Všeobecný průkaz radiofonisty

poslední aktualizace leden 2024

Požadavek na tento průkaz je předmětem dlouhých debat u piva a na facebooku a na spoustě dalších míst. Nejčastěji se dozvíte, že ČR je jedna jediná země široko daleko, který to vyžaduje a že ta zkouška není k ničemu – je odtržená od reality. K tomu prvnímu argumentu mohu s klidným svědomím říct, že to není pravda, zemí, kde je toto osvědčení požadováno je poměrně dost. A ke druhému argumentu se moc vyjadřovat nebudu, od mé zkoušky již uběhlo mnoho let a tak vše mám pouze z druhé až třetí ruky. Jen bych si dovolil podotknout, že jsem zatím opravdu nenašel praktické využití pro kód QRM (jsem/jste rušen) nebo že jednotlivé vrstvy ionosféry se označují D, E, F1 a F2. QTH znamená “moje poloha je..” – taky užitečné u letadel.  

Dobrou zprávou ale je, že pokud vám průkaz propadne, tak do určité doby je možné jeho prodloužení. Toto v minulosti nebylo možné, průkaz propadnutý i o jeden den nešlo prodloužit a musela se dělat nová zkouška. 

Druhy průkazů

Pro obsluhu letadlové stanice v ČR stačí Omezený průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby – OF, pro lety do zahraničí nebo obsluhu pozemních leteckých stanic je potřeba Všeobecný průkaz radiotelefonisty letecké pohyblivé služby – VFL. Více detailů naleznete na stránce ČTÚ. Tento průkaz tedy také potřebujete, pokud chtě pracovat jako řídící letového provozu nebo dispečer AFIS. 

Průkaz radiofonisty a zkouška z ICAO či IFR angličtiny (článek o letecké angličtině mám zde→)  jsou dvě nesouvisející věci pod působností dvou různých úřadů, neexistují (minimálně u nás v ČR) mezi nimi žádné zápočty nebo úlevy žádným směrem. Neplatí tedy, že na základě ICAO angličtiny úrovně 6 dostanete všeobecný průkaz – i když z praktického hlediska by to dávalo smysl. 

Získání VFL bez zkoušky na ČTÚ

Kromě zkoušky na ČTU lze VFL získat také převodem zahraničního průkazu – detaily třeba zde. Firmě Fly Czech nedělám dealera ani nemám provizi ze zkoušky, prostě to považuji za dobrou věc. A myslím, že to nabízí i další letecké školy.

Zkušenosti jednoho dobrého kamaráda z takové zkoušky jsou v následujících řádcích, publikováno pochopitelně s jeho svolením, ty dva přípravné “lety” jsme provedli spolu přes google meet. No a až ten průkaz měl, tak jsme spolu vyrazili na výcvikový let do Berlína→

Do Alp s Cessnou

Výcvikově-kochací let do Alp - zpestřený diverzí do Plzně cestou zpátky.

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

S Cirrusem do Alp

Fotoreportáž z cesty do Vilshofenu rozšířená o informace pro piloty.

Více zde >

Z historických důvodů jsem měl jen “omezený průkaz radiotelefonisty” – OFC. Protože ale plánuji létat do ciziny, chtěl jsem si udělat průkaz “plný”, tedy VFL. Odrazovala mne od toho ale nutnost učit se dnes již naprosté archaismy a nesmysly typu půlvlnný dipól a že pevná služba je radiokomunikační služba mezi stanovenými pevnými body. Nevěříte? Podívejte se na stránky ČTÚ (https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/otazkyvfl_2019-08.pdf). Navíc ČTÚ přestal pro jistotu v době covidové termíny do odvolání vypisovat. Mimochodem, ty testy se skládají osobně v Praze nebo Ostravě a mají písemnou a ústní část.

Náhodou jsem v jedné facebokové skupině narazil na příspěvek spokojeného držitele čerstvého českého VFL průkazu spolu s popisem, jak se k němu dostal a jak probíhal. Chvilku jsem přemýšlel a pak do Fly Czech napsal.

Nejprve pro srovnání oficiální časový harmonogram získání termínu zkoušky na ČTÚ, pokud termíny vypisuje:

Ke zkoušce ČTÚ písemně zve nejpozději do tří měsíců od podání přihlášky. ČTÚ sice přihlíží k žadatelem požadovanému termínu pro účast na zkoušce,  ale žadatelé jsou na zkušební termín zapisování podle pořadí došlých žádostí a kapacitních možností zkušebních místností. V případě zapsání žadatele do zkušebního termínu, pošle ČTÚ 14 dnů přede dnem konání zkoušky e-mailem žadateli pozvánku ke zkoušce. Termíny konání zkoušek jsou vyhlašovány nejméně 30 dnů předem na webu ČTÚ.

No a můj harmonogram u zkoušky přes Fly Czech:

Den 1 – První kontakt

Den 3 – Dohoda na termínu zkoušky. Zdržení bylo způsobeno mým zaneprázdněním.

Den 9 – Provedení zkoušky (z pohodlí domova)

Den 15 – Informace, že můj VFL průkaz vydaný ČTÚ je u Fly Czech připraven k vydání.

Pokud se ptáte, jak je možné, že jsem sloužil zkoušku na ČTÚ, když ČTÚ zkoušky nyní nepořádá a z pohodlí domova, tak vězte, že jsem zkoušku na ČTÚ neskládal. Složil jsem totiž zkoušku u cizího úřadu v EU a tento cizozemský VFL průkaz mi byl následně na ČTÚ převeden na český. A to už je správní úkon a ty ČTÚ dělá i teď. A a rovinu řeknu, že takto bych doporučil postupovat každému, kdo VFL průkaz chce a to i když už třeba někdy bude ČTÚ zkoušky organizovat. Proč?

