Tablety a iPady pro létání – výběr zařízení a aplikací do nich, nejčastější chyby při používání
aktualizováno v květnu 2024
Již více než 10 let máme luxus používat nějakou dotykovou placku i v malém létání. Přenosné počítače se sice začaly do letadel dostávat dřív než byl představen první iPad v roce 2010, ale právě iPad odstartoval jejich masové použití v cockpitech letadel snad všech velikostí. Při výběru zařízení, které budete používat je potřeba zohlednit několik hledisek a určitě neplatí, že jedno dané zařízení je ideální volba pro každého pilota a všechna použití, stejně tak neplatí že čím dražší, tím lepší.
Velikost
Na větším displeji máte zobrazeno více informací – pochopitelně v případě, že to není extra veliký displej s extra malým rozlišením. Taková zařízení už dnes snad ani koupit nejdou, dnes už všude máte více jak 200 PPI (pixel per inch, tedy bodů na palec). Současně je ale potřeba uvažovat, v jakém letadle budete létat a kolik tedy budete mít na svého nového dotykového miláčka místa. Je docela rozdíl, jestli letíte v Cirrusu→, kde vám nezavazí knipl ani berany nebo v Trenéru→ – kam ten veliký iPad fakt nemáte kam dát.
Největší z iPadů má uhlopříčku 12,9 palce – převedeno na rozměry nám blízké a srozumitelné – je to 281 x 215 mm. Je to velmi blízko formátu A4 a to je tedy zařízení, které nemáte šanci mít na koleně v letadlech, která nemají sidestick. Stejně tak jej připevnit pomocí držáku na berany taky není dobrý nápad – zakryjete si polovinu přístrojů a omezíte výchylku řízení. Samsung dokonce vyrábí i 14.6 palce, ale o tom už se vůbec nemá cenu bavit.
Pro použití v letadle jsou ideální menší velikosti – 11 palců a míň. Uvádím palce protože v těchto jednotkách jsou uváděny velikosti. Uhlopříčky okolo 10 palců jsou finančně nejdostupnější a neplatí, že čím menší displej, tím míň stojí. iPad se vyrábí také ve velikosti 8,3 palce – a to je podle mě ideální velikost do letadla. Je to dostatečně malé, aby moc nezavazelo v kabině a současně dost veliké na to, aby tam byly zobrazeny podstatné informace. Bohužel tuto velikost ostatní výrobci nedělají, stejně tak zmizely tablety s uhlopříčkou 7 palců – protože to už je téměř velikost telefonu.
Potřebuji vůbec tablet, nelze místo něj používat telefon?
Toto je pochopitelně také možnost. Informací je tam zobrazeno míň, trošku hůř se za letu budete trefovat do menu když budete něco hledat, ale určitě to jde. Současně je to taky dobrá záložní varianta, pokud letíte se skleněnou palubou nebo jinou navigací vestavěnou v palubní desce. A jsou letadla, kde je telefon na koleně jedinou rozumnou variantou.
Srovnání zobrazení na tabletu a telefonu máte na přiložených obrázcích. Telefon je iPhone 13 (uhlopříčka 6,06 palce), tablet iPad mini 6 (uhlopříčka 8,3 palce). Rozdíl mezi Ipadem Mini a klasickým Ipadem už je docela malý.
Android nebo iOS
Toto je věčná otázka, která nikdy nebude uspokojivě vyřešena – a patrně vy už máte rozhodnuto tím, jaký mobilní telefon používáte a ve stejném systému budete chtít mít i tablet. Následující řádky tedy berte jako informativní záležitost nebo příležitost ke změně.
Po uvedení iPadu na trh (nebo možná i před tím) bylo na trhu tolik Android zařízení, že se v tom snad ani nedalo vyznat. V té době jednoznačně platilo, že je třeba se vyhnout laciným Android zařízením. Dnes se trh docela pročistil, ty nejlacinější už se naštěstí ani nedělají a tak i mezi Android zařízeními mezi 5 a 10 tisíci korun můžete najít slušná zařízení, která budou dostatečně dlouho fungovat. Značky Samsung, Asus nebo Lenovo jsou obvykle dobrou volbou – i když je dobré opravdu vynechat ty nejlacinější kousky.
Etalonem dotykové placky do letadla je ale iPad. A podobně jako u telefonů, tato značka tabletu má své skalní fanoušky a zásadní odpůrce. Není předmětem tohoto článku tento mnoholetý spor pískat nebo dávat zde odkazy na články, které jednoznačně a nekompromisně doporučují jedno nebo druhé, ale můj pohled na věc je daný – zařízení od Applu mi vyhovují víc. Po letech na Androidu (a předtím Sony Ericsson P990 a samotelefonujícím HTC) jsem byl donucen přejít z pracovních důvodů na iPhone. Možnosti pro plánovaný upgrade letitého tabletu Samsung (mimochodem velikost 8,9 palce) se mi tak zúžily na iPad – nakonec jsem rád a určitě toho nelituji.
