Továrna na letadla v Otrokovicích

Vývoj názvů:

Moravan n.p.

Moravan a.s.

 

1999 – přechod na holdingové uspořádání, Moravan-Aeroplanes a.s.

Letecké závody

Zlin Aircraft

 

Letiště

Letiště mezi továrnou a řekou Moravou je asi jedno z nejvíce přejmenovávaných letišť- už také proto že dnešní Otrokovice byly po jistou dobu součástí Gottwaldova (dnešního Zlína). 

ICAO zkratka letiště se také měnila – LKGW (nebo snad také LKGT?), LKOT, LKZL

Využití letiště Otrokovice pro další účely:

Text z roku 1994 , který se snažil dostat letiště do povědomí nejen Zlínské podnikatelské komunity. O prodloužení dráhy se mluvilo často, ale nikdy nebylo a patrně už ani nebude realizováno. 

Na logu v závěru je vkomponované IB – Investiční banka. Zde měl Moravan dluhy. 

Text popisující dosavadní historii výroby letadel ale obsahuje docela dost nepřesností – a to nejen v datech. 

 

Akrobatická soutěž se v Otrokovicích konala pravidělně v září po několik let. Letecký den ale každý rok nebyl. Na ten v roce 2000 jsem přiletěl s Foxem OK-BUR01. Text letáčku vykazuje obvyklé chyby – zcela evidentně se vycházelo ze staršího textu. V popisu letadel na statické ukázce jsou další nepřesnosti a chyby. 

Zimní školení 2024

Stejně jako v minulých letech, i v roce 2024 jsme na AirGuru.cz připravili zimní (nebo někde se říká jarní) školení. Novinky ve vzdušném prostoru a předpisech, připomenutí toho, co běžně jako piloti zapomínáme a předpisem L-13 požadovaný každoroční povinný rozbor nehod. Není to nahraná přednáška, není to webinář domluvený na určitý čas, je to e-learning, který si můžete kdykoliv pustit a kdykoliv zastavit. Na konci čeká kvíz pro ověření znalostí a nálepka do zápisníku.

Toto školení děláme již několik let a a máme také variantu pro kluby/letecké školy/jiné organizace. Cena pro jednoho pilota v tomto případě vychází zásadně míň než normální prodejní cena 990 Kč, k zakoupení na stránkách AirGuru.cz.

Naprostá většina ohlasů je maximálně pozitivních a potvrzují, že školení nemusí být  jenom dopoledne které se pronudíte na učebně. Jeden pilot se nám dokonce přiznal, že celé školení s ním absolvoval i nepilot - protože ho to zajímalo. 

Novinkou roku 2024 je také prezenční školení - bude 16. března od 12:00 v Brně. Čas byl zvolen tak, aby umožnil přijet i ze vzdálenějších konců republiky - zatím nejvzdálenější host na našem Meetupu byl z Ústí nad Labem a přijede i na toto školení. Účastníci dostávají přístup k běžnému online školení jako bonus.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.