Poslední cesta L-610G OK-CZD
OK-CZD by druhý prototyp L-610G – tedy verze vybavené americkými motory CT7. Od záletu 13.5.1997 absolvoval několik letů o zahraničí – ať už se jednalo o lety zkušební (Kiruna, Tallin, Al Ain) nebo lety předváděcí (Paříž, Farnborough, Dubai, Singapure). Právě cesta ze Singapuru nebyla ukončena v Kunovicích dle plánu – 7.3.2000 byl po přistání na Maltě letoun zadržen a posádka (Sklenář-Vlček) se zpět do Kunovic vrátili linkou. Tou dobou už se ale L-610 nejmenovala L-610, už byla nabízena po označením Ayres 7000. Tehdejší majitele Letu Kunovice si patrně od toho přeznačení sliboval obchodní úspěch. Zpět do Kunovic se OK-CZD dostala až 25.3.2000. Historie L-610G zde, více fotografií OK-CZD zde.
1.5.2000 se kapitáni Stanislav Sklenář a Jaromír Novák společně s techniky Zdenkem Koníčkem a Jaroslavem Galuškou vydávají na další cestu. Cílem bylo tentokráte Spojené Království a cesta měla trvat asi 10 dnů. Dopadlo to ale nakonec docela jinak. Celou cestu zachytil Zdenek Koníček na fotografiích včetně popisek. V textu jsou také použity materiály od cpt. Stanislava Sklenáře a další. Děkuji za poskytnuté materiály.
Cesta do Spojeného Království
Na první fotografii je špatný rok, stalo se v roce 2000.
Změna plánu – letí se do Kanady !
Tak ne Kanada, ale USA!
Po příletu do Kanady čeká další překvapení – poletí se dál do USA. Technici nemají víza a tak si pro ně musí zajet do Toronta a OK-CZD letí bez nich do Las Vegas. Zmatky a náhlé změny plánu nejsou pro nového majitele Letu nijak neobvyklé. Kdo a proč rozhodl tehdy prodal Let do rukou společnosti Ayres už dneska nezjistíme, jedno ale jisté je. Společnost Ayres Letu nepřinesla ani knowhow ani peníze.
Další stránka palubního deníku OK-CZD. Letiště se do deníku obvykle zapisují pomocí tzv. ICAO kódu – který je ale odlišný od IATA kódu používaného v letecké dopravě a na letenkách. Zde posádka pro přehlednost připsala i názvy letišť.
Výhodou ICAO kódu je, že z prvních dvou písmen jednoduše zjistíte zemi. Všechna Česká letiště jsou začínají LK, Slovenská LZ, Nemecká ED atd…
Další stránka z palubního deníku OK-CZD. Kromě North Las Vegas Airport zmiňovaného na fotografiích byla L-610 také na Henderson Executive airport – pár let na to zde bylo, v rámci výstavy NBAA 2004, na statické ukázce další české letadlo Ae270.
Přelet do cíle – Southwest Georgia Regional Airport v Alabamě
Na této stránce jsou další předvádění a přelet do Arizony. 16. května 2000 byl jeden z delších dnů – přelet z Las Vegas do Phoenixu-Mesa, přeskok na Deer Valley, předvádění tam, přeskok zpět na Mesa a dlouhý den byl zakončený více než 6 hodin trvajícím přeletem do sídla firmy Ayres v Alabamě.
A zde by mohl příběh přeletu OK-CZD do USA končit a jeho posádka by mohla nastoupit cestu zpět do ČR. Ale to by musela být jiná pohádka, příběh dál pokračuje….
Bankrot Letu tou dobou ještě vyhlášený nebyl, ale směr k němu už byl nezvratně nastoupen.
Stravování zaměstnanců v Letu Kunovice (který se vlastně tehdy jmenoval Let, an Ayres company) bylo jednou z třecích ploch mezi novým majitelem a zaměstnanci. Pan Ayres nemohl pochopit, proč by měl mít v továrně v Kunovicích jídelnu a chtěl ji nechat zrušit. „V Americe nic takového nemáme a nepotřebujeme“. Proto Zdeněk Koníček dělal tuto fotku a popisek.
