Mapa význačného počasí

S postupným nástupem tabletů a chytrých telefonů, které velikostí tablety pomalu dohání, se objevila i řada skvělých aplikací pro zjištění aktuálního stavu počasí nebo pro jeho předpověď. Jedna z nich, Windy (jak padlo na facebooku „Řekněte, kterou aplikaci používate a proč právě Windy“😉), si za posledních pár let získala početný tábor fanoušků a uživatelů, ale určitě není jediná. Možná právě pro tuto snadnou dostupnost jednoduše podaných informací (mraky nízko/vysoko, prší/neprší) ale často zapomínáme na základy meteorologie. Tyto základy jsme se každý učili v základním výcviku – ale ne každý už je potom aplikuje v praxi.

V článku o Létání na podzim → jsem na sebe práskl, že jsem jistě nebyl nejlepším studentem ve třídě na hodinách meteorologie, ale něco ve mně přece jenom zůstalo. V době, kdy jsem lítal svůj první základní výcvik na větroních totiž zmíněné aplikace nebyly – a to nebyly ani o cca 10 let později kdy jsem čas od času letěl s Eurostarem někam přes půl Evropy →. Tehdy (stejně jako dnes) bylo podstatné vědět, jestli letím proti frontě nebo jestli ta fronta přes noc přešla. Všeobecná meteosituace totiž určuje, jaké počasí bude. 

Když začínala TV Nova, tak zjednodušenou předpověď na této stanici považovali za přednost. „My vám nebudeme cpát odborné termíny, my vám řekneme, jak bude“. No a potom z toho byly sněhánky. A úplná odbočka – jestli najdete někdo youtube slavnou větu z Tele Tele „Jak bude zitra?….eee…jak bude dnes?“ tak mi prosím dejte vědět, už mnoho let to hledám.

Ale zpět k tématu. Fakt se hodí si ty učebnice meteorologie prostudovat, základní principy (minimálně většinou) fungují. Bouřky jsou obvykle na studené a ne na teplé frontě, jestliže v noci přejde studená fronta, tak další den ráno je krásně modrá obloha a je pouze otázkou času, kdy začnou naskakovat první kumuly a jestli se to slije do souvislé vrstvy. Teplota 5 a rosný bod 4? Mlha nepřekvapí. Stejně tak platí, že pokud na naše území zasahuje brázda nízkého tlaku, tak jistotu, že to bude letové (pro VFR) nemáme. Další věcí, kterou by měl pilot vědět je to, jestli je bouřka lokální z tepla nebo je to bouřka na studené frontě.

Kde informace o tom, jestli přechází fronta jednoduše získáte? Zdrojů na internetu pár je, ale nejsou jich desítky nebo stovky – třeba ten třetí obrázek využívá stejného zdroje jako ten první. Často jsou ale tyto obrázky pouze po registraci či dokonce za peníze.

Počasí pro  létání – Český hydrometeorologický ústav

Dobrým, relativně neznámým a přitom volně dostupným zdrojem je také web ČHMU – mají zde sekci Počasí pro létání →. Mapy význačného počasí (a to je to, co nás zajímá) tam mají dokonce dvě. Ta lepší pro malé létání se jmenuje SWL mapa, ta druhá (SW mapa) je totiž pro výšky mezi FL100 a FL450. SWL mapa vychází 4x denně. 

Kromě této mapy najdete na tomto místě také jiné užitečné informace – včetně předpovědi pro létání v otevřené řeči stejně jako vyhlídku na další den. 

Mapa význačného počasí

Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, tak na této mapě máme krásně popsané, v které oblasti bude jaké počasí. Na mapě máme totiž ohraničené oblasti s podobným počasím a v té oblasti je popis, jaké počasí tam bude. Tento první příklad je ze situace, kdy přes naše území nepřechází žádná fronta, jak vypadá mapa při přechodu fronty máte hned potom. Všechny výšky jsou uváděny ve stovkách stop a třemi číslicemi (tedy podobně jako letové hladiny). 3 000 ft se uvádí jako 030, 800 stop potom 008.

Přímo na stránce s mapou máte odkaz na vysvětlivky k této mapě →. (lokální kopie  zde → kdyby ČHMI změnil adresu). Informace z tohoto odkazu používám dále i v tomto textu.

Oblačnost a dohlednost

Zlomek popisuje, jakou oblačnost lze v dané oblasti čekat. Celá oblast severně a severozápadně ČR má stejné počasí (ta klikatá čára je hranice mezi Polskem a Německem). Základny oblačnosti budou 800 až 2 000 ft, vrcholky potom někde 3 000 až 4 000 ft. Pokrytí oblohy bude od 5 do 8/8 (BKN je 5-7/8, OVC je 8/8) a bude to oblačnost Stratocumulus (SC) a Stratus (ST)

U základen oblačtnosti pozor na to, že v METARu → jsou uváděny nad letištěm, kdežto tady na této mapě jsou nad mořem (platí pro oblast a ne pouze pro jedno letiště).

