Je lepší létat certifikovaná letadla nebo ultralighty?
Potřebuji PPL nebo mi stačí UL? Jaký pilotní průkaz si mám vybrat?
Preambule 1 – Pokud vám někdo začne tvrdit, že lítat GA (General Aviation) letadla je zbytečně drahé, že je lepší lítat UL, tak odporuje sám sobě – GA totiž zahrnuje UL. Ale slýchame to tak často, že si hodně lidí myslí, že to správně. Na letištích je GA terminál a používají ho i UL, ne? Nikde jsem neviděl GA terminál a vedle něj UL terminál.
Preambule 2 – nemám žádný podíl v žádné letecké škole nabízející ten či onen výcvik. Článek píši ze svého pohledu a není nikterak ovlivněn tím, že chci čtenáře dostat do té či oné školy na ten či onen výcvik.
Preambule 3 – Já vím, UL je špatně, oficiálně se to jmenuje SLZ a není to letadlo. Ale v článku o nich jako o UL letadlech budu dál mluvit, stejně tak pro UL platí letecké předpisy.
Foto Jan Lekeš.
Jaké jsou výhody UL létání? Je lacinější!
Jedna základní výhoda je naprosto zřejmá – je to lacinější. Pokud vynecháme extrémní případy velmi levných certifikovaných letadel a velmi drahých UL, tak létání s UL je jednoznačně za menší peníze. UL letadla jsou povětšinou jednodušší, jejich výroba a provoz podléhají jiným (jednodušším) předpisům. Jaký to má to vliv na bezpečnost létání je minimálně diskutabilní. Dobře navržené, dobře postavené a dobře udržované UL je srovnatelně bezpečné, jako běžné, certifikované letadlo. Ano, vím, touto větou jsem právě nadzvedl nejednoho čtenáře či úředníka, ale myslím si to.
Současně ale netvrdím, že je to případ každého UL. Mezí UL letadly najdete nejedno takové, které není dobře postaveno či udržováno nebo si jej majitel poupravil – či přímo zbastlil. Stejně tak někteří majitelé a stavitelé trvají na svých kreativních řešeních – a ignorují lety odzkoušená a plně funkční řešení. Důvody proč se držet od těchto řešení daleko mám popsané v tomto článku→.
V UL letadlech najdete na palubní desce štítek, který říká něco ve smyslu, že „..Toto SLZ je provozováno na vlastní zodpovědnost provozovatele“. Co přesně chtěl autor předpisu říct? Jak se liší případ vysazení motoru certifikovaného letadla a UL? V obou případech to musím řešit já, jako pilot. A pokud se mi to nepovede a v poli urazím podvozek, tak asi těžko něčeho dosáhnu tím, že budu žalovat výrobce certifikovaného motoru.
Jednou z často uváděných výhod UL letadel je to, že se povětšinou jedná o novější letadla – a s tím nelze než souhlasit. Na druhou stranu certifikovaná letadla jsou často stavěna robustněji. A tak se může snadno stát, že certifikované letadlo po 30 letech provozu bude v lepším stavu než 10 let staré UL. Ale toto neplatí pochopitelně paušálně.
UL má lepší přístroje, než certifikovaná letadla
Ano, to je klidně možné a není na tom nic špatného, určitě jsou některá UL vybavena líp, než letitá Cessna používaná na bouchání okruhů.
Někteří výrobci avioniky dokonce dělají obdobné přístroje v certifikované a necertifikované variantě. Do UL tak můžete použít tu lacinější variantu – která ale často poskytuje všechny funkce té dražší. To je nesporná výhoda.
Snad jenom trošku pozor na to, že někteří výrobci avioniky UL zapojují příliš mnoho kreativity – vytvoří tak něco dle jejich pohledu dokonalého, ale v praxi jen obtížně použitelné běžným pilotem.
