Jak nastavovat odpovídač od 21. dubna 2022?

Poslední aktualizace: květen 2023

Od 21.4. 2022 platí docela zásadní změna v tom, co jako piloti máme nastavovat na odpovídači. Vše je popsáno v AIP ENR 1.6, nejdůležitější kousek vidíte na obrázku. 

Textově tato změna není nijak rozsáhlá – ale jako obvykle, ďábel je v detailech. A ten ďábel je v tom, že dřív jsme měli nastavovat 2000 pokud jsme byli řízený let zatímco po novu musíme nastavit 2000 i pokud chceme mluvit s jiným pozemním stanovištěm než Rádio. Ale je tam jedna výjimka – a to získání jednorázové informace. Text z AIPu možná někomu nepřipadá úplně jasný a tak jsem jej přepracoval do modelových případů – viz dále v tomto textu.

Pořád platí, že pokud máte letadlo vybavené odpovídačem, tak tento odpovídač musíme mít za letu zapnutý. Není žádné pravidlo, které říká, že v neřízeném prostoru mohu odpovídač vypnout, není žádná nepsaná dohoda s ŘLP, že větroně mají mít odpovídač vypnutý, „aby na radaru nebylo moc odrazů“. A jestli si myslíte, že vypnutím odpovídače se stanete neviditelným pro případné řešení vaší nekázně, tak na to taky zapomeňte, pořád jsou primární radary a i bez odpovídače lze často dohledat výšku letu. Eee? Jo jo….

Stejně tak se nevypíná odpovídač při letu pod TMA. Svého času totiž někteří tvrdili, že se to tak má dělat proto, aby v klesajících dopravních letadlech neřval TCAS – „protože on neví, že jste pod TMA“. Ne, opravdu ne. Stejně tak je ptákovina vypnout z tohto důvodu mód C. 

Jediný důvod pro vypnutí odpovídače je jeho špatná indikace – to v případě, že si všimnete (nebo že vám ŘLP řekne) že letíte FL 540. Tak potom vypněte mód C.

 

 

Adam letí z Kyjova do Hradce Králové, cestou se bude důsledně vyhýbat všem ATZ, CTR a TMA. Praha Information volat nebude

Na zemi v Kyjově nastaví 7000 a těchto 7000 bude mít nastavených celý let.

Božena letí z Kyjova do Hradce Králové, cestou bude prolétávat pár ATZ, ale stejně jako Adam se bude důsledně vyhýbat všem CTR a TMA. Praha Information volat nebude

Na zemi v Kyjově nastaví 7000 a těchto 7000 bude mít nastavených celý let, při průletu ATZ nechává 7000.

Cyril letí z Kyjova do Hradce Králové, cestou bude prolétávat ATZ, ale také se budu důsledně vyhýbat všem CTR a TMA. Praha Information volat bude – protože je, na rozdíl od Adama a Boženy, uvědomělý pilot

Na zemi v Kyjově nastaví 7000. Po opuštění ATZ si naladí 136.275 (Praha Information) a během pauzy po přeladění (aby někomu neskočil do konverzace) nastaví na odpovídači 2000. To je to, co od něj Praha Information po novu očekává. Zavolá Praha Information a bude na spojení. Za chvilku bude přeladěný na 136.175, ale pořád má nastavených 2000. Před Poličkou se z Praha Information odhlásí – aby mohl volat Polička rádio. Po odhlášení nastavuje 7000, s tímto kódem prolétává ATZ Polička a Vysoké Mýto. A protože už to má do Hradce kousek, tak dále pokračuje do Hradce aniž by na odpovídači cokoliv měnil nebo volal Praha Information.

David taky letí z Kyjova do Hradce, ale chce to vzít přes brněnské CTR

Na zemi v Kyjově nastaví 7000. Spojení s TWR LKTB  musí navázat minimálně 3 minuty předem – a na to už na na odpovídači musí mít nastavené 2000. Proletí okolo Brna a při opuštění CTR dostane kromě uvolnění z frekvence také povel nastavit odpovídač na 7000. Protože je (stejně jako Cyril) uvědomělý pilot, tak plánuje okamžitě volat Praha Information. Tudíž 7000 ani nenastavuje a volá Praha Information. Cestou se /stejně jako Adam/ bude všem ATZ vyhýbat. Bude tedy trvale na spojení s Praha Information a jeho odpovídač bude všem odpovídat 2000. Před Hradcem se rozloučí na Praha Information a odpovídač si přestaví na 7000.  

