Létání na Slovensko

Poslední aktualizace – leden 2024

Slovensko spousta z nás nepovažuje za zahraničí díky dlouhé společné historii. Formálně se ale o zahraničí jedná a tak let na Slovensko je nakonec letem mezinárodním. Na Slovensku je krásně a domluvíte se tam pochopitelně i pokud neumíte anglicky –  a tak stojí za to tam vyrazit. Tato stránka poskytuje základní informace potřebné pro takový let. 

Slovenský AIP najdete na této adrese. Na Slovensku zatím nemají něco jako naše Aisview, maji pouze grafické zobrazení prostorů. Z  této mapy se tak nedozvíte, které prostory jsou nebo nejsou právě aktivní. Aktivace prostorů najdete v textové podobě na stánkách slovenských vzdušných sil.

U nás už mnoho let máme převodní výšku 5 000 stop, na Slovensku je to 10 000 ft. Gčko, které u nás je do 1 000 stop nad zemí je na Slovensku až do 8 000 ft. V oblasti okolo Tater je to ještě trošku jinak.

Ale pozor, neznamená to, že i v 7 000 ft je možné létat těsně vedle mraku, i v G platí nad 3 000 ft stejná pravidla pro vzdálenosti od mraku jako třeba v E. Detailní článek na toto téma mám zde →.

Angličtinu min. úrovně 4 jinak vyžadovanou na mezinárodní lety na Slovensku mít nemusíte. Bohužel všeobecný průkaz radiofonisty je požadován, stejně jako ELT→. Dobrou zprávou je že není vyžadováno zvláštní povolení pro ultralehké letouny/SLZ.

Při průletu TMA/CTR musíte předávat zkrácené informace letového plánu včetně počtu osob na palubě, viz ENR 1.10.1.1.5

Vhodná letiště

Při letech do zahraničí uvádím většinou doporučení na vhodná letiště – ale v případě Slovenska mám trošku problém. Na řadě slovenských letišť mám totiž kamarády a známé a vystavuji se tak nebezpečí, že neuvedením zrovna jejich letiště dostanu kartáč a příště mě tam nenechají přistát. 

Uvedu tedy pouze tři letiště ve třech částech Slovenska, snad mi to projde. Hned za hranicemi je Dubnica nad Váhom LZDB. Bývá tam silný paraprovoz ale asi právě proto je tam běžně otevřená restaurace. Kousek dál na jihovýchod za kopcem je Prievidza LZPE – již několik let tam mají dostatečně dlouhou zpevněnou dráhu a taky restauraci.

A pokud se chcete podívat dál do Tater, tak potom lepší okolo nich proletět a přistát až ve Spišské Nové Vsi LZSV – taky se tam dá najíst. Dobře, tak ještě jeden nápad – Partizánské/Male Bielice LZPT – kousek pěšky do termálů – s alternativou přímo na letišti. 

 

Je potřeba pro let na Slovensko letový plán?

Pokud nevstupujete přeletem hranice do prostoru D a přísnějšího,  tak letový plán není potřeba. Ale pochopitelně je vhodné si jej podat i tak, let to ulehčí – návod na vyplňování letové plánu pro VFR lety mám zde →.

Hory

Slovenské kopce nejsou tak vysoké jako Alpy, ale i tady je někdy potřeba dávat pozor na závětří a jiné speciality létání mezi kopci. 

Část slovenských kopců je zalesněná (jako tady toto údolí Váhu západně Ružomberka), část jsou skály(na fotce Vysoké Tatry). 

Pokud se vám nechce bloudit ve slovenském AIP a pracně dohledávat jednotlivé informace, tak mám na Airguru k zakoupení e-learning →, ve kterém vám vysvětlím vše, co je pro let na Slovensko podstatné. Je to alternativa pro ty, kteří si raději sednou se sklenkou červeného (nebo čehokoliv jiného) do pohodlného křesla a nechají se provést základními rozdíly a důležitými informacemi. Doba trvání je něco přes půlhodiny zvukového záznamu, další informace na této stránce.

Pro lety do zahraničí jsme na AirGuru připravili i sadu e-learningů korespondence při VFR letu →, ale zrovna na Slovensku je asi jednodušší mluvit česky.

Další zdroje a články:

Rozsáhlé články (stejně jako e-learningy zmiňované v předchozím odstavci) jsou primárně pro ty, co se na svůj první let do zahraničí chystají nebo pro ty, kteří to sice nějak odletěli, ale myslí si, to nebylo úplně ono a mohlo by to být lepší :

Jak naplánovat první let do zahraničí →

Jak provést první let do zahraničí →

Obsáhlý soubor otázek a odpovědi k mezinárodním letům  v samostatném článku →.

Podrobnější článek o angličtině (která ale na Slovensko není potřeba) zde →, něco více o velmi diskutovaném Všeobecném průkaze radiofonisty zde →.

Musím si na Slovensko brát pas?

Ne, nemusím, stačí občanský průkaz. Slovensko je v Schengenském prostoru a tak je možné volně překračovat hranice. To ale neznamená, že nemusíte mít doklad totožnosti. Celní ani pasové odbavení není potřeba. 

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.