Let malým letadlem do Německa

Poslední aktualizace – březen 2023

Německo, jako náš největší soused je přirozeným cílem prvního zahraničního letu pro řadu pilotů, zejména těch ze západní poloviny ČR. Rakouské Alpy a Chorvatské pobřeží jsou krásnější krásnější, ale od obého najdete kousek i v Německu, není tam jen nudná rovina. A taky je tam docela dost pěkný hradů a zámků. 

Německo je jednou ze zemí, kde je létání malými letadly docela rozšířené a tak letišť tam mají taky dost. Ne všechna jsou ale otevřena celý den, některá jsou „PPR only“ a existuje nemalý počet plachtařských letišť, kam s motorovým letadlem (někdy včetně SLZ/UL) nemůžete vůbec. Chce si to tedy detailně prostudovat jejich AIP.

Dobrou zprávou je, že od roku 2023 je na internetu volně přístupný i VFR AIP. Ano, čtete dobře, konečně po mnoha letech jsme se dočkali. AIP Germany zde.

Pravidla pro VFR →  létání nejsou diametrálně odlišná od těch platných u nás. Ale třeba regionální QNH → v Německu nečekejte. Pozor si určitě dejte na hlukové postupy a také na značný počet oblastí , které se nesmí přelétávat v malé výšce – je tam vyhlášena ochrana ptactva. U nastavení odpovídače pořád někdo probublává  kódy 0021 a 0022, to už fakt neplatí. V Německu mají také docela dost oblastí, kde je povinný odpovídač, někdy také s povinností monitorovat frekvenci.

GAFOR

Na rozdíl od třeba Rakouska→ nebo Slovenska→ mají v Německu jinou definici GAFORU – nejedná se o počasí pro danou trať, ale pro danou oblast.

Docela detailní informace o počasí poskytuje Deutscher Wetterdienst. Bohužel značná část meteo dat je ale placených – stojí za to hledat, jestli nejsou k dispozici i jinými kanály.

 

Kam v Německu?

Doporučení je spousta, namátkou třeba Eggenfelden (EDMD). Je to jedno z letiště, kde se dobře domluvíte anglicky. Krásné letiště kousek za hranicemi je Vilshoen (EDMV). Pokud si chcete zkusit větší řízené letiště, tak potom je to kousek do Drážďan (EDDC). Toto je ale zlomek možností, dobrých variant je spousta.

Většinou v dubnu se koná ve Friedrichshafenu (EDNY) výstava všeobecného letectví. A jet tam autem je docela na daleko. Sloty na přílet (a po novu už také i na odlet) se dřív jenom rezervovaly, dnes už se musí kupovat. Ale i tak jednodenní návštěva letadlem je lepší než 2-3 denní trmácení autem. A na projítí výstavy ten jeden den pro většinu z nás stačí více než bohatě. 

Ekvivalent AISVIEW pro Německo tady, ale čtěte červené upozornění, není tak úplně všechno.

Angličtina min. úrovně 4 a jako obvykle všeobecný průkaz radiofonisty.

V Německu mají více „kecacích“ frekvencí – viz AIP GEN 1-17.

UL/SLZ nepotřebují žádné speciální povolení pro let do Německa

FIC (tedy to, co je u nás Praha Information) má volací znak Langen Information a podobně jako u nás jsou různé frekvence pro různé sektory.

E-learning Jak létat do Německa

Pro ty, kteří se chtějí nechat navést a nechtějí se německým AIPem prokousávat sami jsem připravil připravil e-learning, k zakoupení na online.airguru.cz.

Probírám tam rozdíly mezi létání u nás a v Německu, přidávám odkazy na kapitoly v AIPu a jinde. Více než půlhodiny audiovýkladu, celý kurz trvá asi 40 minut. Prostě varianta pro ty, kteří se raději usadí do křesla s dvojkou červeného. Ano, část informací v kurzu je dohledatelná na internetu – když více co a kde hledat 😉

VFR Komunikace

Před pár lety jsem připravil školení na učebně, kde jsme si prošli celý let z Kunovic do Portorože.  V době covidové jsme toto školení převedli do online prostředí – a od té doby sis jej zakoupilo podstatně víc pilotů, než kolik to kdy absolvovalo na učebně.

Ne všichni ale chtějí létat k moři a tak jsem připravil něco podobného i pro let do Německa→. Některé situace a rádiové výměny jsou podobné jako při letu do Portorože, ale řešíme tam také jiné situace, které mohou za letu nastat.

Aero Friedrichshafen

Časově omezenou a speciální akci je kurz pro let do Friedrichshafenu – ten máme v prodeji pouze v krátkém období před konáním výstavy Aero. Tento kurz je totiž vždy upraven podle aktuálně platných podmínek příletu – a ty jsou ale publikovány pouze pár týdnů před zahájením výstavy. Více informací zde→.

Školení na učebně

Pokud byste měli zájem o školení na učebně tak mi prosím pošlete zprávu přes kontaktní formulář dole na stránce nebo zavolejte.

Další zdroje a články:

Další články z letů do Německa (nebo přes Německo) pro inspiraci:

Let do Berlína a Drážďan→, Rakouské Alpy a zpět přes Německo→Přes Německo do Finska→

Rozsáhlé články (stejně jako e-learningy zmiňované v předchozím odstavci) jsou primárně pro ty, co se na svůj první let do zahraničí chystají nebo pro ty, kteří to sice nějak odletěli, ale myslí si, to nebylo úplně ono a mohlo by to být lepší :

Jak naplánovat první let do zahraničí →

Jak provést první let do zahraničí →

Obsáhlý soubor otázek a odpovědi k mezinárodním letům nejen do Chorvatska najdete v samostatném článku →.

Podrobnější článek o angličtině pro piloty zde →, něco více o velmi diskutovaném Všeobecném průkaze radiofonisty zde →.

Upozornění na výrazy, které v angličtině často říkáme špatně nebo se je snažíme otrocky přeložit z češtiny –  English or Czenglish → Například „4rd turn“ se v angličtině opravdu nepoužívá a nebudou tomu rozumět, stejně tak „after wind“ neznamená „po větru“. Aktuální poloha není „actually position“. Mimochodem, je jiná než aktuální poloha → ?

Je potřeba pro VFR let do Německa letový plán?

Ne, není. Ale často je jednodušší ho mít, líp se potom komunikuje s řízením letového provozu. Návod na vyplňování letové plánu pro VFR lety mám zde →.

Potřebuji pro let do Německa oznámení cizinecké policii?

Ne, nepotřebuji, toto oznamení je nutné dělat pro lety mimo Schengen. A Německo je v Schengenu.

Můžu do Německa odletět i z neregistrované UL plochy?

Ano, jasně.

 

Stejně jako minulý rok i letos máme na AirGuru.cz zimní školení on-line. Není to zoom meeting kdy musíte být připojeni ve stanovenou hodinu, není to nahraný webinář nebo přednáška. Spustit a přerušit lze kdykoliv, pro piloty motorové, plachtaře i UL. 

Více zde - spuštěno 17. února 2023
Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.