Emil je trošku výletník a tak do Hradce z Kyjova letí přes Kunovice – kde je dnes služba AFIS a ne TWR

Na zemi v Kyjově nastaví 7000. Po opuštění ATZ si naladí 120.105 (LKKU AFIS) a během pauzy po přeladění (aby někomu neskočil do konverzace) nastaví na odpovídači 2000 – to má mít naladěno při kontaktování služby AFIS, nejenom TWR. Proletí okolo Šutrbaně a při opuštění CTR dostane kromě uvolnění z frekvence také povel nastavit odpovídač na 7000. Protože je (stejně jako Cyril) uvědomělý pilot, tak plánuje okamžitě volat Praha Information. Tudíž ani 7000 nenastavuje a volá. Cestou se bude všem ATZ vyhýbat. Bude tedy trvale na spojení s Praha Information a jeho odpovídač bude všem odpovídat 2000. Před Hradcem se rozloučí na Praha Information a odpovídač nastaví na 7000. 

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.

František letí z Tuřan a jeho cílem je – a asi se budete divit – také Hradec

Na zemi v Tuřanech nastaví 2000. Při opuštění CTR dostane kromě uvolnění z frekvence také povel nastavit odpovídač na 7000. Protože je (stejně jako Cyril nebo Emil) uvědomělý pilot, tak plánuje okamžitě volat Praha Information. Tudíž 7000 ani nenastavuje a volá Prahu. Cestou se /stejně jako Adam/ bude všem ATZ vyhýbat. Bude tak trvale na spojení s Praha Information a jeho odpovídač bude všem odpovídat 2000. Před Hradcem se rozloučí na Praha Information a odpovídač nastaví na 7000.

Gustav letí z Tuřan a protože v Hradci už není kam parkovat letadla, tak si podal letový plán a poletí do Karlových Varů

Na zemi v Tuřanech nastaví 2000. Při opuštění CTR dostane přímo přeladění na Praha Information a tak nechává na odpovídači nastaveno 2000 a volá Praha Information. Později je přeladěn na Vary věž a tak s tou 2000, kterou veze již z Brna, přistává v Karlových Varech.

Helena letí z Kunovic (v Kyjově už totiž není s čím letět a z Brna nemůže, protože nemá oprávnění provádět bezpečnostní kontrolu před vzletem) do Mikulovic

Na zemi v Kunovicích (kde je dnes AFIS a ne TWR) nastavuje 2000. Po opuštění zóny AFIS nastavuje (dle vlastího uvážení protože AFISák nic neřekl) 7000 a pokračuje směrem na sever. Protože jí ale trošku vrtá hlavou včerejší debata na baru, tak za Kroměříží (jehož ATZ obletěla) nastavuje na odpovídači 2000  a volá Praha Information. Co kdyby přece jenom zrovna dneska došlo poprvé k využití LKD 13. Z Praha information se odhlašuje když je na dohled od Mikulovic a nastavuje na odpovídači 7000.

Ivan letí z Přerova do Kunovic

V Přerově na zemi nastavuje 7000. Po vzletu by rád přešel na Praha Information (František na něm zapracoval minulý týden) ale protože bude hned volat Kroměříž rádio a poletí přes jejich ATZ tak si to pro dnešek odpustí. Se 7000 tedy proletí okolo Kroměříže a Zlína, nastaví 2000 a volá Kunovice Information.

