Skydemon – stručný návod

nejen pro ty, co si nepřečtou anglický manuál

Pokud se alespoň trošku zajímáte o použití tabletů v letadlech general aviation (a tedy i v UL, protože UL patří do general aviation), tak jste určitě narazili na aplikaci Skydemon. Ne všichni ji ale používají, někteří se jí trochu možná i bojí – přece jenom ta změť čar, menu a funkcí nemusí pro každého na první pohled působit dobře. Tento návod popisuje základní ovládání – a to včetně překladu názvů základních ovládacích prvků z angličtiny. 

Na čem Skydemon funguje?

Skydemon si kupujeme, abychom měli za letu navigaci. Primárně jej tedy budeme používat na chytrém mobilním telefonu nebo tabletu. Je možné používat jak Android tak zařízení od firmy Apple. Jedna zakoupená licence vás opravňuje k používání dvou mobilních a dvou PC. Termín PC není úplně přesný, nemusí to být jen počítač s Windows, už nějakou dobu je Skydemon možné instalovat i na Macbooky s procesory M1 a novějšími. Pro praxi je tak dobré mít Skydemon na tabletu (podle něj poletíte), na telefonu (záloha) a na stolním počítači nebo notebooku pro plánování.

Jestli je lepší Android nebo Apple tablet nebudu v tomto článku do detailu rozebírat, to máte patrně rozhodnuto tím, jaký máte telefon. Pokud přemýšlíte nad iPadem (což je mé doporučení), tak se nebojte koupit klidně i ten základní model. I nejlacinější Ipady mají dost výkonu, což se o nejlacinějších Android tabletech říct nedá. Ale celkově je Android lacinější varianta, u iPadu nezapomeňte na nutnost koupit model se slotem na SIM kartu (označují se „Cellular“), ty „pouze WIFI“ nemají GPS. Nebo si přikupte externí GPS. V následujícím popisu budu používat právě verzi pro iPad, ale ta Android by neměla být zásadně odlišná.

Musím kupovat Skydemon, není něco zadarmo?

Ne, nemusíš, existují i další alternativy. Některé dražší, některé lacinější, některé i zadarmo. Ale právě Skydemonu je dobrý kompromis mezi cenou a výkonem. V tomto článku→ jsem se podíval na jednu z alternativ, v době psaní článku zadarmo. 

Přísavkou na sklo, na nákoleník nebo volně v kabině?

Tomuto tématu se také věnuji v článku o výběru tabletu→, výborný magnetický nákoleník jsem si vyzkoušel pro tento článek→.

Jak Skydemon koupit?

Skydenom si stáhnete z Google Play nebo App Storu podle vaší platformy. Na začátek si aktivujte 30 denní zkušební verzi – ať si zbytečně nekupujete něco, s čím si nesednete. Jenom pozor, že když s touto zkušební verzi poletíte, tak ve vzduchu funguje pouze 30 minut, potom je nutný restart. To plná, koupená verze pochopitelně nedělá.

Licence se dá koupit na stránkách výrobce – zde link. V době přípravy tohoto článku byla cena pro první rok 3 891 Kč, prodloužení o další rok potom 2 986 Kč. Prodloužení je jak vidíte lacinější, nelze ale zakoupit prodloužení na mnoho let dopředu. Mimo roční předplatné je možné zakoupit také předplatné měsíční (392 Kč) – to využijete v případě, že chcete použít Skydemon jen jednorázově, pro nějaký let. Myslím, že ale po tomto letu si na Skydemon zvyknete tak, že si stejně to roční předplatné koupíte.

Jedna z výhod Skydenomu, která je současně nevýhodou je to, že si nemůžete vybrat, pro kterou oblast potřebujete data, zakoupením máte všechna data včetně například Angoly. Ale protože Skydemon je evropský produkt, tak u států mimo Evropu máte často poznámku, že se jedná o experimentální data. A tak třeba pro létání v USA bych raději volil něco jiného, třeba Foreflight.

Pro řadu států (ČR nevyjímaje) si lze dokoupit další, volitelná data. Jdou to podrobnější údaje, často přehledněji zpracované – ale je na vás, jestli je budete chtít nebo ne. Databáze letišť mezi těmito daty pochopitelně nechybí.

Popis základní obrazovky

V horní liště máte ovládací prvky, pod nimi je potom pohyblivá mapa (moving map) –  to je asi to hlavní, proč jste si Skydemon koupili a úplně dole potom máte vertikální situaci. 

