Let malým letadlem do Německa

Poslední aktualizace – březen 2024

Německo, jako náš největší soused je přirozeným cílem prvního zahraničního letu pro řadu pilotů, zejména těch ze západní poloviny ČR. Rakouské Alpy a Chorvatské pobřeží jsou krásnější krásnější, ale od obého najdete kousek i v Německu, není tam jen nudná rovina. A taky je tam docela dost pěkný hradů a zámků. 

Německo je jednou ze zemí, kde je létání malými letadly docela rozšířené a tak letišť tam mají taky dost. Ne všechna jsou ale otevřena celý den, některá jsou „PPR only“ a existuje nemalý počet plachtařských letišť, kam s motorovým letadlem (někdy včetně SLZ/UL) nemůžete vůbec. Chce si to tedy detailně prostudovat jejich AIP – a pozor, některá plachtařská letiště v AIPu nejsou

Dobrou zprávou je, že od roku 2023 je na internetu volně přístupný i VFR AIP. Ano, čtete dobře, po mnoha letech jsme se dočkali i v Německu. AIP Germany zde. Dobrou vychytávkou je tato stránka https://www.vfraip.de/ – zadáte letiště a hodí vás to přímo na to správné místo v AIPu.

Pravidla pro VFR →  létání nejsou diametrálně odlišná od těch platných u nás. Ale třeba regionální QNH → v Německu nečekejte. Pozor si určitě dejte na hlukové postupy a také na značný počet oblastí , které se nesmí přelétávat v malé výšce – je tam vyhlášena ochrana ptactva. U nastavení odpovídače pořád někdo probublává  kódy 0021 a 0022, to už fakt neplatí. V Německu mají také docela dost oblastí, kde je povinný odpovídač, někdy také s povinností monitorovat frekvenci.

Volací znaky malých letišť byly v Německu dlouho Info, ale v roce 2023 přešli na Radio jako u nás před lety. Ale pozor, stejně jako u nás to neznamená, že od ted jsou úplně všechna letiště Rádio, některá mají službu Information – třeba Bayreuth kousek za hranicemi. V Rakousku→ nastala tato změna na konci prosince 2023.

GAFOR

Na rozdíl od třeba Rakouska→ nebo Slovenska→ mají v Německu jinou definici GAFORU – nejedná se o počasí pro danou trať, ale pro danou oblast.

Docela detailní informace o počasí poskytuje Deutscher Wetterdienst. Bohužel značná část meteo dat je ale placených – stojí za to hledat, jestli nejsou k dispozici i jinými kanály.

Kam v Německu?

Doporučení je spousta, namátkou třeba Eggenfelden (EDMD). Je to jedno z letiště, kde se dobře domluvíte anglicky. Krásné letiště kousek za hranicemi je Vilshoen (EDMV). Pokud si chcete zkusit větší řízené letiště, tak potom je to kousek do Drážďan (EDDC). Toto je ale zlomek možností, dobrých variant je spousta.

Většinou v dubnu se koná ve Friedrichshafenu (EDNY) výstava všeobecného letectví. A jet tam autem je docela na daleko. Sloty na přílet (a po novu už také i na odlet) se dřív jenom rezervovaly, dnes už se musí kupovat. Ale i tak jednodenní návštěva letadlem je lepší než 2-3 denní trmácení autem. A na projítí výstavy ten jeden den pro většinu z nás stačí více než bohatě. 

Ekvivalent AISVIEW pro Německo tady, ale čtěte červené upozornění, není tam úplně všechno.

Angličtina min. úrovně 4 a jako obvykle všeobecný průkaz radiofonisty jsou bězné požadavky na let mimo ČR.

V Německu mají více „kecacích“ frekvencí – viz AIP GEN 1-17.

UL/SLZ nepotřebují žádné speciální povolení pro let do Německa

FIC (tedy to, co je u nás Praha Information) má volací znak Langen Information a podobně jako u nás jsou různé frekvence pro různé sektory.

E-learning Jak létat do Německa

Pro ty, kteří se chtějí nechat navést a nechtějí se německým AIPem prokousávat sami jsem připravil připravil e-learning, k zakoupení na online.airguru.cz.

Probírám tam rozdíly mezi létání u nás a v Německu, přidávám odkazy na kapitoly v AIPu a jinde. Více než půlhodiny audiovýkladu, celý kurz trvá asi 40 minut. Prostě varianta pro ty, kteří se raději usadí do křesla s dvojkou červeného. Ano, část informací v kurzu je dohledatelná na internetu – když více co a kde hledat 😉

VFR Komunikace

Před pár lety jsem připravil školení na učebně, kde jsme si prošli celý let z Kunovic do Portorože.  V době covidové jsme toto školení převedli do online prostředí – a od té doby sis jej zakoupilo podstatně víc pilotů, než kolik to kdy absolvovalo na učebně.

Ne všichni ale chtějí létat k moři a tak jsem připravil něco podobného i pro let do Německa→. Některé situace a rádiové výměny jsou podobné jako při letu do Portorože, ale řešíme tam také jiné situace, které mohou za letu nastat.

E-learning průběžně aktualizuji, takže třeba změna na Rádio místo Info tam je pochopitelně promítnutá – cílové letiště Speyer bylo jedno z těch, kterých se dotkla změna, nově je to tedy Speyer Radio. 

Aero Friedrichshafen

Speciální akcí je kurz pro let do Friedrichshafenu – ten aktualizujeme v březnu či dubnu – až jsou vypublikovány informace o příletu na výstavu Aero.  Tento kurz je totiž vždy upraven podle aktuálně platných podmínek příletu. Více informací zde→.

Tento e-learning je sice primárně určen pro let do Friedrichshafenu, letíme ale ze Šumperka okolo Lince a Salzburku – a tak je to velmi dobře použitelné i na jiný mezinárodní let tímto směrem. 

Školení na učebně

Pokud byste měli zájem o školení na učebně tak mi prosím pošlete zprávu přes kontaktní formulář dole na stránce nebo zavolejte.

Další zdroje a články:

Rozsáhlé články (stejně jako e-learningy zmiňované v předchozím odstavci) jsou primárně pro ty, co se na svůj první let do zahraničí chystají nebo pro ty, kteří to sice nějak odletěli, ale myslí si, to nebylo úplně ono a mohlo by to být lepší :

Jak naplánovat první let do zahraničí →

Jak provést první let do zahraničí →

Obsáhlý soubor otázek a odpovědi k mezinárodním letům nejen do Německa najdete v samostatném článku →.

Podrobnější článek o angličtině pro piloty zde →, něco více o velmi diskutovaném Všeobecném průkaze radiofonisty zde →.

Upozornění na výrazy, které v angličtině často říkáme špatně nebo se je snažíme otrocky přeložit z češtiny –  English or Czenglish → Například „4rd turn“ se v angličtině opravdu nepoužívá a nebudou tomu rozumět, stejně tak „after wind“ neznamená „po větru“. Aktuální poloha není „actually position“. Mimochodem, je jiná než aktuální poloha → ?

Je potřeba pro VFR let do Německa letový plán?

Ne, není. Ale často je jednodušší ho mít, líp se potom komunikuje s řízením letového provozu. Návod na vyplňování letové plánu pro VFR lety mám zde →.

Potřebuji pro let do Německa oznámení cizinecké policii?

Ne, nepotřebuji, toto oznamení je nutné dělat pro lety mimo Schengen. A Německo je v Schengenu.

Můžu do Německa odletět i z neregistrované UL plochy?

Ano, jasně.

 

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.