Prodlužování kvalifikace SEP

poslední aktualizace: duben 2024

Orientace v předpisech jako EASA Part FCL nebyla nikdy jednoduchá (změny nebyly konsolidovány do jednoho dokumentu ale vydávány v podobě „ručních oprav“,AMC a GM byly publikovány separátně), ale už pár let existuje „Easy Access Rules“ soubor (na odkazu je verze z února 2022). Tam je jak vlastní part FCL v poslední verzi, AMC (acceptable means of compliance) tak GM (Guidance material). Mimochodem tyto „easy access“ souboy jsou k dispozici i pro další předpisy EASA. 

Celý postup je podrobně popsán v dokumentu ÚCL CAA-ZLP-165 – PRODLUŽOVÁNÍ A OBNOVA KVALIFIKACÍ PILOTŮ LETOUNŮ.

Kdo může prodloužit platnost kvalifikace SEP?

Platnosti kvalifikace může prodloužit examinátor a nikoliv pouze instruktor. Seznam examinátorů najdete na stránkách ÚCL – sekce Examinátoři. Za účelem prodloužení SEP potřebujete ty, kteří jsou uvedení v “Seznam examinátorů – jednopilotní letouny”. Soubor (a jeho adresa) se bohužel mění a tak pokud tento link nefunguje, tak běžte přes stránku sekce examinátoři

Platnost vlastního průkazu

Některé starší průkazy (ty podle JAR-FCL) měly na sobě datum do kdy je průkaz (ne kvalifikace v něm zapsané) platný. Pokud máte na titulní straně napsáno „Vydáno v souladu s Part-FCL“ tak by tam toto datum už být nemělo. Dnes již měly být všechny průkazy dle JAR-FCL převedeny, ale i tak si to raději zkontrolujte. 

Vlevo průkaz dle JAR-FCL, vpravo dle Part-FCL

Platnost kvalifikace SEP

Kvalifikace SEP plati 2 roky. Její prodloužení je možné dvěma způsoby – administrativně a letovým přezkoušením.

Administrativní prodloužení:

Přijedete za examinátorem a odejdete s prodlouženou kvalifikací. Na rozdíl od instruktorské nebo IR kvalifikace zde není požadavek na letové přezkoušení při každém nebo při každém druhém prodloužení. Pro administrativní prodloužení je nutné splnit obě následující podmínky:

  • nálet za posledních 12 měsíců platnosti kvalifikace (jinak řečeno druhý rok platnost) musí být minimálně 12 hodin a 12 letů – počítá se pochopitelně nálet pouze na letadlech třídy SEP – nebo včetně UL – viz níže.  Z toho musí být alespoň 6 hod jako PIC.
  • Let (nebo série letů) ve dvojím s FI nebo CRI→ o celkové délce alespoň 1 hodina během jednoho dne na jednom letadle. Tuto podmínku lze nahradit i přezkoušením odborné způsobilosti nebo zkouškou – i na jiné třídě nebo typu letounu. Takže například let na prodloužení MEP nebo IR s examinátorem (tedy POZ) lze započíst místo letu ve dvojím na SEP. Přezkoušení na větroni ale nestačí, to není letoun.

Letové přezkoušení

Pokud nesplňujte tyto dvě podmínky, tak je pro prodloužení nutné absolvovat let s examinátorem, který v případě úspěchu kvalifikaci prodlouží. Tento let se oficiálně jmenuje „Přezkoušení odborné způsobilosti“. Let obvykle trvá okolo hodiny podle programu, který vám řekne examinátor. 

Náplň a načasování letu s instruktorem

Let ve dvojím nemá předepsaný program, je to na zvážení instruktora. Není tedy obvykle problém tento let spojit s rozlétáním po delší přestávce nebo s přeškolením na jiný typ. Ale pozor aby tento let proběhl ve druhém roce platnosti kvalifikace. Chcete-li jarní rozlétání pro sezónu 2022 použít na prodloužení v roce 2023 (protože vám platí kvalifikace do 31.3.2023), tak je nutné jarní rozlétání provést v dubnu a ne v březnu 2022. Cokoliv odlétáte před 1.dubnem 2022 nemá na prodloužení v březnu 2023 žádný vliv.

Když odletíte let ve dvojím, tak si nechte od instruktora zrovna ten let podepsat na protokolu, který později použijete pro prodloužení kvalifikace s examinátorem. Jestli nemáte instruktora zrovna po ruce, tak to můžeme odletět spolu 😉

Jaký je potřeba formulář pro prodloužení SEP?

Od roku 2022 došlo po letech k zásadní změně formuláře -objevil se ten asi osmistránkový ze kterého stačilo pro administrativní prodloužení tisknout pouze první dvě. Tak tento formulář už ale neplatí, na jaře 2024 se poněkud v tichosti objevily nové formuláře, hledejte v sekci “Jednopilotní letouny” na stránce “Examinátoři“ 

ten druhý je určený jen pro administrativní prodloužení – i když v záhlaví vlastního formuláře má napsané “..na základě udržovacího výcviku”.