Menu nastavení

V tomto menu si můžete Skydemon nakonfigurovat podle sebe a také letadla se kterým poletíte. První položkou je Add/Remove Charts – Přidání/Odebrání Map. Zde si můžete vybrat, které země budete mít stažené v tabletu. Pokud máte tablet se spoustou paměti, tak si klidně stáhněte vše, ale to je většinou zbytečné. Oblasti, pro které nemáte stažená data, vidíte také na mapě.

Vyberte si tedy požadované mapy a vpravo nahoře klepněte na Continue – Pokračovat. Toto je dobré dělat v klidu doma na wifi připojení, mohou to být stovky megabytů. 

Stažené mapy je nutno aktualizovat – a to dělejte často, ideálně při každé přípravě na let, někdy se totiž data mění i mimo AIRAC cyklus (co to je AIRAC mám zde→). Jestli je nutná aktualizace vidíte v okně s mapami.

User Waypoints je nutné použít v případě, že otočné body nebo dokonce letiště, kam letíte nejsou v databázi. Ale to se moc často nestává.

Manage Filed Flightplans – Skydemon umožňuje i podávání letových plánů – pro toto máte pár kreditů, další si můžete přikoupit. Viz dále v textu.  

Výběr a modifikace letadla

Další položka v menu je Aircraft – letadlo. Pokud po spuštění nemáte mezi letadly váš typ, tak vpravo nahoře je Add Aircraft – přidat letadlo. Tím se dostanete do seznamu předdefinovaných letadel, ze kterého si vyberte typ vašeho letadla nebo letadlo podobné. Jeho název a parametry si pochopitelně můžete upravit.

Vybrat letadlo pro daný let můžete pomocí položky Use aircraft z menu, které se objeví, když tapnete na dané letadlo. Sync with Cloud znamená, že si seznam letadel můžete nahrát do svého online účtu – a tak jej lze jednoduše dostat i do jiného zařízení.

Možností nastavení výkonů a parametrů letadla je ve Skydemonu opravdu moc a lze si s tím hrát dlouho. Je otázka, jak moc je to potřeba, jestli nestačí v menu Edit aircraft (Upravit letadlo) pouze najít Cruise (cestovní let)  a tam nastavit běžný cestovní režim a běžnou spotřebu. Když si s tím ale pořádně pohrajete, tak vám Skydemon bude přesně počítat také palivo a čas ve stoupání a podobně – ale pamatujte že tyto výpočty budou jen tak přesné, jak přesná budou vstupní data – a to je často problém. Třeba vítr je vždy jen předpověď – na rozdíl od skutečného směru a rychlosti ukazované v integrované avionice. 

Ve Skydemonu máte předefinovánu slušnou řádku letadel, ale pamatujte, že každé letadlo je jiné a i stejný model (třeba Cessna 172M) neznamená, že mají stejnou prázdnou a maximální vzletovou hmotnost. Na to mrkněte do letové příručky konkrétního letadla, nepoužívejte nějaké všeobecné stažené z internetu. Má sbírka příruček je zde→.

Nastavení prostředí Skydemonu

Další položky v menu nastavení vám umožňují nastavit parametry Skydemonu. Jejich popis by byl na několik stran a tak zmíním jenom pár z nich. To nejpodstatnější je Change unit – Změna jednotek. Zde si vyberete jednotky, které se vám budou zobrazovat – a vždy si nastavte ty jednotky, které používáte ve vašem letadle. Pokud létáte s rychloměrem v km/hod, tak asi vzdálenost měříte v kilometrech a spotřebu paliva v litrech za hodinu. Pokud létáte s rychloměrem v uzlech (kts), tak je dobré měřit vzdálenost v námořních mílích. Pokud máte náhodou rychoměr v MPH, tak potom měříte vzdálenost v mílích statutárních. Se “západními” letadly můžete narazit na problém s jednotkami měření množství paliva. Palivoměry jsou obvykle v galonech stejně jako skleněné paluby, ale když budete u nás (či jinde v Evropě) plnit, tak to bude patrně v litrech. 1 US galon je 3.79 litru ať to nemusíte hledat. 

Co bych ale určitě neměnil je zobrazování výšek ve stopách „Feet“ a čas v UTC. Také bych byl opatrný s dalšími volbami – ať si v rámci úvodního bádání nevypnete něco, co vám bude později chybět. Co bych určitě nezapínal je Enable GPS ILS Guidence. To zní jako skvělá pomůcka, ale pokud jste na finále, tak se musíte dívat hlavně okolo sebe a ne do kabiny. Létame podle VFR a tak toto opravdu k ničemu není.

