Jak nastavovat odpovídač od 21. dubna 2022?

Od 21.4. 2022 platí docela zásadní změna v tom, co jako piloti máme nastavovat na odpovídači. Vše je popsáno v AIP ENR 1.6, nejdůležitější kousek vidíte na obrázku. 

Textově tato změna není nijak rozsáhlá – ale jako obvykle, ďábel je v detailech. A ten ďábel je v tom, že dřív jsme měli nastavovat 2000 pokud jsme byli řízený let zatímco po novu musíme nastavit 2000 i pokud chceme mluvit s jiným pozemním stanovištěm než Rádio. Ale je tam jedna výjimka – a to získání jednorázové informace. Text z AIPu možná někomu nepřipadá úplně jasný a tak jsem jej přepracoval do modelových případů – viz dále v tomto textu.

Pořád platí, že pokud máte letadlo vybavené odpovídačem, tak tento odpovídač musíme mít za letu zapnutý. Není žádné pravidlo, které říká, že v neřízeném prostoru mohu odpovídač vypnout, není žádná nepsaná dohoda s ŘLP, že větroně mají mít odpovídač vypnutý, „aby na radaru nebylo moc odrazů“. A jestli si myslíte, že vypnutím odpovídače se stanete neviditelným pro případné řešení vaší nekázně, tak na to taky zapomeňte, pořád jsou primární radary a i bez odpovídače lze často dohledat výšku letu. Eee? Jo jo….

Stejně tak se nevypíná odpovídač při letu pod TMA. Svého času totiž někteří tvrdili, že se to tak má dělat proto, aby v klesajících dopravních letadlech neřval TCAS – „protože on neví, že jste pod TMA“. Ne, opravdu ne. Stejně tak je ptákovina vypnout z tohto důvodu mód C. 

Jediný důvod pro vypnutí odpovídače je jeho špatná indikace – to v případě, že si všimnete (nebo že vám ŘLP řekne) že letíte FL 540. Tak potom vypněte mód C.

 

 

Adam letí z Kyjova do Hradce Králové, cestou se bude důsledně vyhýbat všem ATZ, CTR a TMA. Praha Information volat nebude.

Na zemi v Kyjově nastaví 7000 a těchto 7000 bude mít nastavených celý let.

Božena letí z Kyjova do Hradce Králové, cestou bude prolétávat pár ATZ, ale stejně jako Adam se bude důsledně vyhýbat všem CTR a TMA. Praha Information volat nebude.

Na zemi v Kyjově nastaví 7000 a těchto 7000 bude mít nastavených celý let, při průletu ATZ nechává 7000.

Cyril letí z Kyjova do Hradce Králové, cestou bude prolétávat ATZ, ale také se budu důsledně vyhýbat všem CTR a TMA. Praha Information volat bude – protože je, na rozdíl od Adama a Boženy, uvědomělý pilot.

Na zemi v Kyjově nastaví 7000. Po opuštění ATZ si naladí 136.275 (Praha Information) a během pauzy po přeladění (aby někomu neskočil do konverzace) nastaví na odpovídači 2000. To je to, co od něj Praha Information po novu očekává. Zavolá Praha Information a bude na spojení. Za chvilku bude přeladěný na 136.175, ale pořád má nastavených 2000. Před Poličkou se z Praha Information odhlásí – aby mohl volat Polička rádio. Po odhlášení nastavuje 7000, s tímto kódem prolétává ATZ Polička a Vysoké Mýto. A protože už to má do Hradce kousek, tak dále pokračuje do Hradce aniž by na odpovídači cokoliv měnil nebo volal Praha Information.

David taky letí z Kyjova do Hradce, ale chce to vzít přes brněnské CTR

Na zemi v Kyjově nastaví 7000. Spojení s TWR LKTB  musí navázat minimálně 3 minuty předem – a na to už na na odpovídači musí mít nastavené 2000. Proletí okolo Brna a při opuštění CTR dostane kromě uvolnění z frekvence také povel nastavit odpovídač na 7000. Protože je (stejně jako Cyril) uvědomělý pilot, tak plánuje okamžitě volat Praha Information. Tudíž 7000 ani nenastavuje a volá Praha Information. Cestou se /stejně jako Adam/ bude všem ATZ vyhýbat. Bude tedy trvale na spojení s Praha Information a jeho odpovídač bude všem odpovídat 2000. Před Hradcem se rozloučí na Praha Information a odpovídač si přestaví na 7000.  