Stejně tak mám jednoho kamaráda, kterému jsem jednou půjčil tento Ipad se Skydemon. Když viděl, jak svižně to běhá, tak se zbavil svého (zdaleka ne low-endového) tabletu Samsung a koupil si iPad mini. Častým argumentem proti Applu je uzavřenost systému a nemožnost si do telefonu nahrávat své vlastní soubory. Tak to už pár let ale není, i do iPhonu či iPadu můžete dostat svoje textové či jiné soubory..
Druhým častým argumentem proti zařízením s nakousnutým jablkem je cena – a tady se to nedá rozporovat, tato zařízení jsou většinou za víc peněz. Rozdíl se trošku zmenší, když si uvědomíte, že nejlacinější iPad nelze výkonově srovnávat s nejlacinějšími Androidy, ale v principu platí, že Apple je prostě dražší. Navíc nesmíte zapomenout na to, že základní iPady (bez slotu na SIM kartu) nemají GPS – viz dále v textu.
Snad drobnou náplastí na vyšší pořizovací cenu je potom to, že použité zařízení se prodává za víc než srovnatelně staré zařízení s Androidem.
Windows tablety
Ano, také existují a určitě to někdo používá. Ale osobně bych o tom vůbec neuvažoval. Výběr aplikací je minimální a populární Windows opravná metoda „vystoupit-nastoupit“ není to, co chcete za letu dělat.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.
Jaký iPad tedy vybrat do letadla?
Tak teď jsem vyargumentoval, že iPad je vlastně to nejlepší, který z těch nejlepších je ale nejlepší? Jestli ale o těch jabkách nechcete číst, tak můžete přeskočit na další kapitolu Kam s ním.
Tento obrázek je přímo ze stránky Applu a ukazuje všechny momentálně vyráběné iPady. Už jsem zmiňoval, že více než 11 palců je do letadla prostě moc veliké. IPad Pro 13 je tedy vhodné z výběru vyloučit, ale dál je to asi jedno, i to nejlacinější zařízení s 2-3 roky starým procesorem bude fungovat více než dobře, nejenom uspokojivě.
Stejně tak je pro naše účely úplně jedno, jestli máte Retina nebo Liquid retina displej. V letadle se někdy může hodit antireflexní vrstva, ale někdy je to přímé slunce tak silné, že to stejně je problematicky čitelné.
Jak už jsem zmiňoval, do menších letadel považuji za ideální iPad mini (nenechte se zmást názvem, to “mini“ se netýká výpočetních schopností ale rozměrů), do větších potom klasický iPad (je lacinější než iPad mini).
Od května 2024 vypadl z nabídky poslední iPad, který ještě neměl USB-C – byl iPad 9. generace. Dobrou zprávou je, že iPad 10. generace (už to tam nepíší, že to je 10. generace) trošku zlevnil, špatnou že ten lacinejší (9. generace) už není v nabídce. Stejně tak už nekoupíte iPad, který by se dal odemykat dotykem prstu.
Ceny Ipadů se u prodejců obvykle moc neliší, často jsou o kousek nižší než na Apple.cz. Někdy jsou odlišné ceny u jednotlivých barev stejného modelu, ale moc skutečných akcí u iPadů nebývá..
Dostupnost aktualizovací
Jedna z věcí, za kterou Apple těžko kritizovat je podpora starších zařízení. Například iPadOS (což je iOS pro IPady) ve verzi 17 vydaný v roce 2023 dostanete i na Ipad šesté generace – což je zařízení představené na jaře 2018. Tedy více než 5 let staré zařízení. Ale i když nemáte nejnovější operační systém tak iPad funguje naprosto bez problémů dál, pořád je rychlý a plně funkční. Nelze srovnávat se systémem Windows po pěti letech provozu.
IPady a GPS
GPS modul v tabletu je pro leteckou navigaci docela podstatný. Na rozdíl od většiny (nebo snad všech) Android tabletů nemá každý iPady GPS modul – respektive je to tak, že pouze iPady, které mají slot na sim kartu, mají GPS.
Ty ostatní ukazují polohu pouze přibližně, což není dostatečně pro letecké účely. Sem tam se objeví nějaký zaručený návod, jak to udělat – a někdy se to povede i úspěšně (jednou) vyzkoušet. Ano, taky jsem si tím prošel, taky jsem s tím strávil mnoho času. Ale spolehlivě to prostě nefunguje a nepomůžete si ani tím, že z iPhonu uděláte hotspot, polohu (na rozdíl od dat) nelze sdílet. Pokud přece jenom máte spolehlivou metodu, tak mi to pošlete, rád to zde zveřejním. Možná to jde i jailbreakem, ale to fakt zkoušet nebudu.