Protože zkouška, co jsem dělal měla tisíckrát větší smysl, než to, co se na ČTÚ pořádá.

A pokud vám to nestačí, tak tady máte v bodech popsány detaily:

U zkoušky zkouší výhradně schopnost věcně i formálně správné komunikakce. Tedy to, co člověk v letadle potřebuje. Není tam nic nepotřebného a žádný chyták. Jen to, co pilot musí znát a umět, aby mohl správně komunikovat s okolím.

Nicméně na druhou stranu je ta správná komunikace skutečně důsledně vyžadována. Ke mně měl zkoušející na konci dvě drobné výhrady – opakování volané stanice v již navázané komunikaci a k podávání změny FPL za letu. Dal jsem jenom na co chci změnit a ne i z čeho.

Zkouška probíhá ve Skype a zabrala nám asi půl hodiny. Možná ani to ne.

Zkouška probíhá kompletně v angličtině. Nemusíte mít ICAO zkoušku, ale opravdu musíte anglicky umět mluvit i poslouchat.

Zkoušející je zjevně řídící. Alespoň podle dikce a rychlosti řeči. Ta mi přišla jak na skutečně rušném letišti a rozhodně vyšší než v CTR ve Kbelích. Zkoušející mluví sice rychle, ale čistě. Obecně jako když spolu mluví dva nerodilí mluvčí. S mojí angličtinou jsem nemusel ani jednou říct “Say again”, ale na druhou stranu jsem se musel celou dobu soustředit. Je mi jasné, že tahle informace je vám k ničemu, protože nevíte, jak moc (ne)umím anglicky.

Mód zkoušky je velmi příjemný. Je jednoznačně a poctivě zaměřený na cíl, ale pohodový. Prostě to dotyčný umí a není jeho cílem něco dokazovat nebo zkoušeného vykoupat. Žádné chytáky, nic. V příjemné atmosféře, ale důsledně. Jen na malou ukázku – zkoušející nechá vybrat registraci letadla Vás. Drobnost, ale o něčem svědčí.

Od Fly Czech jsem při přihlášení dostal asi 10 scénářů letů, které se mají letět. První z nich byl v i realizován přepisem jako vzor. Bral jsem to jako tematické okruhy a podle toho jsem se i připravoval. Až u zkoušky jsem pochopil, že to jsou reálné scénáře zkoušky a že já si mám vybrat který let “poletím”. Protože zkoušející měl ještě nějaké technické problémy s předchozím zkoušeným, dostal jsem asi 10 minut na vlastní výběr a přípravu. Ono je vcelku jedno, který scénář si vyberete, protože ty scénáře jsou principielně podobné. A už vidím některé z ČTU jak říkají – vždyť si to všechno dopředu připravíš, tak v čem je zkouška? No, v reálu je to jinak? Já když jsem poprvé letěl na řízené letiště, taky jsem si to chystal, no ne? No a zkouška má “nasucho” ověřit schopnost reálné komunikace při reálném letu.

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo opravdu umí, dejte si s ním pár letů nasucho s ICAO maou ČR.  Mně to velmi pomohlo. Je hlavně důležité naučit se začátky při odletu z řízeného letiště, protože tam pilot skutečně musí tvořit. Tedy kontaktovat Delivery/Ground, vyžádání spouštění, letového povolení, pojíždění a podobně. Při následném letu už je pilot veden scénářem a pokyny řídícího. Nicméně i tam je třeba umět.

Nebyl žádný chyták, nic, prostě normální let z A do B. Tečka. Spokojenost.

Měl jsem papír na poznámky (a i některé jsem si udělal v přípravě), na tabletu jsem měl puštěnou mapu Sky Deamonu abych věděl, jaký přílet do Rotterdamu letět a co mám za města hlásit u Gilze Rijen (fakt Holandsko tolik neznám). Všechno tohle jako za letu, takže možno. Podle mne, kdybych měl na klíně AIP nebo Encyklopedii Britanicu, je to jedno. Důležité bylo správně mluvit.

Ty správné přílety a hlášení bodů, směrů – co jsem následně pochopil, tak přestože jsem na Rotterdam letěl z jihu a dal bych severní přílet, úplně v poho. Protože jak už jsem několikrát psal, cíl je přezkoušet radiokomunikaci a ne navigaci.

Nakonec se musím zastavit u zprostředkovatele –  Fly Czech. Seriózní dojem. Rychlá a dobrá komunikace (na mail odpoví i v 10 večer (!)), fakturu poslali až po úsěpšně složené zkoušce (a nejprve gratulovali), prozákaznicky orientovaní. To vše nad ten skvělý nápad jak se vyhnout nesmyslům na ČTÚ, případně jak vůbec získat průkaz když zkoušky ČTU teď nedělá. Jako tohle je neskutečnej rozdíl mezi takovým “zaprděným vidláckým státem” jako je Holandsko a naší Kántry fór fjůčr. Neskutečný. Fakt neskutečný.

A poslední info – cena u ČTÚ je 600 Kč (předem). Já platil 4500 Kč (po zkoušce) a je mi jasné, že musím zaplatit zkoušejícího, ČTU a Fly Czech. Ale udělal jsem to sakra s úsměvem na rtech. Jako fakt jo.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.