Dohlednost se na této mapě uvádí, pokud bude menší jak 10 km. A to je nás případ, ojediněle (ISOL, viž dále v textu) bude 2-5 km, bude tam kouřmo, mrholení a mrznoucí mrholení. 

Teplota 0°C bude ve výšce 1 000 stop. A bude tam teplotní inverze (ve větší výšce bude tepleji, než na zemi)

Více vrstev oblačnosti

Ne vždy je to ale tak jednoduché, třeba na jihozápadě je těch vrstev oblačnosti víc. Nejnižší bude jen místy (LCA) a bude mít základny 1 200 stop až 2 000 stop. Druhá vrstva má potom základny 2 000 až 3 000 a vrcholky 3 000 až 4 000. Další vrstva bude potom začínat mezi 8 a 10 tisící stop. 

Dohlednosti jsou stejné jako v severní oblasti. Nad 10 km, ale ojediněle horší. 

Turbulence

Na Moravě bude místy (LCA, locally) mírná turbulence a to až do 6 000 stop. 

Informace o turbulenci se neuvádí v případě že je očekáváno TCU nebo CB, tam je to prostě dané. 

 

Námraza a kopce schované v oblačnosti

Od země až do 4 000 stop bude místy slabá námraza (symbol je nakreslený jižně Brna ale platí pro celou oblast)

Rozkročené písmeno M znamená, že vrcholky kopců budou v oblačnosti. 

Četnosti jevů

V mapě se také někdy vyskytují zkratky popisující četnost daného jevu. Jejich definice jsou tyto – jejich definice se liší podle toho, jestli se jedná o konvektivní jevy nebo ne. 

Mimo konvektivní jevy:

  • ISOL – ojediněle, jev je očekáván na 5 až 29 % oblasti (tj., méně než na třetině území)
  • LCA – místy, jev se očekává na 30 až 50 % oblasti (tj., zhruba na polovině území)
  • FRQ – četně, jev se očekává na více než 50 % oblasti (tj., na více než polovině území)

Konvektivní jevy (přeháňky a bouřky):

  • ISOL – ojediněle, jev pokrývá méně než 50 % oblasti
  • OCNL – místy, jev pokrývá 50 až 75 % oblasti
  • FRQ – četně, jev pokrývá více než 75 % oblasti

Přechod fronty

Takto vypadá mapa v případě, že přes zobrazené území přechází nějaká fronta. Symboly jsou jasné, čeho si ale nemusíte na první pohled všimnout jsou rychlosti postupu (vyjádřené v uzlech)

Zkratky

Dokumentace k SWL mapě → na stránkách ČHMI pochopitelně obsahuje také vysvětlivky symbolů.

Stejně tak tam najdete velice užitečný seznam zkratek . Nedává smysl se učit zkratky, naučte se (pokud ještě neumíte) anglická slova, ze kterých vycházejí. Jedinou výjimkou je snad FBL – Light – slabý. Vychází to z „feeble“ – tedy minimálně mi to řekl google.

 

Zkratka Anglicky Česky
AC Altocumulus Altocumulus
AS Altostratus Altostratus
NS Nimbostratus Nimbostratus
SC Stratocumulus Stratocumulus
CU Cumulus Cumulus
ST Stratus Stratus
TCU Towering cumulus Věžovitý cumulus
CB Cumulonimbus Cumulonimbus
OVC Overcast Zataženo
BKN Broken Oblačno až skoro zataženo
SCT Scattered Polojasno
FEW Few Skoro jasno
SKC Sky clear Jasno
ISOL Isolated Ojediněle
OCNL Occasionally Místy
LCA Locally Místy
FRQ Frequent Četně/na většině území
EMBD Embedded Prorůstající
Zkratka Anglicky Česky
FBL Light Slabý
MOD Moderate Mírný
SEV Severe Silný
FM From Od, z
TL Until Do
BTN Between Mezi
MOV Moving Pohybující se, postupující
MT Mountains Hory, v okolí hor
VAL Valleys Údolí, v okolí údolí
INC In cloud V oblačnosti
PREC Precipitation Srážky
ABV Above Nad
BLW Below Pod
INTSF Intensifying Zesilující
WKN Weakening Slábnoucí
NC No change Beze změny
TEMPO Temporarily Přechodně
BECMG Becoming Postupně

Děkuji Tereze Novákové a Kateřině Vodičkové z ČHMI za konzultace. 

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než běžná prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.