Externí GPS
Jedinou spolehlivou metodou, jak dostat polohu do iPadu bez slotu na sim karty je tedy externí GPS. Ale pozor, ne každá externí GPS s iPadem funguje. Mnoho let byla jediná použitelná možnost Bad Elf, potom se objevila XGPS150 – ale z pilot shopů už mizí.
Jejich místa zaujaly přijímače ADS-B či SiriusXM. Umí toho podstatně víc (některé třeba poskytují data do záložního umělého horizontu v tabletu), ale stojí násobně víc. Z finančního hlediska se tedy vyplatí kupovat iPad se slotem na SIM kartu – ano, vim, odstup od Android tabletů se dál zvětšuje….
V minulosti byl někdy problém se signálem v letadlech se střechou (třeba Piper 28) – a proto byla dobrá tato externí GPS položená na palubní desce. Už jsem se s tím dlouho ale nepotkal, asi už je citlivost integrovaných GPS přijímačů lepší. Jen pro pořádek – GPS v iPadu funguje, i když v tom slotu na SIM kartu nemáte žádnou sim kartu vloženou.
Skvělé, přes ADS-B dostanu počasí a informace o provozu!
No, moc ne, toto je funkční v USA, v Evropě se o tom akorát již roky vedou debaty v anarchistických kroužcích. I když, časy se mění, už existuje Safe Sky. První rychlý pohled na tuto velice zajímavou aplikaci jsem septal zde→.
Velikost paměti
Jak už jsem zmiňoval i základní iPad má výkonu na rozdávání a tak si myslím, že je lepší ušetřit za nejnovější procesor (dražší iPady mají dokonce stejné procesory jako macbooky) a koupit si raději víc paměti – i když základních 64GB při troše opatrnosti stačí. Škoda je, že další velikost paměti je u většiny modelů až 256GB a ta bývá o dost dražší. Další nevýhodou iPadů je, že paměť nelze rozšířit pomocí SD karty jako u Androidu.
Jak nastavit výškoměr a udávat výšku
Nastavení výškoměru a udávání výšky je dané předpisem - ale používat výšku nad zemí není dobrý nápad i když to předpis umožňuje.
Připojení tabletu/iPadu k internetu
Že máte iPad připojený doma na WIFI je asi samozřejmé, ale ono se hodí mít připojenýí také na letišti před letem a ideálně také za letu. Ne všude jsou na letištích WIFI, ne všude dosáhnou až před hangár. Je tedy dobré mít v iPadu datovou sim nebo alternativně mít udělaný hotspot na telefonu. Je to ale řešení trošku nepohodlné.
Váš poskytovatel mobilních služeb vám jistě za pár stokorun nabídne další sim kartu do iPadu (pozor, ne všechny iPady podporují e-sim) nebo bývá dobrou volbou předplacená karta. Již několik let se pravidelně objevují v průběhu roku akce, že za 699 nebo 999 máte rok internetu, každý měsíc 2GB. Na vánoce 2023 to nabízí třeba T-mobile. Tato porce dat do tabletu na létání bohatě stačí, aktualizace si stejně budete dělat doma na WIFI.
Připojení za letu
Jak kdy, jak kde. Pokud letíte 2 000 ft tak často signál máte, naopak ve FL 80 jste většinou bez signálu. A lze vůbec letět bez toho, abych měl aktuální radarový obrázek z Windy? Ano, určitě. Nastudování si aktuální meteosituace včetně radarových odrazů je něco, co musíte udělat před letem během přípravy→. Určitě nemějte představu, že potom, za letu, prokličkujete postupující studenou frontou nebo pás bouřek podle obrázku na mobilu. To fakt nedělejte, to může být cesta do pekel. Za silným polem srážek totiž může být schované ještě další, které na radaru neuvidíte. Stejně tak mohou mít data zpoždění a pokud kličkujete v 500 ft mezi přeháňkami tak nemáte nejmenší možnost studovat telefon, jestli je pořád připojený. Jednoduše se tak může stát, že si na displeji tvoříte cestu mezi srážkami, které už jsou ale půlhodiny někde jinde. Takové kličkování je nutné provádět podle toho, co vidíte z kabiny a nelze spoléhat na to, že podle Skydemonu neprší. Jak to může vypadat praxi jsme si vyzkoušeli při letu z Egenfeldenu do Kladna, celý článek zde→.
Potřebuji stylus či Apple Pencil?
Toto je věc osobní volby. Letěl jsem s jedním pilotem, který si poznámky psal právě pomocí něčeho takového na displej. Proč ne, funguje to, ve Skydemonu to máte po ruce, i když o tom spousta pilotů ani neví.