Mám UL s glass cockpitem a autopilotem→, tak se do mraku nebojím
Ach jo, to je pořád dokola. UL mohou létat pouze za VFR a jakékoliv vybavení na tom nic nemění a nikdy nezmění. VFR znamená Visual Flight Rules a pro toto létání jsou naprosto jasně nastaveny například vzdálenosti od mraků. Ve většině vzdušného prostoru u nás je to 1500 m horizontálně a 300 vertikálně.
U IFRového létání nestačí pouze letadlo v mraku uřídit. To je podmínka nutná, ale nikoliv postačující. A pamatujete, že životnost VFR pilota v mraku je v desítkách sekund jak jsem si ověřil v experimentu Jak se zabít za 39 sekund. Že někdy někdo přežil dýl ještě neznamená, že to vyjde i příště. Mě to před mnoha lety ve Finsku naštěstí vyšlo – více zde.
Údržba UL
V minulosti platilo, že údržba UL byla zásadně jednodušší, protože na certifikovaném letadle si pilot-majitel mohl tak maximálně umýt okno. To už je naštěstí lepší, dnes už toho může udělat víc, ale pořád ne to vše, co si může dovolit na UL. Což je jednoznačně výhoda pro ty majitele UL, kteří jsou technicky zdatní.
Letové vlastnosti UL
Další zajímavé téma. Nejprve je třeba si vyjasnit, že letové vlastnosti nejsou rychlost nebo spotřeba. To jsou letové výkony, o nich za chvíli. Letové vlastnosti lze zjednodušeně definovat jako chování letadla v různých režimech a odezvy na různé zásahy do řízení. A toto je oblast, kde spousta UL pokulhává. Některá trošku, některá i na čtyři nohy. V certifikovaném letadle se vám nestane, že pedál (a směrové kormidlo) zůstanou za letu vychýlené, když sundáte nohu z pedálu. Stejně tak se vám nestane, že nebude mít na řídící páce praktický žádnou sílu. Takových příkladů najdete hodně – a problém je v tom, že ti piloti, kteří létají pouze letadlo s těmito „specifickými“ vlastnostmi si myslí, že to je tak vlastně v pořádku. Mezi certifikovanými letadly je ten rozptyl vlastnosti podstatně menší.
Výkony UL
Cestovní rychlost je obvykle tím prvním parametrem. A zde se těžko argumentuje v neprospěch UL. Spousta UL je dneska rychlejších než jejích certifikovaní soupeři. A některá z nich, jako třeba Shark, nemaji ani trochu špatné letové vlastnosti na menších rychlostech jako daň za tu skvělou cestovní rychlost.
Pokud uvažujete letadlo na cestování po ČR, tak ale nemá moc smysl řešit, jestli bude běžná cestovní rychlosti vašeho mazlíčka 180 nebo 200 km/hod. Jako příklad si vezměme trať Mladá Boleslav-Ostrava. Vzdálenost je 242 km a rozdíl v teoretickém letovém čase po přímce je 7 minut. Všechny ostatní časy (navigační příprava, vytažení letadla z hangáru, předletová prohlídka, plnění paliva atd) jsou ale stejné. V konečném součtu vás ta cesta bude stát (třeba) 2:30 nebo 2:37. A to je rozdíl v podstatě zanedbatelný.
Pokud ale plánujete nějaké cestování dál (třeba oblíbené a neustále propagované Chorvatsko → e-learning jak tam létat jsem připravil tady, konec reklamní přestávky), tak potom už se vyplatí s rychlostí uvažovat. Rozdíl mezi 180 km/hod a 200 km/hod je ani ne půl hodiny, ale pokud poletíte 300 km/hod, tak je to o další více než hodinu kratší.
To se už ale dostáváme do oblasti UL, která za 300 000 kč nekoupíte. Ale v případě, že letíte v sóle nebo nalehko, tak to je určitě možnost ku zvážení.
Váhové omezení u UL už nemusím řešit, UL už jsou do 600 kg.
