(nejen vánoční) Dárky pro piloty a pilotky

Je to možná s podivem, ale i piloti a pilotky někdy řeší podobné věci, jako většinová populace. A (nejen vánoční) dárky jsou jednou z těchto věcí. Co ale vaší dražší polovičce koupit – kromě letadla? A pokud jste na t´é /potenciálně/ obdarované straně, tak není nic jednoduššího, než vaši drahou polovičku odkázat na tuto stránku 😉

Dole máte nějaké náměty ve velmi širokém cenovém rozmezí. Většina pilotů už něco z toho má, ale možná trefíte právě něco, co si vždycky chtěl nebo chtěla koupit.  A protože většina z nás na Ježíška ani Santa Clause nevěří, tak je dobré dárky konzultovat. Ne každý potřebuje a chce úplně všechno.

Poštovné v rámci EU už je často podobné poštovnému z ČR, některé z linků tedy vedou i na eshopy zahraniční – umí to poslat za rozumné peníze. Ceny a sortiment v USA jsou obvykle lepší, ale posílání do Evropy často jejich e-shopy neumí nebo si za to účtují horentní sumy. Některé linky vedou na spřátelený web airguru.cz. 

Trička, ponožky a jiné kousky oblečení (249-2 500 Kč)

Piloti rádi dávají najevo příslušnosti ke svému druhu a tak trička s letadly nosí i když nejsou na letišti. Kvalitní letecké oblečení od českých výrobců jako Rezavá vrtule, Borntofly, Aeroteam, eeroplane nebo AirGuru.cz  určitě nezklamou.

Na zahraničních e-shopech najdete taky dobrý výběr i když nákup je někdy sázka do loterie, nikdy nevíte, jaké to bude.

Mapy (225 – 1 500 Kč)

Každý pilot a pilotka potřebuje aktuální mapu a tyto aktualizované mapy jsou vydávány obvykle každý rok na jaře. Ale většina e-shopů nabízí možnost zakoupit mapy už před vánocemi – s tím, že budou dodány na jaře v nejaktuálnější verzi. Někdy mohou být mapy také součástí členství v organizacích – jako třeba Letecká Amatérská Asociace, tak si toto před koupí ověřte, ať nekupujete něco zbytečně. Česká oficiální mapa je na webu RLP (2021 je momentálně vyprodaná, musíte počkat na 2022), stejně dobrou mapu od aerobaze.cz můžete koupit třeba tady nebo i v laminované variantě tady.

Zajímavou možností jsou i mapy pro let do zahraničí – třeba do Rakouska – takto lehce naznačíte, kam se chcete nechat zavést příště na oběd 😉 Pěkné jsou i veliké mapy letišť na stěnu do kanceláře nebo hangáru.

Kryty na mobil (350 Kč)

e-Shop na Flying revue.cz má docela rozsáhlou kolekci krytů na mobil. Ať už letecké fotky nebo výukové materiály.

Skládací letadla (295-740 Kč)

​Vrky.cz momentálně mají L-200, Ae-145, Alto a L-410 a kolo Jana Tleskače. Wing4kids.cz mají pro změnu L-39, L-159, Mig-21, Z-37, Mi-17, Mi-24.  An-2.

Databáze letišť (690 – 1 190 Kč)

Naprosto univerzální pomůcka pro létání po České Republice a Slovensku a to včetně mapy zmiňované nahoře, nemusíte ji kupovat samostatně.  Vychází vždy na jaře a může být součástí členství v nějaké organizaci.

Databázi lze koupit třeba na Airguru eshopu, na stránkách vydavatele je možné i předplatné – zaplatíte například před vánocemi a nejaktuálnější verze vám přijde poštou jak bude vytištěna.

Existuje i PROFI verze – ke kompaktní Databázi letišť dostane také pořadač s jednotlivými listy pro letiště – které je možné měnit v případě změn.

 

Nákoleník (350 – 2 500 Kč)

Důležitá věc v letadle – čas od času je potřeba si něco poznamenat – třeba příkazy od řízení letového provozu. Na volný kus papíru se píše docela špatně a tak spousta pilotů používá tzv. nákoleník.  Někomu vyhovuje úplně jednoduchý nákoleník co nejmenších rozměrů, někdo chce několikapatrové rozkládací monstrum.

Existují také nákoleníky na ipad nebo telefon – od jednoduchých sponek až po sofistikovaná zařízení nastavitelná v různých osách.

