Ruská výroba letadel – po sankcích 2022

27. 6. 2022, 16:41: Novinky.cz
Ruská vláda plánuje investovat 770 miliard rublů (asi 337 miliard Kč) do leteckého průmyslu v Rusku, aby podpořila domácí výrobu letadel. Cílem je do roku 2030 zvýšit podíl letadel domácí výroby ve flotile ruských leteckých společností na 81 procent. Uvedl to místopředseda vlády Jurij Borisov.

Ruský letecký průmysl je v krizi od chvíle, kdy západní země uvalily na Rusko sankce za jeho invazi na Ukrajinu. Ruské aerolinky nesmějí létat do destinací v Evropě, Spojených státech a dalších zemí.

Část mezinárodních letů zastavily aerolinky také kvůli tomu, že jim leasingové společnosti oznámily, že v souladu se sankcemi jim zabaví letadla. Moskva v reakci na sankce přijala zákon umožňující zabavit stovky letadel.

Zahraniční výrobci letadel také zastavili dodávky nových strojů do Ruska. Nedostatkovými se staly i náhradní díly pro letadla vyrobená v zahraničí, uvedla agentura Reuters.

V Rusku se zatím sériově vyrábí pouze letadlo pro regionální spoje Suchoj Superjet. Značná část jeho komponentů, včetně důležitých součástí motorů, se však dováží.

Rusko také připravuje masovou výrobu letadla pro spoje na střední vzdálenosti MS-21. Také toto letadlo však potřebuje některé komponenty ze zahraničí. Očekává se, že v Rusku se začne vyrábět malý počet letadel sovětské konstrukce Tu-214.

Podle programu by ruské aerolinky měly do roku 2030 obdržet zhruba 1000 nových letadel vyrobených v Rusku. List Vedomosti dříve informoval, že největší ruská letecká společnost Aeroflot by mohla brzy podepsat smlouvu se státní společností United Aircraft Corporation (UAC) o nákupu 300 nových letadel

13.1.2023, Novinky.cz

Ruský prezident Vladimir Putin ostře kritizoval na zasedání kabinetu 11. ledna vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, že státní letecké podniky nedostaly ještě státní zakázky na letošní rok, a proto se nepřipravují na zvýšení produkce civilních letadel a nenabírají nové zaměstnance. Ruské letecké společnosti mají velké problémy kvůli západním sankcím.

Aerolinky v Rusku nedostávají náhradní díly k boeingům a airbusům, které tvoří jádro jejich flotil. Stroje, které si nezakoupily a jež měly jen na leasing, si leasingové firmy stáhly.

Ruská vláda proto vloni schválila nový program rozvoje vlastního leteckého průmyslu, který má do roku 2030 dodat 1039 civilních letadel včetně 142 strojů SSJ (nová verze Suchoje Superjet) a 270 letadel MS-21-310 a několik desítek kusů Tu-214.

Ruští výrobci ze zastřešující korporace UAS však mají jen objednávky na 70 strojů a předběžnou smlouvu má pouze Aeroflot na dodávku 339 letadel, kdy mezi lety 2023 a 2030 má dostat k pronájmu 210 MS-21, 89 SSJ a 40 Tu 214, ovšem jen dva stroje typu SSJ ještě letos.

Putin zpucoval Manturova

Když Manturov informoval, jak se daří plnit tento plán, Putin mu řekl, že výrobní podniky by měly znát vyhlídky na zakázky, aby najímaly pracovní síly.

„Musejí pochopit, kolik toho objedná armáda, kolik bude objednáno civilních letadel. Některé podniky nemají žádné objednávky ani na rok 2023,“ uvedl Putin.

Manturov se snažil vysvětlit, že návrhy objednávek už byly vypracovány. Putin ho ale přerušil. „Vypracovali jste návrhy, ale kontrakty nejsou. Vím, že podniky nemají žádné kontrakty. Řekli mi to ředitelé. A co vy, to si hrajete na hlupáka? Kdy budou smlouvy?“ ptal se ruský prezident.

Manturov proto přiznal, že některé objednávky nejsou hotové. Hájil se tím, že je ministerstvo bude schvalovat během prvního kvartálu na základě příležitostí, které nabídne rozpočet, což jasně ukázalo, že Rusko má problémy s finančními zdroji.

Putina jeho slova rozčílila. „Jaký kvartál? O čem to mluvíme? My nechápeme, v jakých žijeme podmínkách? Žádám vás, abyste tu práci dokončili v průběhu měsíce,“ nebral si servítky Putin.

„S kolegy z ekonomického bloku (ministerstvo financí) se pokusíme udělat maximum,“ odpověděl mu ministr. Ani to však Putina neuspokojilo. „Ne, snažte se udělat vše, co je možné. Je to potřeba udělat během měsíce. Jasné?“ dodal Putin, na což mu Manturov přitakal.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se pokoušel hádku bagatelizovat s tím, že šlo o normální pracovní postup a Putin nemá vážné výhrady k práci Manturova.

Dopad sankcí

Spor ale jasně ukázal, jaký dopad mají sankce na Rusko a že se nedaří nalézt řešení, z čeho sankce zaplatit.

Podle listu Vedomosti chyběly závazné kontrakty, které mají být financovány z prostředků Fondu národního blahobytu. Bez nich ale nelze z fondu uvolnit zálohy na výrobu.

Zatím jsou hotové jen rámcové objednávky, které lze podepsat až poté, co vláda potvrdí jejich financování.

To společně schvalují ministerstvo průmyslu a ministerstvo financí. Bez jeho schválení nelze podepsat závazný kontrakt. Ministerstvo financí odmítlo, že by se podepsání nějak zdržovalo nebo odkládalo, jak uvádělo ministerstvo průmyslu.

Podle zdroje listu obeznámeného s problémem se to týká pořízení 63 letadel a jejich leasingu v letech 2023 až 2025. Ze zmíněného fondu má být přiděleno 175,4 miliardy rublů, z toho 94 miliard už v prvním čtvrtletí tohoto roku.

Problémů s výrobou civilních letadel je více

Problémem má být to, že ještě nejsou hotová pravidla pro poskytování peněz z Fondu národního blahobytu. Není však jediný. V pevné smlouvě je podle šéfredaktora portálu avia.ru Romana Gusarova uvedeno, co, kdy a za jakých finančních podmínek se dodává.

Podle něj průmysl na žádnou z těchto otázek nedokáže odpovědět. „Je nepravděpodobné, že při uzavírání pevných smluv je průmysl připraven podepsat konkrétní termíny,“ uvedl s tím, že výrobci hlavně nevědí, jestli budou mít včas všechny komponenty.

Problémy připomínají bludný kruh, uvedl výkonný ředitel společnosti Aviaport Oleg Pantělejev. „Bez smlouvy na dodávku letadel nemůže výrobce urychlit dodávku komponentů,“ uvedl Pantělejev s tím, že pokud je nedostane včas, nesplní termín dodávky.

„V roce 2022 došlo k narušení dodavatelského řetězce po celém světě, což postihlo dokonce i nesankcionované západní výrobce. A co pak říci o domácích dodavatelích, kteří byli postiženi,“ dodal.

Ani s aerolinkami prý nejsou jednoduchá jednání ohledně specifikace. Aeroflot má výhrady k tomu, že Tu-214 potřebuje tříčlennou osádku, zatímco západní stroje jen dvoučlennou. A požaduje úpravu stroje, aby stačili dva piloti. Třetí člen zvyšuje náklady a znamená to nabírat a cvičit další lidi.

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.