V době přípravy tohoto článku nebylo možné aplikaci Skydemon přepnout do češtiny,

Route – Trať

Zde si můžete vytvořit trať. Pomocí Start Again tvoříte trať ťukání na displej – to je dobré používat, když si chcete naplánovat místní let přes body, které vidíte na displeji před sebou. Naopak volba Create route vám umožňuje přímo zadávat názvy letišť nebo otočných bodů. Ale pamatujte, že pokud nemáte staženou danou zem, tak do ní nelze naplánovat let.

Jakmile máte naplánováno, tak si můžete nechat vytvořit dokumentaci k letu Create briefing pack nebo trať otočit Reverse – hodí se třeba pro let zpět domů.

Tratě lze, podobně jako letadla, ukládat do online prostředí a tak jednoduše synchronizovat mezi zařízeními. Ideálně plánování uděláte na PC/Macu a přes cloud dostanete do tabletu. Pochopitelně nechybí dnes populární a všudepřítomné tlačítko Share.

Weather – počasí

Tato položka v menu vám umožňuje zapínat a vypínat informace o počasí – zobrazení srážkového radaru, Metarů, směru a rychlosti větru a GAFORů. Stejně tak si můžete nechat navrhnout nejlepší výšku pro let – to je s ohledem na vítr a výkonnostní profil letadla, který máte zadaný. Pochopitelně to ale nezohledňuje rozdělení vzdušného prostoru – třeba řízené, omezené či zakázané prostory.

Detailisti si mohou dokonce směr a rychlost větru nastavit Set Wind condition for Flight – místo předpovídaného směru a síly větru si můžete nastavit nějaký mezní protivítr a být tak na bezpečné straně.

Položka Flyable condition představuje automatické vyhodnocení podmínek pro let. Ale moc bych na to nespoléhal.

Logs – záznamy z letu

V tomto menu máte přístupné záznamy z předchozích letů, opět to spolupracuje s cloudem. Záznamy je možné prohlížet ve Skydemonu nebo vyexportovat. Po tapnutí na jednotlivý let potom vidíte například čas vzletu a čas přistání, může se to hodit při zapisování letu do zápisníku.

Pilot log – Navigační štítek

Zde máte navigační štítek, je to nachystané na tisk, máte tam možnost Print vpravo nahoře. Předdefinované nastavení mi připadá docela složité, ale možná někomu vyhovuje. Každopádně vpravo nahoře můžete pomocí Columns toto rozložení změnit k obrazu svému.

Pravá strana  obrazovky – záložky

Záložky na pravé straně se mění dle toho, jestli plánujete nebo letíte. Tapnutí na danou záložku se vám zobrazí informace, pro jejich schování na tu stejnou záložku tapněte znovu

Co vidíte při plánování i za letu je NOTAM – zde máte soupis notamů pro plánovaný let. Jejich seznam je docela dlouhý – ale i tak by si je každý pilot měl před letem prostudovat. Dobrou zprávou je, že pokud si daný notam zavřete tapnutím na křížek vpravo, tak se vám do budoucna nebude zobrazovat. Takto si lze v rámci předletové přípravy vyeliminovat většinu NOTAMů a před letem tam vidět pouze ty podstatné nebo nové.

Záložka WEATHER – počasí nám zobrazuje počasí. Pokud vám nevyhovuje formát METARu, tak si to můžete přepnout do otevřené řeči. Mé doporučení ale je se ten formát METARu naučit – jak na to mám v článku zde→. Trošku úsilí na začátku vám potom umožní rychleji proběhnout počasí na daný let. Seřadit metary můžete i podle abecedy – to ale nedává moc smysl, je lepší to mít setříděné podle vzdálenosti.

Záložka Airfields vám ukazuje plánovaná letiště. Je to tedy minimálně letiště vzletu a přistání a v případě, že máte otočný bod a tento bod je letiště, tak potom i toto letiště. Tapnutím na dané letiště si zobrazíte informace o něm. Tady už se to může lišit podle toho, jaké informace jsou o daném letišti k dispozici. Pro česká VFR letiště jsou to informace z VFR Manuálu, pro IFRová potom z AIPu. Ne pro všechny země je to tak pěkně udělané. Aerodrome Chart je obvykle  mapka letiště – dráhy, pojížděčky atd, Visual operational chart je potom většinou mapa s okruhem či hlásnými body.

Jestli vám vrtá hlavou, proč je tam Airfields a ne Airports – tak je to proto, že obvykle létáme z toho, čemu se v angličtině říká airfield, to je takové menší letiště, výrazem airport se obvykle označuje větší letiště.

