(nejen vánoční) Dárky pro piloty a pilotky

aktualizováno v dubnu 2024

Je to možná s podivem, ale i piloti a pilotky někdy řeší podobné věci, jako většinová populace. A (nejen vánoční) dárky jsou jednou z těchto věcí. Co ale vaší dražší polovičce koupit – kromě letadla? A pokud jste na t´é /potenciálně/ obdarované straně, tak není nic jednoduššího, než vaši drahou polovičku odkázat na tuto stránku 😉

Dole máte nějaké náměty ve velmi širokém cenovém rozmezí. Většina pilotů už něco z toho má, ale možná trefíte právě něco, co si vždycky chtěl nebo chtěla koupit.  A protože většina z nás na Ježíška ani Santa Clause nevěří, tak je dobré dárky konzultovat. Ne každý potřebuje a chce úplně všechno.

Poštovné v rámci EU už je často podobné poštovnému z ČR, některé z linků tedy vedou i na eshopy zahraniční – umí to poslat za rozumné peníze. Ceny a sortiment v USA jsou obvykle lepší, ale posílání do Evropy často jejich e-shopy neumí nebo si za to účtují horentní sumy. Některé linky pochopitelně vedou na spřátelený web a shop airguru.cz

Trička, ponožky a jiné kousky oblečení (249 – 2 500 Kč)

Piloti rádi dávají najevo příslušnosti ke svému druhu a tak trička s letadly nosí i když nejsou na letišti. Kvalitní letecké oblečení od českých výrobců jako Rezavá vrtule, Borntofly, Aeroteam, eeroplane nebo AirGuru.cz určitě nezklamou.

Na zahraničních e-shopech najdete taky dobrý výběr i když nákup je někdy sázka do loterie, nikdy nevíte, jaké to bude.

Pilotní šátky (555 Kč)

Naprosté většině z nás již nehrozí, že budou sestřeleni nad neznámým územím, ale takový šátek s mapu je pěkná věc. A mapa to není nějaká všeobecná – letecké informace jsou aktuální (v době tisku pochopitelně). www.pilotnisatky.cz 

Mapy (225 – 1 500 Kč)

Každý pilot a pilotka potřebuje aktuální mapu a tyto aktualizované mapy jsou vydávány obvykle každý rok na jaře. Ale většina e-shopů nabízí možnost zakoupit mapy už před vánocemi – s tím, že budou dodány na jaře v nejaktuálnější verzi. Někdy mohou být mapy také součástí členství v organizacích – jako třeba Letecká Amatérská Asociace, tak si toto před koupí ověřte, ať nekupujete něco zbytečně.

Česká oficiální mapa (říká se jí ICAO 1:500 000) je na eshopu Řízení letové provozu, stejně dobrou mapu od Aerobáze.cz můžete koupit třeba tady nebo i v laminované variantě tady.

Zajímavou možností jsou i mapy pro let do zahraničí – třeba do Rakouska – takto lehce naznačíte, kam se chcete nechat zavést příště na oběd a koupačku 😉

Pěkné jsou i veliké mapy letišť na stěnu do kanceláře nebo hangáru. Silnější povahy se mohou pokusit navrhnout jejich pověšení i doma pochopitelně….

Kryty na mobil (350 Kč)

e-Shop na Flying revue.cz má docela rozsáhlou kolekci krytů na mobil. Ať už pěkné letové fotky letadel nebo třeba výukové materiály.

Skládací letadla (300 -770 Kč)

​Vrky.cz postupně rozšiřují nabídku, Wing4kids.cz mají kromě jiného nádherného Pipera nebo Čmeláka.

Databáze letišť (590 – 1 290 Kč)

Naprosto univerzální pomůcka pro létání po České Republice a Slovensku. Vychází vždy na jaře a může být součástí členství v nějaké organizaci. Jinak lze koupit třeba na Airguru eshopu, na stránkách vydavatele je možné i předplatné – zaplatíte například před vánocemi a nejaktuálnější verze vám přijde poštou jak bude vytištěna. Určitě nemá smysl v prosinci 2022 kupovat verzi z roku 2022.

V minulosti dostupná PROFI verze už se už jak tištěná nedá koupit, ale zato má Patrik Sainer úplně novou apku.

Nákoleník (350 – 2 500 Kč)

Důležitá věc v letadle – čas od času je potřeba si něco poznamenat – třeba příkazy od řízení letového provozu. Na volný kus papíru se píše docela špatně a tak spousta pilotů používá tzv. nákoleník.  Někomu vyhovuje úplně jednoduchý nákoleník co nejmenších rozměrů, někdo chce několikapatrové rozkládací monstrum. Existují také nákoleníky na ipad nebo telefon – od jednoduchých sponek až po sofistikovaná zařízení nastavitelná v různých osách.