Po asi týdnu, kdy posádka každý den doufala v rozkaz k návratu domů, následovaly 3 dny poletování po okolí a předvádění.
Mohlo by to vypadat jako odpočinek na závěr dlouhé cesty – ale toto pořád není závěr…..
Letí se dál – Jižní Amerika
Další skoro dva týdny čekání – a 9. června 2020 se letí dál, tentokrát do Jižní Ameriky. Za normálních okolností by asi let na Floridu každého nejen pilota potěšil, ale zde nevím, jestli z 4 Leťáků na palubě někdo měl radost.
Jen pro připomenutí, odlet z Kunovic byl 1.5. a letělo se na pár dnů předvádět do UK. Původní desetidenní cesta již trvá druhý měsíc a třetí kontinent.
Po přistání se kapitáni Novák a Sklenář vracejí zpět do ČR linkou. Už tehdy ale bylo docela zřejmé, že L-610 (tedy vlastně Ayres 7000) nějakou dobu neuvidí.
Letoun L-610G OK-CZD nalétal do odstavení v Alabamě 714 letových hodin. Jeho poslední cesta, která začala jako krátká cesta do Spojeného Království, trvala 55 dnů a nalétalo se při ní 110 letových hodin.
Příprava na přelet zpět do ČR
30. srpna 2020 podala společnost Pan Pacific Airways návrh na konkurz, v září následovalo několik zaměstnanců, VZLÚ a Konsolidační banka. Konkurz byl vyhlášen 24. října.
OK-CZD byla pochopitelně zahrnuta do majetku a tak se správnkyně dotázala do USA na stav letounu. Odpověď od Turnera Bostwicka byla dobrá – letoun je kompletní a pod zámkem.
Začal se tedy připravovat přelet zpět do ČR. Plánovaná doba letu byla 33 hod, předpokládalo se spotřebování asi 17 000 litrů paliva. Termín byl předběžně naplánován na leden 2001 ale k vlastnímu přeletu již nedošlo.
Poslední setkání pracovníků Letu s OK-CZD ale nakonec proběhlo ještě o rok nebo dva později. Tehdy probíhala obchodní jednání s Korejským zákazníkem a probíhaly přípravy na přelet OK-CZD z Alabamy do Jižní Korey. Skupina mechaniků letoun na přelet připravila, dokonce došlo i ke krátkému pojíždění na motorech. Ale do vzduchu už se nikdy nepodíval.
Tou dobou měl LET nového a jmenoval se Letecké závody a L-610 byla také předmětem zájmů a propagace. Po dalším konkurzu tomu už ale bylo jinak a Aircraft Industries (další název původního Letu) nakonec program oficiálně zastavil. Snahy o reinkarnaci ale nadále probíhají v Rusku.
Celá historie továrny Let zde.
A co zůstalo v Letu? Moc toho, kromě této houpačky nebylo. Historka také praví, že část konstrukční dokumentace od letadel se povedlo odchytit až na Ruzyni v kufrech Turner Bostwicka cestou do Ameriky. Dobrý pohled na působení společnosti Ayres v Letu sepsal Jarda Dostál zde.
Turner Bostwick si také nechal pro své ubytování zrekonstruovat část odbavovací haly. To ale narazilo na odpor Stavebního odboru Leteckého úřadu – kterému Turner tvrdil, že prostory nejsou v žádném případě určeny k bydlení a že on sám přebývá v hotelu.
Jméno hotelu v jeho podání (český pochopitelně neuměl) znělo jako „Juračka“. Hotel se ale jmenoval „U Racka“ a byl v nedaleké Ostrožské Nové Vsi. Ale „Juračka“ mu této historky znalí říkají pochopitelně dál a nebýt nápisu na vývěsním štítu tak by si možná i mysleli, že se to Juračka opravdu jmenuje.