Mezi jiným na záložce Airfields  najdete také Pilot Notes – zde vidíte, co o daném letišti říkají ostatní piloti a máte možnost přidat i svůj komentář.

Dále tam máte SkyDemon Plate – kde by měly být všechny informace na jednom místě. Mně ten formát moc nevyhovuje, AIPy mi připadají lepší, ale třeba se vám bude líbit.

U letišť ale pozor na jednu věc – ne všechny informace se automaticky stahují. Co máte staženo má zelený okraj, pokud není staženo je ten okraj šedý. Je to trošku nešikovné, ale asi pro to mají tvůrci své důvody. Naštěstí ale máte možnost si pomocí ikony úplně vpravo stáhnout všechny informace o daném letišti. Proč stahovat? Počítejte s tím, že ze letu nebudete mít připojení na internet nebo to připojení bude pomalé.

Proto je dobré udělat ještě jednu věc – když půjdete o úroveň výš, tak tam máte National AIPs. Tam si můžete vybrat AIP jednotlivého státu (popřípadě VFR AIP/Manuál) a ten si potom stáhnout celý do tabletu. Lze si také stáhnout všechny AIPy – ale to je hodně veliký objem dat a tak to nelze doporučit. Určitě si ale stáhněte celou zemi kam letíte, nikdy nevíte, jestli poletíte po plánované trati nebo budete muset někam divertovat.

Ne všechny státy bohužel poskytují data tak, aby byla ve Skydemonu, ne všude je tam vše jako u nás. Od roku 2023 je volně na webu přístupný i německý VFR AIP – ale ve Skydemonu jej pořád nenajdete. Článek se základními informace o létání do Německa mám zde→.

Čas od času je dobré si toto dočasné uložiště pročistit – vlevo nahoře máte ozubené kolo a tam je volba Clear Document Cache. 

Ve stavu plánování máte zobrazenou záložku Warnings – zde se dozvíte, kde vaše trať prochází řízenými či jinými prostory a také kde plánovaná výška je menší než minimální bezpečná výška.

Pokud jste v režimu letu, tak místo varování máte záložku Radio. Tam vám Skydemon docela úspěšně servíruje frekvence, o kterých si myslí, že je můžete potřebovat stejně jako hodnotu QNH blízkého letiště. A navíc jako bonus máte frekvenci cílového letiště. 

Pokud náhodou nevíte, co je to QNH – protože si výškoměr nastavujete na nulu na letišti, tak článek o nastavení výškoměru a udávání výšek mám zde→.

Vertikální profil

Ve spodní části obrazovky máte vertikální řez – vidíte profil terénu a prostorů, kterými prolétáváte. Plánovanou výšku letu můžete jednoduše přesunou přetažením. 

Na tomto vertikální řezu se letí zleva doprava i když na mapě letíte zprava doleva, je to někdy lehce matoucí.

Otázky a odpovědi k mezinárodním letům VFR

Všechno, co jste chtěli vědět ale báli jste se zeptat

Více zde >

Zobrazení informací o trati a jednotlivých úsecích.

Každý jenom trošku delší let je vhodné rozdělit na úseky – ostatně požadavky na letový plán říkají to stejné, je tam 30 minut nebo 270 námořních mil. To druhé je pro naše létání docela k ničemu, ale 30 minut je docela dobré dělení trati. Pochopitelně to není dogma, když budete mít dobré body od sebe 34 minut, tak je to určitě lepší, než se pokoušet pomocí souřadnic zadávat bod uprostřed ničeho jenom proto, aby byl 30 minut od přechozího. Když si krátce tapnete na jednotlivé naplánované úseky, tak uvidíte vzdálenost, dobu letu a kurz. Celkovou vzdálenost a dobu letu vidíte potom nahoře pod menu  a když tapnete na ten trojúhelníček, tak uvidíte další informace. Článek o plánování letu mám zde→

Úpravy trati

Pokud chcete do naplánované trati přidat nový bod, tak jednoduše  přidržte prst na příslušném úseku (legu) a přesuňte jej na nové místo Když se prst bude blížit k nějakému bodu (třeba letišti nebo majáku), tak se vám tento bod sám chytí a vloží do mapy. Pokud chcete bod z trati odstranit, tak podržte nehybně prst na daném bodu – otevře se vám okno s informacemi, co v tomto místě je. Jaká jsou tam letiště, body či prostory, na levé straně máte také vertikální situaci – vidíte tak pěkně graficky třeba jak vysoko začíná řízený prostor. Kromě informací máte také vpravo nahoře červený nápis Remove – tímto daný bod odeberete z trati.

