Zase Portorož

 

Jeden z dalších letů do Portorože – ideálního letiště pro výcvik letů do zahraničí. Výborná angličtina na místě i cestou, přiměřený provoz a je cestou co vidět. Tam poletíme ve FL85 západně vídeňských TAM. Zpátky potom v menších výškách a východně CTR Schwechat.

 

Znojmo z FL85. To už jsme z Praha Information přeladěni na Wien Information:

Letiště Krems, LOAG:

Město Krems na Dunaji, který po nedávných povodních nemá obvyklou barvu:

Za námi letiště Mariazell, LOGM. Dají se tam půjčit kola a zajet k Erlaufsee nebo pod lanovku na Gemeindealpe. Nahoře oběd a dolů část cesty buginou:

Pokračuje dál, už jsme přeladěni na další frekvenci Wien Info. Přestože je sobota, tak jsou prostory okolo vojenského letiště Zelltweg aktivní, ale Wien Information nám koordinuje průlet a tak pokračujeme v podstatě přímo RADLY

Město Kapfnberg kousek před Grazem, údolí dál pokračuje na Leoben

Další frekvencí je Graz Radar a pokračujeme přímo RADLY. Kousek před tímto hraničním bodem jsme přeladěni na Ljubljana information. Sledujeme doporučenou VFR 1  a zatím držíme 8 500 ft. Později si vyžádáme klesání do 7500 ft a tím se dostaneme do neřízeného prostoru. Za bodem TREBNJE točíme na západ a pokračujme jižně LJLJ. Před námi je trošku oblačnosti a tak oznamujeme, že budeme dál klesat. Na fotce je kopec Nanos, je přibližně na úrovni VFR reporting bodu RAZDRTO.

Sice letíme do Portorože, ale Terst se musí pokaždé vyfotit. Někdy tou dobou už jsme přeladěni na Portoroži – věž i approach mají stejnou frekvenci. Poračujeme k bodu PE1.

U bodu PE1 dostáváme dotaz, jestli chceme pokračovat na PE2 (na fotce nad křídlem) nebo přímo k letišti. Před námi byl pomalejší provoz, který šel právě na PE2 a tak s radostí bereme přímo k letišti. A máme ohlásit letiště v dohledu.

Oznamujeme “airport in sight” dostáváme “cleared to land runway 33”.  Není problém to vzít delším finálem přes Chorvatsko, ale volíme čtvrtou zatáčku před kopci těsně před letištěm a po přistání vyjíždíme hned TWY B. Follow me čtyřkolka nás zavede na stojánku – plnění je možné i z cisterny, není třeba jet k benzince. Jsme na řízeném letišti a tak se o ukončení plánku nemusíme starat, udělají to za nás.

Ačkoliv jsme přiletěli z ČR, máme jít přes pasovou kontrolu – jediným učelem byla kontrola očkování/testu. Proběhlo to rychle a jdeme platit. Přistání plus krátké parkování 26 EUR,  60 litrů AVGASU 117.66 EUR. Resturace otevřená, jídla 10-30 EUR, platba kartou pochopitelně taky možná. Plánek dáme u oběda přes IBS.  

 Spouštění si není třeba vyžádat, ozveme se na rádiu až jsme připraveni pojíždět. Pro vzlet z RWY 33 budeme /jako skoro každý/ chtít plnou délku a tak bude nutný back track, úkony pochopitelně děláme před tímto backtrackem ať potom nezdržujeme na dráze. A výškoměr ukazuje pochopitelně 0 i když máme nastaveno QNH

“Cleared for take-off runway 33”. Žádné instrukce pro odlet ani výškové omezení jsme nedostali ale i tak pokračujeme PN1. Jednak nechceme točit přímo proti kopci a taky se chceme trošku kochat. Vrtulník, co odstartoval před námi v tom udělal trošku zmatek –  měl povoleno “direct Losijn” ale taky se chtěl kochat a poněkud se nám pletl do cesty.

Toto ještě není PE2, toto je město Izola, PE2 je kousek dál na severovýchod

Přechazíme z Portorože na Ljubjlana Information a za chvilku dostáváme direct TREBNJE aniž bychom si o to říkali – vojenské prostory LJR4, 5 atd. nejsou aktivní. Letíme tedy přes Postojnou, kterou máme obvykle jižně

Někdo si na rádiu úspěšně vyjednal shortcut přimo na RADLY a tak to taky zkoušíme. Asi jsme dostatečně rychlý (nebudeme dlouho zavazet v TMA LJLJ) a tak někde od bodu PONIKVE dostáváme direct RADLY.

