Zlín Trenér

Letadla řady Zlín Trenér jsou s námi již od roku 1947. Všechny tyto roky jsou kromě letadel vlastních vyplněny také osudy letců, kteří s těmito letadly létali, bojovali o mistrovské tituly, překonávali rekordy a vzdálenosti, učili létat jiné, či dokonce v některých případech se strojem spojili svůj osud natolik, že spolu s ním odešli z tohoto světa.

Při přípravě modelu Trenéru od firmy Eduard mi řekl jeden dobrý kamarád – jestli si někdo myslí, že v modelech Messerschmitt Bf109 je docela zmatek, tak to asi neví nic o Trenérech. Ale i tak děkuji Eduardům, že to udělali, toto letadlo si pořádný model prostě zaslouží. 

Na titulní fotce je OK-IFG při letu v den jejích 60. narozenin – 24.4.2014, fotil nás Ondra Zábranský, vzadu sedící Kulda potom udělal krásné video.

O Trenérech jsme s Evou Stejskalovou natočili i pořad pro Regionální televizí, je to k vidění i na Stream.cz

K 75. výročí záletu Z-26 jsem v Českém Rozhlase Zlín natočil krátký pořad – k poslechnutí zde.

Kliknutím na následující obrázky se dostanete na podrobnější texty – původní text už byl příliš dlouhý a tak jsem jej rozdělil do kapitol po základních verzích. 

Z-26

Letoun Zlin Z-26 Trenér byl zkonstruován na zadání ministerstva národní obrany jako letadlo pro základní výcvik…

Z-126

Zlin Z-126 Trenér 2 měla kovové křídlo a později též ocasní plochy. Některé Z-26 byly na Z-126 přestavěny……..

Z-226

Z-226 vznikla instalací motoru Walter Minor 6-III a vyráběla se ve verzích Z-226B, Z-226B a Z-226A

Z-326

Z-326 dostala zatahovací podvozek, lepší přístrojové vybavení a zjednodušenou kabinu.

Z-526

Z-526 byla vybavena automatickou stavitelnou vrtulí V-503 a ve verzi Z-526F byla poháněna motorem M-137.

Z-726

Poslední sériově vyráběná verze Trenéra měla menší rozměry a celokovové ocasní plochy.

V říjnu 2022 se na letišti Točná konal slet Trenérů při příležitosti 75. výročí záletu prvního z nich. A povedlo se dostat do vzduchu skupinu, který (s výjimkou Z-26 která už nikde nelétá) reprezentovala všechny hlavní variant řady Zlín Trenér. Fotil Radim Ondruška, organizovali Michal Masař, Slet československých letadel a Letiště Točná. Díky všem, bylo to krásná akce. Moje a Marovy fotky tady

Už před několika lety jsem vytvořil zjednodušenou tabulku, jak které Trenéry od sebe poznat. Protože už mě nebavilo pořád dokola vysvětlovat, že pokud to má zatahovací podvozek, tak nemůže být Z-226.

Kamarád Marek Mincbergr zpracoval rodokmen Trenérů i graficky:

JAK LÉTAT DO NĚMECKA?

Nebaví vás prohrabávat stovky stránek AIPu a hledat, co je v Německu jinak než u nás? Nebaví vás googlovat, jestli je někde na internetu ICAO mapa Německa ke stažení?

Více než 50 lekcí, naprostá většina z nich s audiovýkladem. Poslechněte si tak nejen rozdíly v rozdělení vzdušného prostoru, pravidlech létání, ale také praktické rady k provedení letu.

A doporučení na letiště vhodná pro první výcvikový nebo na výlet jako bonus.

Den s Garmin G1000

Celodenní individuální kurz glass cockpitu Garmin G1000 na simulátoru. Naučte se tento skvělý systém ovládat v klidu pod vedením instruktora a ne ve stresu za letu.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.