Ne a stokrát ne. Některá UL mají maximální vzletovou hmotnost 600 kg, ale v žádném případě neplatí paušálně, že všechna UL mohou létat na této hmotnosti. A to ani v případě, že vám před 7 lety prodejce řekl „to je v pohodě, sice máme v příručce 472,5 kg, ale je to celé dělané na 600 kg“. Jak si ověřil nejeden výrobce, posun na 600 kg není pouze o tom, že se změní číslo v letové příručce. Jsou nutné konstrukční úpravy a letové zkoušky.
Existují novější UL letadla, která byla navrhována přímo na 600 kg – ale to je jiný případ, tam se nebavíme o prázdné hmotnosti někde 300-320 kg. Tak geniální konstruktéry prostě nikdo nemá, takové letadlo (minimálně zatím) nejde postavit aby mělo prázdnou hmotnost 260 kg a max. vzletovou 600 kg.
Váhová omezení certifikovaných letadel
Zde musím zklamat vášnivé zastánce letadel, která mají za OK- pouze tři písmena. Ani u této kategorie letadel neplatí, že můžete naložit vše, co se do letadla vleze. Některá dospělá letadla jsou na tom dokonce podobně (nebo i hůř) než UL.
V tomto jsou skvělou volbou čtyřmístná letadla. I tam platí, že při obsazení všech sedadel nemůžete dát plné nádrže, ale pokud ta sedadla obsadíte 2 nebo maximálně 3, tak máte obvykle dostatek prostoru na plné nádrže a větší zavazadlo než kartáček na zuby.
Průkaz PPL mi neposkytuje nic, co bych nemohl létat s UL
Opravdu? Žádné UL není více než dvoumístné, žádné UL nemůže létat IFR, akrobacii nebo noc. Stejně tak nenajdete dvoumotorová UL.
Ale to, že UL průkaz tyto kratochvíle neumožňuje nemusí být nutně špatně, záleží prostě na tom, co chcete.
PPL nebo UL je téma také druhé dílu našeho AirGuru podcastu.
Hodiny UL se po novu píší do zápisníku pilota letounů.
Po novu lze hodiny na (odpovídajících) UL započíst pro administrativní prodloužení kvalifikace SEP ve „velikém“ průkaze, ale tyto hodiny se dál píší do zápisníku UL, nelze je psát do „velikého“ zápisníku. Stejně tak není možné na UL provést hodinový let s instruktorem požadovaný na administrativní prodloužení.
Spousta lidi přechází na UL létání protože je lacinější
Opravdu? Znám velmi málo lidí, kteří skončili s létáním dospělých letadel a létají pouze UL, ale znám spoustu lidí, kteří si k UL udělali PPL. A není výjimečné, že dál létají pouze s PPL a UL už mají propadnuté. Vzhledem k tomu, že UL létání je nepopiratelně lacinější, tak jste asi předchozí větou překvapení, ale je tomu tak. Létání certifikovaných letadel totiž přináší více možností a třeba také požitek z letu je někdy nakolik odlišný, že prostě stojí za ten rozdíl v ceně letové hodiny.
Pro prodloužení průkazu UL mi stačí nalétat méně hodin
Ano, to je bezesporu pravda, pro prodloužení průkazu UL stačí 5 hodin za dva roky. Ale jestli víte, že budete mít peníze pouze na 5 hod za dva roky, tak to vůbec nezačínejte létat. To fakt nemá smysl, to budete nebezpeční svému okolí a hlavně sobě.
Když mám průkaz PPL tak mi automaticky platí i na UL
Neplatí. Svět certifikovaných a UL letadel je v ČR (minimálně zatím) oddělen. Existují úlevy pro přechod mezi nimi, ale pro létání s UL letadly potřebujete průkaz vydaný LAA. Kdysi dávno, někdy na začátku 90. let, snad platilo, že pokud jste měli CPL (a ne pouze PPL) tak jste mohli létat ultralehká letadla registrovaná na SLI. Ale to už je fakt dávno a dnes ostatně žádná ultralehká letadla registrovaná na ÚCL nejsou.