Jestli používat Apple Pencil či něco od alternativních výrobců či dokonce obyčejný stylus je asi jedno, jediné, co bych si pohlídal je to, aby mi toto udělátko za letu nějak nezapadlo. U tužky to mám vyřešené provázkem, na Apple Pencilu to asi fungoval nebude.
Pozor – variant Apple Pencilu exituje více a zdaleka neplatí, že všechno funguje se vším. Takže potom při výběru.
Jaký iPad bych tedy vybral v květnu 2024:
Ceny na Apple.cz jsou obvykle fous vyšší než na jiných eshopech. Ale nějaké extremní akce jinde moc nečekejte, nebývá to zvykem. Ale třeba na blackfriday se něco objeví.
Pro použití v malém letadle bych zvolil iPad mini 6 64GB Wifi Cellular – cena na Apple.cz je 19 990 Kč, jinde se někdy dá sehnat fous laciněji. Má USB-C konektor. Popřípadě 256GB verzi pokud si ji můžete dovolit.
Lacinější (ale větší) alternativou je potom iPad 64GB Wifi Cellular (dřív se mu říkalo 10. generace, teď už je jenom jedna generace), ten stojí 15 490 Kč.
Ještě za víc peněz je potom iPad Air, 22 490 Kč – máte tam 128 GB paměti, což mi připadá tak akorát. Ale jak už jsem psal nahoře, z hlediska výkonu, který potřebujeme pro letecké aplikace není potřeba jít do Air nebo Pro modelů.
iPad z druhé ruky
O pár odstavců nahoře jsem zmiňoval, že výhodou zařízení s nakousnutým jablkem je to, že si drží cenu i po nějaké době používání. To ale znamená, že použitá zařízení jsou docela dost dražší, než použité androidy.
Ale iPad z dobré rodiny je dobrá volba, pokud si nemůžete (nebo nechcete) nové zařízení dovolit. Při přímém prodeji budete mít lepší cenu, když „ojetinu“ koupíte v obchodě, tak často nabízejí klidně i 12 měsíců záruku. Pozor ale na stav baterie, to obvykle záruka nekryje a je to asi nejčastější problém. Ale to není nic, co nelze vyřešit – ať už výměnou baterie (dražší řešení) nebo power bankou. Druhou věcí, na kterou je potřeba si dát pozor, je to, aby se původní majitel odhlásit od svého Apple účtu na tomto zařízení. Dát jenom „reset do továrního nastavení” nepomůže, to je jedna z ochran proti zlodějům.
Stačí mi na IFR let iPad, lze podle něj IFR odletět? Tato otázka mě nikdy nenapadla – dokud jsem si neposlechl toto audio. Těžko spekulovat, co se přesně stalo, ale nevylučoval bych variantu, že tento pilot si naučil létat IFR jen pouze podle iPAdu – což je pochopitelně naprosto špatně. IPad je (i pro IFR) výborná pomůcka, ale spoléhat se na něj fakt nejde. IFR je nutné primárně letět podle avioniky zastavěné v letadle. A že je složitá a hůř se ovládá než ten iPad? V tomto případě se to prostě musíme naučit. Pokud nebude fungovat odkaz na youtube, tak zde je link na stažený soubor.
Chytré hodinky
V předchozích řádcích jsem se odhalil, že patřím mezi tábor fanoušků produktů firmy Apple – a tak bych měl mít Apple Watch. Nemám a zatím ani neplánuju je mít. Nějak jsem nepřišel na to, proč bych si je měl koupit, co by mi to – kromě nutnosti pravidelně dobíjet další krám – přineslo. Ale znám pár lidí, co s radostí chytré hodinky za letu používají, zejména ty vyloženě letecké od Garminu, které mají i databázi.
Kam s ním?
Existují 4 základní umístnění – nákoleník, držák na palubní desku, držák na sklo, držák na berany. Nelze jednoznačně říct, co je nejlepší, každému vyhovuje něco jiného a také pochopitelně záleží na typu letadla.
Nákoleník
Základní umístnění, logicky navazující na desítky let používané nákoleníky. Výběr je široký, jenom si pohlídejte správnou velikost, ať vám to sedí s tabletem, co máte.
Kromě základních nákoleníků se dají koupit také různá naklápěcí monstra a na druhé straně spektra potom existuje jednoduchý Dream Pilot MAGIC – který je kromě telefonů použitelný také na tablety. Více o něm v mé recenzi→.
Další variantou je pochopitelně doma vyrobený nákoleník – když vám žádný z těch prodávaných nevyhovuje.
Držák na sklo – přísavka
Opět, existuje řada možností a některé jsou i dobré. Ale i u těch dobrých přísavek buďte připraveni na to, že čas od času v turbulenci umí upadnout. Při vymýšlení polohy si dejte dobrý pozor na to, aby byl vás placatý miláček umístněný tak, aby výhledu bránil minimálně, pokud možno vůbec.