Novinkou roku 2023 byl magnetický nákoleník Dream Pilot MAGIC. Maximálně jednoduchý, ale současně maximálně funkční, je třeba na eshopu Air Guru. Z mého osobního testování mohu s klidným svědomím doporučit, stojí to za to. Testovací kus jsem odmítl vrátit, samostatný článek z testu finálního provedení zde →.

Čelovka a baterka na noční lety (170 – 2 500 Kč)

Mít čelovku a záložní baterku na šnůrce na krku je základ každého letu v noci s malým letadlem. A není důvod kupovat nějaké speciální a někdy drahé kousky na pilot shopech, stačí obyčejná čelovka kde se dá zapnout červené světlo (které neoslňuje). Čelovka není proto, aby svítila ven z letadla, ale aby bylo vidět po kabině.

„Letecká“ káva (190 – 1 400 Kč)

Káva nejen pro piloty z českého e-shopu. Varianta exklusivně pro řídící letové provozu zde.

Předplatné leteckých časopisů (300 – 800 Kč)

Výběr časopisů pro piloty je v češtině docela omezený – vychází pouze dva časopisy – Aerohobby a Flying revue. Členové LAA dostávají Pilota v rámci členských příspěvků.

Pro anglicky mluvicí je zajímavou alternativou je americký Plane and Pilot – za 15 USD za rok do Kindlu. Za 14 USD byl i americký Flying – ten se ale z změnil na občasník, teď se to snaží restartovat jako měsíčník. Ale už je to za víc peněz.

Letecké knížky (400 – 1 500 Kč)

I mezi piloty se najdou tací co čtou nejenom letové příručky. A dokonce existují i dobře píšící piloti. V češtině toho ale moc bohužel nenajdete. Hlavně nekupujte pilotovi českou učebnici pilota. Leda by byl ve výcviku a potom mu kupte Učebnici létání. Není tak zeširoka zaměřena jako Učebnice pilota, ale je to tam líp popsané. Samostatný článek na téma čtení pro piloty jsem začal dělat tady.

Česky vyšlo několik knih Richarda Bach – Dar křídel nebo Dvouplošník, je to krásné poetické čtení o létání.

Ze vzdělávacích knížek (v angličtině) mám přečteno a doporučuji třeba níže uvedené – dají se koupit elektronicky do čteček nebo jako PDF a tak není nutné platit poštovné z USA:

E-learningy na AirGuru.cz (490 – 4 800 Kč)

Zejména v zimním období hodně z pilotů nelétá a tak je to vhodný čas na stadium. Na online.airguru.cz máme široký výběr takových kurzů včetně povinného Rozboru nehod a zimního školení pilotů. Nebo taky existuje členství v Klubu Airguru – neomezený přístup na všechny e-learningy, pilotní brašna, databáze letišť a mapy.

Chcete se nechat za dvě hodiny nechat zavézt k moři? Kurzy létání do zahraničí jsou tam taky. Kurzy je pochopitelně možné koupit jako dárek – zde.

 

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence na VFR letu. Zvukový záznam celého letu do Portorože doplněný o komentáře a rady.

Pilotní taška (790 – 5 500 Kč)

Do letadla si piloti často nosí dost věcí. Někdo víc, někdo míň. A na to se hodí dobrá taška. A nemusí platit, že čím větší tím lepší – pokud tedy nelítáte veliký dopravák. V kabině malého letadla moc místa není a tak se obvykle hodí něco menšího.

Powerbanka a kabely (500 – 5000 Kč)

Dnes už spousta letadel má USB zásuvky, ze kterých lze napájet telefon nebo tablet. Ale další zdroj energie se vždycky hodí. Není to nic, co musí být ze specializovaného pilot shopu, stačí bežný obchod s elektronikou. A protože pořád nejsou všechna zařízení na jednom typu kabelu, tak se k tomu hodí i univerzální kabel. A také existují powerbanky, které umí napájet notebooky. 

Let na simulátoru (1 700 – 3 290 Kč)

Na rozdíl od běžného přesvědčení zdaleka ne každý pilot si doma létá na simulátoru, je to spíše naopak. Ale svezení se na simulátoru velikého letadla je docela zážitek pro každého, kdo lítá malá letadla. Ideálně na takovém, co se hýbe, ale to může stát víc než benzin na celou sezónu.