V některých zemích ale může platit, že průkaz PPL platí na UL bez omezení.
Každý pořádný pilot by měl začínat na větroni (nebo UL), bude potom lepší pilot
Létání na větroních je krásné a poskytuje jiné zážitky, než let s motorem. Stejně tak vás toto létání naučí létat čistěji hned od začátku – například práce s nožním řízením ve větroni musí být precizní, větroně neodpouští tolik co třeba Cessna→. Výhodou také je, že můžete začít létat dřív než s motorovými letadly.
Ale kategoricky tvrdit, že to je nutné? Pokud máte spoustu času a peněz, tak si určitě udělejte větroně, UL a potom nastupte cestu PPL -> CPL/IR/MEP a eventuélně ATPL > Boeing/Airbus. Ale nutné to fakt není.
Udělám si UL průkaz (to je jenom 20 hod) a potom budu mít PPL jednodušší a lacinější
Certifikovaná a UL letadla se lety postupně sbližují – a někteří výrobci dnes nabízí na první pohled stejná letadla v obou kategoriích. Nenechte se ale zmást, vnější tvary jsou podobné, konstrukce a detaily jsou často jiné.
Co se ale zásadně neliší je pilotáž těchto letadel. A zde narážíme na ten minimální počet letových hodin ve výcviku. Jsou adepti pilotního řemesla, kteří výcvik UL zvládnou za oněch zmiňovaných 20 letových hodin. Ale není jich mnoho, v žádném případě to není většina ani polovina. UL osnova totiž trošku vychází z historie – tedy z dob hadrových UL letadel, která mimo jiné neměla velký rozsah rychlostí nebo vymoženosti jako zavírací podvozek, stavitelné vrtule nebo glass cockpity. A jestli vám někdo slíbí, že u nich ve škole (nebo u něj jako instruktora) bude určitě 20 hodin stačit, tak to rychle běžte jinam.
Osnova PPL je 45 hodin – ale zahrnuje již část „Řízené lety VFR“ které jsou u UL jako samostatný volitelný výcvik později. Osobně si myslím, že každý pilot UL by si měl řízené lety udělat, ale rozumím tomu, že jsou případy, že někdo létá pouze okolo svého domovského letiště daleko od řízených prostoru – a tak to nepotřebuje.
Ano, úlevu ztěch 45 hod jako pilot UL dostanete, to asi mínil autor věty kterou jsem si půjčil do nadpisu tohoto odstavce. Stejně tak vám výcvik PPL půjde určitě rychleji, základy kniplování už budete mít. Ale ty úlevy, které dostanete v PPL výcviku nebudou takové, aby vám zaplatily těch 30 (či více) hodin UL výcviku. A UL výcvik vás bude stát nějaký čas, za 2 týdny to odlétat nejde. Teda, pokud vám to někdo slíbí a 2 týdny, tak rychle jinam.
Pokud přemýšlíte nad tím, že se v budoucnu chcete věnovat létání UL i PPL, tak je většinou lepší cesta si udělat výcvik PPL a potom, s průkazem v kapse, se přeškolit na UL a udělat zkoušku. Tímto dostanete průkaz UL za nějaké 3-4 letové hodiny na UL a máte oboje.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jadranu. Je to ale pochopitelně použiteln i pro let dál, třeba do Chorvatska
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.
Mám velice omezený rozpočet na UL průkaz a tak hned po jeho získání budu vozit kamarády, kteří mi zaplatí půlku nebo raději víc a tím si vydělám na PPL….
Omezený rozpočet má naprostá většina adeptů pilotního průkazu, nejenom UL. Ale při plánování takového létání nezapomeňte, že čerstvý držitel průkazu UL nesmí vozit nepiloty, pokud nebude mít nálet 50 hodin na příslušném druhu SLZ (a z toho ještě 5 hod na použitém typu). Stejně tak držitel LAPL musí mít od získání průkazu 10 hodin jako velitel letadla. U PPL je to dobré, tam žádné další požadavky nejsou.
