Výcvikový let do Německa – Berlín (Schönhagen) a Drážďany
Rád lítám výcvikové lety do zahraničí. Obvykle mám při tom vedle sebe na levé sedačce schopného pilota, který maximálně sem tam potřebuje drobně postrčit správným směrem nebo vyložit nějaké slovíčko od ATC, které zatím nepotkal a není ho nutné hlídat celý let. Výlet do Německa byl přesně toho druhu – a tak jsem měl čas fotit.
Podání plánku (jak ho vyplnit mám v tomto článku→) řešíme cestou na letiště na benzince u kafe. Ale uznávám, že jsme měli v IBS plánky nachystané již z předchozího večera. Někteří piloti IBS zatracují, ano, uživatelské rozhraní není úplně z nejmodernějších, ale možnost vyplnění plánku z mobilu je zde velmi povedená díky rozdělení letového plánu na více obrazovek.
Trať letu se nám nějakou dobu utřepávala a měnila, ale nakonec jsme naplánovali první úsek do Schoenhagenu poblíž Berlína, druhé přistání bylo v Drážďanech a potom zpátky na Kladno. Poletíme pouze ve dvou, takže není problém vzít plné nádrže – s tím, že v Drážďanech uvidíme, kolik a jestli budeme brát.
Z Kladna startujeme z dráhy 12 a tak okamžitě po zavření klapek nás čeká první úkol – vyhnout se levou zatáčkou CTR LKPR. Po opuštění TRA GA Kladno voláme Praha Information a aktivujeme letový plán. Tím máme na chvíli pokoj od formalit a korespondence, hlídáme si spodní hranici TMA Praha a postupně stoupáme plánovanou letovou hladinu. Regionální QNH je dnes 1013 a tak nedostaneme šanci zapomenout nastavit 1013 při prostoupání 5 000 ft – podrobnější článek na téma udávání výšek v létání mám zde→. Dosahujeme FL 65, přecházíme do horizontu a dalším úkolem je ochudit. Skleněná paluba G1000 naštěstí nabízí „lean assist“ a tak poměrně rychle dosahujeme toho správného rozdílu teploty výfukových plynů od maxima a ještě na tu správnou stranu.
To už se ale blížíme k německé hranici a než se ozveme, že bychom chtěli přejít na Langen Information tak tento rozkaz dostáváme od Praha Information. Frekvenci sice již máme nachystanou ve stand-by ale i tak si ji nejdřív zapíšeme a až potom kontrolujeme a přelaďujeme. V Německu před nějakou dobou proběhla konsolidace volacích znaků FICu, takže už se cestou do Berlína nevolá Munich information, ale právě Langen. Mimochodem, Langen je město, kde má sídlo německá DFS – společnost zajištující řízení letového provozu – obdoba ŘLP u nás.
Dostáváme dotaz, jak si představujeme další trasu našeho letu – v cestě máme TMA letiště Drážďany. To byl jeden z výcvikových záměrů – vyzkoušet „prokecat“ se přes řízený prostor, trať jsme plánovali přes VOR DRN. Za chvíli jsme tedy z Langenu přeladění na Munich Radar – podobně jako v Brně nebo Ostravě je město ve volacím znaku odlišné od města letiště. To už jsme ale trošku vyklesali, původně plánovaná FL 65 by nás zavedla do oblačnosti-nebo minimálně hodně blízko ní.
Průlet drážďanským TMA je bez dalších komplikací, za chvíli jsme zpět na Langenu. Je nedělní dopoledne, pěkné počasí a tak je na rádiu docela frmol. Dalším otočným bodem je VOR KLF – a tak si vyzkoušíme, jak umí autopilot vést letadlo i podle VORu a ne jenom GPS. Může se to někdy hodit. Stejně tak necháme G1000 spočítat vertikální profil a na MFD nám naskočí nový bod TOD – Top of Descent.
Ve stand-by už máme naladěný Schoenhagen information, probíhá tam čilá korespondence v němčině. Ale „Piste null sieben“ rozumíme. Dostáváme se do okamžiku, kdy máme pocit, že jsme pořád ještě daleko (letiště spíš tušíme než vidíme), ale GPS nám nenápadně podsouvá, že tam za 8 minut budeme a že bychom s tím měli něco dělat. Odladíme se tedy z Langenu a voláme Schoenehagen. Dostaváme dráhu 07 pravým okruhem – a na to jsme již mentálně připraveni.
Do okruhu se rovnáme podle Skydemonu – ale to jsme si pochopitelně na zemi před letem ověřili, že Jeppesen VFR manuál ukazuje stejný okruh jako aplikace v mobilu. Na zastavěné G1000 tento tvar okruhu jako obvykle není. Ještě dáváme pozor na ptačí rezervaci a už jsme na finále. Je to přes les, dráha dlouhá a tak nemáme nejmenší snahu sedat hned na kraj, raději sedneme delší a vyjedeme až TWY D.