Naštěstí jsou alternativní simulátory, je jich po republice několik, nejenom v Brně nebo ve vinném sklepě. Ten druhý je snad jedinou možností jak lze pít a lítat 😉

Speciální navigační kalkulačka (1 880 Kč)

Toto si dobře rozmyslete, vypadá to lákavě, mají i dárkové balení, ale v době tabletů a skleněných palub to moc k ničemu není. Snad jako dekorace na poličku do kanceláře.

Rohožka před dveře (555 Kč)

Existuje ve více variantách, třeba i na stěnu. V různých variantách také na různých pilot shopech.

Letový simulátor + berany (1 350+2 990 Kč)

Zdaleka ne každý pilot se věnuje létání na simulátoru jako procvičování, je to hodně individuální. Ale třeba pro nácvik létání podle přístrojů v zimním období to vůbec není špatné. Kromě simulátoru na počítači jsou třeba i berany (které se pořád ještě dají někde ve výprodejích sehnat).

Záložní ruční radiostanice (6 000 – 15 000 Kč)

Toto určitě není věc, kterou každý pilot potřebuje, ale může se hodit. Nabídka je relativně široká – od základních (ale plně dostatečných) modelů až po zařízení které mají i navigační funkce.

Sluchátka (7 000 – 33 000 Kč)

Vlastní sluchátka jsou znakem toho, že dotyčný to s létání myslí vážně. A někde to dokonce ani jinak nejde, doby kdy každé letadlo mělo sluchátka uvnitř už jsou pryč. U sluchátek hodně platí, že s cenou jde nahoru kvalita, se značkami Bose, David Clark nebo Lightspeed určitě nešlápnete vedle.

Sluchátka s aktivním tlumením hluku začínají někde okolo 10 000 Kč, špičkové jsou potom přes 30 000. Modely bez aktivního tlumení hluku mohou být i pod 10 000 Kč a ne každá tlumení hluku chce.

Určitě ale svojí polovičce nekupujte neznačková sluchátka za pár tisíc, to je danajský dar – laciná sluchátka jsou na jenom trošku delším letu nepohodlná.

Ipad (19 000 –  moc)

Tablety a zejména Ipady se staly v posledních letech nutným vybavením spousty pilotů nejen ve veliké dopravě. Dvě základní volby jsou Android a Apple. Vyzkoušel jsem oboje a vyhovuje mi víc Ipad. Pozor ale na to, že Ipad bez slotu na SIM kartu nemá GPS. Je tedy potřeba kupovat Ipad který umožňuje LTE/5G připojení nebo si dokoupit externí GPS kompatibilni s iPadOS. Do většiny kabin „malých“ letadel mi připadá lepší IPad mini, ale i normální bude asi ok. 11 nebo 12 palců veliké varianty „Pro“ bych vynechal. Podrobný článek o výběru iPadu a aplikací do něj mám zde→.

Pokud přece jenom budete chtít Android, tak si ověřte, že pro něj existuji verze všeho softwaru, co budete chtít používat. A taky bych vynechal laciné tablety, obvykle na tom špatně s výkonem.

Sluneční brýle a hodinky

Kdysi jsem někde slyšel, že každý pilot potřebuje sluneční brýle a hodinky. Někdo to chápe i naopak – pokud máš sluneční brýle a hodinky, tak jsi pilot. Každopádně, ani jedno nemusí být nic specializovaného. Akorát bych asi vynechal ty Rolexky, co mi nabízel borec na ulici v Paříži pod Eifelovkou za skvělou cenu.  

Letecké chytré hodinky

​Na toto jsou v komunitě rozporuplné názory. Někdo na to nedá dopustit, pro někoho je to pěkná, ale prakticky těžko použitelné věc. A někdo nic, co se musí každý den dobíjet, z principu nechce.

Koupit lze specializované letecké hodinky nebo někdo také používá běžné chytré hodinky

 

Předplatné navigační aplikace ( 0 – 25 000 Kč)

Navigačních aplikací existuje relativně dost, od těch zadarmo až po komplexní balíčky pro každý druh letu. Pro běžné létání po Evropě bych doporučil Skydemon (cca 4 000 kč ročně), pro létání po Česku a Slovensku potom Aplikaci Databáze letišť (850 kč).

Sáčky pro případ nevolnosti (blicí pytlíky)

Drobnost, která se může hodit – zejména pokud letíte s nepilotem…Docela špatně se to shání, moc pilotshopů to nemá. Výhodou těchto je malé balení v sáčku a možnost zavázat po použití.

Jednoduše jdou sehnat ty zdravotnické, ale ty nejsou do letadla dobré – nelze je dobře schovat v nákoleníku a vytáhnou, až budou potřeba.

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.