Vpravo máme letiště Slovenj Gradec (zcela evidentně bez provozu) a za chvíli fotím městečko Radlje ob Dravi – podle které se patrně jmenuje bod RADLY

Ačkoliv v bodě RADLY vstupujeme do rakouského neřízeného prostoru, tak jsme jako obvykle přeladěni přímo na Graz Radar – jejich prostorem poletíme dál. Chceme pokračovat přímo Pinkafeld (LOGP) a máme povoleno. Pouze v jeden okamžik dostaneme kurz 070 kdy nás řídící potřebuje vykřižovat s nějakým provozem. 

Z Pinkafeldu chceme letět východně CTR Vídně s tím, že si zkusíme vyjednat průlet přímo. To se nám (a další dvěma letadlům na frekvenci) nepovedlo a tak pokračujeme poměrně složitým prostorem pod TMA a nad LOR16 (které je aktivní od října do konce července). Ale letět míň než 1500 ft MSL  by tam stejně nebyl dobrý nápad. A jsem rád že máme Skydemon a možnost zabodnout do něj prst pro zjištění vertikálních hranic prostorů.

Za letištěm Spitzerberg (LOAS) je už situace jednodušší, spodní hranice TMA nám dává prostor letět ve výšce kde nemusíme brát ohled na větrné elektrárny. Odsouvám si sedačku dozadu a relaxuji, Milan má let zcela evidentně pod kontrolou stejně jako doteď a neustále zabodávání prstu do Skydenom již není potřeba. Ještě před hranicemi přecházíme na Praha Information a míříme do Výškova tak, abychom nenarušili CTR LKTB a zůstali i pod TMA. Mluvení už bylo dneska dost 😉

2:35 jsme to letěli do Portorože, 2:15 zpátky.

 

Jak naplánovat VFR let do zahraničí

Úplné základy. Volba letadla, trati, vybavení, na co si dávat pozor, kde co zjišťovat

Více zde >

e-learning Do Portorože nasucho

 Uslyšíte korespondenci z celého letu (jak letadlo, tak pozemní stanice) doplněnou o polohu na mapě a vysvětlivky a tipy, jak to zvládnout. Nechybí ani upozornění na běžné omyly nebo zbytečná slova na frekvenci.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

Angličtina pro piloty a jejich průkazy

Pojednání o tom, co musí pilot umět a zejména jaké musí složit zkoušky

Více zde >

Pilotní Czenglish

Otrocky překládat slovo za slovem nejde ani v běžné, ani v letecké angličtině. Soupis těch najčastějších špatných překladů.

Více zde >

Kurz Mezinárodní lety VFR

V pravidelných termínech pořádám kurzy mezinárodních letů na učebně. Obvykle v Brně nebo v Kunovicích

Více zde >

Let do Portorože

Fotoreportáž s informacemi pro piloty z jednoho letu do Portorože a zpět.

Více zde >

e-learning Jak létat do Slovinska

Jak naplánovat let do Slovinska, kde najít požadované informace, kde tam přistát, co pěkného vidět a sníst cestou.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

Den D - Jak probíhá let do zahraničí ?

Podání letového plánu, zjištění počasí, prostorů atd, vlastní provedení letu. Uzavření letového plánu.

Více zde>

Přelet do Finska

https://www.orlita.net/jine-letecke-texty/cri__trashed/prelet-do-finska/Popis přeletu Eurostáru do Finska. Včetně doznání po letech, jak to bylo s tím letem nad oblačností..... 

Více zde >

Průkaz radiofonisty

Co je to všeobecný průkaz radiofonisty a proč ho potřebujete.   

Více zde >

Do Alp s VLÁčkem

Článek o letu Kunovice-Graz-Wels-Kunovice.  

Více zde >

Berlín (Schoenhagen) a Drážďany

Popis jednoho výcvikového letu do Německa

Více zde >

Série e-learningů Letíme VFR k moři

Informace o sérii e-learningů, které vám komplexně připraví na VFR let do zahraničí, nejenom k moři

Více zde >

Otázky a odpovědi k mezinárodním letům VFR

Všechno, co jste chtěli vědět ale báli jste se zeptat

Více zde >

Jak jsme nedoletěli do Slovinska

Jeden z letů kde jsme nakonec přistáli jinde, než jsme chtěli....

Více zde >

Jak jsme doletěli do Slovinska

Tentokráte jsme to do Slovinska dali...a na nádherné letiště

Více zde >

e-learning Jak létat na Slovensko

Jak naplánovat let na Slovensko, kde najít požadované informace, kde tam přistát, co pěkného vidět a sníst cestou.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >

e-learning Jak létat do Rakouska

Jak naplánovat let do Rakouska, kde najít požadované informace, kde tam přistát, co pěkného vidět a sníst cestou.

k zakoupení na AirGuru.cz

Více zde >