 

Modelové příklady – předpokládáme platnost kvalifikace SEP do 31.3.2024:

  • Pokud splníte podmínky na administrativní prodloužení už dříve (pro příklad nahoře odlétáte těch 12 hod/12 startů/6 hod PIC a let ve dvojím již v dubnu a květnu 2023), tak lze v třeba květnu 2023 prodloužit průkaz na 2 roky od původního datumu platnosti – tj. do 31.3.2026. Ale do náletu se bere pouze to, co jste odletěli v druhém roce platnosti, tj. od 1.dubna 2023). S prodloužením nemusíte čekat na poslední tři měsíce platnosti.
  • Ne vždy je nutné honit se ze splněním všech podmínek pro administrativní prodloužení. Když máte examinátora po ruce, tak může být jednodušší se s ním domluvit na letu přímo než dolítávat 1:35 v sóle a hodinu s instruktorem během posledního odpoledne platnosti a potom stejně nahánět examinátora.

Kvalifikace TMG a průkaz PPL

Kvalifikace TMG (Touring Motor Glider) bývala dřív typicky v jen průkaze pilota větroňů. Dnes je možné ji mít i v PPL.

Převod TMG z “plachtařského” do motorového průkazu (z SPL do PPL)

Převod provádí examinátor na základě letového přezkoušení a dříve platilo, že kvalifikace TMG mohla být zapsána pouze v jednom z průkazů. Po převodu do PPL jste o ni v SPL přišli. V novém (od listopadu 2022) znění CAA ZLP 165 je napsané, že kvalifikace může být v obou. 

 Kvalifikace TMG a průkaz PPL

Pro účely prodloužení platnosti SEP je možné část z 12 hod zmíněných nahoře (nebo případně všechno) odlétat na TMG – kvalifikace mají stejnou platnost a nálet se vzájemně započítá. Nalétáním 12 hod na PPL/SEP si kromě PPL/SEP prodloužíte i PPL/TMG. Nebo se může stát, že budete mít 12 hod na TMG a čistou nulu na PPL/SEP. Opět si najednou prodloužíte oboje. 

Do listopadu 2022 toto platilo za podmínky , že máte TMG zapsáno v průkaze PPL. Od listopadu 2022 je možné uznat nálet na TMG pro administrativní prodloužení PPL/SEP i když tuto kvalifikace máte jen v SPL. 

Převod TMG z “plachtařského” do motorového průkazu (z SPL do PPL)

Převod provádí examinátor na základě letového přezkoušení a už neplatí, že kvalifikace TMG může být zapsána pouze v jednom z průkazů. 

Jak získat kvalifikaci TMG do PPL i bez předchozí zkušenosti na TMG?

Osnova výcviku TMG je 3 hodiny (plus teorie), je to popsáno ve vzorových osnovách na stránkách ÚCL – Výcvikové organizace. Není třeba to létat v ATO, stačí instruktor v DTO. Je to podobná stejná situace jako když máte průkaz PPL/TMG (což není moc obvyklé ale je to nejlacinější cesta k PPL) a chcete si do něj dodělat SEP Land. Po výcviku následuje zkouška s examinátorem – ale již není třeba žádná další teoretická zkouška na ÚCL.

A proč bych to dělal? Lítám Cessnu, tak proč lítat Vivata?

V minulosti měl Vivat punc letadle pro důchodce, správní piloti létali Z-142. Hanlivými výrazy pro Vivata se nešetřilo (jejich seznam mám na konci článku o historii L-13SW Vivat→) ale dneska už je to většinou jinak. Tam, kde ještě Vivata mají, na něj často nedají dopustit – sice to rychle ani daleko nedoletí, ale je z něj dobře vidět. 

A pořád je hodina na tomto aparátu výrazně levnější než na Z-142→ nebo Cessnách→.

Dokonce existují i jednomístné TMG, kde je ta cena letové hodiny ještě příznivější – ale to je patrně jeden jediný kus u nás a možná i na světě – článek o L-13B Bačostroj zde→.

Nálet na UL a prodloužování SEP

Od roku 2020 lze v souladu s part FCL uznávat i nálet na aerodynamicky řízených UL pro administrativní prodloužení SEP (analogicky i pro ultralehké kluzáky a balóny). Na UL nelze ale provést vyžadovaný hodinový let ve dvojím.

Hodiny na UL se ale nadále píší do UL zápisníku a ne do „motorového“ zápisníku. Nelze je tedy třeba použít pro deklarování požadovaného náletu na kvalifikaci TOW, IR nebo jinou). Další informace jsou na stránkách ÚCL.

Článek na téma, jestli je lepší létat UL nebo PPL mám tady→.

 

Co dělat, pokud mi kvalifikace SEP propadne?

V případě, že vám kvalifikace SEP propadne (i když třeba o jeden den), tak je nutný let s examinátorem podobně jako v případě, že nemáte nálet. Před tímto letem není předepsaný žádný výcvik, je to individuální na zvážení instruktora, který to s vámi bude létat rozlétání. Pokud máte celkem 60 hodin a 3 roky jste neletěli, tak to nějaké rozlétání před zkouškou bude asi chtít.

Létání s propadnutou kvalifikací SEP

Ve dvojím můžete létat i s propadnutou kvalifikace SEP. Dává to smysl například jako rozlétání před zkouškou pro obnoveni – v případě propadnuté kvalifikace SEP je stejně nutné přezkoušení s examinátorem. A pokud jdete na zkoušku, tak je jedno, jestli jste s instruktorem létali 30 min nebo 4 hod, není třeba se honit za tou hodinou ve dvojím na jednom letadle s jedním instruktorem v jednom dni. 

Létání s propadnutým osvědčením zdravotní způsobilosti

Ano, i to je možné – ale pouze ve dvojím s instruktorem.

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit, funguje pochopitelně také na mobilních zařízeních. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být jenom nudné dopoledne na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to prostě zajímalo. 

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.