Emil je trošku výletník a tak do Hradce z Kyjova letí přes Kunovice – kde je dnes služba AFIS a ne TWR.

Na zemi v Kyjově nastaví 7000. Po opuštění ATZ si naladí 120.105 (LKKU AFIS) a během pauzy po přeladění (aby někomu neskočil do konverzace) nastaví na odpovídači 2000 – to má mít naladěno při kontaktování služby AFIS, nejenom TWR. Proletí okolo Šutrbaně a při opuštění CTR dostane kromě uvolnění z frekvence také povel nastavit odpovídač na 7000. Protože je (stejně jako Cyril) uvědomělý pilot, tak plánuje okamžitě volat Praha Information. Tudíž ani 7000 nenastavuje a volá. Cestou se bude všem ATZ vyhýbat. Bude tedy trvale na spojení s Praha Information a jeho odpovídač bude všem odpovídat 2000. Před Hradcem se rozloučí na Praha Information a odpovídač nastaví na 7000. 

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při mezinárodní letu za podmínek VFR. Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Můžete letět do Portorože ve Slovinsku k moři nebo do Speyeru v Německu. Informace v těch dvou kurzech se vzájemně doplňují a zahrnují většinu situací, se kterýma se můžete potkat při letech do zahraničí po Evropě. 

František letí z Tuřan a jeho cílem je – a asi se budete divit – také Hradec.

Na zemi v Tuřanech nastaví 2000. Při opuštění CTR dostane kromě uvolnění z frekvence také povel nastavit odpovídač na 7000. Protože je (stejně jako Cyril nebo Emil) uvědomělý pilot, tak plánuje okamžitě volat Praha Information. Tudíž 7000 ani nenastavuje a volá Prahu. Cestou se /stejně jako Adam/ bude všem ATZ vyhýbat. Bude tak trvale na spojení s Praha Information a jeho odpovídač bude všem odpovídat 2000. Před Hradcem se rozloučí na Praha Information a odpovídač nastaví na 7000.

Gustav letí z Tuřan a protože v Hradci už není kam parkovat letadla, tak si podal letový plán a poletí do Karlových Varů

Na zemi v Tuřanech nastaví 2000. Při opuštění CTR dostane přímo přeladění na Praha Information a tak nechává na odpovídači nastaveno 2000 a volá Praha Information. Později je přeladěn na Vary věž a tak s tou 2000, kterou veze již z Brna, přistává v Karlových Varech.

Helena letí z Kunovic (v Kyjově už totiž není s čím letět a z Brna nemůže, protože nemá oprávnění provádět bezpečnostní kontrolu před vzletem) do Mikulovic.

Na zemi v Kunovicích (kde je dnes AFIS a ne TWR) nastavuje 2000. Po opuštění zóny AFIS nastavuje (dle vlastího uvážení protože AFISák nic neřekl) 7000 a pokračuje směrem na sever. Protože jí ale trošku vrtá hlavou včerejší debata na baru, tak za Kroměříží (jehož ATZ obletěla) nastavuje na odpovídači 2000  a volá Praha Information. Co kdyby přece jenom zrovna dneska došlo poprvé k využití LKD 13. Z Praha information se odhlašuje když je na dohled od Mikulovic a nastavuje na odpovídači 7000.

Ivan letí z Přerova do Kunovic.

V Přerově na zemi nastavuje 7000. Po vzletu by rád přešel na Praha Information (František na něm zapracoval minulý týden) ale protože bude hned volat Kroměříž rádio a poletí přes jejich ATZ tak si to pro dnešek odpustí. Se 7000 tedy proletí okolo Kroměříže a Zlína, nastaví 2000 a volá Kunovice Information.

