Létání do Rakouska

Poslední aktualizace – únor 2023

Rakousko je pro část českých pilotů blíž než Německo – a Německo je povětšinou stejně akorát nudná rovina. A na spoustě míst se v Rakousku domluvíte anglicky, takže si tam zaletět není problém ani pro ty, co nevládnou němčinou. A p’okud na tom trváte, tak i v Rakousku najdete nudné roviny – a pohled na Dunaj to obvykle nezachrání. Ale, na druhou stranu, třeba úsek mezi Melkem a Kremsem je nádherný. 

Let do Alp nebo přes Alpy

Při plánování takového letu se určitě držte GAFORů →, neplánujte to přímo i když na použití GAFORů oficiální požadavek neexistuje. Někdy a někde to lze pochopitelně zkrátit – zejména za dobrého počasí, ale s tím nepočítejte dopředu, toto rozhodnutí udělejte až na místě samém – podle toho, co uvidíte okolo sebe. 

Jedním z faktorů je výška oblačnosti – ne všude se totiž mezi kopce a oblačnost vlezete, někdy jsou dokonce vrcholky kopců v té oblačnosti schované. Během typického letního dne se té oblačnosti v Alpách umí udělat docela dost a bouřky také nejsou výjimečné. 

Dalším důvodem, proč to zkrácení není všude možné je terén po vámi. Široká údolí (a takových je v Alpách spousta, i Boeing by se tam otočil) jsou naprosto v klidu v případě nouzového přistání po vysazení motoru, ale ne všechna údolí jsou široká a možností kam to odložit rapidně ubývá jak z těch údolí odbočíte.

ICAO mapa Rakouska je ke stažení na stránkách Austrocontrolu →. Zatím je tam mapa 2022, ale 2023 se jistě brzy objeví, mělo by to být na stejném linku.

Vhodná letiště

Jestli nevíte, kam v Rakousku vyrazit, tak potom bych doporučil Wels (LOLW) nebo Zell Am See (LOWZ). Na obou letištích mají velice dobrou angličtinu a restauraci. Ale na obě letiště si dobře nastudujte postupy – Wels je na hranici CTR Linec, v Zell Am See mají zase předepsaný způsob příletu a odletu. Klagenfurt je taky dobrá volba, ale to už je za víc peněz. 

Další možností je i Mariazell (LOGM), ale je PPR (musíte si tam tedy dopředu zavolat) a s tou angličtinou je to tam jak kdy. A dráha je relativně krátká.

 

Rakouský AIP najdete na této adrese →

Ekvivalent AISVIEW pro Rakousko neexistuje, je potřeba se podívat do jejich AUP (nutná registrace, jinak link nefunguje).

Převodní výška je v Rakousku 10 000 ft a ne 5 000 ft jako u nás. Okolo Innsbrucku je to ještě výš ale tak vysoko stejně nelítáme. 

Angličtina min. úrovně 4, všeobecný průkaz radiofonisty a ELT→ vyžadovány.

Povolení pro UL již není několik let vyžadováno, je však třeba mít sadu dokladů, mimo jiné potvrzení o údržbě nebo hlukový certifikát.

 

E-learning Nasucho do Portorože → je záznam korespondence na celém letu Kunovice – Portorož, který je doplněný vysvětlivkami a doporučeními co říkat, co neříkat a co říkat ještě lépe. Do Portorože v tomto případě letíme přes Rakousko a tak je tento elearning výbornou možností jak načerpat informace i pro let do Rakouska. Je to vhodně zejména pro ty, co se na svůj první let do zahraničí chystají – dostanou tak možnost poslechnout si celý let – jakoby seděli v letadle.  

Pokud se vám nechce prohrabávat rakouský AIP stránku po stránce, tak jsem připravil e-learning kde vás rozdíly oproti létání v ČR provedu. Je to něco před půlhodiny audiovýkladu – ideální poslouchat v křesle s dvojkou červeného. K zakoupení na online.airguru.cz→  

Další zdroje a články:

Rozsáhlé články (stejně jako e-learningy zmiňované v předchozím odstavci) jsou primárně pro ty, co se na svůj první let do zahraničí chystají nebo pro ty, kteří to sice nějak odletěli, ale myslí si, to nebylo úplně ono a mohlo by to být lepší :

Jak naplánovat první let do zahraničí →

Jak provést první let do zahraničí →

Obsáhlý soubor otázek a odpovědi k mezinárodním letům najdete v samostatném článku →.

Podrobnější článek o angličtině pro piloty zde →, něco více o velmi diskutovaném Všeobecném průkaze radiofonisty zde →.

Upozornění na výrazy, které v angličtině často říkáme špatně nebo se je snažíme otrocky přeložit z češtiny –  English or Czenglish → Například „4rd turn“ se v angličtině opravdu nepoužívá a nebudou tomu rozumět, stejně tak „after wind“ neznamená „po větru“. Aktuální poloha není „actually position“. Mimochodem, je jiná než aktuální poloha → ?

Je potřeba pro let do Rakouska letový plán a odbavení?

Rakousko je součástí jak Schengenu tak Evropské unie a tak není potřeba celní ani pasové odbavení. Je ale potřeba s sebou mít občanský průkaz nebo pas jako doklad totožnosti. 

Povinnost letového plánu (což není členstvím v Schengenu nebo EU nijak dotčeno) tam platí, ale existuje možnost jak tam letět i bez plánu. Podmínkou je ovšem S-mod odpovídač a nelze letět úplně všude. Detaily si nastudujte v AIPu, v letech 2020-2022 se to měnilo. 

Článek o tom, jak vyplňovat letový plán mám zde →.

JAK LÉTAT DO NĚMECKA?

Nebaví vás prohrabávat stovky stránek AIPu a hledat, co je v Německu jinak než u nás? Nebaví vás googlovat, jestli je někde na internetu ICAO mapa Německa ke stažení?

Více než 50 lekcí, naprostá většina z nich s audiovýkladem. Poslechněte si tak nejen rozdíly v rozdělení vzdušného prostoru, pravidlech létání, ale také praktické rady k provedení letu.

A doporučení na letiště vhodná pro první výcvikový nebo na výlet jako bonus.

Den s Garmin G1000

Celodenní individuální kurz glass cockpitu Garmin G1000 na simulátoru. Naučte se tento skvělý systém ovládat v klidu pod vedením instruktora a ne ve stresu za letu.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.