SafeSky
První rychlé seznámení s aplikací
Konečně jsem se dostal k vyzkoušení aplikace SafeSky, které jsem sliboval v zimním školení→. Bylo to trošku náhodné – místo původně plánovaných pár okruhů po zimní přestávce jsme nakonec startovali k hodinovému letu po okolí. Nebyl tedy čas studovat manuál – prostě jsem si apku rychle naistaloval, krátce zkušebně pustil a už jsme šli letět. Stahovat a číst návod pochopitelně nebyl čas.
Popisovat instalaci a první spuštění není důvod, to už jsme každý na telefonu dělali mockrát a není zde nic výjimečného. Někde jsem ale v minulosti zachytil informaci, že pro integraci do Skydemonu je nutné mít tu placenou verzi – ale než jsem začal zjišťovat jak na to, tak jsem dostal měsíc této verze na uvítanou zdarma. Jako pilota, který často přeskakuje mezi různými letadly mě zpočátku zarazila nutnost vybrat, jak se jmenuje letadlo, se kterým poletím, ale než jsem se nadechl, tak jsem pochopil proč. OK, zadal jsem to.
Dívám se do menu, kde by se mohla zapínat ta integrace – a vidím Traffic sharing a pod tím mezi jiným Skydemon→. Volba „Enable traffic sharing“ je tam hned nahoře. Ještě dostanu varování, že se to bude tvářit jako GDL90 a že to mám vybrat jako zdroj navigační informace.
No ne, že bych tomu úplně rozuměl a že jsem něco takového ve Skydemonu→ někdy vybíral, ale budiž.
Pustím Skydemon→ a tuším, že asi to bude potřeba nějak přidat – aha, mezi Third-Party devices vidím GDL90 compatible device tak to zapnu – SafeSky tam nikde není, tak to bude asi správně.
Zkusím přepnout Skydemona do letového módu – aha, to je ono, přidáním volby GDL90 v těch třetích stranách tak dostávám možnost (která tam dřív nebyla), jestli se má používat interní GPS nebo právě tato GDL90. Tak vyberu GDL90 a nic se neděje, Skydemon nemá polohu.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.
Průmyslový básník Jelínek by řekl „strach, nervozita“, ale naštěstí někoho (a byl jsem to právě já) napadlo jít zpátky do SafeSky. Aha, pod značkou letadla je něco, co se tváří jako tlačítko s nápisem „Take off“.
Kolega sice ještě na přední sedačce nesedí, ale i tak hrdinně stisknu TAKE OFF a přepínám zpět do Skydemonu. A tern rázem ví, že jsme v Kunovicích→ před hangárem.
Tak to je skvělé, okamžitě na Skydemonu vidím dokonce toho Blaníka→, co mi letí nad hlavou.
Poznámka: některé screenshoty jsem dělal až při psaní tohoto článku, tak se nedivte, že poloha není poblíž Kunovic.
Nahazujeme či spouštíme (nehodí se škrtněte), pojíždíme. Sedím vzadu, moc práce s hlídáním toho, co kolega po zimě zapomněl nemám (ne, že by na Z-126→ toho bylo moc k ovládání) a uvědomuji si, že jsem mobil nedal do režimu letadlo – aby zbytečně nežral baterku. Tak to napravím a startujeme.
Toho Blaníka→, co jsem viděl na displeji už nevidím a během okruhů→ žádný další provoz nevidím. Aplikace přepínám tam a zpátky – až mi dojde, že je chyba mezi obrazovkou a sedačkou – když mám mobil v režimu letadlo, tak fakt nemůže přijímat informace o ostatním provozu ani kdybych aplikaci restartoval potřetí.
Provoz tedy najednou vidím. Potom poletujem trošku po okolí, nějaká ostatní letadla to ukazuje – na přiloženém obrázku vidíte provoz u Bánova. Návod na Skydemon v čestině mám tady→.
Za letu jsem měl trošku problém rozklíčovat, co znamená těch +0.9 u okolo letícího letadla. Že to je relativní výška, jsem pochopil. Ale proč je to na desetinné místo? Je to spíš matoucí než přesné. +1 by bylo určitě lepší.
Obrázek je prolinkovaný na manuál.
Potom najednou zničeho nic naskočí letadlo těsně vedle nás. Ale to už mi Borek navigátor říkal loni na meetupu→ – je falešný „odraz“ vlastního letadla že to je potřeba nastavit někde v menu. Tak jsem se tím za letu nezabýval.
Při psaní článku jsem nahlédl do FAQ na stránkách SafeSky – problém (on to vlastně není problém, je to spíš vlastnost) je v tom, že informace o poloze vašeho letadla je vysílána také jinými zařízeními než SafeSky (v našem případě to byl odpovídač) a aplikace Safesky netuší, že právě toto je vaše letadlo. Okruhy jsme totiž létali dost nízko na to, aby nás viděl normální sekudární radar, potom v prostoru jsme si nastoupali a už nás viděl.
Eliminace vlastního letadla jako konfliktního provozu
Je to jednoduché, tapněte na značku letada, potom „Manage my aircraft“, pak radarový symbol vlevo. Ale bacha, ten symbol je tam vidět i před tím, než dáte “Manage my aircraft”, je to lehce matoucí.
V dalším menu zapněte „Transponder“. Pokud se vám tam neobjeví letadlová adresa, tak si ji můžete zjistit v leteckém rejstříku nebo určitě ji máte na povolení odpovídače od ČTU.
Článek o tom, jak se nastavuje odpovídač mám tady→
Jak SafeSky funguje?
Celé to máte popsané na stránkách SafeSky. Ve stručnosti je to tak, že aplikace posílá polohu vlastního letadla přes datové připojení a stejnou cestou dostává polohy letadel v okolí. Ostatní letadla nemusí mít puštěnou stejnou aplikaci, servery SafeSky zpracovávají informace z různých zdrojů – odpovídače, Flarmy, ADS-B a bůh ví co ještě.
Uvidím letadlo bez odpovídače?
Pokud bude mít zapnutou aplikaci nebo třeba FLARM, tak ano. SafeSky ale nemá šanci zjistit letadlo, které nijak svou polohu nevysílá, není to radar ani Tamara.
Jak vysoko to funguje?
Tak vysoko, kde máte pokrytí mobilními daty. Což je obvykle někde 3 000 nebo 4 000 stop, ale někdy i výš.
Musím si koupit to Premium za 35 EUR za rok?
Pokud létáte se Skydemonem (či jinou aplikací, která je se SafeSky integrována) tak určitě ano. Jinak totiž budete muset v telefonu nebo tabletu přepínat mezi aplikacemi a to je nepraktické a také nebezpečné, budete trávit více času pohledem do kabiny a ne ven. Premium verze umožňuje i další funkce, ale za mě by to mohlo stát trošku míň.
Pokud létáte srovnávací navigaci a na telefonu žádnou apku za letu nepožíváte, tak potom je to Premium asi zbytečné.
Závěrečné doporučení
Za mě SafeSky určitě ano.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.