Po naplánovaní trati si vždy změňte měřítko tak, abyste viděli celou trať a zkontrolujte si, že vede tam kam má a kudy chcete. U komplikovanějších tratí a těch, které několikrát předěláváte se totiž může stát, že tam můžete mít nějaký úsek dvakrát- vždy si zkontrolujte malou šipku v polovině každého traťového úseku – aby vedla tam, kam chcete letět. Křížek uprostřed úseku znamená, že jej máte naplánovaný letět v obou směrech – a to až na výjimky nechcete.

Křížová kontrola

Po naplánovaní je také dobré provést rychlou kontrolu vzdálenosti a času – zabodněte současně jeden prst do místa vzlet a druhý do místa přistání – a Skydemon vám vypočítá vzdálenost, kurz, čas a spotřebu. Vezměte si tuto vzdálenost a ručně (nebo na kalkulačce) si spočítejte pro kontrolu čas letu.

Pokud vám vyjde něco zásadně odlišného, než počítá Skydemon, tak si znovu prověřte, jestli máte zvolené správné letadlo a správný režim. Určitě je to dobré zjistit teď a ne až budete v polovině dlouhého letu na hranici doletu – a začne vám to nevycházet. 

Celkovou Skydemonem vypočtenou délku tratě a čas (na základě výkonů vybraného letadla) máte uprostřed nahoře.

Vzletová hmotnost

Po naplánování trati je dobré se podívat, jak jste na tom s hmotností a centráží. V menu Route (trať) běžte na Flight Details a tam vidíte zadané množství paliva a aktuální vzletovou hmotnost. Palivo můžete měnit tapnutím na Fuel, hmotnosti členů posádky a zavazadel (ale i paliva) potom tapnutím na Weight. Vidíte tam také obálku – konce úsečky jsou plné/prázdné nádrže, křížky označují stav při vzletu a přistání. Ty by pochopitelně měli zůstat uvnitř obálky, pokud tomu tam není, tak je obálka červená.  

Zobrazení prostorů.

Jednou z výhod Skydemonu je přehledné a srozumitelné zobrazení vzdušného prostoru – vidíte jak horizontální, tak vertikální situaci. Horizontální situaci vidíte na pohyblivé mapě, můžete si libovolně přibližovat a oddalovat, to je velká výhoda oproti papírové mapě, kde je fixni měřítko a proto je někdy hodně informací na malém prostoru.

Krása zobrazení vertikální situace se objeví, pokud v některém místě pohyblivé mapy zabodnete prst a podržíte ho tam. Na jednom místě před sebou vidíte nadmořskou výšku terénu a výšku, kde začíná (a případně končí) řízený či jiný prostor – současně s informací, jak se ten daný prostor jmenuje a na které frekvenci máte volat odpovědného řídícího.

Někdy je to docela přehledné, jindy je potřeba se nad strukturou prostoru trošku zamyslet. 

Jenom pozor na jednu věc a ta se netýká jenom zobrazení po zabodnutí prstu. Tato volba je schovaná vpravo dole u symbolu vrstev. Hned nahoře máte napsané Airspace above 9,000 ft is currently hiden.

To znamená, že vás Skydemon neotravuje se zobrazením toho, co je od určité výšky nahoru a tím pádem pro vás nemusí být nerelevantní. Někdy to ale nemusí být úplně správně, někdy je to dokonce matoucí.

Jak to změnit? Tapnutím na symbol klíče se dostanete do menu – a tam si můžete vybrat, od jaké výšky se informace nezobrazují. A to dokonce jinak pro mód plánování a jinak za letu. Pro použití v ČR bych to v módu plánování doporučil změnit na 9,500 ft amsl – od FL95 už obvykle nelétáme. Pro jednoduchost bych nechal těch 9,500 ft above (to je 9 500 stopnad aktuální výškou) také více než dostatečné.

Zobrazení aktivní prostorů

Jedna z velkých výhod Skydemonu je, že mi ukazuje, které vojenské (a taky jiné) prostory jsou aktivní. Na obrázku dole máte příklad neaktivních a aktivních prostorů TRA12 a TRA13. Mějte ale na paměti, že Skydemon je pořád neoficiální zdroj – na rozdíl od AISVIEW nebo informací z Praha Information. Podobně to funguje i v zahraničí, Skydemon je výborná pomůcka, i když je někdy dobré si to dopřesnit s řídícím. Třeba prostory okolo rakouského Zeltwegu které jsou aktivované jedním souhrným NOTAMem Skydemon nezobrazuje korektně. Notam totiž odkazuje na kružnici, ve které se nacházejí jednotlivé prostory. A aktivní jsou ty prostory, nikoliv celá kružnice. Ale to je taková specialitka, naprostá většina zobrazení Skydemonem je korektní. 