Odbavovací plocha vypadá docela udržovaně a téměř řízeně, ale žádné instrukce ohledně parkování jsme nedostali a tak si vybíráme místo dle vlastního uvážení. Pod věží vidíme dveře se žlutým C, že by se tady nemohlo chodit pěšky to nevypadá a tak jdeme platit. Za přistání a parkování 25.50 EUR, to je v souladu s očekáváním. Markův kamarád už nás očekává a jdeme navštívit restauraci s terasou – a pochopitelně výhledem na plochu letiště. Výběr je relativně omezený, ale currywurst nebo flammkuchen nezklamou.
Dojíme, vykonáme neletecké, ale důležité úkony, a jdeme k letadlu. Ten krásný červený aeroplán s hvězdicovým motorem, který jsme sledovali přistávat během jídla právě skončil plnění – a tak přidám do kroku, abych si to natočil. Už během oběda Marek podle značky dohledal, že byl Stinson V-77 Reliant, rok výroby 1944.
Jsme na neřízeném letišti a tak nejdřív si v klidu nastartujeme motor a až potom zapínáme avioniku. Krátké pojíždění na místo vzletu 07, po startu akorát musíme dávat pozor na vesnici Kliestow, nutno točit před ní. Pro aktivaci plánku nemusíme nic dělat, profesionální hlas nám oznámí, že bylo aktivováno. Nemají to v povinnostech, ale nám to zjednoduší další let.
Dalším bodem našeho programu byla prohlídka okolí města Juterborg. Langen information zatím nevoláme, není důvod. Mrkneme na bývalé letiště Altes Lager a jiná místa, která máme trošku proježděná na kole a pokračujeme přes vojenské letiště Holzdorf směrem na Drážďany. Holzdorf nevoláme – mám rád německý systém kdy CTR je u některých letišť pouze do stanovené výšky a TMA nad ním není. Zde je to 2 800 ft.
Už jsme na spojení s Langen information, všechny naše informace mají a tak si sem tam poslechneme pouze informace o konfliktním provozu včetně užívané, ale nikde nepopsané fráze „traffic no factor“. Zvolna klesáme tak, abychom nemuseli volat Munich radar, ale přímo Dresden TWR. ATIS si poslechneme v předstihu, není tam nic, co by nás překvapilo.
Dostáváme dráhu 22 a pokračovat na November. To už letiště vidíme (těžko jej přehlédnout) a za chvíli jsme povolení přímo finále 22 a přistání povoleno. Po přistání uvolňujeme přes TWY C a dostáváme rozkaz čekat před TWY H a přeladit se na Apron. Tam se pouze dozvíme, že máme sledovat follow me, který nás dovede na naše stání.
Kontrolujeme stav paliva v nádržích a rozhodujeme se, že 20 litrů nám bude dělat dobrou jistotu pro poslední traťový úsek – od jihu se začínaly natahovat nějaké bouřky a tak chceme mít větší rezervu než obvykle. Drážďany jsou relativně veliké letiště, ale neměli jsme dojem, že by naše malá Cessna 172→ někoho otravovala nebo že si toho paliva musíme vzít alespoň 300 litrů.
Radiokorespondence při letu do Německa
Unikátní e-learning na českém trhu - záznam korespondence při VFR letu do Německa včetně vysvětlivek, doporučení a jiných užitečných informaci. K zakoupení na Airguru.cz
Placení probíhá v terminálu (palivo ale přímo u cisterny), ale doprava tam i zpět je rychlá, s naprosto minimálním čekáním. Přistání Marek ještě domluvil na místě jako výcvikový let (což byla ostatně pravda) a tak nás to stálo ještě míň než v EDAZ – 22.88 EUR. Těch 20 litrů paliva stálo 47.80 EUR.
Spouštění si musíme vyžádat, dostaneme okamžitě schváleno a nakonec se nám povedlo i nahodit – ale tak necelá hodiny pauzy na rozpáleném betonu nejsou pro opětovné spouštění nejlepší podmínky. Chvilku po nás nahazuje i další česká Cessna, která tady mezitím přistála. Zcela evidentně taky výcvikový let.
Odlet byl naprosto bezproblémový – pokračujem Tango a jsme propuštěni z frekvence. Langen information jsme zavolali, ale nebylo to nutné – letový plán jsme měli aktivovaný TWR Drážďany (protože je to řízené letiště tak mají v popisu práce). Kocháme se Labem a okolím, z otevřeného okýnka si vyfotím Konigstein i s kolem a už jsme doma.
Základní informace pro let Německa
Link na AIP, jak je to s letovým plánem a pasovým odbavením, nutnost zkoušky z angličtiny atd.
Ladíme Praha Information a kromě prohlídky Labe začínáme sledovat i počasí před námi. Letíme ale relativně nízko a tak máme i na mobilu signál. Stáhneme si radarové odrazy a vidíme, že nám to na Kladno dá s rezervou. Z kurzu sedáme na dráhu 12 a jsme doma. A po přistání pochopitelně zavřít plánek po telefonu.
Obě navštívená letiště se ukázala jako výborná volba výcvikový let do zahraničí. Dobrá angličtina, více než dostatečný průřez tím, co pilota čeká na řízeném a neřízeném letišti a na trati mezi nimi.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.