Let malým letadlem do Chorvatska

Poslední aktualizace – červen 2023

Chorvatsko se od 1.1.2023 stalo členem Schengenského prostoru – tj. prostoru, ve kterém je možné překračovat hranice jednotlivých států bez pasové kontroly. Tato pravidla platí od 1.1.2023 pro překračování pozemní hranice, pro lety letadel začala až od 26.3.2023  – je to spojeno s oficiálním datumem přechodu na letní letový řád aerolinek a změnami na „velkých“ letištích. Toto datum je oficiálně publikované zde.

Je to tedy stejná situace jako v ČR v roce 2008 – také jsme museli s létáním bez odbavení pár měsíců počkat. Ale moře je stejně ještě studené a tak to nevadí.

Volba nejlepší tratě do Chorvatska

Mezi ČR a Chorvatskem jsou bohužel či bohudík Alpy. Jeji přelet za VFR →  je někdy prostě krásný, někdy náročný a někdy nemožný. Další variantou je let podél Alp, extrémisti to mohou vzít až přes madarské roviny. To je ale opravdu jen pro otrlé – letěl jsem to touto trasou jednou a pokud nebude nutné, tak to nehodlám opakovat. Doba letu je přibližně o tři hodiny delší. Tedy pocitově, podle hodinek to o tolik delší není. Ale je to neskutečně nudné, samá rovina.

Pokud chcete volit trasu na jistotu, tak to vemte podél Alp východně. Výhledy jsou tam skoro tak dobré jak když jdete přímo přes Alpy a vždycky budete mít možnost utéct dál na východ do roviny – pokud naskáčou bouřky (a ty tam v létě naskákat opravdu umí). Jediným úskalím této trasy je prostor okolo Vídně – obvykle budete muset zůstat mimo řízený prostor a jeho spodní hranice západně Vídně je poměrně nízko. Pokud nemáte rádi let v malých výškách a preferujete vyšší hladiny (je tam často klidnější vzduch a nedrncá to) tak potom leťte po GAFORu → číslo 81 a potom 82 na Graz a potom RADLY. Víc západně už jsou ty kopce větší a to nemusí každému vyhovovat.

Plánování trasy přes Alpy

Při plánování trasy přes Alpy se určitě držte GAFORů →, neplánujte to přímo. Oficiálně takový požadavek neexistuje, GAFORy nejsou formálně předepsané, ale je více než dobré a vhodné se jich držet.

Jsou místa, kde to lze mezi nimi v případě dobrého počasí zkrátit, ale to je nutné vyhodnotit až na místě samém. Jedním z faktorů je výška oblačnosti – ne všude se totiž mezi kopce a oblačnost vlezete, někdy jsou dokonce vrcholky kopců v té oblačnosti schované. Během typického letního dne se té oblačnosti v Alpách umí udělat docela dost a bouřky také nejsou výjimečné. 

Dalším důvodem, proč to zkrácení není všude možné je terén po vámi. Široká údolí (a takových je v Alpách spousta, i Boeing by se tam otočil) jsou naprosto v klidu v případě nouzového přistání po vysazení motoru, ale ne všechna údolí jsou široká a možností kam to odložit rapidně ubývá jak z těch údolí odbočíte.

VFR Tratě

V Chorvatsku, podobně jako ve Slovinsku, mají doporučené VFR tratě. A toto doporučení je docela zásadní, počítejte s tím, že po nich poletíte. Chorvatské tratě navazují na ty slovinské, které vás bezpečně protáhnou okolo prostoru řízeného letiště Ljubljana Brnik – dnes Jože Pučnik. 

Pokud poletíte přes Portrož (od 26.3.2023 už bez pasového odbavení, ale třeba tam budete přistávat kvůli plnění) tak dál do Chorvatska navazuje ADRIA 1 – vede po pobřeží na jih a potom na východ severně Puly.  Druhou možností je ADRIA 1A před bod USELA – ale tam už to není s tak pěkným výhledem na moře. Cesta přes GORAN je už vyloženě ve vnitrozemí – a navíc jsou tak okolo hory. 