Jednou jsem viděl asi 1/3 plochy předního skla obsazenou tak, že jsem se málem za dotyčným pilotem zastavil a něco mu řekl. Dnes bych to asi udělal.
Držáky na palubní desku
Zde už výběr není nijak široký, ale zase je zde prostor pro vlastní tvorbu. Pokud létáte jenom jedním letadlem tak to může být nejlepší řešrní.
Držák na berany
Jedna z velmi rozšířených variant, existují i modulární systému, často je to velice univerzální řešení – pro přesun mezi letadly. Mrkněte třeba na RAM Mounts – pochopitelně vybírejte podle velikosti svého tabletu. Pokud je vaše zařízení v horním části publikovaného (hmotnostního či váhového) rozsahu držáku, tak se nebojte jít do o fous většího a festovnějšího držáku.
Alternativní metoda 5 – pravá sedačka
Tato alternativní metoda používá pravé sedačky a je možné ji použít pokud letíte ze sedačky levé. Je to dobrá metoda pokud letíte primárně podle navigace vestavěné v palubní desce popřípadě ve vaší hlavě. IPad máte prostě hozený na pravé sedačce a když se na něj potřebujete podívat, tak si jej vezmete do ruky.
Pokud je pravá sedačka obsazena živou a kooperující osobou, tak jej dokonce dostanete naservírovaný až do ruky. Současně je to také vhodná zábava pro tuto živou osobu – může sledovat, kde právě jste a nenudí se (tj. menší šance, že ji bude špatně).
Co k tomu – další příslušenství
Antireflexní fólie
Na tablety a iPady existuje řada antireflexních a jiných fólii. Zkušenosti jsou různé, opět nelze udělit univerzální doporučení.
Power banky, kabely
Ano, je to potřeba, i když většina tabletů vydrží spolehlivě navigovat i několik hodin. Vždy se ale hodí mít po ruce možnost je dobít, ne každé letadlo má USB zásuvku. Někdy umí kabely v kabině docela zavazet a tak není špatnou variantou letět bez nich a tablet dobít až během mezipřistání z power banky. Ale pochopitelně mějte vyzkoušené kolik tablet doopravdy vydrží. Pozor taky na kabely, USB-C/USB-C kabel vám v letadle, které má USB-A, není k ničemu. Mít nějaký kablík navíc se vždycky hodí.
Dobrý obrázek porovnávající různé typy USB jsem našel na stránkách www.usbmemorydirect.com
Pro tablety s USB-C či USB micro existuje tako vychytávka z Alza.cz – je to vlastně alternativa k Magsafe, které mají některé Macbooky. Pro vizuální puristy to moc není, ale hodí se to nejenom v letadle. Můžete tak iPad (či jiný tablet) velmi rychle osvobodit od kabelů, stejně tak jeho opětovné zapojení je rychlé. Jenom je potřeba si hlídat, jestli k tomu osvobození nedošlo omylem v turbulenci. Hledejte klíčové slovo Magcore. Existuje i varianta USB-C na USB-C.
Bezdrátové nabíječky
Běžná věc u telefonů, u tabletů to zatím moc časté není. Existuje i jedna skvělá věc – bezdrátová magnetická nabíječka která drží na zádech iPhonu – třeba tato od Ankeru.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.
Aplikace které musíte (nebo chcete) mít
Aplikací existuje řada, některé zadarmo, některé za peníze. Ty za peníze toto pochopitelně většinou umí vic, ale někdy i věci zadarmo udělají dobrou službu. V takovém případě je vhodné autory aplikace odměnit, často tam mají tlačitko “Donate” nebo si za pár EUR kupte předplatné, i když ho nutně nepotřebujete. Pomůžete tvůrci aby na tom dál pracoval.
Než si stáhnete nějakou skvělou appku z Apps Storu nebo Google play, tak si přečtěte popis či recenze. A taky mrkněte, jak často a kdy naposled byla daná aplikace aktualizována. To hodně napoví o tom, jestli nekupujete již 3 roky mrtvý produkt.
Nemám šanci každou z aplikací, co se objeví, osobně vyzkoušet a prověřit – a to ani za předpokladu, že se o ní dozvím, rostou totiž jako houby po dešti. Pokud o něčem zajímavém víte, tak mi to pošlete, mrknu na to a eventuélně doplním.
Ne všechny aplikace mají srovnatelné mapové podklady, někde byly svého času dokonce rastrové mapy. Ty sice odpovídaly mapám tištěným, ale je to docela zbytečné a nevyužívá to možností, které mi aplikace nabízejí.
