L-510

Od Ing. Jaroslava Dostála jsem s jeho laskavým svolením převzal tento článek. Originál je zde.

Projekt přetlakovaného hornoplošného letounu třídy commuter pro 19 cestujících a cestovní rychlosti přes 500 km/hod. Wide-body trup s 3 sedadly v řadě. Byl v oficiálním podnikovém i státním plánu. Jeho vývoj byl inicializován MAP SSSR, po pádu RVHP pak adaptován na podmínky světového trhu.

L510 je projektem malého dopravního letounu – v této podobě z roku 1992, určený pro kratší linky. Prostorný přetlakovaný trup vytváří dostatek komfortu pro dopravu 19 cestujících v základní verzi. L510 byl navrhován podle předpisů FAR 23.

Základním záměrem bylo nabídnout modernější náhradu tisíců letounů L410 i konkurenčních commuterů určených pro místní dopravu ( Twin Ottery, Bandeirante či Dorniery 228, které jsou v současnosti před koncem jejich technické životnosti ) – ale současně by měl být pohodlnějším konkurentem rychlejším letounům třídy Beech 1900 nebo Fairchild (Swearingen) Metro – letounů s malým průřezem trupu a potřebou dlouhých vzletových drah.

Hlavní výhody ve srovnání se staršími dopravními letadly:

Pokroková aerodynamická koncepce letounu přináši podstatně lepší výkony, provozní charakteristiky i ekonomii provozu.

 • Přetlakovaná komfortní kabina cestujících
 • Moderní kokpit a design interiéru
 • Nižší hladina hluku

Oproti rychlejším letounům Beech a Swearingen L510 zachovává všechny výhody svého populárního předchůdce: 

 • Relativně krátkou délku vzletu a přistání
 • Nízkou potřebu kvality povrchu letiště
 • Příjemné letové vlastnosti
 • Snadnou údržbu a odolnost v drsném provozu

Dolet s plným platícím zatížením umožňuje použít L510 na všech tratích na kterých jsou commutery této třídy ve světě provozovány. Možnost využití několika kratších letů po sobě bez doplňování paliva šetřé čas a snižuje náklady na údržbu. V případě využití maximálního doletu umožňuje využití ve formě extrémně prostorného a zároveň ekonomického obchodního letounu .

MODERNÍ PALUBNÍ DESKA snižuje únavu posádky, zvyšuje bezpečnost provozu a snižuje nároky na údržbu of i její čas. A zároveň průměrný pasažér uvítá dopravu v moderně vybavených letounech oproti pocitu dopravy v historické relikvii .

ZÁKLADNÍ DATA 

 • Rozpětí 16.744 m
 • Délka 15.6 m
 • Výška 6.0 m
 • Plocha křídla 24.38 m2
 • Délka kabiny 6.6 m
 • Šířka podlahy 1.64 m
 • Výška kabiny 1.85 m 

HMOTNOSTI 

 • Prázdná hmotnost 4330 kg
 • Max. vzletová hmotnost 7228 kg
 • Max. platící zatížení 1900 kg

 VÝKONY 

 • Max. cestovní rychlost 526 km/h
 • Vyvážená délka vzletu 900 m
 • Délka přistání 1000 m
 • Dolet s max. platícím zatížením 800 km
 • Maximální dolet 2000 km

WIDE BODY KONSTRUKCE TRUPU umožňuje tomuto letounu nabídnout nejlepší komfort v jeho kategorii. Systém přetlakování je automaticky řízen – tak aby zabezpečil maximální komfort během letu , ale zároveň, L-510 nabízí cestujícím více místa než L-410, který má nejprostornější kabinu ze všech. Dostatek komfortu se poslední dobou zdá být hlavním požadavkem současných zákazníků. Abychom jej dosáhle, zvolili jsme řešení tří sedadel v řadě s uličkou uprostřed. Komfortní sedadla s opěrkami hlavy a loketními opěrkami spolu s individuálními panely vzduchových sprch a čtecích lampiček navozuje pasažérům pocit domácího komfortu. Hlavní zavazadlový prostor má 3,2 až 5,4 m3 podle zvoleného uspořádání kabiny. Kabina navíc nabízí využití rozměrných nadhlavních poliček pro odložení příručních zavazadel, odkládání zavazadel do chráněných prostorů pod sedadly i sklopnými pultíky a roletami v oknech . Kabina má standardně i rozměrnou umývárnu s WC. Celé vybavení letounu je přitom navrženo jako quick-change system, nabízející maximální adaptabilitu podle aktuálních požadavků trhu.

Příčný průřez trupu je z hlediska jeho přetlakování navrhován s válcovou částí nad podlahou – ale spodní část průřezu pod rovinou podlahy je rozšířená – nejen aby letoun mohl nabídnout širší podlahu a tím větší komfort, ale zároveň aby zmenšil potřebný průřez podvozkových gondol.

HISTORIE vývoje L-510

Vývoj letounu L 510 začal před rokem 1989 – na základě Sovětského požadavku na náhradu stovek našich letounů L 410 a Antonovů An-28 v nejbližší budoucnosti.

Po vlastním marketingovém průzkumu a odhadech že Sovětský zákazník by nemusel být tím hlavním, nebo přinejmenším jediným zaměření plánovaného letounu se postupně měnilo, protože Ruský trh začal váznout a naše L-410 stále mohou vyplňovat mezeru na trhu – neboť některými parametry jsou stále nepřekonané. Takže podle našeho mínění nebylo potřeba L410 nahrazovat, ale lépe doplňovat. Letadlem rychlejším, prostornějším, s mírně většími dolety.

Proto je finální 510 rychlejší – a ačkoliv umožňuje startovat z kratších letiěšť, ne až tak krátkých jaké byly v původních požadavcích Sovětské strany .

Wide body ftrup, větší prostor kabiny cestujících , velký zavazadlový prostor a ideální aerodynamicky tvarovaný trup i s plynule vystupujícími podvozkovými gondolami and může vytvořit špičkovou nabídku pro potenciální zákazníky. S L 410 jako levnějším „off-roadem“ tak může L-510 vytvořit ucelenou nabídku .

Poněkud složitější technologie výroby dokonaleji aerodynamicky tvarovaného trupu a gondol podvozku se již nedá až tak moc kompenzovat nižší cenou pracovní síly u nás jako před dvaceti lety – ale podle mého názoru si už ani nemůžeme dovolit navrhovat jednodušší letadla s bláhovým doměním že pak budou konkurenceschopnější. Stejně jako u lehkých sportovních letadel kde už v této posici jsme : Proč bychom nemohli být nejlepší? Dovolme si to !

Ačkoliv během posledních let byl trh 19-ti místných letadel stále na podobných číslech , hlavní výrobci letadel se zaměřili na letouny vyšší třídy z důvodu vyššího možného výdělku . Ale tímpádem by L-510 měl tím větší naději být úspěšný.

© Ing. Jaroslav Dostál, Vedoucí projekce LET Kunovice 1999

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

Chcete novinky nejen pro piloty emailem?

s emaily neobchoduji, nikomu nedám ani neprodám, maily posílám přibližně jednou za týden. Podmínky ochrany osobních údajů.

Dík, zapsáno.