Rakouský AIP najdete na této adrese →

Slovinský AIP najdete na této adrese →

Chorvatský AIP najdete na této adrese →

Ekvivalent AISVIEW pro tyto země zatím neexistuje, je potřeba se podívat do AUP. Rakouské AUP zde (nutná registrace, jinak link nefunguje), slovinské AUP zde, Chorvatské AUP

Převodní výšky – v těchto zemích to není 5 000 ft jako v ČR:

      • Rakousko – 10 000 ft (mimo oblasti u Innsbrucku)
      • Slovinsko – 10 500 ft
      • Chorvatsko – 10 000 ft

Angličtina min. úrovně 4, všeobecný průkaz radiofonisty a ELT→ vyžadovány.

Pokud se vám nechce prohrabávat AIPy Rakouska, Slovinska a Chorvatska, tak jsem pro tyto země připravil e-learningy – odkazy jsou na obrazcích pod tímto odstavcem. Je to alternativa pro ty, kteří si raději sednou se sklenkou červeného (nebo čehokoliv jiného) do pohodlného křesla a nechají se provést základními rozdíly a důležitými informacemi. Každý z těch e-learningů je něco přes půlhodiny audiovýkladu, celková délka potom cca 40 minut. Na online.airguru.cz →  jsou k zakoupení i balíčky kurzů za zvýhodněné ceny.

E-learning Nasucho do Portorože → je záznam korespondence na celém letu Kunovice – Portorož, který je doplněný vysvětlivkami a doporučeními co říkat, co neříkat a co říkat ještě lépe. Tento e-learning je naprosto použitelný i pro let do Chorvatska – ostatně okolo Portorože možná i poletíte.

Zvažuji udělat zase delší době zase školení na učebně zaměřené na mezinárodní lety – pokud máte zájem tak mi prosím pošlete zprávu přes kontaktní formulář dole na stránce nebo zavolejte. 

Další zdroje a články:

Rozsáhlé články (stejně jako e-learningy zmiňované v předchozím odstavci) jsou primárně pro ty, co se na svůj první let do zahraničí chystají nebo pro ty, kteří to sice nějak odletěli, ale myslí si, to nebylo úplně ono a mohlo by to být lepší :

Jak naplánovat první let do zahraničí →

Jak provést první let do zahraničí →

Obsáhlý soubor otázek a odpovědi k mezinárodním letům nejen do Chorvatska najdete v samostatném článku →.

Podrobnější článek o angličtině pro piloty zde →, něco více o velmi diskutovaném Všeobecném průkaze radiofonisty zde →.

Upozornění na výrazy, které v angličtině často říkáme špatně nebo se je snažíme otrocky přeložit z češtiny –  English or Czenglish → Například „4rd turn“ se v angličtině opravdu nepoužívá a nebudou tomu rozumět, stejně tak „after wind“ neznamená „po větru“. Aktuální poloha není „actually position“. Mimochodem, je jiná než aktuální poloha → ?

Je potřeba pro let do Chorvatska letový plán?

Ano, je. To, jestli je daná země v Schengenském prostoru nebo ne nemá přímou souvislosti s požadavkem na letový plán. Pro let do/z Chorvatska je letový plán potřeba, stejně jako třeba v sousedním Slovinsku. Návod na vyplňování letové plánu pro VFR lety mám zde →.

Potřebuji pro přímý let do Chorvatska oznámení cizinecké policii?

Ne, nepotřebuji, toto oznamení je nutné dělat pro lety mimo Schengen

Zimní školení 2024? Ano bude. 

Stejně jako v minulých letech i tuto zimu budeme připravovat pravidelné školení pro piloty letadel, větroňů i UL. Nebude to nahraný webinář ani zoom meeting, kde se musíte připojit v daný čas, půjde to spustit a přerušit kdykoliv, z mobilu, tabletu nebo počítače.

Kromě novinek v předpisech, rozdělení vzdušného prostoru a rozboru nehod nebude pochopitelně chybět připomenutí běžných postupů a toho, na co se v praxi často zapomíná. Od pilotů a řídících pro piloty.

Předprodej za 790 Kč spuštěn!

(cena od 1. ledna 2024: 990 Kč)

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.