Vrstvy a nastavení map

Vpravo dole máte symbol vrstev a zde máte snad až příliš možností, co si můžete nechat zobrazit a co ne. 

Hned první položka je ale Switch to Airways mode – to se hodí pro IFR létání – i když zrovna toto létání není primární určení Skydemonu a jiné aplikace to umí líp. Ale hodí se to třeba v případě, že nějaký IFRový bod hledáte – na IFR mapě se často hledá líp. Ale na to lze použít i symbol hledání vlevo nahoře. Použití IFR bodů pro VFR létání jsem se dlouhou dobu bránil, ale ono to nakonec není špatné. Jen počítejte s tím, že ne každý VFR pilot tyto body zná a tak na kunovské frekvenci místo „5 km jihovýchodně KATQA“ raději říkejte „1 kilometr severně Sierra“.

Pokud vám zobrazení těchto bodů ve VFR mapě chybí, tak jej najdete v Airfields and Waypoints jako Airways reporting points. Více o tom, že se s IFR provozem můžete potkat i ve 3 000 stopách  mám v tomto článku→.

Možností nastavení mapy je spousta, klidně si hrajte – ale pozor, nenašel jsem metodu, jak zobrazení jednoduše vrátit do původního stavu.  

Jednu věc bych ale zmínil – je to nastavení stylu mapy. Ne každému základní nastavení vyhovuje, zkuste se podívat i na ostatní. 

Skydemon a letové plány

Skydemon umožňuje po naplánování podat letový plán. Zní to dobře, zní to jednoduše “naplánuji a přímo podám. Ale moc bych to nedoporučoval, myslím, že podání plánku pomocí IBS je jistější i když musíte nějaké informace přepisovat. A navíc máte kontrolu živým operátorem, ne jako v případě Skydemonu, který to jenom tak hodí na adresu, o které si myslí, že je správná. Na rozdíl od IFR plánku, kde dostanete ACK (accept message) tak u VFR často nevíte, jak to s plánkem vlastně vypadá. 

Navíc Skydemon konvertuje trať do souřadnic – i když používáte letiště jako otočné body. Je to sice formálně správně, systémy ŘLP to snad umí zobrazit, ale v takovém plánku se nevyznáte ani sami. 

 

 

Jdeme letět!!

V pravé části  horní lišty jsou volby Simulate a  Go flying. Těmito volbami opustíte režim plánovaní a jdete letět. V případě simulovaného letu si můžete polohu letadla a směr jeho letu změnit jednoduše přetažením letadla – a určitě si s tímto simulátorem pohrejte dřív než si vezmete Skydemon naostro do letadla.

Zpět do režimu plánovaní se dostanete tak, že v levém horním rohu tapnete na logo Skydemonu a potom dole v menu vyberete Stop navigating.

Pro let je vždy dobré mít naplánovanou trať – nebo minimálně (ale to je fakt minimum) mít zadaný cílový bod v Direct to – k tomu se dostanete přes tlačítko s logem Skydemonu vlevo nahoře.

Tablet na výšku nebo na šířku za letu?

Myslím, že za letu je lepší mít tablet nastavený na výšku – oblast, kam letím, mě obvykle zajímá víc, než oblasti vpravo a vlevo na mé úrovni. 

Mapu mít směrem severem nahoru nebo ve směru letu?

Existují dvě skupiny pilotů když dojde na držení papírové mapy za letu a tyto skupiny se navzájem nechápou. Třeba já létám s mapu orientovanou ve směru letu a každému to doporučuji. Existuje ale skupina druhá, ti tvrdí, že má být mapa orientovaná tak, aby se dobře četly názvy měst. Už jsem psal, že jedna skupina druhou nechápe, co?

Když poletíte se Skydemonem, tak máte o důvod víc se NEPŘIDAT ke skupině Sever. Na Skydemonu máte totiž lehce čitelné názvy i v případě, že letíte na jih, otáčí se totiž. Takto to funguje v případě vektorových map (to je běžná mapa), pokud si necháte zobrazit mapu z AIPu, tak to jsou rastrové mapy a tam to bohužel nefunguje.

Přepnutí se vyvolá vpravo dole, je tam symbol střelky kompasu s písmenem N, tím se dostanete do menu na obrázku. Jaký je rozdíl mezi Track Up a Course Up už nechám na vašem bádání, není to tak složité. 

Jak ovládat autopilota?