A na to, že vožením někoho si „vyděláte“ na další výcvik zapomeňte. Jediné, co reálné je to, že vožením kamarádů a známých si zlevníte vlastní létání – ostatně ani předpisy nic lepšího, než „podílení se na nákladech“ neumožňují. Peníze pro přechod z UL na PPL si takto zcela určitě nevygenerujete.
A taky před tím, než si naplánujte, koho všeho a kdy budete vozit si ověřte, jestli vám toto umožní tam, kde si budete letadlo půjčovat. Není úplně neobvyklé, že školy nebo půjčovny letadel mají podmínky tvrdší, než vyžaduje předpis. A s tím nic neuděláte. A po pravdě řečeno – čerstvý pilot by se měl chvilku zdokonalovat sám než si vezme na palubu nepilota. Možná to tak na první pohled nevypadá, ale další osoba na palubě je další starost navíc – která vám bude odebírat kapacitu na vlastní letění.
A co LAPL, není to cesta?
Teoreticky ano, ale velká většina LAPListů si nakonec udělala rozšíření na PPL. LAPL dává smysl, pokud máte zdravotní omezení, které vám nedovolí dosáhnout na medical class II. Výcvik je sice kratší, než PPL, ale po zisku tohoto průkazu musíte stejně létat sami dalších 10 hodin. Tím se ale docela přiblížíte ceně PPL.
LAPL ale může být dobrou cestou k PPL, pokud už máte plachtařský průkaz a kvalifikace TMG v něm. Tam se dají vymyslet nějaké dobré úlevy. Podobně dobrou cestou může být odlétat si celé PPL/TMG a potom do něj doplnit SEP – tam je minimum pouze 3 hod pro doplnění SEP do PPL.
Takže ty máš něco proti UL létání a každému říkáš, aby si udělal za drahé peníze PPL?
Ne, určitě nemám a neříkám. Průkaz UL jsem měl dřív než PPL a mám jej stále platný. Ale je nutné si uvědomit omezení této kategorie a respektovat je. Impulsem k tomu článku ale bylo to, že jsem opět slyšel „udělám si UL a potom PPL, tím ušetřím“. To jsou většinou vyhozené peníze a tímto článkem vás toho chci ušetřit. Čtete dál.
Co vlastně chci v budoucnu létat?
Toto asi to nejdůležitější. Před rozhodnutím, který průkaz si uděláte, se trošku zastavte a zamyslete, co vlastně od lítání chcete? Jenom tak si poletovat po okolních vesnicích? Chcete pracovně létat po ČR nebo po Evropě?
Chci hodně cestovat pracovně po Evropě a fakt potřebuji něco rychlého
…..a současně chci létat ze 400 metrů dlouhé UL plochy, co mám za barákem“. Něco podobného jsem slyšel již několikrát.
Před tím, než půjdete do UL průkazu s cílem být světoběžníkem, tak si opravdu promluvte s někým, kdo se létání po Evropě věnuje (klidně mi zavolejte 😉 ) a proberte, co vlastně chcete. Létání na delší vzdálenosti má svá specifika a pokud do toho ještě zakomponujete „dneska tam musím doletět, zítra mám důležité jednání“ tak je hodně pravděpodobné, že narazíte na omezení kategorie UL. Pro seriózní a pravidelné cestovaní to chce dospělé letadlo které může létat za IFR a ideálně v námraze. A tím pádem potřebujete minimálně PPL s IR. O variantě, že si necháte UL dobře vybavit a sem tam nějaký mrak pichnete, fakt neuvažujte. Nejenom, že je to nelegální, hlavně je to nebezpečné.