Většina aplikací funguje jak na iOS/iPadOs a Androidu, ale jsou výjimky. Ne všechny navigace umí vše, ne všude je podávání letových plánu zadarmo nebo v ceně. Chce to zkoušet a bádat. Stejně tak v některých aplikacích najdete národní AIPy zadarmo, někde nejsou.
Je docela rozdíl mezi apkama, které fungují v USA a jinde. Takže články typu 20 top apps for Pilots – jako třeba tento – berte s rezervou, některé jsou nám tady v Evropě bohužel k ničemu.
Mohu vůbec za letu tablet používat, není to zakázané?
Svého času se po letištích vykládalo, že tablet sice můžu mít na palubě, ale že jeho použití je možné pouze mimo „kritické fáze letu“ a jiná kreativní pravidla. Použití tabletů (a jiných udělátek) je pro NCO provoz popsáno v NCO.GEN.125 a je to velmi strohé. V Easy Access/GM je to potom rozepsané, ale není tam nic překvapivého a žádné zákazy jak zmiňováno na začátku odstavce. Prostě běžná opatrnost, nesmí to bránit výhledu, kabely se nesmí zamotat do řízení atd.
Pokud nevíte, jestli váš provoz patří pod NCO, tak potom asi patří, ten kdo lítá SPO nebo NCC tak má o těchto zkratkách obvykle přehled.
Týka se certifikovaných letadel, ultralehký předpis UL-1 o tabletech neříká nic, ale není důvod se chovat jinak než v certifikovaných letadlech.
Navigační aplikace
Skydemon
Stálice mezi navigačními programy v Evropě. První rok stojí necelé 4 000 Kč, další prodloužení už je pod 3 000 Kč. Za tu cenu máte 2 licence na mobilní zařízení (tedy ideálně tablet a telefon jako záloha) a 2 licence na počítač (nově jsou podporovány kromě PC tako Macy s procesory M1 a novějšími). Lze si dokupovat i další, vylepšená data – třeba Rakouskou nebo Databázi letišť pro ČR.
Foreflight
Velmi rozšířený v USA, v Evropě zatím vede Skydemon. Z toho mála zkušeností, co mám, mi to připadá vhodnější pro IFR než VFR. Od roku 2019 patří Jeppesenu (tedy Boeingu) a tak je tam docela široká a užitečná paleta toho, co si lze dokoupit – včetně IFR approach plates od Jeppesenu.
EasyVFR
Kdysi se to jmenovalo PocketFMS, na rozdíl od Skydemonu mají také verzi zadarmo – byť s omezenými funkcemi. Předplatné 50-150 EUR. Více info zde.
AIRMATE
Aplikace zadarmo, můžete si ale koupit Pro verzi nebo jenom podpořit tvůrce. Odkaz.
Starší verzi jsem v tomto článku→ srovnal se Skydemonem a určitě to nebylo tak špatné, jak by někdo mohl čekat od aplikace zadarmo
Garmin Pilot
Roční předplatné lacinější než Skydemon, možnosti dokupovat VFR mapy.
Jeppesen Mobile FliteDeck
Tato aplikace už skončila, Jeppesen (vlastněný Boeingem) v roce 2019 koupil Foreflight a proto vlastní aplikaci pohřbil.
AIRNAVIGATIONPRO
V minulosti byla hodně lacinější než Skydemon, ale ted už ho dohání. Odkaz.
Aplikace Databáze letišť
Jak název napovídá, je to navigační aplikace, za kterou stojí Patrik Sainer, vydavatel Databáze letišť. Neumí toho tolik co Skydemon, ale uvnitř máte data odpovídající tištěné Databázi letišť pro Česko a Slovensko. Dobrá a lacinější alternativa pro ty, co nehodlají lítat jinam – a navíc v této aplikaci najdete podrobný mapový podklad. Na obrázcích máte srovnání se základním mapovým podkladem Skydemonu. Odkaz na Aplikace Databáze letišť.
Pro seznámení s aplikací jsem na AirGuru.cz udělal krátký kurz zadarmo – zde.
FLY is FUN
Česká navigace, funguje ale pouze na Androidu. Odkaz.
VFR Navigation – FLYLOG.io
Další český příspěvěk a mají toho víc, než navigaci, třeba zápisník. Osobně ale zatím vyzkoušené nemám. Odkaz.
iAIP.CZ
Není to navigace, ale určitě je ji potřeba zmínit. Sice více než 10 let stará, ale pořád udržovaná. Umí stáhnout celá český AIP a VFR manuál pro offline použití. To stejné sice umí i ostatní navigační aplikace, ale zde to máte bez předplatných a jiných ptákovin. Odkaz.
AISVIEW
Opět, není to navigace, ale umí zobrazit aktivní prostory. Přímo od českého ŘLP a tím pádem garantovaná data. Odkaz. Ale osobně ji nepoužívám, chodím prostě přímo na web https://aisview.rlp.cz/, tam mi to ukáže stejně, připadá mi to jednodušší.
