Nešlo by to líp?

Služby Info nebo rádio informuji, co dělám nebo hodlám dělat. Nejsou zde od toho, aby mi něco povolovali. Ať už je to vzlet nebo jenom křižování dráhy. Prostě oznamuji co dělám, říkám to službě Rádio/Info, ale zejména ostatním letadlům na frekvenci. A poslouchám všechny ostatní. 

Co znamená “identifikace potvrzena” jsem nevymyslel. Zní to krásně, učeně a formálně, ale do deníčku “tak se to má správně říkat” si to fakt nepište.

Na frekvenci 126.100 nikdo kromě Praha Information fakt není, stačí to říct jednou….

 Je zcela pochopitelné, že se chcete pochválit všem okolo,  že jste hrdinný letec co umí letět velkolet ČR-Itálie ale takových je vás tam víc. Stačí říct kde jste a jak jste vysoko a že máte letový plán. Že jste Piper 28 si řídící (pokud to bude chtít vědět) zjistí z plánku. Stačí tedy “inbound RADLY, 6 500 ft, flight planned route to LIPV”. Pokud to řídícímu nebude stačit, tak se vás zeptá. Často se vás zeptá na další trať – i když ji máte uvedenou v plánku. 

Zkracování UL značek je dáno předpisem L Frazeologie, chce to v klidu najít a nastudovat. 

“Počasí přijal” je jedna z nejčastějí používaných naprosto zbytečných frázi. Další najdete třeba v tomto článku

Proč používáš volačku OK-CIP?

Protože ok-BLB je skutečné letadlo 😉 Cip je podle některých pramenů správnější, než cyp. Nevim, ostravak nesu, India mi ale do té značky sedí víc než Yankee.

Jak často sem přidáváš věci?

Jak se povede, nemám dopředu připravený kalendář příspěvků. Nejčastější inspirací je poslouchání na rádiu.

Přistání L-39 na "práškařském" letišti

Rozkaz zněl jasně, doletět do Kunovice. A to je to letiště za Chřibama. Na obranu dotyčného důstojníka lze uvést, že nebyl zdaleka první, kdo tam omylem přistál.

Celý článek zde

Jak ovládat autopilota?

Zařazovaní se letištního okruhu

Na to, jak se zařadit do okruhu jsou různé postupy. Který je ale ten správný? 

Více zde >

Přelet do Finska

Popis přeletu Eurostáru do Finska. Včetně doznání po letech, jak to bylo s tím letem nad oblačností….. 

Více zde >

Jak se zabít za 39 sekund

Na první pohled to zní velice jednodušše. “Mám umělý horizont, tak o co jde?” Realita byla trošku jiná. Experiment na simulátor s pohyblivou základnou

Více zde >

Jak létat do Rakouska

Jak naplánovat a provést let do Rakouska. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Jak létat na Slovensko

Jak naplánovat a provést let na Slovensko. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Jak létat do Slovinska

Jak naplánovat a provést let do Slovinska. Kde v AIPu hledat důležité informace, jaké jsou rozdíly oproti ČR, na co si dávat pozor. A pochopitelně nechybí náměty na dobrá letiště, kde stojí zato drcnout kolečkama.

E-learning plný obrázků a odkazů, doprovodný hlasový komentář u většiny lekcí.

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence při mezinárodním celého VFR letu Kunovice-Portorož. Audiozáznam toho, co říká pilot, co říká řídící. A to včetně vysvětlivek a komentářů.

Jak létat s autopilotem

Tento e-learning obsluhy autopilota určen zejména pro ty, kteří se chtějí naučit létat s autopilotem anebo již prošli počáteční fázi bojování s tímto jinak skvělým nástrojem. Naleznete zde (kromě jiného) více než 20 videí, která podrobně popisují co a v jakém pořadí stisknout, kam se podívat na PFD či MFD a co si hlídat.