Čelovka a baterka na noční lety (170 – 2 500 Kč)

Mít čelovku a záložní baterku na šnůrce na krku je základ každého letu v noci s malým letadlem. A není důvod kupovat nějaké speciální a drahé kousky na pilot shopech, stačí obyčejná čelovka kde se dá zapnout červené světlo (které neoslňuje). Čelovka není proto, aby svítila ven z letadla, ale aby bylo vidět po kabině.

„Letecká“ káva (190 – 1 400 Kč)

Káva nejen pro piloty z českého e-shopu

Předplatné leteckých časopisů (300 – 800 Kč)

Výběr časopisů pro piloty je v češtině docela omezený – vychází pouze dva časopisy – Aerohobby a Flying revue.  . Členové LAA dostávají Pilota v rámci členských příspěvků.

Pro anglicky mluvicí je zajímavou alternativou je americký Plane and Pilot – za 15 USD za rok do Kindlu. Za 14 USD byl i americký Flying – ten z Amazonu nějak vypadl, nedá se tam už najít.

Letecké knížky (400 – 1500 Kč)

I mezi piloty se najdou tací co čtou nejenom letové příručky. A dokonce existují i dobře píšící piloti. V češtině toho ale moc bohužel nenajdete. Hlavně nekupujte pilotovi českou učebnici pilota. Leda by byl ve výcviku a potom mu kupte Učebnici létání. Není tak zeširoka zaměřena jako Učebnice pilota, ale je to tam líp popsane. Samostatný článek na téma čtení pro piloty jsem začal dělat tady.

Česky vyšlo několik knih Richarda Bach – Dar křídel nebo Dvouplošník, je to krásné poetické čtení o létání.

Ze vzdělávacích knížek (v angličtině) mám přečteno a doporučuji třeba níže uvedené – dají se koupit elektronicky do čteček nebo jako PDF a tak není nutné platit poštovné z USA:

 E-learningy na AirGuru.cz (490 – 4 800 Kč)

Zejména v zimním období hodně z pilotů nelétá a tak je to vhodný čas na stadium. Na online.airguru.cz je možné zakoupit jednotlivé kurzy pro zdokonalení se v různých oblastech nebo baličky kurzů včetně povinného zimního školení pilotů. Chcete se nechat za dvě hodiny nechat zavézt k moři? Kurzy létání do zahraničí jsou tam taky.

Nebo taky existuje členství v Klubu Airguru – neomezený přístup na všechny e-learningy, pilotní brašna, databáze letišť a mapy.

Stejně jako minulý rok i letos máme na AirGuru.cz zimní školení on-line. Není to zoom meeting kdy musíte být připojeni ve stanovenou hodinu, není to nahraný webinář nebo přednáška. Spustit a přerušit lze kdykoliv, pro piloty motorové, plachtaře i UL.

Více zde

 

Nasucho do Portorože

E-learning korespondence na VFR letu. Zvukový záznam celého letu do Portorože doplněný o komentáře a rady.

Powerbanka a kabely (500 – 5000 Kč)

Dnes už spousta letadel má USB zásuvky, ze kterých lze napájet telefon nebo tablet. Ale další zdroj energie se vždycky hodí. A opět není potřeba kupovat na specializovaných pilot shopech, není to něco, co se připojuje k letadlu, stačí z normálního obchod s elektronikou – třeba tato. A protože pořád nejsou všechna zařízení na jednom typu kabelu, tak se k tomu hodí i univerzální kabel. A existují i powebanky, které umí napájet notebooky i když jsou relativně drahé.

Pilotní taška (790 – 5 500 Kč)

Do letadla si piloti často nosí dost věcí. Někdo víc, někdo míň. A na to se hodí dobrá taška. A nemusí platit, že čím větší tím lepší – pokud tedy nelítáte veliký dopravák. V kabině malého letadla moc místa není a tak se obvykle hodí něco menšího.

Speciální navigační kalkulačka (1 450 Kč)

Toto si dobře rozmyslete, vypadá to lákavě, ale v době tabletů a skleněných palub to moc k ničemu není. Snad jako dekorace na poličku do kanceláře.

Rohožka před dveře (1 500Kč)

Existuje ve více variantách, třeba i na stěnu.