Mapy.cz
Ne, nezbláznil jsem se. Mapy. cz umožňují stáhnout si pro offline použití mapy jednotlivých států či oblastí. A to se může hodit jako poslední záloha zálohy. Sice nebudete vědět, kde začíná CTR, ale trefíte kam potřebujete.
Aplikace pro zjištění počasí
Možná to někoho překvapí, ale existuje i něco jiného než Windy. Jak bylo jednou na Facebooku „kterou aplikaci považujete za nejlepší a proč právě Windy?“. Ano, Windy je skvělá věc, díky za to, ale je dobré to doplnit i něčím jiným. A taky je dobré vedět, co vlastně to počasí dělá všeobecně, jaká je meteosituace. A na to se hodí mapa význačného počasí, článek o ní zde→.
Windy.com
Skydemon má asi v mobilu či tabletu dost pilotů, ale ještě víc má Windy. A víc proč. Odkaz.
AeroWeather (Pro)
Skvělá aplikace pro zobrazení METARů a TAFů – a taky dalších věcí – mapy, notamy atd. Odkaz.
Co se mi na této aplikaci hodně líbí je možnost udělat si skupinu METARů. Dopředu a v klidu si tak poskládám METARy, které jsou pro plánovanou trať relevantní a před letem na ně jenom mrknu, nemusím hledat jeden po druhém. Na přiloženém obrázku jsou METARy pro let přes Alpy do Německého Vilshofenu – tu skupinu jsem tam měl uloženou od léta, kdy jsme to letěli (článek zde→). No, dneska bychom to neletěli.
mIBS
Aplikace od ŘLP je mobilní verze známého IBS.RLP.CZ – Odkaz. Opět, lze využít i přímo web ibs.rlp.cz podobně jako u aisview.
Aplikace pro bezpečnost letu
Docela novou věcí je již zminovaná Safe Sky. Tato aplikace funguje přes mobilní síť a dává informace o okolním provozu a to včetně participujících paraglidistů.
Článek o tom, jak jsem narychlo tuto aplikaci zkoušel ve vzduchu mám tady→, jak budou další zkušenosti a poznatky, tak ten článek plánuji rozšiřovat.
Aplikace pro výpočty
Navigační aplikace umí hodně výpočtů, ale nemusí tam být vše. V tom případě se hodí samostatné aplikace.
E6B kalkulačka:
Pro ty mladší – na E6B se počítaly časy a snosy už v dobách, kdy bylo potřeba na počítač postavit samostatnou klimatizovanou budovu – no vlastně ještě dřív. To se to počítalo na mechanickém počítadle – třeba na tomto, které jsem doma zgenerálkoval.
Stručné základní informace pro lety do některých vybraných zemí:
Kde najít AIP, NOTAMy, počasí, jestli je potřeba letová plán, která jsou dobrá a vhodná letiště atd.
Nejčastější chyby při létání s tabletem
Let pouze s jedním tabletem/telefonem bez zálohy
„Ty si jako myslíš, že si kvůli tomuto pitomému článku budu kupovat druhý drahý iPad?“ Ne, to si fakt nemyslím. Je ale blbost letět přes půl Evropy a mít jen a pouze jednu placku, ať má na zadní straně ta nakousnutá jablka třeba tři. Vždy je potřeba mít zálohu. Skydemon v telefonu, Mapy.cz v tomto telefonu nebo třeba jenom papírovou mapu.
V podstatě neprůstřelná kombinace je vestavěná avionika, která má kromě GPS také VOR a ideálně DME (a to vše umím ovládat pochopitelně), tablet nebo telefon se Skydemon a papirová mapa – klidně 1:1 000 000. Toto je kombinace, se kterou vyřešíte naprostou většinu nouzových situací – celosvětový výpadek GPS, kompletní výpadek avioniky v letadle a vytažení papírové mapy pootevřeným okýnkem. A pokud nastanou všechny tři okolnosti, tak už fakt nešlo nic víc dělat, přistanete do pole a jdete se zeptat, kde jste.
Nevypnutí automatických aktualizovací aplikace
Defaultní nastavení většiny systémů je, že se aktualizace stahují, kdykoliv jsou k dispozici a jste na WIFI. To je pěkné a pohodlné. Ale dřív nebo pozděni se vám stane, že za letu budete potřebovat v menu něco najít a ono to tam nebude. Na zemi, v klidu, byste to rychle našli, ale za letu, když budete kličkovat mezi přeháňkami, to může být docela neřešitelný úkol. Aktualizujte tedy čas od času ručně a čtěte si poznámky autorů aplikace, co změnili.