Tablety a iPady

Jakou dotykovou placku vybrat a jaký software. Nejčastější chyby.

Více zde >

Jak se zabít za 39 sec?

Udržet se naživu podle umělého horizontu není tak jednoduché, jak se zdá...

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

S Cirrusem do Alp

Fotoreportáž z cesty do Vilshofenu rozšířená o informace pro piloty.

Více zde >

Berlín a Drážďany

Popis jednoho výcvikového letu do Německa - Schoenhagen a Dráždany.

Více zde >

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.

Zobrazení mapy z AIPu s polohou letadla na ní

Toto je velice užitečná funkce – lze si tak zobrazit přímo detailní mapy z AIP a vidět, kde právě jste. Bohužel to není k dispozici u úplně všech map, ne všechny mapy jsou totiž georeferencované. Ty, které jsou georeferencované ve Skydemou poznáte podle symbolu, který asi nejlíp popsat jako pozice na mapě – je vpravo od názvu mapy. Stačí na něj tapnout a tato mapa se vám promítne do původní mapy Skydemonu. Pokud ale kliknete doleva na název mapy, tak si mapu pouze zobrazíte v novém okně – zavírá se vpravo nahoře pomocí tlačítka Done. To si vyzkoušejte, to budete za letu potřebovat, to se vám několikrát stane. 

Logika, jakou tyto detailní mapy naskakují se trošku měnila (a možná pořád mění), ale momentálně to funguje tak, že pokud máte dané letiště v letovém plánu (vzlet, přistání nebo jenom otočný bod), tak se vám zobrazí – za předpokladu, že jsme si mapu stáhli dopředu nebo máte připojení za letu.

Pokud jenom okolo nějakého letiště prolétáte, tak si danou mapu musíte vyvolat sami – opět platí, že ji musíte mít dopředu staženou nebo mítza letu připojení. Jestli je mapa stažená nebo ne vidíte vlevo od jejího názvu – ty stažené mají zelenou čárku, ty nestažené šedou. 

 

Na dalším obrázku vidíte srovnání defaultní mapy Skydemonu (levá část u Kyjova) s mapou z AIP pro Kunovice.  Rozdíl v úrovni detailů je zcela zřejmý. 

Pokud vám toto detailní zobrazení z nějakého důvodu nevyhovuje, tak ji můžete odstranit bílým křížem v červeném kolečku v levém horním rohu. 

Datová pole

Tato pole jsou zobrazena nahoře, jen v případě, že máte z nějakého důvodů tablet na šířku (což nedoporučuji) tak je potom vlevo. V základní konfiguraci tam máte předpřipraveny informace od výrobce aplikace – jak rychle letíte, jak daleko ještě máte letět, kdy tam budete, jak jste vysoko a jak fouká vítr.

Začnu od toho posledního – vzhledem k tomu, že Skydemon není napojen na avioniku letadla, tak nemůže vědět, jak v daném místě přesně fouká, je to tedy nějaká předpovídaná hodnota – která může být docela přesná anebo taky ne. Ale ostatní informace už jsou přesné, začneme zleva:

GS znamená Ground Speed – tedy rychlost vůči zemi. Další políčko je vzdálenost – a zde si můžete přepínat tapnutím mezi vzdáleností k dalšímu otočnému bodu (DST NXT) a vzdáleností do cíle letu (DST END). U času máte těch možností ještě víc. Kromě času příletu k dalšímu bodu (ETA NXT) nebo času příletu do cíle (ETA END) máte ještě možnost si nechat zobrazit ETE – to je nikoliv čas příletu, ale čas, za jak dlouho tam budete.

Další pole je výška letu – ALT je nadmořská výška, HGT je výška nad terénem. Jedná se ale o GPS výšku a tak to berte velmi s rezervou. Skydemon neumí pracovat s barometrickým sensorem iPadu.

Pod datovými poli vidíte následující otočný bod (v mém případě úspěšně míjím Kyjov) a pod tím mi Skydemon zobrazuje slovně polohu. Někdy je to použitelné, někdy ne – v tomto případě naprosté většině VFR pilotů bod KATQA asi nic neříká. 

Směr letu a časové úsečky

Výhodou navigační aplikace je, že si můžete mapu libovolně přibližovat a oddalovat. To je současně nevýhoda – na rozdíl od papírové mapy tak ztrácíte možnost říct, za jak dlouho uletíte 3 centimetry.