Flight simulator+berany (1 350+2 990 Kč)

Vypadá to jako hračka, ale třeba pro nácvik létání podle přístrojů v zimním období to vůbec není špatné. Kromě simulátoru na počítači jsou třeba i berany

Záložní ruční radiostanice (6 000 – 15 000 Kč)

Toto určitě není věc, kterou každý potřebuje, ale může se hodit. Nabídka je relativně široká – od základních (ale plně dostatečných) modelů až po zařízení které mají i navigační funkce.

Sluchátka (7 000 – 27 000 Kč)

Vlastní sluchátka jsou znakem toho, že dotyčný to s létání myslí vážně. A někde to dokonce ani jinak nejde, doby kdy každé letadlo mělo sluchátka uvnitř už jsou pryč. Špičková sluchátka s aktivním tlumením hluku jsou někde mezi 20 a 30 tisící korun a se značkami Bose, David Clark nebo Lightspeed určitě nešlápnete vedle. Ale i někde okolo 7 000 korun koupíte od David Clark dobrá sluchátka. Určitě ale svojí polovičce nekupujte neznačková sluchátka za pár tisíc, to je danajský dar – laciná sluchátka jsou na jenom trošku delším letu nepohodlná.

Ipad (18 000 – 22 000 Kč)

Tablety a zejména Ipady se staly v posledních letech nutným vybavením spousty pilotů nejen ve veliké dopravě. Dvě základní volby jsou Android a Apple. Vyzkoušel jsem oboje a vyhovuje mi víc Ipad. Pozor ale na to, že Ipad bez slotu na SIM kartu nemá GPS. Je tedy potřeba kupovat Ipad který umožňuje LTE připojení nebo si dokoupit externí GPS kompatibilni s iPadOS. Do většiny kabin „malých“ letadel mi připadá lepší IPad mini, ale i normální bude asi ok. 11 nebo 12 palců veliké varianty „Pro“ bych vynechal.

Pokud přece jenom budete chtít Android, tak si ověřte, že pro něj existuji verze všeho softwaru, co budete chtít používat. A taky bych vynechal laciné tablety, obvykle na tom špatně s výkonem.

 

Sluneční brýle a hodinky

Kdysi jsem někde slyšel, že každý pilot potřebuje sluneční brýle a hodinky. Někdo to chápe i naopak – pokud máš sluneční brýle a hodinky, tak jsi pilot. Každopádně, ani jedno nemusí být nic specializovaného. Akorát bych asi vynechal ty Rolexky, co mi nabízel borec na ulici v Paříži pod Eifelovkou za skvělou cenu.  Tady žádné linky neuvádím, google jistě pomůže. 

Letecké chytré hodinky

​Na toto jsou v komunitě rozporuplné názory. Někdo na to nedá dopustit, pro někoho je to pěkná, ale prakticky těžko použitelné věc. A někdo nic, co se musí každý den dobíjet, z principu nechce. 

Předplatné navigační aplikace ( 0 – 25 000 Kč)

Navigačních aplikací existuje relativně dost, od těch zadarmo až po komplexní balíčky pro každý druh letu. Pro běžné létání po Evropě bych doporučil Skydemon.

 

Blicí pytlíky

Drobnost, která se může hodit – zejména pokud letíte s nepilotem…

Jak ovládat autopilota?

“Večerní Praha…Letadlo přejelo cyklistu”

Ano, stane se, že nejen autem, ale i letadlem můžete být přejet. Ale raději to nezkoušejte, protože abyste měli takovou kliku, jako děda Strachota z Kunovic, to už asi nikdo nezažije

Více zde >

Přistání L-39 na "práškařském" letišti

Rozkaz zněl jasně, doletět do Kunovice. A to je to letiště za Chřibama. Na obranu dotyčného důstojníka lze uvést, že nebyl zdaleka první, kdo tam omylem přistál.

Celý článek zde

Přelet do Finska

Popis přeletu Eurostáru do Finska. Včetně doznání po letech, jak to bylo s tím letem nad oblačností….. 

Více zde >

OK-MHC v Luhačovicích

Zlin Z-50LA

Zase další drobný letecký sen splněn, svezl jsem se na padesátce. A to dokonce na té s Lycomingem.

Více zde >

Jak ovládat autopilota?

Zařazovaní se letištního okruhu

Na to, jak se zařadit do okruhu jsou různé postupy. Který je ale ten správný? 

Více zde >

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.