Josef sedí v Kunovicích na zemi a chce letět do Hradce.

Trošku medituje, jestli je v Kunovicích AFIS nebo TWR – ale ono je to jedno, v obou případech má totiž mít nastaveno na odpovídači 2000. Po vzletu plánuje nejprve proletět přes ATZ Zlín (letiště, kde je továrna Moravan se totiž už pár let jmenuje Zlín (a ne Otrokovice) a má zkratku LKZL) a Kroměříž a tak přestavuje odpovídač na 7000. Za Tlumačovem chce volat Praha Information – ale jenom proto, aby si zjistil regionální QNH – už má vyčerpaná data na mobilu. 2000 na odpovídačí tedy nenastavuje, obdrženou hodnotu regionálního QNH zopakuje a pěkně se rozloučí. Dál do Hradce letí s nastaveným 7000 a doufá, že tam bude nějaké místo na parkování. Cestou proletí nějaká ATZ, ale to nic nemění na tom, že má pořád nastaveno 7000. 

Karel s Ludvíkem dneska nikam neletí….

a tak si v rámci samovzdělávání připomenou kódy i odpovídače, které mají nastavovat v případě situací, do kterých se nechtějí dostat. Stejně tak si uvědomí, že kód 1200, které si přečetli v jinak výborné publikaci od FAA, se v Evropě nepoužívá. 

Marie poletí z Hradce do Kyjova – s letovým plánem. 

Na zemi v Hradci si nastaví 7000. Protože to, jestli má nebo nemá letový plán nemá na nastavení odpovídače vliv. Po opuštění ATZ nastaví 2000 protože bude chtít volat Praha Information. Tam dostane přidělený kód 3355. Nastaví a letí tak, že je stále na spojení s Praha Information, vyhýbá se ATZ, CTR a TMA. Před Kyjovem se není schopná dovolat Praha Information (probíhá tam intenzivní komunikace se zbloudilým letadlem) a tak přejde sama na Kyjov Rádio. Protože měla přidělený „svůj“ kód a nedostala povel ho změnit, tak si jej nechává až do přistání v Kyjově. Po přistání nezapomene telefonicky ukončit letový plán. 

Norbert se stejným letadlem vrací do Hradce – bez letového plánu

Na zemi v Kyjově si nezapomene nastavit 7000 – na odpovídači totiž měl 3355 a pozorný čtenář jistě ví proč. Jeho plánem je požádat si o průlet CTR LKTB a tak před přeladěním na 119.605 nastaví na odpovídači 2000 – minimálně 3 min předem. Od řídícího na TWR LKTB dostane průlet povolen a také alfu 4321. Místo 2000 tedy nastaví 4321. Po opuštění CTR dostane povel nastavit 7000. Nastaví 7000 a dál pokračuje do Hradce – a protože nechce volat Praha Information tak si nechává 7000 až do přistání.

A co na to Otto?

ten pořád ještě nedostal ten dopravák na zem a tak ho naše nastavování odpovídače fakt nezajímá.  

 

Petr letí z Českých Budějovic do Tábora

Na zemi nastavuje 2000 – protože mu kolega v hangáru řekl, že teď se nastavuje 2000 místo 7000. To je bohužel trošku špatná zkratka – 2000 se nastavuje pouze na letištích, kde je služba AFIS – a to České Budějovice (LKCS) jsou. Po vzletu Praha Information volat na tu chvilku nebude a tak nastaví 7000. 

Připomínají vám ta jména něco?

Ano, jistě. Je to česká hláskovací abeceda, která se ale již drahně let nepoužívá. Dnes už je jediná správná ta anglická – i když třeba já byl jeden z těch, kterým to trvalo dlouho skousnout.

Celý článek Slovní vata na frekvenci zde →.

 

Stejně jako minulý rok i letos máme na AirGuru.cz zimní školení on-line. Není to zoom meeting kdy musíte být připojeni ve stanovenou hodinu, není to nahraný webinář nebo přednáška. Spustit a přerušit lze kdykoliv, pro piloty motorové, plachtaře i UL.

Více zde
Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.