Josef sedí v Kunovicích na zemi a chce letět do Hradce

Trošku medituje, jestli je v Kunovicích AFIS nebo TWR – ale ono je to jedno, v obou případech má totiž mít nastaveno na odpovídači 2000. Po vzletu plánuje nejprve proletět přes ATZ Zlín (letiště, kde je továrna Moravan se totiž už pár let jmenuje Zlín (a ne Otrokovice) a má zkratku LKZL) a Kroměříž a tak přestavuje odpovídač na 7000. Za Tlumačovem chce volat Praha Information – ale jenom proto, aby si zjistil regionální QNH – už má vyčerpaná data na mobilu. 2000 na odpovídačí tedy nenastavuje, obdrženou hodnotu regionálního QNH zopakuje a pěkně se rozloučí. Dál do Hradce letí s nastaveným 7000 a doufá, že tam bude nějaké místo na parkování. Cestou proletí nějaká ATZ, ale to nic nemění na tom, že má pořád nastaveno 7000. 

Karel s Ludvíkem dneska nikam neletí….

a tak si v rámci samovzdělávání připomenou kódy i odpovídače, které mají nastavovat v případě situací, do kterých se nechtějí dostat. Stejně tak si uvědomí, že kód 1200, které si přečetli v jinak výborné publikaci od FAA, se v Evropě nepoužívá. 

Marie poletí z Hradce do Kyjova – s letovým plánem

Na zemi v Hradci si nastaví 7000. Protože to, jestli má nebo nemá letový plán nemá na nastavení odpovídače vliv. Po opuštění ATZ nastaví 2000 protože bude chtít volat Praha Information. Tam dostane přidělený kód 3355. Nastaví a letí tak, že je stále na spojení s Praha Information, vyhýbá se ATZ, CTR a TMA. Před Kyjovem se není schopná dovolat Praha Information (probíhá tam intenzivní komunikace se zbloudilým letadlem) a tak přejde sama na Kyjov Rádio. Protože měla přidělený „svůj“ kód a nedostala povel ho změnit, tak si jej nechává až do přistání v Kyjově. Po přistání nezapomene telefonicky ukončit letový plán. 

Připomínají vám ta jména něco?

Ano, jistě. Je to česká hláskovací abeceda, která se ale již drahně let nepoužívá. Dnes už je jediná správná ta anglická – i když třeba já byl jeden z těch, kterým to trvalo dlouho skousnout.

Celý článek Slovní vata na frekvenci zde →.

 

Norbert se stejným letadlem vrací do Hradce – bez letového plánu

Na zemi v Kyjově si nezapomene nastavit 7000 – na odpovídači totiž měl 3355 a pozorný čtenář jistě ví proč. Jeho plánem je požádat si o průlet CTR LKTB a tak před přeladěním na 119.605 nastaví na odpovídači 2000 – minimálně 3 min předem. Od řídícího na TWR LKTB dostane průlet povolen a také alfu 4321. Místo 2000 tedy nastaví 4321. Po opuštění CTR dostane povel nastavit 7000. Nastaví 7000 a dál pokračuje do Hradce – a protože nechce volat Praha Information tak si nechává 7000 až do přistání.

A co na to Otto?

ten pořád ještě nedostal ten dopravák na zem a tak ho naše nastavování odpovídače fakt nezajímá.  

 

Petr letí z Českých Budějovic do Tábora

Na zemi nastavuje 2000 – protože mu kolega v hangáru řekl, že teď se nastavuje 2000 místo 7000. To je bohužel špatná zkratka – 2000 se nastavuje pouze na letištích, kde je služba AFIS – a to České Budějovice (LKCS) jsou. Po vzletu Praha Information volat na tu chvilku nebude a tak nastaví 7000 a toto nastavení si nechá až do přistání v Táboře.

Rudolf letí z Luhačovic do Kyjova

Na zemi v Luhačovicích zkontroluje, že má nastaveno 2000. Je nedělní pozdní odpoledne a CTR Kunovice aktivní není, NOTAMy si před vzletem zkontrolovat. Neví ale, jestli náhodou není v Kunovicích služba AFIS. Chvilku po vzletu tedy naladí 120.105 a i když mu nikdo neodpovídá, tak na této frekvenci řekne, odkud kam letí, kde a jak vysoko je. Na odpovídači má pořád nastaveno 7000 – není totiž ve spojení se službou řízení nebo službou AFIS. 