Správné letadlo na správný úkol
Pokud máte možnost volby z více letadel, tak vždy pečlivě uvažujte, které letadlo je vhodné pro daný let. Kolik osob a zavazadel potřebujete odvézt, jak rychle tam „musíte“ být, jak dlouhé je letiště vzletu a přistání, potřebujete tam letět bez mezipřistání pro plnění paliva, stihnete tam doletět do západu slunce? To jsou jedny ze základních otázek. A to, jaký máte průkaz (a přeškolení na daný typ pochopitelně) vám možnosti výběru rozšiřuje. Ne každé letiště je vhodné pro každé letadlo, fyziku neporazíme. Letadlo, které létá rychle, obvykle potřebuje delší dráhu na vzlet a přistání, výjimek je málo. Co třeba západ slunce a nemožnost použít danou plochu UL (nebo většinu) aeroklubových letišť byť hodinu po západu? Chcete létat v plném obsazení, odstartujete?
Jestli máte UL na 600 kg, tak je docela slušná šance, že se vlezete do maximální vzletové hmotnosti i se zavazadly na cestu do Chorvatska a není na tom nic špatně, třeba se Sharkem→ tam budete fakt rychle. Letíte ve dvou na kratší travnaté letiště v Alpách na kafe a krátký výšlap? Proč tam cpát Cirruse→, se kterým budete na hraně s délkou letiště, s dobrým UL tam sice budu o 15 minut později, stejně pohodlně a za (třeba) třetinové peníze.
Letíte na jih Chorvatska nebo do Francie a nechcete tam letět 2 dny? Tak potom je volba taky jasná a MobyDick to nebude. Cesta k moři se čtyřmi mezipřistáními může byt dobré dobrodružství napoprvé, ale pravděpodobně zjistíte, že to vícekrát nehodláte opakovat.
Dostupnost letadel a letišť
Velmi dobře se rozumuje o tom, jestli je lepší létat UL nebo s PPL když máte oba dva průkazy a na základě minulých zkušeností a náletu dostatek kamarádů a známých, kteří jsou připraveni vám na zavolaní půjčit přesně to letadlo, které zrovna chcete.
Ale to není modelový případ všech, co chtějí létat. Opravdu budete jezdit hodinu a půl autem tam, kde si půjčíte Cessnu na půlhodinové povození se okolo letiště, když můžete být za 5 minut chůze na UL letišti, kde to stejné můžete odletět s Eurostarem?
UL letišť je po republice podstatně víc, než těch letišť certifikovaných. Ale ne na každém je někdo, kdo je schopen kvalitně poskytovat UL výcvik. Na aeroklubových letištích je situace lepší, obvykle tam možnost PPL výcviku je a v aeroklubech se také pohybuje spousta zkušených instruktorů. Stejně tak na certifikovaných letištích najdete profi letecké školy.
Koupit nebo pronajímat?
Jestli máte peníze na koupení si vysněného letadla a jste ochotní se o něj starat (nebo si zaplatit někoho, kdo to bude dělat za vás) tak to je nejlepší volba. Letadlo máte pro sebe kdy chcete, můžete si zaletět kam chcete a na jak dlouho chcete. Ale současně je to také pro většinu pilotů také volbou nejdražší.
Pokud ale nehodláte s daným letadlem létat více jak 100-150 hodin každý rok, tak se obvykle vyplatí se letadlo pouze půjčovat. Ale berte to jako velmi orientační číslo. A pamatujte, že letadla se často kupují proto, že někdo chce a ne proto, že to vyjde z ekonomické kalkulace.
Za kolik se dá koupit letadlo?
Rozsah cen UL letadel je širší, než si nepoučený čtenář dovede představit. Nahlédl jsem do časopisu Pilot (měsíčník Letecké Amatérské Asociace) a nejlacinější dvoumístné ultralehké letadlo je v inzerci je za 140 000 Kč – zde neuvažuji motorová rogala a podobně. Za tyto peníze letuschopné certifikované letadlo patrně nekoupíte.
Na druhém konci spektra UL jsou nové orchideje s cenovkou někdo okolo 5 000 000 Kč. To je současně cena, kde momentálně začínají nová certifikovaná letadla. A pokud chcete koupit starší certifikované letadlo, tak jej můžete koupit třeba i za polovinu. Ale podobně jako u aut platí, že nákup (UL nebo cert. letadla) je pouze počáteční investicí, kterou si otevřete možnost a nutnost dále investovat. A investice do certifikovaného letadla bude téměř vždy větší, než do UL.
