Let malým letadlem do Slovinska

Poslední aktualizace – září 2023

Slovinsko bylo, na rozdíl od Chorvatska, členem Schengenského prostoru již mnoho let a tak až do března 2023 to byla jednoduchá možnost, jak se dostat k Jadranu bez nutnosti pasového odbavení. A kromě koupání v moři  také perfetní fungování letiště Portorož přilákalo nejednoho pilota. Ve Slovinsku jsou ale i jine atrakce, třeba Julské Aply jsou také nádherné nejenom ze vzduchu. 

Volba nejlepší tratě do Slovinska

Mezi ČR a Slovinskem jsou  Alpy. Jeji přelet za VFR →  je někdy prostě krásný, někdy náročný a někdy nemožný. Další variantou je let podél Alp, extrémisti to mohou vzít až přes maďarské roviny. Ale to už může být docela oklika a letět touto trasou je opravdu jen pro otrlé – letěl jsem to  jednou a pokud nebude nutné, tak to nehodlám opakovat. Doba letu je přibližně o tři hodiny delší. Tedy pocitově, podle hodinek to bylo asi 10 minut. Ale je to neskutečně nudné, samá rovina.

Pokud chcete volit trasu na jistotu, tak to vemte mezi Alpami a rakousko-maďarskou hranicí. Výhledy jsou tam skoro tak dobré jak když jdete přímo přes Alpy a vždycky budete mít možnost utéct dál na východ do roviny – pokud naskáčou bouřky (a ty tam v létě naskákat opravdu umí). Jediným úskalím této trasy je prostor okolo Vídně – obvykle budete muset zůstat mimo řízený prostor a jeho spodní hranice západně Vídně je poměrně nízko. Pokud nemáte rádi let v malých výškách a preferujete vyšší hladiny (je tam často klidnější vzduch a nedrncá to) tak potom leťte po GAFORu → číslo 81 a potom 82 na Graz a potom RADLY. Víc západně už jsou ty kopce větší a to nemusí každému vyhovovat.

Plánování trasy přes Alpy

Při plánování trasy přes Alpy se určitě držte GAFORů →, neplánujte to přímo. Oficiálně takový požadavek neexistuje, GAFORy nejsou formálně předepsané, ale je více než dobré a vhodné se jich držet.

Jsou místa, kde to lze mezi nimi v případě dobrého počasí zkrátit, ale to je nutné vyhodnotit až na místě samém. Jedním z faktorů je výška oblačnosti – ne všude se totiž mezi kopce a oblačnost vlezete, někdy jsou dokonce vrcholky kopců v té oblačnosti schované. Během typického letního dne se té oblačnosti v Alpách umí udělat docela dost a bouřky také nejsou výjimečné. 

Dalším důvodem, proč to zkrácení není všude možné je terén po vámi. Široká údolí (a takových je v Alpách spousta, i Boeing by se tam otočil) jsou naprosto v klidu v případě nouzového přistání po vysazení motoru, ale ne všechna údolí jsou široká a možností kam to odložit rapidně ubývá jak z těch údolí odbočíte.

VFR Tratě

Věcí, kterou u nás neznáme jsou mají doporučené VFR tratě. A toto doporučení je docela zásadní, počítejte s tím, že po nich poletíte. Například VFR Route 1 vás od již zmiňovaného body RADLY provede okolo řízeného prostoru letiště Ljubljana Jože Pučnik (dříve Brnik). Někdy to jde ukecat přímo, ale nespoléhejte na to.

Slovinské tratě na jihu navazují na ty v Chorvatsku.

Slovinský AIP najdete na této adrese, VFR Priručnik je potom tady.

Ekvivalent AISVIEW zatím neexistuje,  slovinské AUP zde, Mapa Notamů zde.

Převodní výška je ve Slovinsko 10 500 ft

Angličtina min. úrovně 4, všeobecný průkaz radiofonisty a ELT→  nebo PLB vyžadovány.

Článek o letu s Piperem 28R do Bovce (krásné letiště v údolí Soči) zde→.

Jak létat do Slovinska

e-learning

Pro ty, kteří se chtějí nechat navést a nechtějí se slovinským AIPem prokousávat sami jsem připravil připravil e-learning, k zakoupení na online.airguru.cz.

Probírám tam rozdíly mezi létání u nás a ve Slovinsku,  přidávám odkazy na kapitoly v AIPu a jinde. Více než půlhodiny audiovýkladu, celý kurz trvá asi 40 minut. Prostě varianta pro ty, kteří se raději usadí do křesla s dvojkou červeného. Ano, část informací v kurzu je dohledatelná na internetu – když více co a kde hledat

VFR Komunikace

Před pár lety jsem připravil školení na učebně, kde jsme si prošli celý let z Kunovic do Portorože – studenti mluvili jako letadlo, já jsem si hrál na řídícího.  V době covidové jsme toto školení převedli do online prostředí – a od té doby sis jej zakoupilo podstatně víc pilotů, než kolik to kdy absolvovalo na učebně. 

Více informací mám zde, k zakoupení na online.airguru.cz. 

Další zdroje a články:

Rozsáhlé články (stejně jako e-learningy zmiňované v předchozím odstavci) jsou primárně pro ty, co se na svůj první let do zahraničí chystají nebo pro ty, kteří to sice nějak odletěli, ale myslí si, to nebylo úplně ono a mohlo by to být lepší :

Jak naplánovat první let do zahraničí →

Jak provést první let do zahraničí →

Obsáhlý soubor otázek a odpovědi k mezinárodním letům nejen do Chorvatska najdete v samostatném článku →.

Podrobnější článek o angličtině pro piloty zde →, něco více o velmi diskutovaném Všeobecném průkaze radiofonisty zde →.

Upozornění na výrazy, které v angličtině často říkáme špatně nebo se je snažíme otrocky přeložit z češtiny –  English or Czenglish → Například „4rd turn“ se v angličtině opravdu nepoužívá a nebudou tomu rozumět, stejně tak „after wind“ neznamená „po větru“. Aktuální poloha není „actually position“. Mimochodem, je jiná než aktuální poloha → ?

Je potřeba pro let do Slovinska letový plán?

Ano, je. To, jestli je daná země v Schengenském prostoru nebo ne nemá přímou souvislosti s požadavkem na letový plán. Pro let do/ze Slovinska je letový plán potřeba, stejně jako třeba v sousedním Chorvatsku. Návod na vyplňování letové plánu pro VFR lety mám zde →.

Potřebuji pro přímý let do Slovinska oznámení cizinecké policii?

Ne, nepotřebuji, toto oznamení je nutné dělat pro lety mimo Schengen

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.