IFR provoz v Českých Budějovicích – od 13. července 2023

V létě 2023 proběhne jedna z malých revolucí v českém vzdušném prostoru – bude možno létat IFR i na letiště, kde není služba TWR. Zatím pouze do Budějic, ale kdo ví, třeba se blýská na lepší časy i jinde. Tento text vznikl před spuštěním IFR provozu na LKCS a vychází z publikovaných informací v květnu 2023 a v případě změny to bude aktualizovatl. AIP na stránkách ŘLP obsahuje aktuální informace, ale na této adrese najdete změny, které vstoupí v platnost. Lze to pochopitelně dohledat i v menu. A jestli vám to připadá složité jak troják žebř, tak nejste sami…..

Téma zavedení IFR provozu v Českých Budějovicích zdánlivě s nastavováním odpovídače vůbec nesouvisí. Ale proto, že tam budou vyhlášeny oblasti s povinným radiospojením, tak se nastavování 2000 na odpovídači dočkají i ti, které to prozatím minulo. Příklady nastavení odpovídače pro lety okolo Budějic jsou dále v textu 

 

ATZ LKCS

ATZ LKCS má nově jiný tvar než většina ostatních ATZ. Nejedná se o obvyklý kruh, tento pozměněný tvar je uzpůsoben IFR provozu. Jeho horní hranice je také jiná – 3 500 ft (a ne 4 000 ft). A posledním rozdílem je to, že v provozní době (ale jen v provozní době, to je důležité) se jedná o oblast, kde musíte navázat a udržet radiospojení. RMZ – Radio Mandatory Zone.

Neočekávejte ale povolení ke vstupu do ATZ, to vám služba Information nemůže už z principu dát, ale musíte tuto službu zavolat, dostat odpověď a být i nadále na poslechu. Dostanete informace a případně rady k vyhnutí. A neberte to na lehkou váhu, 70 tun živé váhy umí udělat docela slušnou turbulenci v úplavu.

Je zajímavé, že RMZ okolo LKCS není uvedena v AIP v sekci ENR 2.2-67, ale pouze v popisu letiště České Budějovice a to ještě úplně na konci. Ale to je snad nedopatření a bude brzy opraveno.

Provozní doba ATZ LKCS

Provozní doba je v publikována v AIPu – MON – SUN 0700 – SS (0600 – SS). Přeloženo do lidské řeči je to od pondělí do neděle (tedy každý den) od 7:00 UTC do západu slunce. V době platnosti letního času je to potom od 06:00 UTC (to je to v závorce). Je to tedy od 8:00 místní času.

Ale pozor, tato standardní provozní doba může být změněna NOTAMem – a to na obě strany. Může být rozšířena nebo zkrácena a myslím, že se to bude dít často. 

Mimo provozní dobu požadavek navázat radiospojení pochopitelně neplatí, neměl by vám kdo odpovědět.

TMA České Budějovice

K umožnění IFR provozu bylo ustanoveno TMA (Koncová řízená oblast, Terminal Manoeuvring Area). Její tvar vidíte na obrázku. Dolní hrannice je 3 500 ft, horní potom FL 95. ATZ je na tom obrázku nakresleno přerušovanou čárou. 

Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak toto TMA není aktivní pořád, ale pouze v určitých časech. Tyto časy by měly být vždy spojeny s příletem či odletem IFR provozu a tak se toto TMA bude „zapínat“ a „vypínat“ několikrát za den.

V době, kdy TMA nebude aktivní je zde ale vyhlášena RMZ – Radio Mandatory Zone – oblast s povinným radiospojením. Ale pozor, tato RMZ je jiná, než RMZ okolo letiště LKCS. Stanovištěm, které máme volat je v tomto případě Praha Information a hranice této RMZ jsou totožné s hranicemi TMA. 

Dvě RMZ a různá pravidla

V okolí LKCS máme tedy dvě RMZ, každou z nich obsluhuje jiné stanoviště a na jiné frekvenci a také provozní doba není stejná. Navázáním spojení s Praha Information nesplňuji podmínku vstupu do ATZ LKCS a naopak, navázání spojením s  Budějovice Information nijak nesplňuji podmínku vstupu do TMA České Budějovice – nebo přesněji řečeno oblasti, kde toto TMA může být aktivováno.