Na to ale máte lepší pomůcku – Skydemon z dosavadního směru letu predikuje další směr letu a na tomto směru máte vyznačené časové úsečky – 2, 5 a 10 minut. Tyto intervaly je možné změnit v nastavení, ale asi bych to nedoporučil – a doufám že to ani u Skydemonu nezmění. 

Varování před vstupem do prostoru

Pokud se blížíte k nějakému řízenému či omezenému prostoru, tak se vám objeví v horní části obrazovky varování (žluté nebo červené) a daný prostor se zvýrazní v mapě. Varování můžete zrušit pomoci červeného X nebo si pomocí otazníku vlevo můžete zobrazit více informaci.

Na přiloženém obrázku vidíte, že jste 2 minuty před MTMA Náměšť a již tedy patrně touto dobou vyjednáváte na frekvenci 118,155. 

Pokud za chvilku uhnete z kurzu trošku doleva, tak uvidíte i varování v červené barvě – to bude prostor Dukovan, tam už žádná frekvence nebude, tam už si vstup vyjednat nelze. 

Změna trasy za letu

Toto funguje podobně jako na zemi, prostě si trať přetáhnete, jak potřebujete. Jediny rozdíl je v tom, že si musíte daný úsek před tím odemknout tapnutím Tap to Unlock – je to ochrana proti neúmyslné změně trati.

Smazání/přeskočení plánového bodu za letu

Pro smazaní naplánovaného bodu opět máte vpravo nahoře červené REMOVE – Odstranit poté, co na daném bodu přidržíte prst.

To můžete s úspěchem použít, pokud chcete jeden bod přeskočit a letět přímo na další.

Pokud jich takto chcete přeskočit víc, tak by bylo nepraktické mazat jeden bod po druhém. Proto je lepší zabodnout prst do bodu, kam chcete letět přímo, bod si v okně vybrat a potom Take Shortcut – zkrátit se.

Změna cíle letu

Toto se taky může někdy hodit – rychlé přeplánovaní do blízkého cíle, třeba v momentě, kdy vás začne zavírat počasí a chcete divertovat na nejbližší letiště než vás to zavře úplně – jako se stalo posádce Z-43 z této skutečné příhody→ z dob, kdy GPS byla v USA tajnou a u nás naprosto neznámou věc.

Pilotní Czenglish

Otrocky překládat slovo za slovem nejde ani v běžné, ani v letecké angličtině. Soupis těch najčastějších špatných překladů.

Více zde >

Drobnou, ale pro někoho užitečnou funkcí je možnost si za letu do Skydemonu dělat poznámky. Pozor ale pokud máte Apple Pencil a chcete psát prstem, musíte si toto aktivovat. 

Přílet k cílovému letišti

Při plánování nezapomínejte, že řada letiště má často publikovány vstupní body a ty bychom měli dodržovat. A často po tomto prvním bodu následuje také další, vyčkávací, bod v blízkosti letiště. Vždycky si tyto body dejte do plánku – dost často jsou společné pro všechny dráhy v používání. Vždycky je jednodušší tyto body přeskočit než je tam na poslední chvíli zadávat. To stejné ostatně platí také pro vzlet – nastudujte si odlet a odletové body mějte zadané. 

Pokud pro dané letiště existuje podrobnější mapa a máte ji staženou, tak by měla sama vyskočit (nebo si ji vyvolejte) a také na vás naskočí prodloužená osa dráhy – zeleně šrafovaná. Takto máte vedení do osy dráhy, to se může hodit, ale proti zapnutí fiktivního ILS jsem již brojil, to fakt nedělejte, tím ohrožuje sebe i ostatní.

Ukončení letu

Po zajetí na stojánku nezapomeňte ukončit let Stop navigating – v logu potom pěkně budete vidět trať a časy. Jinak se vám může stát, že váš let do Benešova bude potom pokračovat pěkně podél silnice první třídy č. 3, dálnice D1 a skončí na Žižkově na parkovišti. 

Závěrečné doporučení

  • Na let si vždy berte tablet se Skydemon nabitý a mějte power banku jako zálohu.
  • Pokud má vaše letadlo USB zásuvku tak pozor, jestli máte správný kabel – v některých letadlech už najdete USB-C místo USB-A
  • Před letem vždy zkontrolujte, jestli máte aktuální mapy.
  • Vypněte si automatickou aktualizaci aplikace. Aktualizace provádějte ručně a vždy si přečtěte, co je nového. Jinak se vám může stát, že nějakou volbu nebo možnost za letu nenajdete.
  • První let či lety si vyzkoušejte ve dvojím nebo s druhým pilotem na palubě – strávíte docela dost času pohledem do kabiny než se naučíte Skydemom efktivně ovládat.

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.