastně funguje mám popsané zde →). Průlet TMA Náměšť a Brno jsou již rutinní záležitostí, necháváme si spočítat TOD (Top of Descent) a s touto pomocí, i když trošku po schodech, klesáme do Kunovic. 

Cesta zpátky byla výrazně kratší, jsme doma za hodinu a deset minut. 

 

Autorem části fotografií je Matěj Podhorský, www.leteckyzapisnik.cz

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.