Prostory RMZ v AIPu:

Postup pro let v okolí LKCS nad 3 500 ft

Popis v AIPu úplně jednoduchý na pochopení není, ale pro provádění letů v okolí LKCS je nutné si zapamatovat, že v oblasti, kde může být TMA České Budějovice musím být vždy na radiospojení. A podle toho, jestli je TMA aktivní nebo ne, tak mám navázáno spojení s Praha Radar (118.650) nebo Praha Information (126.100).

Nedovolal jsem se Budějovice Information –  tak bude vysílat na slepo a prostě to ATZ proletím?

Ne, to bohužel nejde tak jednoduše – tím, že se nedovoláte nemáte jistotu, že nejste moc daleko nebo nízko nebo že nemáte poruchu na rádiu. Určitě si tedy zavolejte Praha Information a ověřte si, že služba LKCS Information skutečně není aktivní. Další variantou je kontrola aktuálního stavu LKCS na AISVIEW. Mít ráno přečtené NOTAMy ale v tomto případě nestačí, je potřeba se podívat na aktuální data. Je to ale činnost, která  zásadně odvádí pozornost od vlastního řízení letadla a tak si myslím, že nejjednoduší je zavolat Praha Information pro ověření nebo se prostě a jednoduše ATZ LKCS vyhnout.

Pokud si ověříte, že ATZ LKCS není aktivní, ním můžete proletět. Ale asi to nebude moc častý případ, protože podle AIPu mají mít službu každý den až do západu.  A při průletu si dávejte pozor na to, že horní hranice ATZ je 3 500 ft – nad tuto výšku navazuje TMA či oblast RMZ, která se TMA může stát. 

Nedovolal jsem se Praha Information ani Praha Radar, mohu TMA proletět?

Ne. Služba Praha Information je H24 a tak varianta – „jsem mimo provozní dobu“ neexistujte. Pokud se nemůžete dovolat Praha Information ani Praha Radar, tak musíte TMA České Budějovice obletět – nebo případně podletět (pod 3 500 ft).

Svatopluk se vrací domů ze Šumavy

Svatopluk se vrací  od Českého Krumlova domů na Hosín v 600 ft nad zemí. Ve spojení s Praha Information nebyl a měl tedy na odpovídači nastaveno 7000. Před vstupem do ATZ LKCS si nastaví 2000 a zavolá Budějovice Information. Dostane QNH a informace o tom, že momentálně žádný jiný provoz v ATZ není. Spojení má úspěšně navázáno a tak splňuje podmínku vstupu do ATZ/RMZ. Pokračuje tedy dál směrem na Hosín a zůstává na frekvenci 135.930. Na hranice ATZ LKCS se rozloučí, volá Hosín rádio a na odpovídači nastavuje znovu 7000. 

Tomáš letí do Německa

Tomáš letí z Křižanova přes České Budějovice do Německa. Protože chce mít klidný let, tak letí ve FL 75, těch pár chmurek pod ním ho nijak neomezuje→. Je celý let na spojení s Praha Information (i když nemá podaný letový plán) a tak ví, že v době jeho průletu není a nebude TMA České Budějovice aktivováno. Na odpovídači má nastaveno 2000 – a toto nastavení by si vlastně nechal i v případě, že by si na Praha Radar musel nechat povolit průlet TMA – pokud by bylo aktivní. Ale protože není, tak platí pouze povinnost navázání a udržení spojení s Praha Information na 126.100. 

Urban letí taky do Německa (v srpnu 2023)

Urban letí půl hodiny za Tomášem ve 4 000 ft, má podaný letový plán a je na spojení s Praha Information. A tam se dozvěděl, že pro průlet TMA České Budějovice má přejít na Praha Radar. Na odpovídači má nastaveno 2000 (protože byl na spojení s Praha Information) a toto nastavení si tedy ponechá. Průlet TMA České Budějovice dostal na frekvenci Praha Radar povolen. Po opuštění TMA a uvolnění z frekvence se opět ladí na Praha Information – nastavení odpovídače nechává 2000.

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.