Nešlo by to líp?

Často něco říkáme (nebo děláme) jenom proto, že si myslíme, že se to tak má říkat nebo dělat. Co se říká do rádia je dáno platnou frazeologií. A pokud na to není předepsaná fráze, tak je cílem vyjádřit se co nejjasněji a nejstručněji. Na toto téma jsem sepsal text Slovní vata→, na této stránce soustřeďuji informace podobného druhu graficky – i když se neomezuji pouze na frazeologii.

aktualne

Naprostá většina letišť v ČR má za jménem letiště “RÁDIO” – to ale neznamená, že je to tak všude. Součástí předletové přípravy tak musí být zjištění správného volacího znaku – a tím pádem taky budete vědět, jaké služby tam můžete očekávat. Na Rádiu nebo Information vstup na dráhu oznamujete, při službě TWR tam nesmíte vstoupit, pokud nedostanete povolení. 

V červenci 2023 jsou v ČR dvě letiště se službou Information – České Budějovice a Kunovice. V Kunovicích může být tato služba aktivní mimo provozní dobu služby TWR. 

 

aktualne

Pokud je na letišti služba Rádio (nebo Information) tak je informace o tom, že jste připraveni obvykle k ničemu.  Tato fráze je podstatná jen pokud jste na řízeném letišti -na jejím základě dostane povolen vstup na dráhu a vzlet. Pokud jste na neřízeném letišti, tak potom oznamte, že vstupujete na dráhu a vzlétáte.

A pokud jste přehlídli provoz na finále, tak vás Rádiák zastaví. Ale nenuťte ho, aby vám vzlet nebo vstup na dráhu nějak “povolil”. 

 

aktualne

Pokud jste ve spojení se službou ŘLP za letu, tak se nemůžete jenom tak odladit. Pokud ale dle jejich pokynu dojede na stojánku, tak není důvod se odhlašovat či dokonce žádat o povolení k tomu. Řídící vás někam poslal a vy tam jste. Hotovo.

Pokud dostanete pokyn, že máte ohlásit signalistu v dohledu, tak ohlášením signalisty v dohledu vaše komunikace s řídícím končí a po zastavení prostě vypněte motor a rádio.

aktualne

Na řízeném letišti (tj. kde je služba Věž/TWR – a ne Rádio nebo Information) musíte ke všemu dostat povolení. Nelze tedy aplikovat to, co známe z malých letišť, kde oznamujete, co děláte. 

Správná fráze na vyčkávacím je podle L Frazeologie „Připraven“, ale pokud k tomu dodáte „….ke vzletu“ tam vám hlavu asi nikdo neutrhne

 

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence na VFR letu. Zvukový záznam celého letu do Portorože doplněný o komentáře a rady.

Více zde
aktualne

Co se stane, pokud neřeknete slovo aktuálně, bude ta poloha nějaká jiná nebo ji někdo jinak pochopí?

To stejné platí pro výšku/altitude. Ta bez „aktuálně“ je úplně stejná jako ta se slovíčkem aktuálně. 

A pamatujte, každé slovo na frekvenci navíc je za 5 kč. 

 

Odkud a kam letím je jistě zajímavá informace, ale nepříliš podstatná pro toho, kdo sedí na službě Rádio. Tomu je jedno, jestli jste odstartovali z Bidovcov nebo Frýdlantu a letíte do Toužimi nebo Nantes, on chce vědět, kde se mu v ATZ vyloupnete a kde z něj zase zmizíte. 

Ale pozor, pokud letíte přes TMA neb CTR tak informaci o místě vzletu a zamýšleném místě přistání po vás bude řídící chtít – musí si ji totiž zapsat. 

Je lepší udávat polohu vzdáleností a směrem od letiště nebo jménem vesnice? Článek zde

Služby Info nebo rádio informuji, co dělám nebo hodlám dělat. Nejsou zde od toho, aby mi něco povolovali. Ať už je to vzlet nebo jenom křižování dráhy. Prostě oznamuji co dělám, říkám to službě Rádio/Info, ale zejména ostatním letadlům na frekvenci. A poslouchám všechny ostatní. 

Co znamená „identifikace potvrzena“ jsem nevymyslel. Zní to krásně, učeně a formálně, ale do deníčku „tak se to má správně říkat“ si to fakt nepište.

Na frekvenci 126.100 nikdo kromě Praha Information fakt není, stačí to říct jednou. 

A i v případě sdílených frekvencí fakt není nutné říkat to, koho voláte dvakrát. 

 

 Je zcela pochopitelné, že se chcete pochválit všem okolo,  že jste hrdinný letec co umí letět velkolet ČR-Itálie ale takových je vás tam víc. Stačí říct kde jste a jak jste vysoko a že máte letový plán. Že jste Piper 28 si řídící (pokud to bude chtít vědět) zjistí z plánku. Stačí tedy „inbound RADLY, 6 500 ft, flight planned route to LIPV“. Pokud to řídícímu nebude stačit, tak se vás zeptá. Často se vás zeptá na další trať – i když ji máte uvedenou v plánku. 

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence na VFR letu. Zvukový záznam celého letu do Portorože doplněný o komentáře a rady.

Zkracování UL značek je dáno předpisem L Frazeologie, chce to v klidu najít a nastudovat. 

„Počasí přijal“ je jedna z nejčastějí používaných naprosto zbytečných frázi. Další najdete třeba v tomto článku

Proč používáš volačku OK-CIP?

Protože ok-BLB je skutečné letadlo 😉 Cip je podle některých pramenů správnější, než cyp. Nevim, ostravak nesu, India mi ale do té značky sedí víc než Yankee.

Jak často sem přidáváš věci?

Jak se povede, nemám dopředu připravený kalendář příspěvků. Nejčastější inspirací je poslouchání na rádiu.

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.