Zase Portorož

 

Jeden z dalších letů do Portorože – ideálního letiště pro výcvik letů do zahraničí. Výborná angličtina na místě i cestou, přiměřený provoz a je cestou co vidět. Tam poletíme ve FL85 západně vídeňských TAM. Zpátky potom v menších výškách a východně CTR Schwechat.

Znojmo z FL85. Už jsme `přeladěni na Wien Information:

Letiště Krems, LOAG:

Město Krems na Dunaji, který po nedávných povodních nemá obvyklou barvu:

Za námi letiště Mariazell, LOGM. Dají se tam půjčit kola a zajet k Erlaufsee nebo pod lanovku na Gemeindealpe. Nahoře oběd a dolů část cesty buginou:

Pokračuje dál, už jsme přeladěni na další frekvenci Wien Info. Přestože je sobota, tak jsou prostory okolo vojenského letiště Zelltweg aktivní, ale Wien Information nám koordinuje průlet a tak pokračujeme v podstatě přímo RADLY.

Město Kapefnberg kousek před Grazem, údolí dál pokračuje na Leoben

Další frekvencí je Graz Radar a pokračujeme přímo RADLY. Kousek před tímto hraničním bodem jsme přeladěni na Ljubljana information. Sledujeme doporučenou VFR 1 a zatím držíme 8 500 ft. Později si vyžádáme klesání do 7500 ft a tím se dostaneme do neřízeného prostoru. Za bodem TREBNJE točíme na západ a pokračujme jižně LJLJ. Před námi je trošku oblačnosti a tak oznamujeme, že budeme dál klesat. Na fotce je kopec Nanos, je přibližně na úrovni VFR reporting bodu RAZDRTO.

Základní informace pro let do Rakouska

Link na AIP, jak je to s letovým plánem a pasovým odbavením, nutnost zkoušky z angličtiny atd.

Sice letíme do Portorože, ale Terst se musí pokaždé vyfotit. Někdy tou dobou už jsme přeladěni na Portoroži – věž i approach mají stejnou frekvenci. Poračujeme k bodu PE1.

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence na VFR letu. Zvukový záznam celého letu do Portorože doplněný o komentáře a rady.

Více zde

U bodu PE1 dostáváme dotaz, jestli chceme pokračovat na PE2 (na fotce nad křídlem) nebo přímo k letišti. Před námi byl pomalejší provoz, který šel právě na PE2 a tak s radostí bereme přímo k letišti. A máme ohlásit letiště v dohledu.

Oznamujeme „airport in sight“ dostáváme „cleared to land runway 33“.  Není problém to vzít delším finálem přes Chorvatsko, ale volíme čtvrtou zatáčku před kopci těsně před letištěm a po přistání vyjíždíme hned TWY B. Follow me čtyřkolka nás zavede na stojánku – plnění je možné i z cisterny, není třeba jet k benzince. Jsme na řízeném letišti a tak se o ukončení plánku nemusíme starat, udělají to za nás.

Základní informace pro let do Slovinska

Link na AIP, jak je to s letovým plánem a pasovým odbavením, nutnost zkoušky z angličtiny atd.

Ačkoliv jsme přiletěli z ČR, máme jít přes pasovou kontrolu – jediným učelem byla kontrola očkování/testu (COVID). Proběhlo to rychle a jdeme platit. Přistání plus krátké parkování 26 EUR,  60 litrů AVGASU 117.66 EUR. Resturace otevřená, jídla 10-30 EUR, platba kartou pochopitelně taky možná. Plánek dáme u oběda přes IBS.  

 Spouštění si není třeba vyžádat, ozveme se na rádiu až jsme připraveni pojíždět. Pro vzlet z RWY 33 budeme /jako skoro každý/ chtít plnou délku a tak bude nutný back track, úkony pochopitelně děláme před tímto backtrackem ať potom nezdržujeme na dráze.

A výškoměr ukazuje pochopitelně 0 i když máme nastaveno QNH

e-learning Jak létat do Slovinska

Jak naplánovat let do Slovinska, kde najít požadované informace, kde tam přistát, co pěkného vidět a sníst cestou.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

Do Alp s VLÁčkem

Článek o letu Kunovice-Graz-Wels-Kunovice.  

Více zde >

Do Vilshofenu přes Alpy

Fotoreportáž z cesty do Vilshofenu rozšířená o informace pro piloty.

Berlín (Schoenhagen) a Drážďany

Popis jednoho výcvikového letu do Německa

Více zde >

„Cleared for take-off runway 33“. Žádné instrukce pro odlet ani výškové omezení jsme nedostali ale i tak pokračujeme PN1. Jednak nechceme točit přímo proti kopci a taky se chceme trošku kochat. Vrtulník, co odstartoval před námi v tom udělal trošku zmatek –  měl povoleno „direct Losijn“ ale taky se chtěl kochat a poněkud se nám pletl do cesty.

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence na VFR letu. Zvukový záznam celého letu do Portorože doplněný o komentáře a rady.

Toto ještě není PE2, toto je město Izola, PE2 je kousek dál na severovýchod

Přecházíme z Portorože na Ljubjlana Information a za chvilku dostáváme direct TREBNJE aniž bychom si o to říkali – vojenské prostory LJR4, 5 atd. nejsou aktivní. Letíme tedy přes Postojnou, kterou máme obvykle jižně.

Někdo si na rádiu úspěšně vyjednal shortcut přimo na RADLY a tak to taky zkoušíme. Asi jsme dostatečně rychlý (nebudeme dlouho zavazet v TMA LJLJ) a tak někde od bodu PONIKVE dostáváme direct RADLY.

Vpravo máme letiště Slovenj Gradec (zcela evidentně bez provozu) a za chvíli fotím městečko Radlje ob Dravi – podle které se patrně jmenuje bod RADLY

Ačkoliv v bodě RADLY vstupujeme do rakouského neřízeného prostoru, tak jsme jako obvykle přeladěni přímo na Graz Radar – jejich prostorem poletíme dál. Chceme pokračovat přímo Pinkafeld (LOGP) a máme povoleno. Pouze v jeden okamžik dostaneme kurz 070 kdy nás řídící potřebuje vykřižovat s nějakým provozem. 

Z Pinkafeldu chceme letět východně CTR Vídně s tím, že si zkusíme vyjednat průlet přímo. To se nám (a další dvěma letadlům na frekvenci) nepovedlo a tak pokračujeme poměrně složitým prostorem pod TMA a nad LOR16 (které je aktivní od října do konce července). Ale letět míň než 1500 ft MSL by tam stejně nebyl dobrý nápad. A jsem rád že máme Skydemon a možnost zabodnout do něj prst pro zjištění vertikálních hranic prostorů.

Za letištěm Spitzerberg (LOAS) je už situace jednodušší, spodní hranice TMA nám dává prostor letět ve výšce kde už nemusíme brát ohled na větrné elektrárny. Odsouvám si sedačku dozadu a relaxuji, Milan má let zcela evidentně pod kontrolou stejně jako doteď a neustále zabodávání prstu do Skydenom již není potřeba. Ještě před hranicemi přecházíme na Praha Information a míříme do Výškova tak, abychom nenarušili CTR LKTB a zůstali i pod TMA. Mluvení už bylo dneska dost 😉

2:35 jsme to letěli do Portorože, 2:15 zpátky.

Školení mezinárodní lety VFR

na učebně, osobně. 

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.