Proč je to rozpětí cen tak veliké? Ve zjednodušení platí, že čím dražší letadlo, tím je lepší, rychlejší a lépe vybavené. Ale toto pravidlo nemusí být vždy pravda, každé letadlo je kompromis a každý výrobce to může mít nastavené jinak. U certifikovaných letadel to jde často dohromady také s tím, kolik (cestujících či nákladu) dané letadlo uveze, u UL se to obvykle moc neliší.
Točíme finále
Pokud jste z předchozích řádků nabyli dojmu, že si myslím, že létaní s PPL je lepší, tak to jste to správně pochopili. Ale každá mince má dvě strany. Tento článek jsem různě přepisoval a přeskládával (jako asi nikdy žádný jiný v minulosti) a požádal jsem také o názor kamarády piloty, co létají jak PPL, tak UL, popřípadě oboje. A jeden z nich (čistý pilot UL) mi napsal větu, kterou si s dovolením vypůjčím „Takže létám malinko pod žádoucí úroveň požitků, ale za výrazně nižší peníze.„ A to je přesně ono. UL létání mi neposkytuje vše, co mohu létat s PPL, ale ten rozdíl je povětšinou vyvážen nižší cenou. A je na zvážení každého pilota či pilota adepta, jestli mu ta vyšší cena za to stojí.
Plánujete si poletovat v sóle do pár desítek kilometrů okolo letiště a víte, že nikdy, ale opravdu nikdy, nebude chtít letět někam dál a nikdy nehodláte nikoho vzít s sebou – protože vám v letadle další člověk vlastně vadí? Tak tam se potom těžko hledají argumenty, proč by UL nemělo stačit a být naprosto dostatečné pro tento účel. Snad kromě toho, že Z-126→ se prostě řídí podstatně líp než kterýkoliv UL, který jsem kdy letěl. Ale to jsou neuchopitelné parametry – kdo nevyzkoušel, neuvěří, nelze ho o tom přesvědčit jakkoli dlouhým článkem nebo desítkami grafů. Podobně je to v případě, že je vaším životním snem si postavit Špačkoleta a poletovat s ním. Běžte do toho a zapomeňte na PPL, nepotřebujete ho.
Opačným extrémem je to, že cílem vašeho létání je sedačka v té řadě Boeingu nebo Airbusu, odkud je výhled dopředu. Tak tam je to potom taky jasné, prostě hurá přímo do PPL, s UL se nezdržujte. Stejně tak je UL zbytečná mezistanice, pokud už se vidíte na cestě do Chorvatska s 2-3 kamarády každý druhý víkend.
Máte za rohem UL školu a plánujete tam létat? Tak se potom nenechte zviklat tímto článkem, že PPL létání je lepší. Lepší průkaz UL v hrsti než PPL na střeše auta, se kterým odstojíte 2 hodiny jedním směrem v kolonách cestou na letiště na každou PPL lekci.
A pokud nejste žádný z těch jasných případů? Tak si tento článek znovu přečtěte a znovu se zamyslete, co vlastně chcete létat. A pokud zjistíte, že pro teď UL dobré, že PPL možná časem, tak se zamyslete ještě jednou, možná tím ušetříte peníze za UL výcvik.
Unikátní e-learning, jediný na českém trhu
Komunikace při mezinárodním VFR letu
Záznam celé komunikace při letu z Kunovice do Portorože ve Slovinsku na břehu Jaderského Moře.
Uslyšíte letadlo, všechny pozemní stanice cestou a dostanete nepočítaně rad co říkat, co neříkat a jak to říkat lépe. Uvidíte polohu letadla na mapě.
Funguje na PC, tabletu i telefonu. Lze kdykoliv přerušit, na dokončení máte 12 měsíců. Možnost položit otázku a dostat na ni odpověď.