Z-726 Universal

V roce 1973 vznikla poslední tovární verze letounu řady Z-26 Trenér. Konstruktéři se tu pokusili do jednoho letadla shrnout všechny poznatky a zkušenosti z celého vývoje. Zkrácený trup (téměř na úroveň Z-526AF) nesl křídla o rozpětí jen o metr větším než Z- 526AFS, pohonnou jednotku tvoří motor Avia M-137AZ a vrtule V-503A. Kormidla jsou kompletně plechová i s potahem, dvojmístná kabina je vybavena tak, že dovoluje sólo lety z obou sedadel (přední sedadlo je vhodnější pro základní výcvik, zadní pro akrobacii). Bohatší vybavení a řada dalších úprav byly příčinou, že Z-726 jako první z Trenérů dosáhl maximální vzletové hmotnosti hranice 1.000 kg – některé letouny mají v leteckém rejstříku chybně uvedno 940 kg).

Větší hmotnost současně se zmenšenou plochou křídla ale vedla k vyšším plošnému zatížení – krátká křídla letounu patrně udělovala větší rychlost otáčení kolem podélné osy, ale jinak už byla “sedmikule” za aerodynamickým optimem. Výkony uvedené v propagačních materiálech Moravanu Otrokovice byla patrně psány hodně ostrou tužkou. Instalace motoru M-337AK o výkonu 210 koní do verze Z-726K situaci nezachránila, spíše naopak. Ale to už asi nikoho v Moravanu moc netrápilo, Trenér už byl výběhový typ a všechny síly konstrukce a výroby se soustředily na řadu Z-40.

POHLEDEM PILOTA – nebudu machrovat, na Z-726 mám pár startů. Ale pocitově je to lepší letadlo než Z-726K. Sice mám /zejména na vzlet/ o 30 koní míň, ale hůř to neletí, možná dokonce naopak. Prostě obě verze Z-726 (a zejména 726K) se dostaly do té oblasti poláry, kde už nemá letadlo být a ani 210 koní to z toho nevytáhne, spíš naopak vadí navíc hmotnost kompresoru. Já vím, DXA nebo DRCe (jestli bude) mi už kluci Luhačovičtí po této kritice nepůjčí, ale bohužel je to tak. Lítá se s tím pěkně, pořád je to Trenér, ale bohužel horší z Trenérů.

Celkový počet sériově vyrobených Z-726 dosáhl třiceti kusů, které byly dodány do pěti zemích. V Československu nelétal žádný z vyrobených kusů , později došlo k dovozu několika dříve exportovaných kusů.

Prvním dovezeným kusem do ČR byla OK-PBC, zapsaná do českého leteckého rejstříku v roce 2015. Létá jako součást Historické letky republiky Československé. Původně létal v Maďarsku jako HA-SDE.

OK-PBC ve společnosti Z-126 a Z-226MS v Kunovicich v roce 2017.

Tato Z-726 byla už dříve dovezena na Slovensko, ale bohužel byla zničena při havárii.

Další kus, dovezený z Maďarska v roce 2017 dostal “recyklovanou” značku OK-DXA a létá v Aeroklubu Luhačovice (což je nový název Aeroklub Holešov který dostal dle svého nového působiště). Foto Milan Janičina. 

Z-726K Universal

Varianta Z-726K je vybavena motorem Avia M-337AK ( s kompresorem) a vrtulí konstatních otáček V-500A. V Moravanu Otrokovice byl postaven jeden kus. Druhý existující kus Z-726K byl přestaven z původní Z-726 (nebo snad dokonce Z-526L?), oba dva kusy provozoval Aeroklub Holešov.

POHLEDEM PILOTA -na Z-726K jsem se těšil, po Z-126 a Z-226 to byl můj třetí Trenér. Díky motoru o výkonu 210 koní jsem čekal raketu. Ano i ne. Akcelerace při zahájení vzletu není špatná, ale potom ve vzduchu už je poznat, že se jedná o těžké letadlo, kde už ani instalace silnějšího motoru aerodynamiku neporazí. Samozřejmě, pořád je to na pilotáž řádově příjemnější letadlo než většina letadel jiných výrobců, ale mezi Trenéry patří mezi ty horší. Ale pokud nelítáte Z-126 tak na to možná ani nepřijdete.

foto Petr Popelář, LKPJ 1990, Letecký den s Květy.

Po roce 1990 došlo při GO u letounu OK-DXA k přestavbě zpět na původní Z-726 (s motorem M-137 bez kompresoru) a prodeji – létal se značkou F-GOLL

OK-DRC na letišti Holešov v 90. letech, foto Albert Orlita

taktéž v Holešově, ale už se značkou F-GOLL

OK-DRC létal dál v Aeroklubu Holešov (později dočasně dislokováném v Kyjově) až do 25.6.2016 kdy došlo k většímu poškození pro vzletu z LKJH. Jestli dojde k opravě zatím není úplně jisté (stav 2021).

Přehled jednotlivých Trenérů v Maďarsku – zde. Lokální kopie – pomocí google translate přeloženo do angličtiny. Není ale úplně aktuální – HA-SDF je od roku 2017 v AK Luhačovice jako OK-DXA.

Zpět na Z-526

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než normální prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být  jenom dopoledne které se pronudíte na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to zajímalo. 

Novinkou roku 2024 je také prezenční školení - bude 16. března od 12:00 v Brně. Čas byl zvolen tak, aby umožnil přijet i ze vzdálenějších konců republiky - zatím nejvzdálenější host na našem Meetupu byl z Ústí nad Labem a přijede i na toto školení. Účastníci dostávají přístup k běžnému online školení jako bonus.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.