Neseznámení se s aplikací v klidu na zemi
Pokud si nainstalujete novou aplikaci, tak to asi uděláte. Ale někdy i nové verze stávající aplikace jsou dost jiné a je lepší to zjistit na zemi. Aplikace mají dost často také simulátor – který jsem mimochodem používal na screenshoty Skydemonu nejen v kurzu Nasucho do Portorože→)
Přechod na novou verzi operačního systému hned první den po vydání
Není třeba kam spěchat, starý systém bude fungovat a jestli v tom novém byla nějaká drobná chyba, tak proč být testerem….
Chybějící kontrola stažené aktualizace leteckých dat
Scénář je následující – ve čtvrtek si stáhnete nová dat a v sobotu jdete letět. Zapnete navigaci a ona zkolabuje, protože v těch čtvrtečních datech byla chyba. Byla opravena hned čtvrtek večer, ale to už nevíte. Jinak proč jsem to stahoval ve čtvrtek? protože AIRAC datumy jsou vždycky ve čtvrtek – více info třeba na stránkách Eurocontrolu. Ale pozor, toto jsou plánované změny, tj. v těchto termínech změny velmi pravděpodobně budou. Potom jsou změny a opravy chyb, které mohou být vydané kdykoliv.
Nenastavení engine-out glide distance
Toto je velmi šikovná funkce, tak proč ji nepoužívat, v případě vysazení motoru to může hodně pomoct. Pochopitelně je třeba mít nakonfigurované správné letadlo.
Špatná nabíječka
Odjíždím na letiště, chybí mi nabíječka a tak cestou ke dveřím nějakou vezmu. No, může se povést, že vezmete špatnou. Konektorem sice sedí, ale ne všechny kabely jsou uvnitř stejné a ne všechny nabíječky dávají dost štávy. Situace je lepší než před lety, zejména USB-C zařízení se často chovají vzorně, ale i hláška “pomalé nabíjení” vás může docela otrávit, když si během obědové pauzy chcete dobít tablet, aby vydržel cestu domů.
Nepoužívání externí GPS
Už jsme zmínil, že dnešní přijímače GPS v tabletech (a iPadech – pokud tam je) jsou docela slušné a citlivé. Ale pokud nemáte tablet s GPS, tak si opravdu tu externí pořiďte, bez ní to nejde. Poloha určená tak nějak není dostatečná pro účely letecké navigace.
Zahřívání v obalu
Fešný obal na tablet je pro někoho nutnost, ale pro použití v letadle je dobré mít nějaký volnější, popřípadě nemít žádný. Navigační aplikace, GPS a nabíjená na některých zařízeních dělají dost tepla a to je dobré někam odvádět. Ale pokud si tablet položíte na palubní desku za slunného dne, tak potom je otázkou času, než se přehřeje.
Dostal tip, na co se taky hodí papírová mapa – když ji vezete jenom jako zálohu, tak může dobře sloužit k zastínění tabletu před sluncem. Jednoduché, účinné.
Dalším nápadem, co mi přišel emailem, je používání úsporného režimu – osobně to vyzkoušené nemám, ale mělo by to fungovat. Menší rychlost, menší zatížení procesoru a tím pádem i míň tepla.
A posledním tipem, který jsem dostal emailem, jak omezit zahřívání či přehřátí, je umístit jej na svislo, do stínu palubní desky a před výdech klimatizace. Ne vždy je to proveditelné takto, ale každý element pomůže.
Nespárování Bluetooth sluchátek s tabletem
Možná jste (stejně jako já) funkci Bluetooth na sluchátkách do ťeď ignorovali s tím, že přece nebudete za letu poslouchat muziku nebo (nedejbože) telefonovat. Je ale dobré to udělat – dostanete tak zvukové hlášky z navigace (nebo aplikace Safe Sky) do sluchátek. Třeba Traffic, Traffic se fakt hodí.
Nestažení si dat na celý plánovaný let včetně možných náhradních letišť
Toto je situace, která se stává častěji, než bychom chtěli. Navigační aplikace jsou už ale docela chytré a snaží se tomuto předejít, ale ne vždy se to povede. Třeba u Skydemonu je proto dobré si prostě stáhnout celý AIP (či VFR Manuál pokud pro daný stát existuje). Je to v menu trošku schované, ale je to tam.
Musí být tablet za letu v režimu „Letadlo“?
V dopravních letadlech se to striktně požadovalo, u našeho létání je to ale jinak, je to na zvážení velitele letadla. Ale mód „Letadlo“ má jednu výhodu – bude se míň vybíjet baterka. Jenom si ověřte, že i v tomto režimu funguje GPS.
Víte o nějaké zajímavé a užitečné aplikaci nebo dokonce nějakou sami tvoříte?
Ozvěte se mi, rád na to mrknu a případně přidám do tohoto přehledu.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.