Airmate – navigační aplikace zadarmo

Některé věci zadarmo jsou lepší než jiné za peníze, jindy zase dostanete přesně to, co si zaplatíte. Skydemon/ForeFlight/GarminPilot se platí, Airmate je zadarmo. Ale jak je dobrý? 

Skydemon již používám několik let a jsem s ním v podstatě spokojený. Sem tam nějaký problém s prostory (například Vrbětice), podpora užitele místy hraničí s obligátním „otevřel si hospodu, ale chodili mu tam lidi“ ale i přes toto si to platím a používám dál. Na ForeFlightu je lákavá možnost VFR dokoupení Airfield Manualu, Garmina jsem zatím nezkoušel. 

Stránky Airmate.aero jsou docela přehledné, i když jsem chvilku hledal, kde vlastně mají ten online plánovací tool. Je pod Aviation Info / Flight planning nebo přímo na odkaze https://fly.airmate.aero/. Registrace jednoduchá. Stažení aplikace (zkoušel jsem iPhone/iPad) z App storu pochopitelně taky.

Do každé aplikace je nutné si před použitím stáhnout mapy pro danou oblast. U Skydemonu je to jednoduché, vyberu si stát. U Airmate mám na výber několik map (musím se k tomu ale doklikat přes Setting, Map a Manage Topographic charts). Různé státy mají různé možnosti – a to včetně ICAO mapy 1:500 000 (kde je k dispozici – třeba Rakousko nebo Slovinsko) a mapy Openflightmaps. Tato mapa mi připadá podstatně přehlednější než mapa ve Skydemonu. Skydemon stažení ICAO map pokud vím neumožňuje. 

Obrázek vlevo možnosti map v Airmate, uprostřed mapa Openflightmas v aplikaci Airmate, vpravo Skydenom (Style 2 ze 3 které nabízí) 

 Ve webovém plánovači se mi openflightmaps zapnout nepovedlo, do mobilní aplikace to zase u slovinské openflightmap dávalo nějakou chybu. A tak je alespoň pěkně vidět oficiální ICAO mapa 1:500 000. Vlevo Airmate, vpravo Skydemon

Jednou z nejčastějších věcí, na co používám Skydemon je „zabodnutí“ prstu do daného místa na mapě – abych zjistil, jak vysoko lze letět, abych nenarušil řízený prostor – tam kde není možné vyjednat si vstup. Zabodl jsem tedy prst/myš do prostoru východně CTR LKTB a pod TMA Brno. První obrázek je web planning tool, druhý Airmate aplikace, třetí Skydemon. Toto pořadí je i dalších – pokud není uvedeno jinak

 • Na webovém plánování je to zcela evidentně špatně, mají CTA Brno vedenou jako prostor třídy C (což není pravda).
 • Aplikace už to má skoro dobře – akorát že nezaujatému posluchači nemusí být jasné, jaká třída prostoru je CTA Brno. A taky mají špatně frekvenci, pro vstup do TMA Brno je třeba volat Praha Radar na 127.350 a ne Tuřany Tower.
 • Skydemon to má všechno v pořádku. A navíc ukazuje náhled tvaru prostoru, což pomáhá v orientaci.

Podobný test jsem provedl v místě jižně a východně od LOWW, kde jsme kličkovali před pár týdny – v článku o letu z Portorože.

 • web ukazuje prostor třídy C od 1000 ft AGL – to je špatně. Také informace o tom, kdy je aktivní omezený prostor LOR16 (1. října až 31.července) tam není 
 • mobilní aplikace ukazuje TMA, ale bez klasifikace prostoru, informace o LOR16 opět chybí
 • Skydemon ukazuje korektně (dobové omezení LOR16 je v další úrovni)

Pro další porovnání se vracím zpátky do ČR, tentokráte k Břeclavě.

 

 • Web ukazuje Dčko – ale chvilku mi trvalo, než jsem pochopil, že D v červeném čtverečku je Danger a D v modrém je třída prostoru. Pochopitelně to CTA Brno je opět špatně. Ale informaci, kdy končí Ečko (tj. FL95) tam nemájí. 
 • mobilní applikace – tady už je u barev mám nápovědu, CTA je také v pořádku.
 • Skydemon správně

Další test – zobrazení NOTAMů pro dané letiště

 • web – ukazuje, že NOTAMy pro LKKU žádné nejsou. Zajímavé je, že pro některá letiště to ale NOTAMy ukazuje
 • mobilní app – jednou se mi ťuknutím podařilo vyvolat kontextové menu pro LKKU (kde žádné NOTAMy nebyly) ale podruhé ani podesáté se mi to nepovedlo. Asi budu muset fakt nahlídnout do manuálu
 • Skydemon opět OK

Mapy pro letiště – zde jsou stažené informace z AIPů jednotlivých států. U Airmate mě trošku zpočátku mátlo, že první nabízená mapa je mapa překážet v sekci „Other“ ale potom jsem si všiml ostatních. Mapy jsou ale aktuální ve všech případech. U mobilní aplikace plati to stejné o manuálu jako v předchozím případě. 

Zpátky do ČR, mrkneme na Toužim (kde se nedávno měnila frekvence, vybral jsem záměrně)

 • na webu je aktuální mapa z českého VFR Manuálu, ale v popisu letiště je uvedena špatná frekvence
 • mobilni aplikace (když mám staženou openflightmap) ukazuje frekvenci přímo.
 • Skydenom ukazuje tvar okruhu přímo, ale pro frekvenci musím zabodnout prst.

Další srovnání je zobrazení aktivovaných prostorů v ČR. Obrázek vlevo je – jak jistě poznáte Aiswiew – protože webový plánovač Airmate aktivované prostory neukazuje. 

 • Airmate ukazuje více aktivních prostorů u Náměšti a nic ve východních čechách. 
 • Skydemon ukazuje jiné aktivní prostory u Náměšti než Aisview

Poznámka: Zde to bude ještě vyžadovat nějaký další výzkum, možná jsou jiná pravidla pro zobrazování, možná se jinak nastavuje časové okno pro let.

Zadávání trati se u Airmate dělá trošku jinak (nelze ťuknout na obrazovku a vybrat bod, je potřeba všechno psát). Stejně tak jsem nenašel možnost, jak to pravě letěné trati vložit nový otočný bod. To považuji za docela podstatné. 

Verdikt

Je Airmate úplně k ničemu? Určitě ne! Pokud létáte někde, kde máte jasně definovaný strop řízeného prostoru nebo si dopředu tyto prostory projdete a ujasníte, tak se podle toho dá docela obstojně letět. Ano, Skydemon to má přehlednější a intuitivnější, ale pamatujte, že za Airmate nemusíte nic platit. A možnost zobrazení openflightmaps se mi taky hodně líbí.

Ruším předplatné Skydemonu? Ne, neruším, Airmate není něco, co jej může (minimálně v této vývojové fázi) nahradit. Ale jako navigace v záložním zařízení se to třeba hodí. 

Poznámka: Tato recenze nevznikla z popudu žádné z těchto dvou firem, prostě jsem si k tomu sedl.

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.