Zlín Trenér

Letadla řady Zlín Trenér jsou s námi již od roku 1947. Všechny tyto roky jsou kromě letadel vlastních vyplněny také osudy letců, kteří s těmito letadly létali, bojovali o mistrovské tituly, překonávali rekordy a vzdálenosti, učili létat jiné, či dokonce v některých případech se strojem spojili svůj osud natolik, že spolu s ním odešli z tohoto světa.

Při přípravě modelu Trenéru od firmy Eduard mi řekl jeden dobrý kamarád – jestli si někdo myslí, že v modelech Messerschmitt Bf109 je docela zmatek, tak to asi neví nic o Trenérech. Ale i tak děkuji Eduardům, že to udělali, toto letadlo si pořádný model prostě zaslouží. 

Na titulní fotce je OK-IFG při letu v den jejích 60. narozenin – 24.4.2014, fotil nás Ondra Zábranský, vzadu sedící Kulda potom udělal krásné video.

Kliknutím na následující obrázky se dostanete na podrobnější texty – původní text už byl příliš dlouhý a tak jsem jej rozdělil do kapitol po základních verzích. 

O Trenérech jsme s Evou Stejskalovou natočili i pořad pro Regionální televizí, je to k vidění i na Stream.cz

K 75. výročí záletu Z-26 jsem v Českém Rozhlase Zlín natočil krátký pořad – k poslechnutí zde.

Z-26 byla první verze – cvičné letadlo zkonstruované na zadání ministerstva národní obrany pro základní výcvik pilotů.

Z-126 vznikla z Z-26 instalací kovových křídel a později i ocasních ploch.

Z-226 byla původně vytvořena jako odlehčená verze Z-126 se silnějším motorem, nakonec se z většiny i cvičných Z-226 stala vlečná letadla v aeroklubech. 

Z-326 vznikla instalací zavíracího podvozku. Ačkoliv to dneska tak nevypadá, tak této verze bylo vyrobeno nejvíc kusů. 

Z-526 vznikla z Z-326 nejen instalací stavitelné vrtule – dnes se společně s Z-226 jedná o nejrozšířenější Trenéry.

Z-726 byl závěrečný model, velikostně něco mezi Z-526 a Z-526AFS, bylo vyrobeno pouze pár desítek kusů. 

V říjnu 2022 se na letišti Točná konal slet Trenérů při příležitosti 75. výročí záletu prvního z nich. A povedlo se dostat do vzduchu skupinu, který (s výjimkou Z-26 která už nikde nelétá) reprezentovala všechny hlavní variant řady Zlín Trenér. Fotil Radim Ondruška, organizovali Michal Masař, Slet československých letadel a Letiště Točná. Díky všem, bylo to krásná akce. Moje a Marovy fotky tady

Už před několika lety jsem vytvořil zjednodušenou tabulku, jak které Trenéry od sebe poznat. Protože už mě nebavilo pořád dokola vysvětlovat, že pokud to má zatahovací podvozek, tak nemůže být Z-226.

Kamarád Marek Mincbergr zpracoval rodokmen Trenérů i graficky:

Zimní (jarní) školení

E-learning plnící požadavky předpisu L-13 na každoroční rozbor nehod platný pro všechny piloty včetně pilotů UL. Školení také obsahuje novinky v rozdělení vzdušného prostoru a připomenutí toho nejdůležitějšího, co by měl každý pilot měl vědět a nezapomenout. Naprostá většina lekcí doplněna zvukovým záznamem, žádné desítky nudných stran prezentace. 

Školení obsahuje moduly pro piloty letadel, ultralehkých letadel, větroňů i balonů. K zakoupení na Airguru.cz. Více informací zde.

Unikátní e-learning, jediný na českém trhu

Komunikace při mezinárodním VFR letu 

Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.

Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě. 

Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď. 

A pokud nechcete letět do Slovinska k moři, tak finišuji s přípravou obdobného kurzu pro let do Německa! Do vánoc to bude.